Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky. (Česká televize)

Flego

Konfrontácia človeka s umelou inteligenciou sa podarila aj v našich končinách. Síce sa v závere ukázali diery v scenári, celkovo sa dá povedať, že tento "technologický" thriller funguje veľmi dobre. Herecké obsadenie je poskromné, ale výborné, Brzobohatého hudba nádherne znepokojujúca, réžia zručná. ()

honajz

Ty voe, tady někdo viděl Oko dravce, Síť a Nepřítele státu, jo, a taky jednu reklamu s chytrým domem a vražednými křesly a celé se to pokusil nějak násilím napasovat na slovensko-česko reálie. Marcinková mi tedy jako zrovna extra herečka nepřijde, podle mě hraje furt stejně, jestli v Martinovi, Topinkovi nebo tady, a tak to holt musí dohánět nahotou co dvacet minut filmu. Jinak fakt vidím, jak nějaký super comp hackne semafory u železnice - třeba u tchyně ve Zboží to spíná samotný vlak, když najede na koleje buď u Babína, nebo u Poděbrad, tam by do toho nějaký internet fakt zasáhnout nemohl. Z tohoto úhlu pohledu mi přišel velmi k smíchu poslední záběr, kde mají na karavanu solární panel - to se nebojí, že jim solární panel ten barák taky hackne? Nejlíp tady hraje Ondřej Malý, žel dostane hodně málo prostoru. Slušná kamera, naprosto skvělé lokace, co chvíli nahá Marcinková (i když...), ok, dvě hvězdy tomu nakonec dám. Ale žel je to celkově natolik stupidní a chybí tomu přesně dané mantinely, že těžko mě ten film může držet v napětí. Byly chvíle, kdy jsem si říkal, že ten super dům comp snad hackne i žehličku nebo knoflíčky u košile. A hádejte, co mi to připomnělo? Ano, to směšné, rádoby kybernetické CSI: Cyber, kde virus v nabíječce mobilu dokázal sundat letadlo. No a tady comp přes vanu o.š.uká Marcinkovou. ;-) Skvělý komentář od Sten2 ()

claudel

Gabriela Marcinková je na pět čistých hvězd, poté, co jsem musel snášet, jak ji v Tajných životech týrá Peter Kočiš, bych se na její thrillerové eskapády s ultramoderním domem dokázal dívat klidně několik hodin. Na česko-slovenské poměry z mého pohledu velmi slušný thriller, nelíbila se mi asi jen závěrečná dvacetiminutovka, dokázal bych si představit nějaké sofistikovanější vyústění s nějakým pěkným dějovým zvratem. ()

Karrfik

Uživatel "Tetsuo" dal jednu hvězdu, což respektuji. Jinak je jeho složitý komentář plný nesmyslů. Vždyť jde jen o film! Podle mě na cz/sk poměry v tomto žánru dost povedený. Nečekejme v našich končinách filmy typu Nepřítel státu apod. A jestli zmíněnému uživateli vadí, že se Marcinková asi dvakrát svlékla (zejména když lezu do vany, tak je to obvyklé), tak ať si příště zakryje oči. Já to určitě dělat nebudu ;-) ()

luka4615

Do kina jsem šel s nulovým očekáváním, avšak v některých momentech filmu jsem byl, k mému velkému údivu, příjemně překvapen. Důvěrný Nepřítel má totiž zajímavou nosnou myšlenku, což v kombinaci s temnějším tónem filmu a faktem, že na něčem podobném se ve skutečnosti vážně pracuje a některé fragmenty této technologie jsou dostupné již dnes, vytváří tísnivou a vtahující podívanou. Bohužel, celý tento slibný start zcela zanikne v tváří tvář děravému scénáři, velkému množství “WTF” momentů a neúměrné délce. Ve finále tedy dostaneme snímek, jehož celkové ambice dalece převyšují schopnosti tvůrců. Škoda, potenciál natočit skvělý film zde vážně byl. PS: Gabrielu Marcinkovou chci domů! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) ()

Morholt

Tohle nebylo vůbec špatné. Sice se tu našlo pár nelogičností a dokázal bych si představit víc nejistoty v tom, kdo za poruchou inteligentního domu stojí, ale to byly spíš marginální problémy. Fungovalo stupňující se napětí, možnosti domu se mi také líbily a především tu byla výborná Gabriela Marcinková, která celý film v pohodě utáhla. A oslovil mě i samotný závěr, u kterého tvůrci přemýšleli. Je pravda, že v globálním rámci se nejedná o žádnou novinku, ale česko-slovenské podmínky v tomto případě působí svěže a dávají filmu procenta navíc. Spokojenost. 75% ()

malylada

Karel Janák se rozhodl přesedlat z komedie na thriller, který pojednává o inteligentním domu, který se tak trošku vymkne kontrole. Důvěrný nepřítel vykrádá všechny hollywoodské filmy podobného ražení a bohužel i těm horším nesahá ani po kotníky. Vše kazí zoufalé postavy (Dyk hraje vážně Dicka), předvídatelný děj a mraky debilit, které prokoukne i dítě. Film se tváří neskutečně vážně a prakticky až zoufale nemá co nabídnout od začátku do konce. Musel jsem se smát, když distribuci zvolili ve stejný týden, kdy jde do kin Upgrade a divák může porovnat, jak tragičtí jsme v tomto žánru u nás. Jediné, co se dá ocenit, tak temný vizuál, který by mohl být do budoucna inspirativní.......3/10 ()

