Zhan lang 2

Jacky Wu

Jacky Wu

Peter Ngor
  • Ouwen

MOŽNÁ SPOILERY: Nedávno jsem to psal. Už jsem naprosto unavenej z těch akčních filmů, které nenabídnou nic víc, než tupou akci o asi dva tisíce enemáků, co nabíhaj na ránu jak idioti a hlavní postavu nikdo netrefí. Jacky Wu hraje postavu, která je na všechno stavěná, všechno zvládne, ničeho a nikoho se nebojí, jde sám proti brutální přesile a týpci zase vybíhaj ze dveří, aby se nechali odprásknout. Fighty maj sice solidní choreografii, ale jsou nechutně prostříhaný a kadence střihů předčí kadenci úderů a kopů. Grillo tam je chvilku a neměl moc co hrát. Na to, abych bral film vážně a brečel nad obětmi, je film až příliš nerealistickej a na to, abych se u akce bavil, se bere až příliš vážně. Je to takovej crossover mezi Zohanem a Rambo 4. Zohan se však nebral vážně a Rambo 4 byl naturalistickej karneval, kde jsem cítil každej průstřel. Už mi taky lezou krkem ty samoúčelnosti, kdy se prostě něco posere v blízkosti hlavní postavy, aby se dostala k akci. Při té honičce v jeepech jsem se strašně smál, jaký ptákoviny se tam odehrávaj. On vlastně i ten Rambo na nic nebyl sám, tady Wu si to všecko dává a je expert na fotbal, potápění, boj z blízka, boj se všim, a je to profi alkoholik a taky profi hasič. Akční scéna mě nezaujala ani jedna, když nepočítám pár segmentů ve fightech. Poslední kvalitní military film co jsem viděl, tak 13 hodin v Benghází. Asi jsem už prostě starej na takovýdle filmy... závidim pěti a čtyř hvězdičkářům.(20.2.2018)

Masáž jako prase!! Finančně nejúspěšnější akční film posledních let, těch 870 mega je naprosto fascinujících při 30 miliońovém rozpočtu a klobouk dolů před Jacky Wu, který film režíroval, napsal scénář i si zahrál v hlavní roli a je to pro mě jeden z největších a nejcharismatičtějších frajerů na akční scéně. První díl bylo slušné akční béčko v atraktivním prostředí a lákadlem byl i Adkins, druhý díl má větší ambice a jsem z toho strašně nadšený. Je to nabušenéj testosteronovéj akčňák jak z 90. let, kde se nesešlápne z plynu a akce střídá akci,což mi opravdu chybělo( Korea poslední dobou točí akční filmy stylem, dáme tam dva krátké souboje a jednu naháněčku, zbytek bude dvou hodinové drama) Čína se s tím očividně nesere. Navíc má film atraktivní téma Afrických revolucionářů, kteří mají mít údajně s Číňany spojenectví, Frank Grillo si však jede podle svých pravidel a začne nemilosrdně popravovat všechny( Grillo si dost možná zahrál nejlepšího záporáka roku a má jednu z nejvýraznějších rolí v jeho kariéře) a potom je zde samozřejmě Jacky Wu, vysloužilý voják( Wolf Warrior), který si odsedí 3 roky za vraždu, ale rozhodne se sloužit vlasti na vlastní pěst a jde absolutně sám po celé organizaci a jde vidět, že to sám režíroval, protože po Akční stránce je zde absolutně vše, co by v každém akčním filmu mělo být. Jacky Wu tu řádí s M4, s nožem, s kuší a samozřejmě i pěstma a je to pohlazení na srdci vidět toho chlapa v akci. Dojde samozřejmě i na naháněčky s jeepy a motorkou, jeden úžasný fight pod vodou uprostřed oceánu,což jsem v životě neviděl a musel jsem se projít ven a rozdýchat se, jedna velká přestřelka ve městě, kde není nouze o utržené ruce a nohy ( Rko je to opravdu tvrdé), Akce je tu spousta a je hodně rozmanitá. Potěší i Grilloví kumpáni v podobě steroidového hromotluka či nemilosrdné blondýny. Finále s tanky na mě takový dojem neudělalo, ale očekávaný finální fight Jacky vs Grillo byl solidní ( sice nic převratného), ale Grillo překvapil svou výdrží. Jediným mínusem je pro mne občas slabší CGI při výbuchu a je zde i jistá přepálenost ( kterou pesimisté, introverti a intoušové nepřekousnou a budou kroutit hlavou) já si to zkrátka velmi užil. Po titulková scéna láká na třetí díl a vzhledem k výdělku očekávám velké věci. 90%(30.10.2017)

