Blíženec

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2019, 117 min

Nechci vynášet hodnotové soudy, zda-li je BLÍŽENEC dobrý film. Rozhodně je ale v mnoha ohledech pozoruhodný. Je výlučný, protože nespadá ani do jednoho z mnoha trendů ve fikční sci-fi za posledních dvacet let: nereflektuje společensky závažné otázky (klonování je otázkou minulosti), není myšlenkovou hrou (klonování je zjevné, žádné další překvapení), neimituje jiná umělecká díla, nemá ani neobvyklou výstavbu vyprávění, nerozprostírá svůj příběh do více médií a platforem pro budování komplexního světa příběhu. V téhle vykořeněnosti dá vzpomenout na Smithův blockbuster JÁ, ROBOT, ve kterém na konec šlo hlavně o prezentování trikové technologie (zcela digitální postava)._____ Nejblíž má však k HULKovi od stejného režiséra (Ang Lee), protože i v něm to nejomšelejší možné vyprávění - mladší agent jdoucí proti starému hozenému přes palubu - a téma vztahu otců a synů je pouze záminkou k formálnímu experimentování. 3D HFR neškodí, že je podobně jako onen klon hyperrealistické, protože tohle není hobití trilogie, kde bychom se měli nořit do fantazijního prostředí. Práce s přirozeným svícením scén, delší dialogové i akční scény kladoucí důraz na hereckou expresivitu detailními záběry obličeje, hlavně v první polovině velká hloubka ostrosti se zaostřenými všemi plány - to (plus další nezmíněné) jsou všechno velmi nevšední postupy přinášející netradiční zážitek. Je BLÍŽENEC povedený? Nevím, má ale řadu zajímavých filmařských voleb, že za zhlédnutí v kině - ve verzi 2K, 3D, 60fps (na původních 120 u nás žádný sál není vybaven, ve Státech jenom necelé dvě desítky) - stojí.(11.10.2019)

Už po prvých záberoch je patrné, že ide o pokus o experimentálny snímok, natočený v čo najlepšom rozlíšení, priblížení a kvalite, pri ktorom sa ale zabudlo na to hlavné - zaujímavý príbeh. Navyše i tá technická stránka mi postupom času čoraz viac prekážala, v bitkách a naháňačkách dokonca pôsobila ťažkopádnym, videoherným štýlom, s nie moc dobre vyzerajúcimi hercami pred farebným (reálnym) pozadím. Fakt nemám potrebu počas akčného filmu len rátať počet vrások na Smithovej tvári. Na jedno pozretie dostatočný vizuálny zážitok, no odmyslieť si ho, zostane iba obyčajný, priamočiary akčňák bez osobitého kúzla.(21.11.2019)

• sadlokan

Smith,Smith a...Smith!A kdo čeká že přijde i &Wesson má smůlu.Přijde jen další ukoptěnej univerzální voják.(28.11.2019)

• Critic

Taková céčková Mission Impossible. Strašný je jak se tak stupidní film snaží hrát si na něco hlubokého ohledně stárnutí a nevím čeho všeho. Nejhorší velkofilm roku.(3.12.2019)

Gemini je rutinní výplachovka, kde Will Smith bojuje s Willem Smithem, kteří poté bojují s dalším Willem Smithem (logiku asi každý pochopí), ale nutno říci, že tady je jedině akce, která rozhodně zaujme a honička na crosskách je jedna z nejlepších akčních scén tohoto roku. I když na mě tenhle snímek zapůsobil spíše lepším dojmem, musím konstatovat, že Ang Lee by se měl soustředit na jiný žánr, protože to mohlo být natočeno daleko lépe. Lepší 3*(6.12.2019)

Nebavilo mě to. Dokud je tam jenom starý Smith, tak je to ok, pak jsem dvakrát usnula. 😴 50%(22.12.2019)

