Až na Severní pól

• Nový Zéland

Long Way North

Animovaný / Dobrodružný / Drama

Francie, 2015, 81 min

Po - La Tortue Rouge - je tohle další ártový animák, který jsem měl v poslední době možnost vidět. Rovnou říkám, že to není nic pro nejmenší, protože na ty malé může ke konci působit velice smutně což jsem si bohužel ověřil na vlastním potomstvu. Na rozdíl od Dreamworks, Disneyho studií atd. je kresba velice strohá, spíše obrysová. Vše je v pastelových barvách a na leckoho to může působit chudě. Pokud tomu ale dáte chvilku, uvědomíte si právě tu vizuální geniálnost. Je snadné vyrendrovat sluneční paprsky na zamrzlém ledoborci v tisící barvách, udělejte to ale s 5 barvami a to tak, aby to vypadalo věrohodně! Tvůrcům Až na severní pól se to perfektně povedlo a třeba např. znázornění sněžné vichřice bylo přímo dokonalé. Příběh samotný je cele popsán v obsahu od Artcamu a není tedy třeba k němu moc co dodat. Jak Saša uspěje tam na severu a zda nalezne stopy po expedici svého nezvěstného dědečka si už musíte zjistit sami ! Vy, co jste četli knihy Amundsena, Běhounka případně slyšeli o expedici Čecha Karla Němce :-) vy by jste to měli vidět určitě! * * * *(19.10.2017)

Mile mě překvapilo, že ještě někdo natočil animovaný dobrodružný film pro děti prakticky bez roztomilých zvířátek (je tam všeho všudy jeden pes, a to ještě jen v závěrečné třetině filmu) a dalšího podbízení se dětem. Jednoduchá animace je povedená, i když nevím co na ni řeknou děti rozmazlené CGI animáky. Jedinou slabinou filmu mi tak přišel pozvolný začátek. Na dobrodružství zkrátka musíte chvíli čekat.(25.9.2018)

Jakoukoliv atmosféru u mne zabil fakt, že všechny ruské postavy (od bohatých aristokratů až po hospodskou lůzu) a seveřanů tu mezi sebou mluví francouzsky, přičemž všechny nápisy v Petrohradu jsou v azbuce a deník dědečka Oloukina je nadepsán ve francouzštině. (?) Tahle nekonzistence společně s předvídatelným a standardním vývojem děje mě fakt nenadchla.(31.10.2017)

Žeby sme objavili nového talentovaného režiséra na animované filmy? Môžem ľutovať, že som sa v decembri roku 2016 na to nešiel predsa len pozrieť do kina? Odpoveď na obe otázky je v mojich očiach - "Áno!" "Long Way North" je jeden z najlepších animovaných filmov posledných rokov. Okrem nádherných ručných animácií, ktoré pôsobia ako z nádherného obrázku plného farieb a žiadnych čiar je to okrem toho fantasticky napísané, má to vynikajúce postavy, všetky konania sú pochopiteľné, všetky momentky sú uveriteľné a nič nepôsobí nasilu. Okey, možno s výnimkou jednej scénky, ktorá by ale bola veľký spoiler. A preto ju tu spomínať nebudem. Ale udeje sa to asi tak 15 minút pred koncom filmu. A až to uvidíte, pochopíte čo myslím. To je ale asi jediný problém, ktorý by som s filmom mohol mať. Inak musím povedať, že všetky postavy sú pochopiteľné. Je tu silný zmysel pre urgenciu nájsť stratenú loď. Sú tu miesta, kde človek nevie ako to celé dopadne. Je to silné, je to zaujímavé, je to veľmi dobré dobrodružstvo a je to film pre všetky generácie. "Long Way North" doporučujem pozrieť všetkým, čo sú fanúšikmi animovaných filmov. Je to vynikajúco napísaný a nádherne naanimovaný film, ktorý stojí za to vidieť. Hodnotenie: A(6.3.2017)

Jednoznačně krásný příběh malé Sašenky, která se vypravila z Petrohradu na sever, aby našla dědu a jeho polární expedici. Krásná animace, nádherné příběhové výkruty, u kterých přesně chcete, aby probíhaly tak, jak probíhaly. No a závěr, u kterého leckterému divákovi upadne slza z oka. Za mě super, moc milé překvapení a jsem rád, že takové animované příběhy stále vznikají.(29.3.2020)