(Někdejší) Rozvojové země v čase nárůstu jejich ekonomické síly a mezinárodního významu chytají nacionalistické vášně docela přirozeně, neb jejich občané na jednu stranu cítí, že konečně mají být na co hrdí, na stranu druhou ale stále trpí komplexem národní méněcennosti. Vzhledem k tomu, že Čína má mezi všemi rodícími se giganty dominantní pozici a pokusy všechny omračovat svou velkolepostí jsou pevnou součástí její oficiální politiky, je skoro až podivné, že šovinisticko-nacionalistický blockbuster formátu Wolf Warrior 2 se v ní urodil až nyní - poté, co už s principiálně podobnými kousky stihla přijít třeba Indie nebo Turecko. _____ Oproti směšně brakovému prvnímu dílu jde o ozajstný upgrade na všech frontách: Hollywoodský look potěší oko, masivní a intenzivní akce zrychlí tep a patos nakombinovaný s karikaturami rázovitých Afričanů + zlých evropských žoldáků je zde podán v takovém cheesy stylu, že vzbudí spíš úsměv, než naštvání nebo opovržení. _____ Skoro by se mi chtělo sáhnout po čtvrté hvězdě, ale to by film buď musel mít příběh, který alespoň rámcově dává smysl (Jaký měli rebelové důvod tak zarputile usilovat o život prostých čínských dělníků?), nebo být invenčnější a méně monotónní v té akci. _____ Z ideologického hlediska mne upoutalo, že v čínském filmu již mohou být za záporáky pravděpodobně komunističí militantní revolucionáři a že vojáci Lidové armády si mohou v případech očividné nespravedlnosti dokonce dovolit trochu se zavzpouzet vůči autoritám.(6.11.2017)

(78%) Ještě o stupínek lepší než první díl. Toto je zcela jiná liga. Příběh je jednoduchý, postavy také, ale to mi nepřekáželo. Líbila se mi akce, místy přepálená, ale to samé můžu tvrdit u Expendables, Bondovek apod. Byla výborně natočena a byla rozmanitá. Souboje mě bavili, ale i ty výbušnější akce a přestřelky taktéž. Bylo to zvláštně pojato, v některých scénách tu bylo cítit dost emocí, v dalších jsem necítil nic nebo se tu i objevila trochu humorná scéna. Přesto tu moc negativ nevidím. Finále už mě až tak nebavilo, ale natočeno bylo bravurně (myslím tím především po akční stránce). Jacky Wu se překonal, především ve své postavě v rámci akce. F.Grillo mě baví v podstatě v každém filmu, i když má často vedlejší role a účinkuje v slabších filmech třeba. Zde mi jeho role záporáka seděla, i tvrdý konečný fight s ním celkem stál za to. Mohlo to být ještě trochu lepší, ale já tu moc kverulantovat nebudu. Spokojenost.(9.1.2018)

Karty se otáčí a nebude dlouho trvat a američtí herci budou brát role v čínských filmech, protože Čína bude produkovat a tvořit mega blockbustery a opravdové akční filmy, na které USA už nestačí (všechno tam jde do pubertálního komiksu). Wolf Warrior II je monstrózní spektákl, kterým Čína zhmotňuje svojí celosvětovou sílu na poli akčního žánru i mocnosti své země (dost to zavání, ale Číňané rádi ukazují ve filmech svojí vlasteneckou mentalitu a nadřazenost). Pro druhé pokračování bylo využito Afriky jako kontinentu zla, což je divácky atraktivní (než obligátní Blízko východní lokace) a Wu Jing alias Jacky Wu zde rozpoutal akční militaristické peklo jaké "Afrika" nezažila a možná ani tento filmový žánr. Ono to totiž hraničí až s tím komiksovým nereálným hrdinstvím (viz fantastická úvodní scéna likvidace protivníků pod vodou). Ale pořád se to tu drží úmrtnosti, krvácivosti a vytrénovanosti hrdinů. A protože jde o asijskou produkci, tak je zde ta výdrž a síla hrdinů o něco vyšší, než u standardních jedinců. Řekl bych, že právě to hrdinství je tady na maximální možné úrovni, kde už skoro začíná superhrdinství. Ale tady to odpouštím, protože je tu vyvoláno nelidské zlo a málokde je k vidění taková fatální hromadná likvidace civilního obyvatelstva, tudíž síla protiúderu musí být adekvátně dvojnásobkem síly zla, která vyvolá v divákovi patřičnou emoci (revenge mod). Evropský divák si ovšem musí zacpat uši při některých soudružských či naivních dialozích, kterými se to tu jen hemží. Tento film je ale akční a to jedním z nejlepších, co se týče robustní akce, nápaditosti a efektnosti v rámci moderního pojetí a možností tlačit na pilu bez ohledu na směrnice EU a OSN. Je čínský a dělá si to, co chce a důkazem je jeho rekordní komerční úspěch.(27.1.2018)

• - Převážná většina filmových záběrů byla pořízena na africkém kontinentě. Konkrétně se jednalo o Soweto (zkratka anglického South Western Townships, Jihozápadní městské obvody), předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu, a Alexandrii, malou farmářskou oblast ležící ve Východním Kapsku, tedy v provincii Jihoafrické republiky. Tanková scéna z druhé poloviny filmu pochází ale už z rodné Číny. Natáčela se v železářském závodě Zhaochuan Ironworks, náležící městu Süan-chua, které se samo nachází v provincii Che-pej. (Conspi)