Čertí brko

(festivalový název)

Pohádka

Česko / Slovensko, 2018, 99 min

Žádná sláva...(1.12.2018)

Kino Pilotů - Tak tohle byla dobrá politická satira. Naštěstí si tu děti našly své, takže politický podtext nebyl pro ně rušivý. Dobrá práce. 70% (with J&A)(1.12.2018)

Čertí brko natočili tvůrci Kanceláře Blaník - a je to na něm vidět. Přinejmenším polovinu jeho zápletky totiž tvoří výrazně akcentovaná politicky-satirická rovina, která je naštěstí docela obecná a záleží jen na vás, do jaké míry ji vztáhnete na aktuální českou politickou situaci. Kromě toho ale snímek s ničím výraznějším nepřichází a zastiňuje tím dokonce i zbytek pohádkového příběhu, jenž je vyloženě slabý a šablonovitý - dává se totiž do pohybu tím, že hlavní hrdina na začátku něco zpacká (nechá se okrást o kouzelné předměty) a pak se to v průběhu zbytku filmu snaží napravit, což je jednak evergreen nemalého počtu českých pohádek a hlavně je to zápletka na dvě věci. Ústřední dvojice hrdinů není moc zajímavá a kupodivu ani sympatická, kdy on vstupuje do děje jako ňouma, co akorát způsobuje problémy, a ona je představena jako zdatná manipulátorka, co zištně tahá za nos své nápadníky, a pak se mění ve zranitelný objekt touhy, jenž akorát pasivně čeká na záchranu. Oba se do sebe osudově zamilují hned při jejich prvním letmém setkání (kdy ho ona považuje za zloděje a poleje ho vodou), spíš proto, že to vyžadoval scénář, než že by to z té jejich interakce nějak přirozeně vyplynulo. Ve druhé půlce se příběh přerodí v ne vždy zcela smysluplnou a ne moc chytrou sérii honiček, rvaček a léček, přičemž film neobsahuje nic ani trochu strašidelného (i Lucifer je tu spíš za starostlivého strýčka) a kupodivu nabízí i poměrně málo humoru. Záplatuje to slušná filmová výprava, zahrnující i pozoruhodně vymyšlený koncept pekla, občasná neotřelá nápaditost, několik vizuálně výpravnějších sekvencí, sem tam hezký herecký výkon (zejména Ondřej Vetchý) a především pak zmíněný zřetelný politický rozměr.(26.11.2018)

Oceňuji zachování hodnot tradiční klasické pohádky. Jsem pro zachování klasické pohádky ale v moderním aktuálním hávu, což se myslím tady povedlo. Úkolem dneška je nějaká vyrovnanost mezi minulostí: klasikou, tradicí, ale v souladu s dnešní dobou.... přítomností a na druhou stranu nesklouzávat k hrubosti, agresivitě a nelidskosti dnešní doby, která mimochodem za chvíli už nebude in a již se to začíná díkybohu projevovat ;) :D Moc pěkné triky, výtvarná stránka filmu (velmi mě nadchlo např. zobrazení pekla a podpekel ve formě jakoby žhavého slunce rozlívajícího se do podpeklí), příběh, originalita, kostýmy, akorát Judit, byla sice roztomilá, šikovná a milá, ale i když ji mám jako herečku i člověka moc ráda, někdy přehrávala. Markantní to bylo ve scéně, kdy polije Bonifáce. Jedna věta vůbec nebyla srozumitelná. Celkem mi tam chyběla láska Lucifera a matka Bonifáce. Třeba se Lucifer mohl podívat do nějakého kouzelného předmětu, jak teď žije. Myslím, že by se tam tato role alespoň jako epizoda okrajově hodila a že by diváci byli určitě na ni zvědaví :D. Jakoby se matky vypustily. To samé absence matky Markétky (nebo ani zmínka o tom, že např. umřela). Jinak, co se týče politiky, komu se to nelíbí.... ten má nejspíš máslo na hlavě.... Určitá politika je vlastně bohužel všude ve společnosti: v rodinách, firmách či jakémkoliv jiném společenském uskupení, kolektivu (včetně dětského) či komunitě. Navíc politika tu pro mne nepůsobí vůbec rušivě. Je to příjemná oddychovka před Vánoci a správné adventní zastavení a naladění. Celkem jsem se pobavila, fajn humor a příběh nenudil. Velmi originální a vtipné byly např. vynálezy "zlepšováky" ;) Bonifáce, Látal s Látalovou, KPZ či neodbytní nápadníci. Za mě určitě 1 z nejlepších pohádek milénia. 4,5 hvězdy zaokrouhluji nahoru ;)(29.11.2018)

• hygienik

Pozitívom tejto rozprávky je herecké obsadenie. Výborný je Vetchý, Bárdos a Geišberg, pre ktorého sa Čertí brko stalo žiaľ labuťou piesňou. Nedokázal som sa zmieriť s faktom, že sa jedná o "občiansku výchovu pre škôlkarov" a ich rodičov v duchu americkej Zootopie. Lenže o 2-3 roky vtipy kleklo brko a podobné už aj tak nikto nepochopí, tak na čo ich tam pchali? Zamerali sa na politické vtipy a texty piesní, ale samotný scenár na mňa pôsobí len ako sled násilne pospájaných scénok. Keď už z toho urobili muzikál, mala tam byť aspoň 1 pesnička chytľavá, ale to nie. Nie je to také zlé ako minuloročné Přání k mání, len to nestojí za lístok do kina.(29.11.2018)

