Zhan lang 2

Čína, 2017, 123 min

Jacky Wu

Jacky Wu

Peter Ngor

Na tohle jsem se těšil jako malej kluk a musím říct, že i přes jistý výhrady mě to nezklamalo. Kdo hledá příběh nebo nějakou promakanou dějovou logiku, tak půjde domů s brekem, kdo hledá tvrdou nekompromisní akci Made in China bude spokojen. Jacky Wu má slušný charizma a taky koule natočit film ve kterým se nikdo s ničím nesere, takže pokud máte rádi akci bez ohledů kde se při střetu dvou světů zmasakruje jenom tak mimochodem stovka nevinných civilistů tak jste opět doma a pak i ledacos odpustíte např slabší cgi (to finále opravdu vypadá jak z World off tanks) stejně tak jako mě lehce zklamal Grillo po těch ódách na něj jakože nehrál špatnýho záporáka, ale za těch zhruba 15 minut prostoru co má to není ani na nic zásadního. Každopádně lecos lze doladit a po fantastickém výdělku dvojky a očekávaném větším rozpočtu u trojky se ještě máme na co těšit.70%(13.12.2017)

Prvý diel ma sklamal, ale vojenských akčných filmov nie je nikdy dosť, preto som sa stále tešil aj na toto pokračovanie, pričom moju zvedavosť ešte povýšili aj tie neskutočné tržby a tentoraz som už predsa len spokojnejší. Zápletka ani teraz nenaplnila moje očakávania a pritom nepotrebujem nič výnimočné, len nech to funguje aspoň v rámci tých béčkových kritérií, čo sa opäť nepodarilo a motivácie postáv mi tu niekedy prišli úplne mimo, ale predsa len je to aspoň nadmieru svižné, hluchých miest je len pár a aj to hlavne v prvej polovici a atraktívnych prvkov je našťastie dostatok. Veľkým plusom je, že hlavný hrdina je prakticky na všetko sám, prípadne má len minimálne posily, takže na rozdiel od prvého dielu konečne musí čeliť mnohonásobnej presile a oceňujem aj zvolené prostredie, africká krajina uprostred občianskej vojny a aby toho nebolo málo, ešte je tu aj epidémia. Určite musím pochváliť obsadenie, Jacky Wu je stále sympaťák, ktorý je v skvelej forme, sprevádza ho mimoriadne sympatická Celina Jade a pár obstojných vedľajších postáv a sadli mi aj záporáci. Síce sú to len také karikatúry, ale Frank Grillo ma baví a jeho podriadení mi sedeli. Plusom je aj akcia, ale predsa len sa dala ešte vylepšiť. Keďže je to kombinácia akčného a vojenského filmu, tak je akcia dostatočne veľkolepá a rozmanitá, pričom film ponúkne dostatok dlhých akčných sekvencií, v ktorých sa kombinujú súboje, likvidácie, prestrelky, naháňačky, explózie, jednoducho všetko, čo sa tu dá čakať, poteší aj množstvo zabitých a aj nejaké to nasadenie bojovej techniky, ale horšie je na tom technické spracovanie. Hlavne efekty by potrebovali výrazne vylepšiť. Pri nejakých explóziách je mi to prakticky jedno, ale tie digitálne zásahy ma dosť rušili, čo je pri množstve zabitých aj celkom problém. A aj súboje sa dali natočiť lepšie, kamera je zbytočne blízko a aj strihu je podstatne viac, než by malo byť, pričom vidno, že herci to aj tak nepotrebovali. Takže celkovo ma akcia bavila, ale tie digitálne úmrtia ma neustále rušili. Najviac mi sadlo asi celé finále vrátane prehnanej, ale zábavnej akcie s tankami a výborná naháňačka cez dedinu ukončenú dosť morbídnym spôsobom. Takto zaparkovať som teda ešte nevidel. A sadlo mi to aj režijne, technická stránka by potrebovala ešte vylepšiť, ale inak Jacky Wu s týmto žánrom nemá žiadny problém. A u mňa je plusom aj ten pátos, mňa si tá láska k armáde a vlasti vždy získa. Takže síce som predsa len čakal trochu viac, ale tentoraz som už spokojnejší. Je to solídna žánrová zábava, ktorej sa točí len minimálne a ten patos, ktorý ma bavil filmu zaisťuje lepšie hodnotenie. Som zvedavý na trojku, ktorá už bude mať dúfam špičkové technické prevedenie. 71%(29.12.2017)

