Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

blondboss

Dôverný nepriateľ je opäť jeden z ďalších snímkov z českej a slovenskej produkcie, ktoré právom môžno označiť ako prelomový film. Minimálne v našich končinách určite. Marcinková predviedla skvelý herecký koncert a aj keď scenáristicky to bolo deravé, hlavný message filmu bol naozaj výborný a na tunajšie pomery skutočne nevídaný. Nebyť pár ozaj hlúpych a trápnych scén, tak by sa právom tento film mohol označiť ako film roka slovenskej produkcie. 70 % ()

sorrow

Pan režisér Janák by měl spíše zůstat u svých Snowboarďáků a Rafťáků. Opět další z poučných filmů, jak nám může umělá inteligence ublížit a jak se jí máme bát. Proč je zase ve filmu tolik chyb a nelogičností (Zuzanin soused dá domu pokyn, ten mu sdělí, že není autorizován, ale za chvíli dá pokyn její nesympatická kamarádka a ten je bez problémů splněn______Zuzana s kamarádkou se bez problémů dostanou do sousedovo chaty, ano dnes přece nikdo svoje domy nezamyká, přece se zde nekrade, no spíše právě naopak i většina chatařů vymýšlí jak chatu zabezpečit samostříly a podobnými zařízeními_____Soused špión by určitě připustil, aby mu někdo coural po chatě, když v ní provozuje špiónskou činnost_____Alfí dokáže ovládat semafory, šraňky, tramvaje, dokáže ochromit i celou nemocnici, ale když jde o jeho bytí a nebytí, kdy Zuzana vezme do ruky rozbrušovačku, aby mohla celý server zničit, nenapadne ho odpojit elektřinu v domě, hahaha_____Sklo u domu je v jednu chvíli nerozbitné, ale když se to hodí, už rozbitné je_____Andrej před přestěhováním slibuje, že bude pořád doma, ale pak doma skoro vůbec není_____Andrej v takové funkci nemá na to, aby si koupil druhé auto, příp. dostal v práci auto služební a jezdí nelogicky taxíkem, nebo snad ten trouba neumí řídit?_____Recepční ve firmě sděluje Zuzaně, že se v domě testují lidé, co vydrží, to šéf společnosti po chvilce popře, nechápu význam tohoto momentu ve filmu, který vůbec nikam nevedl_____Soused se snaží Zuzanu zachránit a chová se přitom jako šílenec, proč jí jednoduše neuklidní nějakými slovy, že jí nejde ublížit, ale že jí chce pomoci_____Když se ztratí část záznamu, Andrej obviňuje Zuzanu, zda něco nesmazala, no kdybych byl programátor a nastěhoval bych se do domu s přítelkyní, která se umí hrabat jen ve hlíně, asi bych jí nedal oprávnění k mazání dat a záznamů, rovněž bych jí určitě nedával oprávnění, aby se mohla dívat do mého emailu apod.). U českých filmů i seriálů už mě celkem vytáčí záběry z ptačí perspektivy, to musí být prostě všude, přitáhlo se to k nám ze severských kriminálek, úspěšně se aplikovalo u Rapla a teď to prostě budeme cpát do každého filmu, jak originální… Z konce filmu vyplývá, že v tom karavanu čekal Andrej se Zuzanou až bude dům opraven, aby se mohli nastěhovat zpět, pochybuji, že po takových zážitcích by se Zuzana ještě chtěla do domu vrátit. Celý příběh je hloupě postaven na plnění Zuzaniných podvědomých přání empatickým počítačem, což je úplný nesmysl, stejně jako to, že počítač dokáže ovládat tramvaje. Dávám jednu hvězdu a další hvězdu dávám navíc za tu Zuzaninu mokrou hereckou vložku ve vaně 😊 ()

Pecan206

Zajímavý a hlavně nový nápad, též dobré zpracování česko-slovenské kinematografie. SPOILER: Umělá inteligence domu a nebezpečí lidských tužeb, kterým chce dům vyhovět, to samozřejmě rozuzleno až na konci snímku, za mě palec nahoru ()

Osvícený

Film Důvěrný nepřítel mě zaujal hned hned ze dvou důvodů. Zaprvé, Gabriela Marcinková ve vaně a zadruhé, pozápadňovací tendence české produkce mě zajímá a děsí zároveň. K prvnímu bodu snad netřeba nic dodávat, druhý mi dovolte rozvést. Stálice české tvorby, infantilní komedie a válečně-historická dramata již začínají ztrácet dech. Někteří režiséři se proto začali uchylovat ke kopírování dnešních hollywoodských filmů (ponuré zápletky, akční gradace, hluboké tóny, wide shoty) zkouše vytvořit cosi obdobného u nás. Ať už však tvoříte český film, americký film, ruský či asijský film, jednu věc prostě nemůžete odfláknout. Scénář. A právě s ním mám víc problémů, než bezdomovec v zimě. Nejen že vypadá, jakoby ho napsal nepříliš talentovaný student prvního ročníku scénáristiky cestou domů v autobuse, ale navíc tvoří tak chabou páteř filmu, že vypiplaný vizuál, tvořený často rezonující kombinací širokých záběrů a close upů, který by v jiném případě byl třešničkou na dortu, stává se pouze zoufalým pokusem o udržení jakési úrovně. Kromě toho film navíc namísto budování bohatšího děje nekoordinovaně podstrkuje jedno falešné vysvětlení zápletky za druhým, přičemž to pravdivé se dozvíme až v deus ex machina rozhovoru úplně na konci. Nezbývá než konstatovat, že stejně jako se Forman po přestěhování do Ameriky musel pár let adaptovat na tamější mentalitu, než si mohl dovolit tvořit filmy pro americké publikum, točit americké filmy pro publikum české nemá budoucnost... ()

