Jedna z žijících legend naší folkové scény skupina Spirituál kvintet oslavila v roce 1995 neuvěřitelných 35 let existence. K tomuto výročí se v pražské Lucerně uskutečnil ojedinělý koncert, na kterém společně se současným složením skupiny vystoupila také většina jejich někdejších členů. Zveme diváky ke sledování zkráceného záznamu této unikátní akce. (Česká televize)

otík

Nabitá a přeplněná Lucerna byla v roce 1995 svědkem výročního koncertu Spirituál Kvintetu a ČT jej uvedla v rámci cyklu Konvergence. Na koncertu je sympatická nálada - nikdo neřeší, jestli slova umí či ne (hlavně oba Nedvědi jsou dost často vedle), navíc zde zpívají všichni možní, kteří byli se Spirituál Kvintetem spojení. Účinkují podle úvodních titulků: Odetta Liesnerová, Eva Krizová, Lenka Slabá, Jan Thorovský, Petra Černocká, Jan Nedvěd, František Nedvěd, Jiří Tichota, Zdenka Tichotová, Karel Zich, Irena Budweiserová, Oldřich Ortinský a Dušan Vančura. Jinak zazní samé hezké písničky, samozřejmě hlavně spirituály ať už česky či anglicky. V hledišti lze spatřit manžele Preissovi, biskupa Malého, politika, spisovatele a dramatika Milana Uhdeho a Miroslava Horníčka, který na konci koncertu sdělí pár slov. Je škoda, že koncert je výrazně zkrácen, protože v této verzi třeba vůbec nevystupuje v titulcích avizovaná Petra Černocká. Ale i přesto je to krásných 47 minut pro všechny, kteří mají Spirituál kvintet rádi. ()