Čertí brko

• Česko Andělské pero (pracovní název) (více)

Příběh nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového čertího brka na pobočku Pervidle trochu zmateného čerta Bonifáce. Je to ten nejlepší úkol, aby se mladý čert otrkal ve světě. Bonifác se vydává do Pytlova a hned jeho první zkušeností je, že mu zdejší šejdíř kouzelné brko ukradne. Tím se spustí řetěz událostí, kdy Pytlov ovládnou místní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se nakonec podaří uvěznit i samotného vládce pekel. Je na Bonifácovi, aby v sobě našel ty nejlepší vlastnosti a osvobodil Pytlov, Lucifera i získal srdce krásné Markétky. (Falcon)

hygienik

Pozitívom tejto rozprávky je herecké obsadenie. Výborný je Vetchý, Bárdos a Geišberg, pre ktorého sa Čertí brko stalo žiaľ labuťou piesňou. Nedokázal som sa zmieriť s faktom, že sa jedná o "občiansku výchovu pre škôlkarov" a ich rodičov v duchu americkej Zootopie. Lenže o 2-3 roky vtipy kleklo brko a podobné už aj tak nikto nepochopí, tak na čo ich tam pchali? Zamerali sa na politické vtipy a texty piesní, ale samotný scenár na mňa pôsobí len ako sled násilne pospájaných scénok. Keď už z toho urobili muzikál, mala tam byť aspoň 1 pesnička chytľavá, ale to nie. Nie je to také zlé ako minuloročné Přání k mání, len to nestojí za lístok do kina. ()

kajas

Je mi jasné, kolik lidí se chytalo za hlavu při čtení zprávy, že tvůrci "Kanceláře Blaník" připravují celovečerní pohádku s tak dvojsmyslným názvem. Já jsem ale po oznámení hereckého obsazení (kdo by neměl rád Ondru Vetchého, na Cinu už nějakou dobu taky trpím) a prvních ukázkách začala očekávat film, který možná nebude konkurovat těm nejlepším čertovským pohádkám, ale stane se milým příspěvkem do televizního vánočního archivu. A přesně takový výsledek jsem dostala. Vetchého Lucifera si jistě oblíbíte a mimo ústřední dvojici zaujme množství kladných i záporných vedlejších postav. To je vlastně moje jediná zásadní výtka - hlavní pár, ač ztvárněný zkušenými Cinou a Bárdos, si nedokáže získat tolik sympatií a jejich romance stojí na dost nestabilních základech. Pozitiva ale přesto převládají. Některé tvůrčí nápady příjemně osvěží naše dosavadní uvažování o fungování pekla, politický podtext netlačí na pilu a přirovnala bych ho k neškodnému a velmi milému "Tajemství staré bambitky" z roku 2011. Takže v porovnání třeba s tolikrát reprízovanou, přitom naprosto hrůznou Troškovou "Čertovou nevěstou" je tohle učiněný zázrak. ()

Baboonek

Tak docela bych ocenila nápad přiřadit peklo k nefunkčnímu úřadu, protože tak tomu musí být i v dnešní době. Nicméně se kombo satiry a pohádky úplně nepovedlo a proto dávám 2 hvězdičky za snahu. Je to takové nemastné neslané, není to vlastně ani tak úplně špatné, ale ani dobré. Každopádně je tam určité ponaučení takže alespoň jedna atributa pohádky je splněna, ale provedení s celkem 3 hudebními výstupy je takové až nedomrlé. Navíc je to takové skákání z něčeho na něco, takže to příběh úplně rozptýlí (a nato už stačili 3 vtěsnané songy). Také neoceňuju to, že jestli to má být pro děti, se jim říká, že čerti jsou vlastně alkoholici, co už dlouho nemohli na pivo... ()

Miseet

Pro mě zcela průměrná zálěžitost. Vadily mi tam ty mozekvymejvající písničky, politické narážky a úsměv hlavní hrdinky. Vetchý byl v roli Lucifera dobrý, ale myslím si, že by to mohlo být ještě lepší. Je to pohádka, takže mluvit tu o hlavní zápletce asi nemá úplně smysl. Celkový dojem není úplně špatný, ale ani ne dobrý. ()

Tyckin

Další tragická pohádka jež nedokáže vybočit z podprůměru a stále stejná písnička. Budu stručný - zoufalé nepohádkově znějící dialogy (to je nechutný; tak jó nó), děsné písničky jež vůbec nezapadají, šíleně ukřičené, slabá kamera, průměrné herecké výkony, nezajímavý děj, pohádková poetika opět zadupána hluboko pod povrch zemský. ()

Linda.csfd

A zase ty písničky, které musí člověk přečkat stejně, jako by běžely reklamy... Děj se ke konci tak nějak divně rozplynul a zmizel a já měla co dělat, abych udržela pozornost. Herecké obsazení velmi překvapivé a milé, ale to je asi jediné pozitivum. ()

dyfur odpad!

