Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Belgie / Francie, 2016, 91 min

• crozet

Můj první zážitek s 3D brýlemi - počkal jsem si opravdu jako znalec.. A když pominu zklamání z filmu, který z klasického dobrodružného příběhu pro kluky a holky zprostředkoval naprosté minimum (ve prospěch podivné výstavby příběhu, založené na terorizujících kočkách a taky banálních honiček a animačních efektů např. v korytě vodovodu), samotného, uznávám, že pro některé žánry jde o nesporný technologický přínos.(21.3.2016)

Celovečerní filmový příběh vyprávěný papouškem o tom, jak se Robinson Crusoe dostal na tropický ostrov. Evropský CGI animovaný film snažící se konkurovat těm americkým stále dělá co může, ale nic naplat, ve většině případů se stále nedaří. Tento snímek už však kupodivu za zváženou stojí. Ale pozor, bylo by velice naivní si myslet, že tohle má něco společného s klasickým románem od Danilela Defoe. Společné je pouze jméno hlavní postavy a to je vše. A je to pochopitelné. Tento příběh cílený na dětské diváky obsahuje spoustu zvířátek bavící svou roztomilostí, ztřeštěností a prostořekostí. Jedná o vyvážený mix zábavného dobrodružství ve snaze přežít a láskyplného příběhu o přátelství. Divácké zaměření je spíše pro děti starší a hlavně pro ty, kteří už o postavě Robinsona Crusoe něco vědí. Dokáží lépe pochopit zpracování příběhu a smysl pro humor. Je to prostě takový jiný pohled na stav věci. Pohled ze strany zvířecího obyvatelstva ostrova a jak k tomu přistupují. Každé vyobrazené zvířátko má svůj osobitý charakter a tím i úhel pohledu. O zábavu sice nouze není, ale ona ztřeštěnost se přeci jen měla krapet víc držet na uzdě. Místy čeho je moc, toho je až příliš. Grafika a animace dobrá, samozřejmě s možností snímek shlédnout přímo ve 3D. S ohledem na světová měřítka to žádná pecka není, ale z evropského je snímek, chtíc nechtíc, prostě přijatelný.(4.2.2019)

• Fiftis

Dnešné 5 ročné deti zväčša poznajú meno a vedia, že Robinson stroskotá, ale nič viac. Tak si autori povedali, že sem dajú osvedčené ingrediencie: pirátov, zvieratká, hrdinu, nepriateľa. A 91 minút ich budú obmienať, aby z toho vyšiel nejaký výsledok. Tým pádom je animovaný Robinson Crusoe pomerne nevyrovnaný celok, ktorý sa síce snaží vyzerať ako iná pocta klasike, ale deti sa z neho príbeh nedozvedia a sledujú skôr ďalší animák o zvieratkách. Ako podklad slúži dobre, ale vývoj by ste hľadali márne. Všetky akty filmu vyzerajú ako povinná jazda a nemajú veľa nových nápadov. Pôvodná idylka zvierat je nudná, hoci im ide o život. Správajú sa divno, majú zbytočné dialógy a na pohľad sú charaktery iba odkopírované z iných filmov. Nízka kvalita očividne drieme v réžii. Ben Stassen nám doniesol priemerné či slabé animáky. A Robinson Crusoe neprekročil ich tieň, na jedno pozretie počas prázdnin poslúži dobre, ale sme zvyknutí na viac.(11.6.2019)

• Big Bear

V dětství jsem si něco zkusil kvůli svému příjmení, které je Pátek :-)) ! I dnes ještě občas někdo zažertuje, ale místo ,, Pátku, kde más Robinsona ?'' jsou dnešní případné narážky od přátel spíše na dny v týdnu. Oč by mi byl milejší Robinson. Národ přestal číst a hloupne. A čte-li jsou to braky. Nedávno jsem viděl lehce poupraveného Mauglího a nešetřil jsem hvězdami. Robinson nabízí velmi podobné dobrodružství. Opuštěný ostrov, hledání sebe sama a hledání sil a umění přežít. Animacím nelze nic vytknout, doba je dál a pěkně animované dětské filmy jsou již standardem. Zbývá tedy příběh a to jak si s ním tvůrci poradí. Ačkoliv u Crusoa není třeba dle mého názoru geniální předlohu Daniela Defoe jakkoliv měnit, tvůrci tohoto filmu tak učinili. A tak Pátka nahradil papoušek ara se jménem Úterý, lidojedy nahradila smečka koček a přáteli mu byla rozlizčná ostrovní fauna. Věrného Fernanda mu zde také nahradil psí přítel, kterého však tvůrci této pohádky nechají na drsno uhořet uvězněného v hořícím korábu a jdou ještě i dál, to když Robinson na hrob s křížem věší jeho ohořelý obojek... No, já nevím jak u vás, ale od tohoto momentu má nejmenší za pejska plakala a zbytek prakticky nesledovala... Ptám se - je to nutné v animácích pro děti? Zcela pominu nudný děj a podivný konec filmu - zcela neknižní. Celé mi to přišlo dělané jen pro 3D promítání, kde honičky s vypelichanými kočkami nahradily hluboce duchovní rozměr knihy. Nevím, ale říkám si, že na klasiku by se asi nemělo sahat takto neumětelskýma rukama... Když chce někdo točit 3D ať si vymyslí něco vlastního a neprzní klasiku. Už vidím dnešní děti ve škole.. Jó paní učitelko - já, já, Robinsona znám, má papouška Úterý a nakonec se zvířátky zažene kočky na pirátskou loď.... Dva ananasy.. * *(21.8.2016)

• srolyma

Ničím výjimečný a snadno zapomenutelný animák s jedním ponaučením – největší svině mezi zvířátky jsou kočky. S tím se nedá než souhlasit. Otázky jako, kde se na pustém tichomořském ostrůvku vzala tak pestrá skladba fauny nebo proč je tam od každého druhu jen jeden jedinec nebo proč jsou ve všech animácích ty nejtlustší zvířata vždycky ženského rodu, ponechme stranou.(21.8.2016)