Zhan lang 2

Čína, 2017, 123 min

Jacky Wu

Jacky Wu

Peter Ngor

Wolf Warrior 2 se dost blbě hodnotí ... stejně jako jednička, je tenhle film očividně dělaný na zakázku čínské vlády. Jedná se asi o nejdražší (a zároveň nejvýdělečnější) propagandistický film všech dob ! Ale děje se tu tolik absurdit, že občas máte pocit, že koukáte na komiksovku. Leng Feng je totiž více než Superman - přežije nakažení smrtícím virem, během pěti minut zkope a zajme piráty pod vodou bez jediného nádechu, můžete ho probodat jak jehelníček a stejně vstane a vyvraždí úplně všechny, všichni jej milují více než důchodci slevy v Kauflandu ... a mohl bych pokračovat. Navíc absurdita některých scén nezná mezí ... Feng, který jede zachránit jednoho doktora nezapomene do svého jeepu najebat tunu žrádla pro "ebolou" nakažené vesničany, čínská armáda pošle raketový nálet na tovární komplex, kde jsou ještě rukojmí, ale i tak zasáhnou pouze tanky a žoldáky. Jakmile ovšem odhlédnete od těchto sraček, kterým se stejně budete jen hlasitě smát, tak se jedná o obstojnou akční řežbu, kde borci od speciálních jednotek nestřílí z kalacha jinak než po gangstersku naležato, a kde se kope jak o život (sice se tu i stejně tak stříhá, ale sper to čert). Pokud nemáte 2 hoďky co dělat, a potřebujete vypláchnout palici, tak tomu dejte šanci.(18.1.2018)

(Někdejší) Rozvojové země v čase nárůstu jejich ekonomické síly a mezinárodního významu chytají nacionalistické vášně docela přirozeně, neb jejich občané na jednu stranu cítí, že konečně mají být na co hrdí, na stranu druhou ale stále trpí komplexem národní méněcennosti. Vzhledem k tomu, že Čína má mezi všemi rodícími se giganty dominantní pozici a pokusy všechny omračovat svou velkolepostí jsou pevnou součástí její oficiální politiky, je skoro až podivné, že šovinisticko-nacionalistický blockbuster formátu Wolf Warrior 2 se v ní urodil až nyní - poté, co už s principiálně podobnými kousky stihla přijít třeba Indie nebo Turecko. _____ Oproti směšně brakovému prvnímu dílu jde o ozajstný upgrade na všech frontách: Hollywoodský look potěší oko, masivní a intenzivní akce zrychlí tep a patos nakombinovaný s karikaturami rázovitých Afričanů + zlých evropských žoldáků je zde podán v takovém cheesy stylu, že vzbudí spíš úsměv, než naštvání nebo opovržení. _____ Skoro by se mi chtělo sáhnout po čtvrté hvězdě, ale to by film buď musel mít příběh, který alespoň rámcově dává smysl (Jaký měli rebelové důvod tak zarputile usilovat o život prostých čínských dělníků?), nebo být invenčnější a méně monotónní v té akci. _____ Z ideologického hlediska mne upoutalo, že v čínském filmu již mohou být za záporáky pravděpodobně komunističí militantní revolucionáři a že vojáci Lidové armády si mohou v případech očividné nespravedlnosti dokonce dovolit trochu se zavzpouzet vůči autoritám.(6.11.2017)