....toto nezachránil ani čertík  (tu už je za Lucifera) O.Vetchý z Čerty nejsou žerty ...... a už vôbec nie dabovaný ...... ()

maverick10

O třídu výš než Troškoviny, ale stále na míle daleko od pravé pohádky. Z Lucifera tu dělají romantickou bábovku a z čertů bandu buzerantů. To jsme to dopracovali. Dnes už prostě není tvůrce, který by stál alespoň za 3 pokémony a penál z HelloKitty. Marek Najbrt s pánama s čertím brkem v ruce, prostě nedokážou vybrousit charaktery postav natolik, abych si jednotlivé postavy mezi sebou nepletl. Postava Lucifera je stejně přihlouplá a šedá, jako postava šafáře, nebo hajného či kusu šutru ležícího u zablácené cesty. Pokud se tu tvůrci snažili o satiru a používali ironie (což je výmluva snad každého tvůrce, kterému jeho dílo nevyšlo), pak jsem pravděpodobně hloupější než syn fotbalisty a moderátorky VIP zpráv. ()

applause

V poslední době je úroveň českých pohádek na nízké úrovni a k tomu můžeme zařadit i tuhle pohádku. Zklamalo mě to, jelikož jsem od této pohádky čekala trochu více. Mohu vyzvihnout snad jen Cinu, který se do role Bonifáce hodil a jako jediný z herců uměl zpívat. ()

easaque

+3* Hrozně rád bych této pohádce pomohl k lepší celkové známce, ale opravdu na čtyři hvězdičky nemá. Přesto můžu s klidem v srdci napsat, že je u mě to nejlepší co vzniklo za posledních pět let ve svém žánru. Určitě ji nechybí vtip a a ani originalita, protože politické vzdělávání asi běžně do pohádek nepatří ... i když Farma zvířat to dokázala. Výprava i obsazení slušné i scénář je fajn. S písničkami v pohádkách mám problém vždycky, takže u téhle nemůžu dělat výjimky. Navíc mě tahala za uši čeština u Judit Bárdos, Prostě kvůli několika drobným, ale v mých očích podstatným drobnostem to stačí (jen) na dobrou známku a dobrých pohádek není nikdy dost ;-)! [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

ne snad že bych to vyloženě čekal,ale upřímně jsem doufal,že tohle by se mohlo povést...a povedlo.Čertí brko není bez chybičky,ale v rámci polomrtvé pohádkové tvorby v našich končinách působí jako příjemné zjevení.Spolu s Andělem páně,Třemi bratry a Sedmerem krkavců se po zásluze zařadí do top 5 českých pohádek za poslední roky.Děj je celkem klasický,ale obsazení je víc než příjemné a hlavně je tu hodně znát,že za vším stojí tým Kancléře Blaníka,takže je tu dost velmi trefných satiricko-politických narážek na současnou dobu.Plusové body pak sbírá i za originální čertovské reálie a vůbec fungování čertovského světa (hezká paralela na libovolný korporát)...70% ()

rakovnik

Hezká pohádka s jednoduchým, celkem přímočarým dějem a velice příjemným obsazením. Nejsem si ale jist, zda by u mě v kině uspěla, přišla mi výprava a omezené lokace více televizní. Kromě toho, že mi dnes připadalo, že Judit více sluší zachmuřená tvář, tak čerti byli počertech bezmocní. Naopak zázračné věci, příběh Lucifera a nadhled a vtip, tuto pohádku zdobí. Také poselství, že kdo nám slibuje ráj na zemi, nemyslí to s námi dobře. ()

Hennes

Mnoho negativních hodnocení mě neodrazuje dát 4 hvězdy, protože já jsem se pobavil. Vetchý, Budař, Cina byli všichni super a určitě se při filmování pobavili a doufám, že alespoň tak, jako já při sledování. ()

