Blíženec

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2019, 117 min

Nechci vynášet hodnotové soudy, zda-li je BLÍŽENEC dobrý film. Rozhodně je ale v mnoha ohledech pozoruhodný. Je výlučný, protože nespadá ani do jednoho z mnoha trendů ve fikční sci-fi za posledních dvacet let: nereflektuje společensky závažné otázky (klonování je otázkou minulosti), není myšlenkovou hrou (klonování je zjevné, žádné další překvapení), neimituje jiná umělecká díla, nemá ani neobvyklou výstavbu vyprávění, nerozprostírá svůj příběh do více médií a platforem pro budování komplexního světa příběhu. V téhle vykořeněnosti dá vzpomenout na Smithův blockbuster JÁ, ROBOT, ve kterém na konec šlo hlavně o prezentování trikové technologie (zcela digitální postava)._____ Nejblíž má však k HULKovi od stejného režiséra (Ang Lee), protože i v něm to nejomšelejší možné vyprávění - mladší agent jdoucí proti starému hozenému přes palubu - a téma vztahu otců a synů je pouze záminkou k formálnímu experimentování. 3D HFR neškodí, že je podobně jako onen klon hyperrealistické, protože tohle není hobití trilogie, kde bychom se měli nořit do fantazijního prostředí. Práce s přirozeným svícením scén, delší dialogové i akční scény kladoucí důraz na hereckou expresivitu detailními záběry obličeje, hlavně v první polovině velká hloubka ostrosti se zaostřenými všemi plány - to (plus další nezmíněné) jsou všechno velmi nevšední postupy přinášející netradiční zážitek. Je BLÍŽENEC povedený? Nevím, má ale řadu zajímavých filmařských voleb, že za zhlédnutí v kině - ve verzi 2K, 3D, 60fps (na původních 120 u nás žádný sál není vybaven, ve Státech jenom necelé dvě desítky) - stojí.(11.10.2019)

To mohl být velkej hit a namísto toho je na tom zajímavé spíš jen nápadná připomínka Willa coby ušáka z Fresh Prince. Ale koukat se to dalo.(20.11.2019)

To(22.11.2019)

Já jsem se bál, že trailery budou klasicky to TOP z filmu a ono ne. Kupoivu mě to bavilo, Will je prostě dobrej, akce fungovaly, přestřelky realistický, myšlenka super, ale bylo to v pár chvílích na hraně, aby toho nebylo moc(druhej nájemnej super vrah). Jinak jsem se bavil od začátku do konce a za mě to splnilo moje očekávání. Za mě 4* a DOPORUČUJU(24.11.2019)

Nebyť tých digitálnych akčných scén mohli to byť lepšie tri hviezdičky, takto sú to tri hviezdičky iba s prižmúrenými očami.(30.11.2019)

• Brk

Ta kompjůtrová akce mi dost vadila a táhne to dolů.(9.12.2019)

Zaujímavý nápad s klonovaním, Will Smith ako inak výborný, aj Elizabeth sa dobre zapája, aj digitalizovaný Smith ako klon Junior. Príbeh celkom fajn, vynikajúce súboje, naháňačka na motorkách oživila dej, škoda, že viac priestoru nedostal Smithov kamarát letec - veterán z vojny. Ľúbili sa mi aj rozumné rozhovory so "synom", nechaj vraždenie tak, staň sa chlapom, otcom, patriotom, nájdi si babu a užívaj všetko to, čo som ja zavrhol a neskôr banoval. ws(15.12.2019)

• kyrysar

Hodně špatný. Děj jednoduchý jak pro mimina. Akce na Ang Leea dost divná a prostě v řiti. Kdyby to nebylo mládeži přístupno, bylo by to lepší. Takto to vypadalo jak laciný pilot k seriálu. A vůbec to nejhorší je omlazený PC Will Smith.Kdybych tohle v postprodukci viděl, šel bych se vyzvracet a pak bych s tím něco udělal... Lacinost je tam vidět hrozně moc a tento film pecka není.(27.12.2019)

V poslednej dobe veľmi často hodnotím filmy ako priemerné a dávam im 3 hviezdičky. Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Grafika, CGI a akcia sú nadpriemerné, Will Smith je asi taký ako všade a hlavná hrdinka je pomerne sympatická, ale to je asi tak všetko. Dej je plný nelogickostí a (myslím že nasledovný názor som v poslednej dobe použil v komentároch už niekoľkokrát) zo svojho potenciálu nevydoluje maximum. Chémia medzi postavami, najmä medzi Willom Smithom a... Willom Smithom nie je moc dobrá, záporák je zaujímavý, ale nemá moc priestoru sa predviesť, skrátka zase jeden z tých akčných blockbusterov, kde scenár, charaktery postáv a celkové budovanie atmosféry padá v prospech efektov a akcie. Pri filmoch typu Marvel to až tak nevadí, ale toto malo obrovský potenciál aj ako dráma, a aspoň mňa dosť štve, že ho nevyužili.(22.1.2020)