Je mi jasné, kolik lidí se chytalo za hlavu při čtení zprávy, že tvůrci "Kanceláře Blaník" připravují celovečerní pohádku s tak dvojsmyslným názvem. Já jsem ale po oznámení hereckého obsazení (kdo by neměl rád Ondru Vetchého, na Cinu už nějakou dobu taky trpím) a prvních ukázkách začala očekávat film, který možná nebude konkurovat těm nejlepším čertovským pohádkám, ale stane se milým příspěvkem do televizního vánočního archivu. A přesně takový výsledek jsem dostala. Vetchého Lucifera si jistě oblíbíte a mimo ústřední dvojici zaujme množství kladných i záporných vedlejších postav. To je vlastně moje jediná zásadní výtka - hlavní pár, ač ztvárněný zkušenými Cinou a Bárdos, si nedokáže získat tolik sympatií a jejich romance stojí na dost nestabilních základech. Pozitiva ale přesto převládají. Některé tvůrčí nápady příjemně osvěží naše dosavadní uvažování o fungování pekla, politický podtext netlačí na pilu a přirovnala bych ho k neškodnému a velmi milému "Tajemství staré bambitky" z roku 2011. Takže v porovnání třeba s tolikrát reprízovanou, přitom naprosto hrůznou Troškovou "Čertovou nevěstou" je tohle učiněný zázrak.(6.12.2018)

Dobre natocena pohadka s prumernym scenarem, urcena spise pro vetsi deti. Nejvetsi slabinu vidim v pisnickach, nevim, jestli Bardos byla predabovana nebo to byl jeji hlas, ale moc mi k ni nesel. Zenska je to ale pekna. Z postav me nejvice bavil Jerabek. Humoru to moc nema, ale koukatelne to je v pohode, zadny propadak. Videno v ostravskem Cinestaru.(4.12.2018)

Čertí brko ve mě vzbuzuje spoustu perverzních myšlenek, ale musím uznat, že jako pohádka není zas úplně tak špatná (chápej jako, viděl jsem i horší). Trošku mi vadilo zpívání a hlavně ten šíííílený předkus té, která měla být ve filmu nejkrásnější. Rozhodně jsem byl víc hotový z Plodkové, ale ... bavíme se tu samozřejmě o pohádce, která má celkem v pohodě námět a herci se taky snaží, zejména Vetchý mě nadchnul. ... innogy projekce CS Anděl(3.12.2018)

• Harapes

Tvůrci si dali asi něco na pohodu, udělali si párty a přitom je napadlo že natočí něco jako pohádku, která ale není ani pohádkou, ale spíš karikaturou dětské tvorby. A takový pan herec Vetchý či dobrá herečka Bárdos to opravdu nezachrání. Aspoň že získali na film peníze z dotací.... Aspoň že byli hezké písničky.(8.12.2018)

Jednoznačně nejvýraznější postavou je bývalý krejčí a nynější hledač pokladů jako záporák, o kterém je možné přemýšlet. Škoda, že zůstal odbytý ten borec, co práskl vlastní manželku a přivedl ji na šibenici. Není to úplně špatné, nepitvoří se, snaží se o nějaký příběh, ale scénář je slabý. Obehraná zápletka nevadí, to k pohádkám patří, ale spíš jsou hodně odbyté momenty, které mohly být silnější. Hlavně zpočátku fajn, pak je to proložené chaotickou akcí, kdy jedno dítko v kině vykřiklo. „Ať už to skončí!“ Teda ukázalo se, že se mu hodně chtělo na záchod. Ke konci hodí zákrutu k sympatické filozofické debatě, a je jen škoda, že těchto dialogů nebylo víc.(8.12.2018)

Čertí brko patří k těm lepším pohádkám posledních let. Přidává několik nových prvků, kvalitního záporáka, ale je jakási jalová ohledně hlavního hrdiny. Také potenciál O. Vetchého zůstal spíše nevyužit. Škoda některých rozvláčností, kterými jsou dnešní pohádky často zapleveleny. Děj nikam neposouvají a humorné či zábavné vyznění se často nedostavuje. Uřcitě by bylo možné zhruba 15 minut zcela vyškrtnout a nic by se nestalo. Písničky oscilují mezi průměrností a občasnou chytlavostí, která se týká především songu povedených čertů. Duet hlavních postav je ovšem bohužel průměrný a nedosahuje kvalit ústřední melodie klasiky s Čerty nejsou žerty, kterou se možná nechala pohádka vzdáleně inspirovat. Jinak si však Čertí brko připisuje kladné body a osobně jsem váhal nad čtyřmi hvězdičkami. Spravedlivých by bylo tak 70%.(25.11.2018)

uplne napohodu pohadka. fory pro dospele, zbytek pro deti...(26.11.2018)