Film, který velmi slibně začne a nejlepší akční scénu nabízí ve své první půli. Pak napětí postupně hasne, hasne, až zhasne v neskutečně trapném epilogu. První půlka za 4*, druhá za 2*, takže výsledně dávám tři s vědomím, že jedna projekce byla tak akorát ... 60%(13.1.2020)

Překombinovanej konec tomu dost ublížil, ale ten pravej Will Smith má s Mary El. takovou chemii, že mě fakt bavilo se na to koukat.(26.1.2020)

V kine v susednom meste sme boli prvýkrát jediný dvaja blíženci spolu s najväčším fanúšikom a znalcom, ktorému tento film priniesol 3k zárez na čsfd a takmer 10k na odjazdených kilometroch jeho citróna. Ako až príliš často na čsfd býva zvykom je film podhodnotený a to ľudí následne od návštev kinosál pri dobrých filmov odrádza. Naopak propaganda v štýle Ukradnutý štát, Skutok sa stal a ďalších účelovo vyrábaných politických sračkách je zarážajúca a povinne ich nadhodnocujú trápny ľudia a potom to tu aj tak vyzerá. Blízenec priniesol celkom milý príbeh s množstvom akcie za asistencie výbornej hudby v peknom prostredí (najmä Kolumbia a Budapešť stáli zato a o zážitky z nedávnej návštevy Budapešti sa s radosťou podelil filmový znalec a nikoho sme pri tom nerušili) a aj napriek koncu ktorý sme obaja predpokladali sa na film pozeralo dobre. Podobne ako pri rozlúčke s Rambom sme odchádzali obaja spokojný a už sa nevieme dočkať zombíckej rany istoty.(16.10.2019)

Akční story, ale po týdnu si z toho kromě klonu a motorky nepamatuju nic...Slabé 3 hvězdy.(27.10.2019)

• gazogazo

Ztráta casu(20.11.2019)

Priemerný low IQ akčnák. Kamera celkom zaujímavá no niektoré bitky mi prišli veľmi zvláštne spracované tým pádom neboli pre mňa dôveryhodné a realistické a akcia miestami pripomínala bollywoodske trháky. Ale dopozerať sa to dalo bez nejakej väčšej ujmy. (50%)(20.11.2019)

• Hapretor

Až na to, že film je total blbost, celkem vážné téma, realistický problém ... je redukován na pokus o vtipnou akční podívanou s nechutně a násilně vloženým CGI v soubojích a většině akčních scén, že sem málem zvracel ... Will Shit mi byl kupodivu opět v jednom ze svých filmů sympatický ... Clive Owen jako příjemný bonus - však dějově a provedením odpad - I have spoken ...(23.11.2019)

Celkem slušný akční scény a sympatickej padesátník Smith, jehož omlazení působí podobně věrohodně, jako odstranění knírku Henryho Cavilla (digi-omlazení ve včera viděným Terminator: Dark Fate byl úplně jinej level). 3,5*(24.11.2019)

Za mě pohodový akční thriller který si na nic nehraje a letí v solidním tempu. Takhle si představuji nenáročnou zábavu.(27.12.2019)

Vybrali sme sa po náročnejších dňoch na film ktorý ma podobný názov ako moje znamenie v horoskope. Perfektná hudba a hlavne druhý mladší klon. A dokonca výborne prostredie či už v Kolumbii alebo v hlavnom meste Maďarska v Budapešti , v ktorom som bol cez letné prázdniny a je naozaj zaujimave. No nebol to najlepší film Willa Smitha, ale v červených číslach si zaslúži byť. Ide o kvalitné akčné sci-fi. Ak by som mal byť objektívny filmu by som dal 4* ale dávam plný počet kvôli 3K hodnoteniu na tejto databáze a hlavne prázdnemu kinu, kde sme boli iba my s veľkým fanúšikom z LA. Ktorý si aj napriek pracovnej výťaženosti skoro vždy najde čas. 5*(16.10.2019)

Blizenec je nadherny film ktery ale promrhal svym potencialem. A primo do usi bijici byly ty postsynchrony mladeho Smithe.(23.11.2019)