Figu

Jelikož by na ty svátky Vánoční v rodinným kroužku neměla chybět sem tam i nějaká ta pohádka, nevynechali jsme zrovna tuhle s celkem těžce lechtivým názvem o pořádným macatým čertím BRKU. Jsem rád, že zrovna to nejmocnější čertí brko měl Luciferskej Ondra Vetchej, páč to je prostě momentálně jeden z topek český kinematografie. Jinak to solidně odsejpá, občas na pohodu song, princezna není ošklivá, jo a i díky ní Jeník neprodává svojí teplotu tolik do kamer a jde to sjet... 60% ()

Nach

Jedna z těch pohádek, která cílí na děti, ale humorem i na rodiče. V tom prvním je minimálně koukatelná, ale jako zábava pro rodiče krachuje na celé čáře. Peklo je nezajímavé a po pěti minutách vykreslení i nudné. Charaktery nikterak hluboké a nevýrazné. Záporák pouze šašek bez nějaké vážnější motivace a všechno okolo jen přebytečné pozlátko. Ano, není příliš moc o co stát. A určitě bych v hodnocení jinak klesl na jednu či dvě hvězdy, kdyby tu a tam nezazněl nějaký ten vtip, který pochopí hlavně dospělí. Navíc Ondřeji Vetchému sedla role Lucipera jako ušitá a Budař si svou roli (která mě ale jinak nudila scenáristickou prázdností) fakt užíval. Mírných 60%. ()

honajz2

A tak čerti a samotné peklo zachránilo Česko od Babiše, teda Pytlov od zlého rychtáře. Já jsem tak nějak tušil, když za tím stojí Najbrt, že to bude zase celé o současné politické situaci. A ono taky jo. Jako pohádka to selhává, protože to celé vypadá, jako by to točil někdo, kdo v životě žádnou pohádku nenatočil, tak vykradl pár věcí z jiných českých pohádek a nějak to pospojoval + do toho zasadil současnou politickou situaci, aby z toho něco měli i dospělí, kteří na to s děckama musí jít. jenomže právě ten film díky tomu působí, jako kdyby vyprávěl dva jiné příběhy, co se nakonec jaksi prolnou, ale stále to působí, jako by každý byl sám za sebe. Jestl ise chtěl Najbrt vyjádřit k současné situaci v politice (i když už to udělal samý rok v Prezidentu Blaníkovi), nechápu, proč z toho zrovna musel udělat pohádku. Jo, kdyby si troufl, dejme tomu, na podobenství, co je další z žánrů, který už se dneska v Česku vlastně netočí, tak bych to cenil víc, takhle mi to připadá, že se Najbrt snažil spojit dvě věci dohromady, ale každá jde sama vlastní cestou. Filmařsky to taky nic moc není, hudba se tam absolutně nehodila, peklo a čerti se snaží působit jinak, než jak známe z jiných českých pohádek, ale pořád je tím znatelně inspirované a ve finále působí dost nudně, jako celý film. Herci ale nejsou špatní, i když některé jsem si v jejich rolích nedokázal představit, Najbrt je nějak ukočíroval, že hrají docela dobře (s výjimkou Bárdos, které buď blbě napsali roli nebo ji předabovali, jinak si to nedokážu vysvětlit). To mu uznávám, ale jinak Čertí brko za moc nestojí a klidně přiznávám, že Čertoviny od Trošky se mi líbili víc, protože fungovali jako pohádka, tohle selhává kde může, včetně těch otravných a zbytečných písniček. 2* ()

bourec

Jako celek naprosto průměrná pohádka s celkem povedenym scénářem,ale herecky to teda žádná sláva neni.Nijak nezaujalo.50%. ()

cariada

Letos i druhá pohádka hodně dobrá a ještě k tomu to mělo filmový kabát. Sice ze začátku mě vadilo ta kombinace současnosti a pohádky viz volby a pod, ale po chvíli si na to zvyknete a baví vás to. Čerti jsou tu spíš za trouby než aby budili respekt a hrůzu. O proti jiné známé čertovské pohádce tu čerti chlastají a peří jim nevadí. Hlavní záporáci jsou skvělý hlavně Budař perlí jak o život. Velice pěkná je Markétka do ní by se nezakoukal jen čert... Rovněž pohádka na kterou se rád podívám znova. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky