Zhan lang 2

Čína, 2017, 123 min

Jacky Wu

Jacky Wu

Peter Ngor

Vlčí válečník podruhé a mnohem nabušeněji. Ten upgrade je fest znát na první pohled. Rozpočet je větší, film epičtější, akce je neskutečně explozivní, a hnaná až na maximální možnou hranici. Jacky je tu za totálního alfa soudruha, kterého nezastaví naprosto nikdo a nic. Má nejrychlejší tank, umí v něm jezdit smykem, vydrží několik minut pod vodou bez nádechu, nejvíc toho vypije, nesejde mu na tom kolik vpichů a průstřelů utrpí, a umí nejlíp salutovat a mávat rudou vlajkou. Je to prostě ten nejvíc cool řízek na planetě, a protože používá i humor a nadsázku, já mu to žeru. Perfetní je taky jeho nemesis Frank Grillo, to je absolutní bad motherfucker, kterej mu řádně zatopí, kampak se hrabe Adkins z jedničky. Samozřejmě se jede hutná komunistická agitka, tentokrát podpořená multikulturní notou, což je v podstatě jedno a to samé. Dvě nejdebilnější utopistické ideologie. A tak je divák oblažován přepáleně patetickými scénami vykrmování malých černoušků, leproidních zombíků z táboru smrti, gospelových zpěvů, a rasově smíšených vztahů. Ale ti čínští kujóni na to jdou od lesa. Odvezou černochům děcka, oplodní místní kočky a zdejší šviháky nechají rozjezdit tankama. Což je naprosto boží scéna, film se nebojí být řádně krvavý, takže se pro nějaké fatality nikdy nejde daleko. Jacky se jako režisér vůbec nezatěžuje otázkami dobrého vkusu, pálí to do diváků obouruč- když kýč, tak absolutní, když akce, tak nadoraz. Občas překvapí nějakým nečekaným úletem- jako je třeba zakončení automobilové honičky v masovém hrobě mezi mrtvolama. To jsem smíchy prskal kolu po pokoji. Tohle pokračování má prostě grády, je odzbrojující svou bezprostřední naivitou, zábavně bizarní, vizuálně moc pěkný, s povedeným castingem. Těším se na trojku.(29.12.2017)

Karty se otáčí a nebude dlouho trvat a američtí herci budou brát role v čínských filmech, protože Čína bude produkovat a tvořit mega blockbustery a opravdové akční filmy, na které USA už nestačí (všechno tam jde do pubertálního komiksu). Wolf Warrior II je monstrózní spektákl, kterým Čína zhmotňuje svojí celosvětovou sílu na poli akčního žánru i mocnosti své země (dost to zavání, ale Číňané rádi ukazují ve filmech svojí vlasteneckou mentalitu a nadřazenost). Pro druhé pokračování bylo využito Afriky jako kontinentu zla, což je divácky atraktivní (než obligátní Blízko východní lokace) a Wu Jing alias Jacky Wu zde rozpoutal akční militaristické peklo jaké "Afrika" nezažila a možná ani tento filmový žánr. Ono to totiž hraničí až s tím komiksovým nereálným hrdinstvím (viz fantastická úvodní scéna likvidace protivníků pod vodou). Ale pořád se to tu drží úmrtnosti, krvácivosti a vytrénovanosti hrdinů. A protože jde o asijskou produkci, tak je zde ta výdrž a síla hrdinů o něco vyšší, než u standardních jedinců. Řekl bych, že právě to hrdinství je tady na maximální možné úrovni, kde už skoro začíná superhrdinství. Ale tady to odpouštím, protože je tu vyvoláno nelidské zlo a málokde je k vidění taková fatální hromadná likvidace civilního obyvatelstva, tudíž síla protiúderu musí být adekvátně dvojnásobkem síly zla, která vyvolá v divákovi patřičnou emoci (revenge mod). Evropský divák si ovšem musí zacpat uši při některých soudružských či naivních dialozích, kterými se to tu jen hemží. Tento film je ale akční a to jedním z nejlepších, co se týče robustní akce, nápaditosti a efektnosti v rámci moderního pojetí a možností tlačit na pilu bez ohledu na směrnice EU a OSN. Je čínský a dělá si to, co chce a důkazem je jeho rekordní komerční úspěch.(27.1.2018)

