Láska a partnerství v říši zvířat (TV film)

Animal Attraction

Dokumentární

Velká Británie, 2014, 52 min

V partnerskom správaní zvierat je toľko ľudského, že je to až neuveriteľné. Nielen predvádzanie sa partnerov navzájom, ale aj tance, spev, skrášľovanie príbytku a dokonca nevera a žiarlivosť. Vo filme som postrehol niekoľko scén z iných dokumentov BBC, ktoré ale patria k tomu najlepšiemu, a sú výborne vybrané presne k téme, aby zobrazovali partnerské vzťahy u rôznych druhov. Český komentár, ako vždy od Alfreda Strejčka, je výborný, neviem si predstaviť lepší hlas na prírodopisné dokumenty.(4.7.2015)

Úchvatné, chvílemi dokonce vtipné, chvílemi velmi milé...David Attenborough se opět vytáhl....90%(8.12.2018)

Prejavy lásky v zvieracej ríši sú miliónkrát zaujímavejšie, ako obdobné záležitosti medzi ľuďmi. Jednak preto, že záležitosti ľudské sú pre každého s nejakými skúsenosťami samozrejmé a o prekvapenia je núdza (pričom tie skúsenosti môžu byť zažité, načítané, napozerané alebo napočúvané) . A tiež preto, že až príliš často sa za snahou o lásku skrýva niečo iné, čo je vlastné len nám, ľuďom. Najmä vypočítavosť, podvod, závisť, nenávisť)- čo je už síce zaujímavejšie, ale z iného zorného poľa. Naopak pri prejavoch lásky a citu u ostatných zvierat (okrem človeka) je všetko akosi oveľa autentickejšie. Tak nejako, ako to asi bolo aj medzi ľuďmi v časoch, kedy nevyslovovali miesto slov len samé lásky plné sračky.(26.4.2017)