Tak tomu říkám skvělá, příjemná, inteligentní a vtipná pohádka pro celou rodinu. Výprava, kostýmy, písničky, obsazení, fajn humor, originální scénář, výborní všichni, ale Jana Plodková, ta jede bomby.. :-) Velmi vkusné, chválím, tvůrcům tleskám. A zároveň je to moc pěkné rozloučení s Mariánem Geišbergem. Čest jeho památce!(29.11.2018)

Z toho,co se každoročně točí u nás za pohádky,ale i filmy určitě to lepší,ale kvalit starých pohádek,nebo z novějších třeba Anděla Páně to nedosahuje. Ale v kině jsme se s manželkou i vnukem nenudily a o to vlastně šlo,nebo ne ...?(2.12.2018)

Svižný príbeh s humorom a nadčasovým posolstvom.(30.11.2018)

Zábavná politická satira se sympatickým obsazením a i když jakožto pohádka nijak zvlášť nevybočuje z řady, tak mě příjemně překvapila a své návštěvy kina nijak nelituji. 65%(9.12.2018)

Tak na rozdíl od mnoha minulých "parodií" na pohádky, tady musím pochválit za solidní odvedenou práci všech. Režisér Najbrt si dal záležet na vhodném výběru herců, kteří dokázali, že česká pohádka ještě neřekla poslední slovo. Čertí brko se určitě zařadí k té lepší sortě pohádek, neboť v ní najdeme tu správnou "českou" klasiku...(2.12.2018)

• Dawe2

Je mi líto, ale 2*, 3 nemůžu. Jedna * za Ondřeje Vetchého i když chudák neměl moc co hrát. Plus výborný Cina. Druhá za pár dobrých frků a nápad na scénář. Bohužel dost nedotažený, nelogický, nevyužitý potenciál. Některé věci vyloženě trapné, písničky za mě hrozné, čertí song o lásce na konci no hrůůza. Nechápu jak může někdo srovnávat s pohádkou s Čerty nejsou žerty a snad doufat, že jí tohle nahradí v nové době. To se opravdu nedá rovnat.(2.12.2018)

Velice pěkná pohádka : 5 * a 78 % . Plkání o tom, že je to plné politických narážek, protože ji natočili tvůrci politické satiry "Kancelář Blaník" jsou úplně mimo. To jste nejspíš viděli úplně jiný film, že... . /// Natáčela se mj. na zámku Ledeč nad Sázavou, v klášteře Doksany, v Kutné Hoře, v několika lomech a ve Voděradských bučinách. To je národní přírodní rezervace jihovýchodně od Prahy. Je součástí CHKO Blaník, i když není přímo na jeho území .(5.12.2018)

• Eseter

Není to úplně příšerná pohádka jak ty české bývají, ale není ani moc dobrá. Při nejlepším je nezáživná, při nejhorším otravná. Asi tak první třetina, možná míň, je opravdu zábavná, škoda že se kvalita začátku neudržela. Aj tak ale vidím spoustu kladů: + hlavní dvojice - konečně sympatičtí herci, no alespoň půlka z páru, Jan Cina je docela kouzelný, herečka Markéty má mezeru mezi zuby a to se aspoň cení když už nic + dobré vedlejší obsazení - spousta super herců - Jana Plodková, Josef Polášek, Jakub Žáček, Michal Dalecký, Marek Daniel... cool + vůbec ne strašné efekty + někdy je to vtipné + odhalené paže Jany Plodkové + asi jen dvě nebo tři písničky + slaboduchá romantická zápletka mě inspirovala k tomu napsat něco lepšího + velké plus je, že děti to opravdu bavilo a starší generaci asi taky, smáli se tam, kde se asi smát měli, takže minimálně vtipy fungovaly, navíc dobrá kombinace příběhu pro děti i dospělé, ani jednu generaci to asi nebude nudit (pokavaď nejste já) Tohle není úplně plus, ale částečně mi to připomnělo Malého Nickyho lol Pár nedostatků: - zpívá se tam, bohužel - i tahle pohádka, jak to bývá zvykem už, má nedostatek zajímavých ženských hrdinek, zas hlavní romantická postava je hlavně krásná, oproti jejímu protějšku, který je "šikovný" a má skutečně nějaké zájmy a osobnost, Markéta nemá osobnost žádnou, kromě toho že je hrozně milá a hodná, tady jde vidět, jak jsme furt pozadu v Česku - je to prostě nuda, příběh není dost silný, aby to celé utáhl, celé se to rozprskne někam do Bulíkova, ať už je to kdekoli - konec docela hořký, asi to točili liberálové což, poselství "štěstí si musíš zasloužit" - nic moc teda Odkazování na politickou situaci nynější - ani nevím, jaký z toho mám pocit, některé scény dobré, některé asi už přehnané. U těhle věcí je vždy blbé, že po letech to už nebude lidem dávat moc smysl. Otázka je, esli se na tuhle pohádku budou lidi po letech dívat.(7.12.2018)

<< předchozí 1 2