Leng Feng (Jacky Wu nebo též Wu Jing) při nepřiměřeném zákroku zabije civilistu, je propuštěn z armády a končí za mřížemi. Feng se ve vězení dozvídá nepříjemnou zprávu o smrti Long XiaoYun (Yu Nan). Po skončení trestu pátrá po jejím vrahovi v Africe, jedinou stopou je střela se zvláštním drážkováním. Mezitím se ještě Feng příhlásí na sebevražednou misi, aby dostal do bezpečí doktora Chena a krajany pracující v továrně... Wu Jing ve filmu pouze nehrál v hlavní roli, ale byl také režisérem a podílel se na scénáři. Frank Grillo (Big Daddy) nebyl špatný, ale tady byl pouze za zlého bělocha, který musí být v závěrečném finále potrestán. Sam Hargrave a Jack Wong Wai Leung mají u svého jména v úvodních titulcích kredit akčního režiséra. Film nabídne dostatek přepálené akce a průměrný příběh. Občas se objeví nějaká scéna, kde je slabší CGI, ale není to tak hrozné, aby to vyloženě rušilo. Nevyřčených narážek na to, že čínská armáda je nejlepší, nemuselo být také tolik. Dopadlo to mnohem lépe jak minule a docela se na třetí pokračování těším.(14.12.2017)

(Někdejší) Rozvojové země v čase nárůstu jejich ekonomické síly a mezinárodního významu chytají nacionalistické vášně docela přirozeně, neb jejich občané na jednu stranu cítí, že konečně mají být na co hrdí, na stranu druhou ale stále trpí komplexem národní méněcennosti. Vzhledem k tomu, že Čína má mezi všemi rodícími se giganty dominantní pozici a pokusy všechny omračovat svou velkolepostí jsou pevnou součástí její oficiální politiky, je skoro až podivné, že šovinisticko-nacionalistický blockbuster formátu Wolf Warrior 2 se v ní urodil až nyní - poté, co už s principiálně podobnými kousky stihla přijít třeba Indie nebo Turecko. _____ Oproti směšně brakovému prvnímu dílu jde o ozajstný upgrade na všech frontách: Hollywoodský look potěší oko, masivní a intenzivní akce zrychlí tep a patos nakombinovaný s karikaturami rázovitých Afričanů + zlých evropských žoldáků je zde podán v takovém cheesy stylu, že vzbudí spíš úsměv, než naštvání nebo opovržení. _____ Skoro by se mi chtělo sáhnout po čtvrté hvězdě, ale to by film buď musel mít příběh, který alespoň rámcově dává smysl (Jaký měli rebelové důvod tak zarputile usilovat o život prostých čínských dělníků?), nebo být invenčnější a méně monotónní v té akci. _____ Z ideologického hlediska mne upoutalo, že v čínském filmu již mohou být za záporáky pravděpodobně komunističí militantní revolucionáři a že vojáci Lidové armády si mohou v případech očividné nespravedlnosti dokonce dovolit trochu se zavzpouzet vůči autoritám.(6.11.2017)

Rozpočet $30,1miliónaTržby USA $2,721,100Tržby Celosvetovo $870,325,439(Historicky najúspešnejší Čínsky film)▐ Čo je moc to je moc! Prvý diel bol aspoň dôstojné akčné béčko, tu to chce by vo všetkom dvakrát pompéznejšie. Takže môžeme sledovať strmý pád dolu. Herecky opäť krásne naivné, jedná akčná scénka strieda druhú, k tomu sa tlačí aj na dramatizáciu, či dokonca na emócie, máme tu aj dosť absurdné scény(ako keď sa auto z hlavnými aktérmi prekotí na kopu mŕtvych tiel po malárii a k tomu sa odtiaľ ani hneď neodpracú naši hrdinovia ale pri nich začnú ešte diskutovať, fakt mimo) ale dokopy tu nič poriadne nefunguje. Dá sa povedať že zlyhanie na plnej čiare. Bezduchý popcorňák. /40%/(14.1.2018)

• - Převážná většina filmových záběrů byla pořízena na africkém kontinentě. Konkrétně se jednalo o Soweto (zkratka anglického South Western Townships, Jihozápadní městské obvody), předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu, a Alexandrii, malou farmářskou oblast ležící ve Východním Kapsku, tedy v provincii Jihoafrické republiky. Tanková scéna z druhé poloviny filmu pochází ale už z rodné Číny. Natáčela se v železářském závodě Zhaochuan Ironworks, náležící městu Süan-chua, které se samo nachází v provincii Che-pej. (Conspi)