• Sev_

Někoho napadlo dát dohromady k psacímu stroji scénáristu Shrek: Zvonec a konec, Jack a obři, ..., scénáristu a tvůrce GoT Davida "Danny kinda forgot ..." Benioffa a scénáristu Kapitána Phillipse, Hunger Games, ... Z téhle trojky do žánru tohohle filmu patři jen jeden se svými zkušenostmi. A podle toho ten scénář vypadá. Nevím, kde produkční během produkce schovali Ang Leeho, protože za tohle je na úrovni Shyamalanova Avatara. O podprůměrném CGI snad nemá cenu ani mluvit. (Přirovnáním může být odlétající motorka z traileru. Ano, až takhle PS2.)(9.10.2019)

Zábavnej akčňák s dobrým Willem Smithem,jeho klonem(kterej vypadá opravdu skvěle!),skvělou choerografií a skvělými akčnimi scénami.Co se tedy nepovedlo?Ang Lee si tady prostě nedoázal pohlídat všechno a film po celou dobu trpí děravým scénářem a nevyzrálým dějem a hlavní zloduch je otravnej.Je to fakt dost dobrej akčňák ale já věřim že se z tohoto námětu dalo vytřískat ještě o dost víc.(11.10.2019)

Išiel som do toho s očakávaným akčného filmu kde bude 100-krát obohraný príbeh a to som aj dostal. Neskutočná mastenica Smithow, sexi Mary, Wong poteší, Owen trošku slabší záporák, záverečná akcia super, pekný koniec. Nuž za 5* ale ako hovorím len akčný film, ak čakáte kurevsky filozofický presah a podobne tak sa škaredo spálite.(12.10.2019)

• Sidenius

Nudný scénář, odfláknutá kamera, nulová zápletka. Na to že o ničem - moc dlouhé. Námět z devadesátek. Absolutně o ničem.(12.10.2019)

• Slepejsek

Hodně slabé akční béčko (i když akční je tu vlastně jen kolumbijská honička na motorkách). Zoufale primitivní scénář s trestuhodně odfláklým využitím motivu klonu - takhle je z toho tak trochu romantický cajdák (i slzička mi ukápla). Hrají tady jenom Smith a Owen, ostatní jsou jen toporné loutky do počtu. Aspoň dík za ten fór s odpravením záporáka...(13.10.2019)

viděna a hodnocena verze: ENG + titulky, HFR v kině, 3D člověk by měl vždy dát na svůj první dojem hned po odchodu z filmu a to jsem odcházel nadšený. Nápad zajímavý, ne příliš originální, přece jen klonování už tu několikrát bylo. Ale Blíženec není o klonování, nýbrž o tom jaké má důsledky. Will Smith ve své dvojroli exceluje. Bojové scény mají drive, ano jsou možná lehce přehnané, ale to zkrátka k akčním filmům patří. HFR a požitek z něj naprosto excelentní, umocněn ještě navíc o 3D. Za mě prostě povedený film a velký zážitek, pohled mnohdy jak ve videohře očima Willa Smitha. Ano film možná ve 2D nezaujme tolik jak by mohl, ale od toho tu je kino pro extra požitek(17.10.2019)

Dobrý akčný film, ktorému kupodivu uberá na kvalite nasadené rýchle tempo. Nie je možnosť poriadne si obľubiť/spoznať postavy, sú ploché, určené (čierno-biele), atď. Pritom začiatok sľuboval oveľa viac inteligencie a hĺbky. Efekty sú na dobrej úrovni, akčné scény viac-menej americký štandard Ang Leeho a animácie tváre bohužiaľ ešte nie moc kvalitné (mám pocit, že Final Fantasy z roku 2001 zatiaľ v tomto nik poriadne nepokoril). Pozrieť, zabaviť sa a časom zabudnúť.(22.10.2019)

• Monditrade

TO fakt dnes někdo natočí?? Klasika... v traileru je celý film... tedy není potřeba již koukat na film. Vše co je v něm je "jenom" ve filmu to nejlepší.. triky rvačky alá béčko všech béček.. Smith se opravdu upsal k pěkné kokotině.. 2 hodky v hajzlu...a konec jak za Vandama.. fuj(31.10.2019)

• RavenSpector

Totální digitální sranec. Will zamlada vypadá hnusně a ponuře, to prostě není on a za digi efekty by se měli páni tvůrci stydět. 20 let starý Matrix vypadá stokrát reálněji. A příběh? Hanba mluvit. Prostě sračka. Sám nevím proč jsem filmu dal 2 hvězdy. Snad za první půl hodiny kdy to nevypadalo moc nadějně, ale kamera byla dost povedená. Pak se rozjely ty digi fíčury. A bylo po zábavě(21.11.2019)

• david666

přehnaná videohra - příběh o ničem. Skvělý obraz(21.11.2019)

záverečná akcia bola prachbiedna, generic(23.11.2019)

Ucházející akční standart plný dobrých nápadů.(24.11.2019)