Nejsem náročný divák. Ve spoustě případech mi stačí jen velký rozpočet, fajn akce a přehledná kamera. Takový filmy můžu vždycky. Pokud budu chtít zapnout mozek, hrábnu po jiném žánru, ale co se akčního filmu týče, měl být Gemini Man ideální jednohubkou na mé sobotní dopoledne. A ve spoustě bode jím také je. Předně má fakt zvláštní vizuál. Nejsem zase tak zběhlý v nejnovější technologii, ale pokud má být tohle budoucnost filmu, budu si na to dlouho zvykat. Je to celé moc ostré, moc plynulé, málo filmové. Sám nevím jak lépe to popsat. Většina lidí má problém s akcí a chválí mladého Smithe, já to mám přesně naopak. Až na pár záběrů mi mladý Smith přišel šíleně nedotažený a tak prkenný, že mě to často obtěžovalo. Akci, na rozdíl od toho, dokážu skousnout. Pánové jsou sice až moc často dost gumový a je až s podivem, že v roce 2019 jsou triky tak nedokonalé, ale co se kamery, choreografie a záběrů, má to Lee zvládnuté na jedničku. Smith vypadá se samopalem stále parádně a vlastně celou honičku při prvním setkáním jsem si dal 2x za sebou hned při mé premiéře. Scénář je sice trochu béčkovější a zasloužil by si víc upgradů vzhledem k tomu jak dlouho čekalo na zfilmování, ale jako akční béčko s divným vizuálem a pěknou akcí bude Blíženec vlastně docela fungovat. Jen jsem čekal trochu jiný kalibr, než jsem dostal.(23.11.2019)

• Acrobat

Wushu jeden bojovník z kmeňa Gemini. Nezľakneš sa hneď, lebo vidíš meno Anga Leeho. Zhnusenie nastane až pri pocite, na aký kŕčovitý scenár to pozeráš a čo za dementný príbeh sa z neho vykľul. Tá animovaná akcia s terminátorom na konci síce má schopnosť navnadiť, avšak v celku to nedáva význam, hlavne pre pokoj všetkých, na obrazovú sterilitu kde sa nikto doslova nenamaže, pri výlevoch klona, že kde je ocko a prečo mu klamali. Zúfalejšie dialógy v Áčkovom blockbusteri aby jeden hľadal a patentovať sa nedá ani jeden záber. Odstreliť chlapa v TGV to nie je ako v Skyfall. Poteší Budapešť to bez debaty, farbené poňatie filmu poteší aj majiteľov OLED a podobných vychytávok, hoci o presaturovanosti snímku nepochybujem. V podstate sa film rúca na neschopnosti vyvolať pocit akčného snímku s adrenalínom a budovaným napätím. Priam rodinná atmosféra sa zrkadlí aj v bezpohlavnom Owenovi, o ktorého pohnútkach sa len vraví, no v globále sa minulosť a výrobné prostredie vôbec neukáže. Gemini Man nie je prelomový film a v pohode vie zapadnúť prachom, pretože nič jedinečné sa v ňom neodohrá, hoci ma Ang a jeho kompánia snažia o tom celý čas presvedčiť. (videné 26.11.2019, BDrip)(27.11.2019)

• ElStupido

V novém filmu od tvůrců Hulka a Hry o trůny se Fresh Prince musí vrátit zpátky v čase, aby zabil sám sebe v budoucnosti, protože je jediný (když nepočítáme Bullseye), kdo dokáže trefit komára v letu v autě jedoucím 100 km/h za pomoci párátka a gumičky do vlasů. Když ale starý Will ujistí toho mladého, že se o goralku mohou podělit z předu, z týlu, tak odloží M60tku a... ale to už je příběh na jindy.(6.12.2019)

S odřenýma ušima dávám tři hvězdy. Skvělý námět, ale zpracování je jedno klišé za druhým, nuda nuda šeď.(9.11.2019)