Dale

Prvá polovica celkom v pohode, no potom sa to zvrtne v nechcenú komédiu či skôr paródiu... Ale vizuál je pekný, na naše pomery až nadštandardne, zábery z výšky sú super, no scenár je deravý ako rešeto. Ale proste božskej Gabike ťažko niekto odolá, vrátane umelej inteligencie. ;-) ()

JohnCZ

Líbí se mi, že se našinci taky konečně pouští i do jiných projektů, než jen dobových dramat, krimi seriálů a stupidních komedií. A technologický sci-fi thriller je docela velké sousto. O to víc mě překvapilo, že se to v rámci mezí povedlo. Scénář samozřejmě zamrznul někde v 90. letech u Krajních mezí, ale vizuálně to působí jako slovenská variace na Black Mirror a i přes hromadu naivních momentů, které si technologicky odporují a hlavně jsou bez jasně daných pravidel (hlavně samotná AI), je to docela zábava sledovat. Postavy jsou, až na kámošku hlavní hrdinky, celkem v klidu, má to fajn cinematography a dějově to až nečekaně graduje. Cením i dobrou pointu. ()

curunir

,,A TY MI NEPÔJDEŠ POMÔCŤ SO SŤAHOVANÍM ALEBO ČO?" ,,ALE JÁ STĚHUJU TEN PROGRAM." __ Pamätám si, ako som v Správach RTVS videl reportáž z nakrúcania a vravel som si, že na naše pomery môže ísť o zaujímavý a netradičný počin. Samozrejme, že v globálnom meradle nejde o nič nové pod slnkom, v našej kinematografii však pôsobí tento technologický triler ako zjavenie a vôbec nevadí, že neprichádza so žiadnym varovným posolstvom, ktoré sa už do dnešnej digitálnej doby nehodí. Čakal som však sofistikovanejší príbeh, ktorý sa v závere svojimi prapodivnými zvratmi nerozpadne ako domček z kariet. A síce nemám nič proti bratom Čechom, priznám sa, že mi vadilo české osadenstvo. Český hacker v slovenských horách pôsobí rovnako rušivo ako Ady Hajdu v Prahe, len trocha lepšie vyznieva (nostalgické) manželstvo Čecha a Slovenky. Chápem, že išlo o nutnosť z potrieb koprodukcie, pretože inak je pôvod postáv z hľadiska príbehu zbytočný, ako rýdzo slovenský produkt by však ,,Dôverný nepriateľ" pôsobil predsa len výnimočnejšie a svojim prírodným horským prostredím podobajúci sa vychyteným severským detektívkam. Pre mňa je vo výsledku je na slabé 4*, alebo silné 3*. Zatiaľ veľkodušne prilepším, pretože sa mi páčila horúca scéna vo vírivke, hoci stále rozmýšľam, prečo po Zuzaninom uspokojení prestal Alfy tvoriť bublinky? Hmmm... (1265, hodnotenie, 95. komentár k filmu) ()

