The Great Buddha +

• Tchaj-wan Da fu pu la si (více)

Hraný debut dokumentaristu Huang Hsin-Yaoa je čiernou komédiou a tak trochu aj poctou Hitchcockovmu Oknu do dvora. Hlavnú úlohu v nej zohrávajú bronzová socha Budhu, nočný strážca v továrni, kde sa socha vyrába, Kvasák a jeho kamoš Pupčok, zberač odpadu a občasný brigádnik. Ich žalostne rutinný život naruší porucha televízora. Ako náhradu objavia záznamy kamery z auta majiteľa fabriky, ktorá síce nahráva obraz toho, čo sa deje pred autom, ale zvuk toho, čo sa odohráva v aute. Tak sa dozvedia (nielen) o cestách a avantúrach Kvasákovho šéfa. (Art Film Fest)

ScarPoul

Veľmi pôsobivo natočený film s jasnou režisérskou víziou. Príbeh nepotrestaného zločinu očami vyvrheľov na kraji spoločnosti, ktorých putovanie po Taiwanských cestách počas dažďa, tmy a dňa je natoľko zromantizované, že som im ten život normálne v mnohom závidel. Formálne bezchybné a vťahujúce. Po skončení filmu poznáme postavy, hoci nám o sebe v zásade nič nepovedali. Monológy režiséra, ktoré sa zjavujú počas celého filmu sú tým pridaným korením, prečo je toto dielo také chutné. Funkčné vo viacerých rovinách a hlavne veľmi prijemné. Pickle a Belly Button sú novodobý hrdinovia zastupujúci spoločnosť, ktorým sa dejú veci a okolo ktorých sa neustále niečo deje, pričom ani jedno ani druhé spolu nemusí veľmi súvisieť. Filmová lahôdka a veľká spokojnosť. ()

jeandepatch

Temná, místy absurdní komedie, která si utahuje ze všech vrstev Taiwanské společnosti. Místy jsem se smál na celé kolo, jindy mi bylo do breku. Postavy jaké byste našli i na vybraném českém maloměstě: socka, co mluví jak dlaždič, zkorumpovaný místní politik, kterému sekretářka pod stolem leští joystick, přestárlý obšourník v mercedesu s parukou na hlavě, a velké množství děvek, pánbíčkářů, a celkově podivínů. Natočené je to docela unikátním způsobem, ze začátku jsem si nebyl jistý tou kombinací černobílého a barevného, ale nakonec musím uznat, že to tam sedí. Hudba taky skvěle dokresluje atmosféru. ()

Fajolo

Ďalší z tých ázijských filmov, u ktorých si nikdy nie som istý, či som pochopil aspoň polovicu z toho, čo chceli autori povedať, a či som to pochopil tak, ako chceli, aby to diváci pochopili. Napriek tomu sa mi to páčilo. ()