• Ouwen

MOŽNÁ SPOILERY: Nedávno jsem to psal. Už jsem naprosto unavenej z těch akčních filmů, které nenabídnou nic víc, než tupou akci o asi dva tisíce enemáků, co nabíhaj na ránu jak idioti a hlavní postavu nikdo netrefí. Jacky Wu hraje postavu, která je na všechno stavěná, všechno zvládne, ničeho a nikoho se nebojí, jde sám proti brutální přesile a týpci zase vybíhaj ze dveří, aby se nechali odprásknout. Fighty maj sice solidní choreografii, ale jsou nechutně prostříhaný a kadence střihů předčí kadenci úderů a kopů. Grillo tam je chvilku a neměl moc co hrát. Na to, abych bral film vážně a brečel nad obětmi, je film až příliš nerealistickej a na to, abych se u akce bavil, se bere až příliš vážně. Je to takovej crossover mezi Zohanem a Rambo 4. Zohan se však nebral vážně a Rambo 4 byl naturalistickej karneval, kde jsem cítil každej průstřel. Už mi taky lezou krkem ty samoúčelnosti, kdy se prostě něco posere v blízkosti hlavní postavy, aby se dostala k akci. Při té honičce v jeepech jsem se strašně smál, jaký ptákoviny se tam odehrávaj. On vlastně i ten Rambo na nic nebyl sám, tady Wu si to všecko dává a je expert na fotbal, potápění, boj z blízka, boj se všim, a je to profi alkoholik a taky profi hasič. Akční scéna mě nezaujala ani jedna, když nepočítám pár segmentů ve fightech. Poslední kvalitní military film co jsem viděl, tak 13 hodin v Benghází. Asi jsem už prostě starej na takovýdle filmy... závidim pěti a čtyř hvězdičkářům.(20.2.2018)

Leng Feng (Jacky Wu nebo též Wu Jing) při nepřiměřeném zákroku zabije civilistu, je propuštěn z armády a končí za mřížemi. Feng se ve vězení dozvídá nepříjemnou zprávu o smrti Long XiaoYun (Yu Nan). Po skončení trestu pátrá po jejím vrahovi v Africe, jedinou stopou je střela se zvláštním drážkováním. Mezitím se ještě Feng příhlásí na sebevražednou misi, aby dostal do bezpečí doktora Chena a krajany pracující v továrně... Wu Jing ve filmu pouze nehrál v hlavní roli, ale byl také režisérem a podílel se na scénáři. Frank Grillo (Big Daddy) nebyl špatný, ale tady byl pouze za zlého bělocha, který musí být v závěrečném finále potrestán. Sam Hargrave a Jack Wong Wai Leung mají u svého jména v úvodních titulcích kredit akčního režiséra. Film nabídne dostatek přepálené akce a průměrný příběh. Občas se objeví nějaká scéna, kde je slabší CGI, ale není to tak hrozné, aby to vyloženě rušilo. Nevyřčených narážek na to, že čínská armáda je nejlepší, nemuselo být také tolik. Dopadlo to mnohem lépe jak minule a docela se na třetí pokračování těším.(14.12.2017)

(78%) Ještě o stupínek lepší než první díl. Toto je zcela jiná liga. Příběh je jednoduchý, postavy také, ale to mi nepřekáželo. Líbila se mi akce, místy přepálená, ale to samé můžu tvrdit u Expendables, Bondovek apod. Byla výborně natočena a byla rozmanitá. Souboje mě bavili, ale i ty výbušnější akce a přestřelky taktéž. Bylo to zvláštně pojato, v některých scénách tu bylo cítit dost emocí, v dalších jsem necítil nic nebo se tu i objevila trochu humorná scéna. Přesto tu moc negativ nevidím. Finále už mě až tak nebavilo, ale natočeno bylo bravurně (myslím tím především po akční stránce). Jacky Wu se překonal, především ve své postavě v rámci akce. F.Grillo mě baví v podstatě v každém filmu, i když má často vedlejší role a účinkuje v slabších filmech třeba. Zde mi jeho role záporáka seděla, i tvrdý konečný fight s ním celkem stál za to. Mohlo to být ještě trochu lepší, ale já tu moc kverulantovat nebudu. Spokojenost.(9.1.2018)

• - Převážná většina filmových záběrů byla pořízena na africkém kontinentě. Konkrétně se jednalo o Soweto (zkratka anglického South Western Townships, Jihozápadní městské obvody), předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu, a Alexandrii, malou farmářskou oblast ležící ve Východním Kapsku, tedy v provincii Jihoafrické republiky. Tanková scéna z druhé poloviny filmu pochází ale už z rodné Číny. Natáčela se v železářském závodě Zhaochuan Ironworks, náležící městu Süan-chua, které se samo nachází v provincii Che-pej. (Conspi)