Prvý diel ma sklamal, ale vojenských akčných filmov nie je nikdy dosť, preto som sa stále tešil aj na toto pokračovanie, pričom moju zvedavosť ešte povýšili aj tie neskutočné tržby a tentoraz som už predsa len spokojnejší. Zápletka ani teraz nenaplnila moje očakávania a pritom nepotrebujem nič výnimočné, len nech to funguje aspoň v rámci tých béčkových kritérií, čo sa opäť nepodarilo a motivácie postáv mi tu niekedy prišli úplne mimo, ale predsa len je to aspoň nadmieru svižné, hluchých miest je len pár a aj to hlavne v prvej polovici a atraktívnych prvkov je našťastie dostatok. Veľkým plusom je, že hlavný hrdina je prakticky na všetko sám, prípadne má len minimálne posily, takže na rozdiel od prvého dielu konečne musí čeliť mnohonásobnej presile a oceňujem aj zvolené prostredie, africká krajina uprostred občianskej vojny a aby toho nebolo málo, ešte je tu aj epidémia. Určite musím pochváliť obsadenie, Jacky Wu je stále sympaťák, ktorý je v skvelej forme, sprevádza ho mimoriadne sympatická Celina Jade a pár obstojných vedľajších postáv a sadli mi aj záporáci. Síce sú to len také karikatúry, ale Frank Grillo ma baví a jeho podriadení mi sedeli. Plusom je aj akcia, ale predsa len sa dala ešte vylepšiť. Keďže je to kombinácia akčného a vojenského filmu, tak je akcia dostatočne veľkolepá a rozmanitá, pričom film ponúkne dostatok dlhých akčných sekvencií, v ktorých sa kombinujú súboje, likvidácie, prestrelky, naháňačky, explózie, jednoducho všetko, čo sa tu dá čakať, poteší aj množstvo zabitých a aj nejaké to nasadenie bojovej techniky, ale horšie je na tom technické spracovanie. Hlavne efekty by potrebovali výrazne vylepšiť. Pri nejakých explóziách je mi to prakticky jedno, ale tie digitálne zásahy ma dosť rušili, čo je pri množstve zabitých aj celkom problém. A aj súboje sa dali natočiť lepšie, kamera je zbytočne blízko a aj strihu je podstatne viac, než by malo byť, pričom vidno, že herci to aj tak nepotrebovali. Takže celkovo ma akcia bavila, ale tie digitálne úmrtia ma neustále rušili. Najviac mi sadlo asi celé finále vrátane prehnanej, ale zábavnej akcie s tankami a výborná naháňačka cez dedinu ukončenú dosť morbídnym spôsobom. Takto zaparkovať som teda ešte nevidel. A sadlo mi to aj režijne, technická stránka by potrebovala ešte vylepšiť, ale inak Jacky Wu s týmto žánrom nemá žiadny problém. A u mňa je plusom aj ten pátos, mňa si tá láska k armáde a vlasti vždy získa. Takže síce som predsa len čakal trochu viac, ale tentoraz som už spokojnejší. Je to solídna žánrová zábava, ktorej sa točí len minimálne a ten patos, ktorý ma bavil filmu zaisťuje lepšie hodnotenie. Som zvedavý na trojku, ktorá už bude mať dúfam špičkové technické prevedenie. 71%(29.12.2017)

(78%) Ještě o stupínek lepší než první díl. Toto je zcela jiná liga. Příběh je jednoduchý, postavy také, ale to mi nepřekáželo. Líbila se mi akce, místy přepálená, ale to samé můžu tvrdit u Expendables, Bondovek apod. Byla výborně natočena a byla rozmanitá. Souboje mě bavili, ale i ty výbušnější akce a přestřelky taktéž. Bylo to zvláštně pojato, v některých scénách tu bylo cítit dost emocí, v dalších jsem necítil nic nebo se tu i objevila trochu humorná scéna. Přesto tu moc negativ nevidím. Finále už mě až tak nebavilo, ale natočeno bylo bravurně (myslím tím především po akční stránce). Jacky Wu se překonal, především ve své postavě v rámci akce. F.Grillo mě baví v podstatě v každém filmu, i když má často vedlejší role a účinkuje v slabších filmech třeba. Zde mi jeho role záporáka seděla, i tvrdý konečný fight s ním celkem stál za to. Mohlo to být ještě trochu lepší, ale já tu moc kverulantovat nebudu. Spokojenost.(9.1.2018)

Leng Feng (Jacky Wu nebo též Wu Jing) při nepřiměřeném zákroku zabije civilistu, je propuštěn z armády a končí za mřížemi. Feng se ve vězení dozvídá nepříjemnou zprávu o smrti Long XiaoYun (Yu Nan). Po skončení trestu pátrá po jejím vrahovi v Africe, jedinou stopou je střela se zvláštním drážkováním. Mezitím se ještě Feng příhlásí na sebevražednou misi, aby dostal do bezpečí doktora Chena a krajany pracující v továrně... Wu Jing ve filmu pouze nehrál v hlavní roli, ale byl také režisérem a podílel se na scénáři. Frank Grillo (Big Daddy) nebyl špatný, ale tady byl pouze za zlého bělocha, který musí být v závěrečném finále potrestán. Sam Hargrave a Jack Wong Wai Leung mají u svého jména v úvodních titulcích kredit akčního režiséra. Film nabídne dostatek přepálené akce a průměrný příběh. Občas se objeví nějaká scéna, kde je slabší CGI, ale není to tak hrozné, aby to vyloženě rušilo. Nevyřčených narážek na to, že čínská armáda je nejlepší, nemuselo být také tolik. Dopadlo to mnohem lépe jak minule a docela se na třetí pokračování těším.(14.12.2017)

• - Převážná většina filmových záběrů byla pořízena na africkém kontinentě. Konkrétně se jednalo o Soweto (zkratka anglického South Western Townships, Jihozápadní městské obvody), předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu, a Alexandrii, malou farmářskou oblast ležící ve Východním Kapsku, tedy v provincii Jihoafrické republiky. Tanková scéna z druhé poloviny filmu pochází ale už z rodné Číny. Natáčela se v železářském závodě Zhaochuan Ironworks, náležící městu Süan-chua, které se samo nachází v provincii Che-pej. (Conspi)