Cesty Cyrila a Metoděje

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1992, 20 min

Pátrání po stopách dvou věrozvěstů v rodné Soluni... Televizní dokument nás zavede do města Soluň, odkud k nám na Velkou Moravu v 9. století doputovali slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj. Soluň, která je dnes druhým největším řeckým městem a neoficiální metropolí řecké Makedonie, byla založena před více než 2000 lety králem Alexandrem Velikým, který ji pojmenoval podle své nevlastní sestry. Průvodcem pořadu je tehdejší olomoucko-brněnský biskup církve pravoslavné Kryštof, který nás seznámí se životními osudy Cyrila a Metoděje a provede nás po všech důležitých historických památkách města Soluně, ale ukáže nám i jeho současnou podobu. (Česká televize)

otík

Po řeckém městě Soluň, odkud přišli na Velkou Moravu svatí Cyril a Metoděj, nás provází biskup olomoucko-brněnské církve pravoslavné Kryštof. Cestujeme s ním a kamerou po Soluni a biskup na základě života obou světců prochází důležitá místa. Vedle příslušného komentáře k daným místům také připomíná lidem smysl mise C&M a na závěr připomíná poselství jejich života - žít v míru a ve vzájemném ohledu jeden k druhému. Česká televize Ostrava připravila docela nezáživný dokument, kdy putujeme po Soluni a celkem nezáživně se dozvídáme pár zajímavých věcí skrytých do poměrně dlouhého monologu. Na to, jak jsou C&M důležití pro naši historii, je tento dokument pro českou filmografii zcela nepotřebný. Hudební režie: Jiří Bura ()