LubosD

Na to, že jde o film SK/CZ produkce, je to dost zdařilé. Mnohem lepší než ty typické české depresivní srágory o tom, jak je život šedivej a na houby. Mělo to akci i nějaký ten spád. ()

srolyma

Nečekaný režisérský počin snowboarďáka Janáka, který překvapivě zabrousil na pole cyber thrileru. A nutno říct, že se mu zadařilo. Film o superdomě ovládaném umělou inteligencí, která se poněkud vymkne kontrole, udržuje slušné napětí, nepostrádá dějové zvraty a v neposlední řadě je i slušně zahraný. Nebýt toho závěru, který mi moc nesedl, byl by klidně i bodík navíc. ()

Mamutol

Poměrně dobrý námět však poslala do kytek spousta logických chyb a nesmyslů. Skript byl úplně mimo, v různých záběrech je např. auto před domem pokaždé jinde atd. Mě by však zajímalo, kdo ve smart house uklízel ty rozbitý hrnečky (malý robot vysavač to asi nedal), kdo plnil ten zásobník na ty hrnečky, kdo plnil lednici, kde prali prádlo, kde brali v té pustině elektřinu, protože ten Alfi několik kilowatt spapal, kdo dával ty croissanty každý ráno do mikrovlnky, kam mizely odpadky, kdo zavážel jídlo atd atd... To vše bylo záměrně zatajeno, aby dům ve filmu navenek vypadal dokonale. Asi bydlet v takovém smart house je víc na budku, než bydlet v normálním domě. A že se dá počítač, pokud se zblázní, vypnout vypínačem nebo jističem, to už fakt nemá cenu řešit ... ()

Benjamin_L

Tohle byl podstatě jeden nepřetržitý řetězec facepalmů. Sci-fi představy autorů o technice jsou asi tak na úrovni dítěte ze školky, aneb jak Vojta Dyk stvořil Skynet po česku. ()

Alden_Larson

Hrozně stupidní a nesmyslný film. Děj je plný horových klišé, postavy nejsou zajímavé a něketré části děje byly přímo zbytečné. Celá záležitost se sochou se mohla vystřihnout, stejně tak i kamarádka protagonistky. Nejzbytečnější byly ale erotické scény. První v dešti byla akorát hloupá a druhá ve vaně byla něčí špatně skrytý fetiš. Herecké výkony nebyly špatné, dalo se ale poznat, že spousta dialogů byly předabovány v postprodukci. Prezentace taky není špatná, je tam ale spousta záběrů, které se mi vůbec nelíbily. Hudba byla kýčovitá a často melodramatická. 2/10 ()

cinemafil

Precizně napsaný scénář thrileru ze současnosti. Děj nabírá na tempu. Česko - slovenské dialogy už se staly běžnou praxí. Pár slabších míst bych viděl na konci příběhu- scény v nemocnici, zběsilá jízda Bratislavou … Ale celkově- dobrý biják. 80% ()

fafejt001

NO nápad slušný , zpracování dobré , dům hrozná krychle , krásná příroda , dramatický závěr , Gabriela ,, peknáá dieuka " -jako dívka , Dyk takový slabší a Zuzana dobre šalena . Celkově se to dalo . Stačí ovšem jednou vidět . ()

tyzmrde

Když se Slováci snaží natočit hranou verzi jedné epizody Simpsonových (tam kde se počítač který ovládá dům zamiluje do Marge) dopadne to průměrně.... ()

HellsAngel

Zaujímavý a najmä aktuálny námet v podarenom spracovaní, ktoré by ale vo svetovom porovnaní vyznelo celkom priemerne. Tvorcom sa našťastie podarilo vyvarovať hluchým miestam ako aj do neba volajúcim príbehovým dieram a s tým zvukom to tiež nie je až taká tragédia, ako to pôsobilo z traileru. Herci veľa vody síce nenamútili, no na Marcinkovej scénu vo vani len tak skoro nezabudnem. Ako varovný vykričník a zároveň aj napínavý thriller to ale funguje celkom slušne. ()

JFlower

Myšlenka filmu je hodně dobrá, škoda že není lépe zpracovaná. Dyk jako partner byl skoro celou dobu na pěst. ()