Sten2

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY. Karel Janák opustil vody komedie a přichází s prvním thrillerem své kariéry. No, on vlastně v těch vodách komedie zůstal, ač to asi neplánoval. Kde začít? Hlavní hrdinka se nastěhuje do domu, který s ní nejen mluví, ale po 24 hodin jí sleduje kamerami. Což samo o sobě je blbost, protože, kdo to chce? Chytrý dům a Velký bratr je rozdíl. Postupem času dům začne hlavní hrdince nadbíhat a pokouší se rozdělit její vztah s partnerem. Probíhá to tak, že jí nechává posílat květiny, bonboniéry a nájemného vraha. K tomu později... Vedle v chatě žije neškodný houbař, z kterého se vyklube hacker, nasazený konkurenční firmou, aby ukradl software chytrého domu. Je zvláštní, že hlavní hrdinku prakticky nechá, aby zjistila, že není ten, za koho se vydává, ale ve výsledku to filmu nic nepřináší. Ona to totiž s přítelem neřeší, místo toho se asi za dva dny zeptá přítelova šéfa, jestli neví o koho jde a on, že v klidu, že ho sledují. Co se týče souseda, tak do jeho (nezamčené) chaty dorazí hlavní hrdinka s kámoškou na šmíring a když je tam hacker nalezne, (po dost dramatické scéně) následuje střih a záběr, jak dámy v klidu odchází z chaty?? WTF? V průběhu filmu se ocitne možná odbočka v podobě recepčního ve firmě vlastnící dům. Ten Zuzaně (hl. hrdinka) řekne, že si myslel, že v těch domech netestují software, ale lidi, co vydrží. Hmm to by mohlo být zajímavý. Něco jako Truman Show? Proč ne. Bohužel asi za 4 minuty se opět baví se šéfem firmy a ten jí řekne: "kdo vám řek takový nesmysl?" A tím tahle odbočka končí. Dům si s hrdinkou nadále ďábelsky zahrává. Například po pár skleničkách vína už jí kamery nevadí, vleze si do vany, domu nabídne tykání a za strhujícího doprovodu hudby světoznámého skladatele Ondřeje Gregor Brzobohatého jí to za pomoci bublinek udělá, jako nikdo. Protože firma, která dům postavila a vlastní systém není moc dobrá v ochraně svého software, dokáže se sám dům dostat prakticky kamkoliv, aniž by to někoho rozrušovalo nebo to řešil nějak víc do hloubky. Takže dům posílá maily z cizích účtů, píše sms z cizích čísel a nakonec se mu i hravě podaří objednat na Adreje (přítel hl. hrdinky) nájemného vraha. Následuje scéna v nemocnici, kde má policejní komisař úplně zamotanou hlavu, jak mohl Andrej sám na sebe objednat vraha, protože v jeho mailech byla celá konverzace s vrahem. A teď přijde ta největší bomba celého filmu. Na konci snímku prozrazuje ředitel firmy Zuzaně jedno tajemství. Dům byl naprogramovaný plnit všechny její touhy a to i ty, které měla někde hluboko v mysli. Ona nebyla s partnerem spokojená a proto si podvědomě nechala posílat květiny, proto chtěla bonboniéry, proto ho chtěla zabít. Počkat, cože?? *facepalm*.Nechci vás připravit o všechnu zábavu, takových scén a momentů je ve filmu strašně, strašně moc. Málo kdy se dá vidět paradox, který se stal na předprermiéře filmu na 44. LFŠ. Zhruba od půlky filmu se CELÝ SÁL SMÁL, přesto, že se film bral strašně vážně. V určitých chvílích mi to připomínalo první projekci filmu The Room. Ten film se taky bere strašně vážně, což podtrhuje komičnost celého filmu, ve kterém je až příliš klišé, nesmyslů, špatných nápadů a zatraceně laciné režie. () (méně) (více)

Lukrecie

Velmi dobrý film s ohledem na dnešní dobu a naše poměry, z některých scén mě přímo mrazilo, zajímavý scénář.  Moc pěkný pár a dobře vybraní hlavní herci. 👍 Dobrý psycho, vyschízování dokonalé. Mě osobně by z toho buzerujícího robota nejspíš hráblo. 🙈😅 Jak se stát otrokyní AI.... anebo je to jinak? 🤔☹️ Konec super 👌 Mrzí mě podhodnocenost zde. Moc pěkná scéna ve vaně. 😉 Jsem mile překvapena, vzhledem k tomu, že se jedná o kopírku filmu z roku 2016 Skrytý nepřítel. Naše verze je mnohem lepšejší. 👌🙏👍 ()

Pierre

Ten kdo se nastěhuje do domu, který ho bude špehovat kamerami by se měl přestěhovat do Číny.. Ten kdo obsadí do filmu Dyka nezná kvalitní kvalitní herce. Ale chtěl jsem to vidět v kině a atmosféru to nemá vůbec špatnou. Vizuál za jedničku. Nenudil jsem se. ()

blackrain

Škoda, že ten začátek je takový pomalý a ubíjející. Málem jsem to nedokoukala, to se přiznám bez mučení. Ale něco mi říkalo, abych  to překousla. Už jsem pár filmu, samozřejmě amerických, s podobnou tématikou viděla. Všichni víme, kam s technikou spějeme. O tom žádná. Člověk by měl být ale na svá přání opatrný, což nikdy nebude. Pro mě velmi zajímavé překvapení. ()

slunicko2

Důvěrný nepřítel Karel Janák. 1) Kdysi dávno jsem četl povídku snad od Ray Bradburyho. Ráno se dům probouzí a jednotlivé automaty začínají svou práci: buzení, přípravu snídaně, úklid, pravidelnou údržbu, větrání a další. Až v posledním odstavci zjistíme, že lidé už nejsou a po nich zůstaly jenom tyto automatizované domy._____ 2) Bohužel nejenom tato vzpomínka, ale i další úryvky z filmu mi připomínají cosi, co jsem někdy někde viděl nebo četl. Například tramvaje dálkově ovládané počítačem - některá Mission Impossible, tuším._____ 3) Jak je asi jasné, z technologických vychytávek předváděných v "mysteriózním thrilleru" (cha cha) si na zadek nesednu. Nemluvím už vůbec o jejich věrohodnosti. A tak nastupuje děj. Inzerované drama. Důvtipné zápletky a překvapivá řešení, kde jste?_____ 4) Výstižné komenty Tetsua* a Toma Hardyho** se pěkně doplňují a dotahují divácký "zážitek" na maximum. ()

Dr. Hawkeye

Tady vidím velký špatný... Simpsonovic 19 let starý povídka "Dům na zabití" z čarodějnického speciálu, je zde natažená na celovečerní stopáž, bez vtipu, spádu a nápadu... ()