Až na Severní pól

• Nový Zéland

Long Way North

Animovaný

Francie, 2015, 81 min

Facka dyznejovkám! Dobře mířená a dobře usazená. Snímek je spíš pro starší děti, pro ty nejmenší fakt ne. Ale nabízí skvělý příběh s atmosférou, která se v mysli dovede zakotvit. Řekneš si: blbej animák, ale pak si stejně uvědomíš, že to bylo perfektní. Nedokonalé animace masírují tvou představivost, což je velká výhoda proti pixaru. Lze doporučit.(2.4.2017)

Jakoukoliv atmosféru u mne zabil fakt, že všechny ruské postavy (od bohatých aristokratů až po hospodskou lůzu) a seveřanů tu mezi sebou mluví francouzsky, přičemž všechny nápisy v Petrohradu jsou v azbuce a deník dědečka Oloukina je nadepsán ve francouzštině. (?) Tahle nekonzistence společně s předvídatelným a standardním vývojem děje mě fakt nenadchla.(31.10.2017)

Žeby sme objavili nového talentovaného režiséra na animované filmy? Môžem ľutovať, že som sa v decembri roku 2016 na to nešiel predsa len pozrieť do kina? Odpoveď na obe otázky je v mojich očiach - "Áno!" "Long Way North" je jeden z najlepších animovaných filmov posledných rokov. Okrem nádherných ručných animácií, ktoré pôsobia ako z nádherného obrázku plného farieb a žiadnych čiar je to okrem toho fantasticky napísané, má to vynikajúce postavy, všetky konania sú pochopiteľné, všetky momentky sú uveriteľné a nič nepôsobí nasilu. Okey, možno s výnimkou jednej scénky, ktorá by ale bola veľký spoiler. A preto ju tu spomínať nebudem. Ale udeje sa to asi tak 15 minút pred koncom filmu. A až to uvidíte, pochopíte čo myslím. To je ale asi jediný problém, ktorý by som s filmom mohol mať. Inak musím povedať, že všetky postavy sú pochopiteľné. Je tu silný zmysel pre urgenciu nájsť stratenú loď. Sú tu miesta, kde človek nevie ako to celé dopadne. Je to silné, je to zaujímavé, je to veľmi dobré dobrodružstvo a je to film pre všetky generácie. "Long Way North" doporučujem pozrieť všetkým, čo sú fanúšikmi animovaných filmov. Je to vynikajúco napísaný a nádherne naanimovaný film, ktorý stojí za to vidieť. Hodnotenie: A(6.3.2017)

Na tento film jsem měl už chvíli spadeno a proto potěšilo, když běžel v neděli dopoledne na déčku. Obrázky a animace působí chvílemi až humpolácky, ale pak přijdou epické obrázky moře a ledu, lodi, kouře, vody... Příběh je opravdu poutavý, dialogy po úvodní ukecané pasáži spíše strohé a Saše prostě nejde nefandit. Otázkou je jestli je to vůbec pro děti.(24.9.2018)

Animovaný film popisuje záchrannú výpravu na severný pól, do atraktívneho prostredia zasnežených planín a ľadovcov, ešte k tomu z pohľadu ruských bádateľov. Je síce pravda, že sa rozbieha pomalšie, keď sa venuje najprv rozmaznanému a ctižiadostivému dievčaťu, ale po nastúpení na loď z ostrova Nová Zem sa pohne výrazne dopredu. Začne mať silný dobrodružný a dramatický nádych a baví oveľa viac. Škoda jednoduchšej, v niektorých prípadoch až lacne pôsobiacej klasickej animácie, aj keď nie nesympatickej. Takýto námet by si zaslúžil lepšie výtvarné spracovanie. Ale vcelku je to zaujimavý snímok.(17.11.2018)