Až na Severní pól

• Nový Zéland

Long Way North

Animovaný

Francie, 2015, 81 min

Nejsem cílovka, nicméně pro děti ideální znovuoživení velkých chlapeckých příběhů z dob, kdy jakýkoli pohled za humna byl pozváním k velikánskému dobrodružství. Tentokrát, jak si doba žádá, s dívčí hrdinkou, která se zdatně pere se svojí pozicí v mužském světě. Sic její charakterové kvality, které nejsou ničím moc podepřené, jsou možná až moc papírové, ale pro děti asi fajn. Potěší, že strasti výpravy za polární kruh reprezentuje zejména Sartre se svým "Peklo jsou ti druzí." i přijetí smrti jako součásti života. Minimalistická animace a zhulená hudba na druhou stranu budí podezření, že nepostradatelným členem tvůrčího týmu byla kila xanaxu a zejména jednoduchá animace tváří celý vývoj postav dost zplošťuje. Ale jak řikám, pro haranty super. PS: is it just me, nebo scéna krájení brambor je důmyslně ukrytá soulož pod plentou animovaného filmu? Zavřené dveře, šplouchání brambor do hrnce s vodou, tlukoucí a skřípající nádobí v důsledku vlnobití, determinace v očích a pozdější bilancování i s dárkem na rozloučenou... Já fakt nevim...(26.12.2016)

Animovaný film popisuje záchrannú výpravu na severný pól, do atraktívneho prostredia zasnežených planín a ľadovcov, ešte k tomu z pohľadu ruských bádateľov. Je síce pravda, že sa rozbieha pomalšie, keď sa venuje najprv rozmaznanému a ctižiadostivému dievčaťu, ale po nastúpení na loď z ostrova Nová Zem sa pohne výrazne dopredu. Začne mať silný dobrodružný a dramatický nádych a baví oveľa viac. Škoda jednoduchšej, v niektorých prípadoch až lacne pôsobiacej klasickej animácie, aj keď nie nesympatickej. Takýto námet by si zaslúžil lepšie výtvarné spracovanie. Ale vcelku je to zaujimavý snímok.(17.11.2018)

Po - La Tortue Rouge - je tohle další ártový animák, který jsem měl v poslední době možnost vidět. Rovnou říkám, že to není nic pro nejmenší, protože na ty malé může ke konci působit velice smutně což jsem si bohužel ověřil na vlastním potomstvu. Na rozdíl od Dreamworks, Disneyho studií atd. je kresba velice strohá, spíše obrysová. Vše je v pastelových barvách a na leckoho to může působit chudě. Pokud tomu ale dáte chvilku, uvědomíte si právě tu vizuální geniálnost. Je snadné vyrendrovat sluneční paprsky na zamrzlém ledoborci v tisící barvách, udělejte to ale s 5 barvami a to tak, aby to vypadalo věrohodně! Tvůrcům Až na severní pól se to perfektně povedlo a třeba např. znázornění sněžné vichřice bylo přímo dokonalé. Příběh samotný je cele popsán v obsahu od Artcamu a není tedy třeba k němu moc co dodat. Jak Saša uspěje tam na severu a zda nalezne stopy po expedici svého nezvěstného dědečka si už musíte zjistit sami ! Vy, co jste četli knihy Amundsena, Běhounka případně slyšeli o expedici Čecha Karla Němce :-) vy by jste to měli vidět určitě! * * * *(19.10.2017)

Mile mě překvapilo, že ještě někdo natočil animovaný dobrodružný film pro děti prakticky bez roztomilých zvířátek (je tam všeho všudy jeden pes, a to ještě jen v závěrečné třetině filmu) a dalšího podbízení se dětem. Jednoduchá animace je povedená, i když nevím co na ni řeknou děti rozmazlené CGI animáky. Jedinou slabinou filmu mi tak přišel pozvolný začátek. Na dobrodružství zkrátka musíte chvíli čekat.(25.9.2018)

Na tento film jsem měl už chvíli spadeno a proto potěšilo, když běžel v neděli dopoledne na déčku. Obrázky a animace působí chvílemi až humpolácky, ale pak přijdou epické obrázky moře a ledu, lodi, kouře, vody... Příběh je opravdu poutavý, dialogy po úvodní ukecané pasáži spíše strohé a Saše prostě nejde nefandit. Otázkou je jestli je to vůbec pro děti.(24.9.2018)