Až na Severní pól

• Nový Zéland

Long Way North

Animovaný / Dobrodružný / Drama

Francie, 2015, 81 min

Osobně mi nesedl styl jakým je Až na severní pól natočené. Uznávám jeho kvality a stylizaci do této podoby, bohužel já na to nebyl úplně připraven, a tak mě poměrně naturalistické vyznění podpořené minimalistickou animací překvapilo. Sledujeme zde dobrodružství mladé Saši z bohaté petrohradské aristokratické rodiny, jejíž děda zmizel při dobývání Severního pólu a ona se ho vydává hledat. Začíná tak drsná cesta z Petrohradu až na Severní pól, kde na hlavní a poměrně sympatickou hrdinku čeká nejedna těžká zkouška. Hodně osvěžující animovaný snímek, který mi ale vůbec nesedl.(5.4.2020)

Po - La Tortue Rouge - je tohle další ártový animák, který jsem měl v poslední době možnost vidět. Rovnou říkám, že to není nic pro nejmenší, protože na ty malé může ke konci působit velice smutně což jsem si bohužel ověřil na vlastním potomstvu. Na rozdíl od Dreamworks, Disneyho studií atd. je kresba velice strohá, spíše obrysová. Vše je v pastelových barvách a na leckoho to může působit chudě. Pokud tomu ale dáte chvilku, uvědomíte si právě tu vizuální geniálnost. Je snadné vyrendrovat sluneční paprsky na zamrzlém ledoborci v tisící barvách, udělejte to ale s 5 barvami a to tak, aby to vypadalo věrohodně! Tvůrcům Až na severní pól se to perfektně povedlo a třeba např. znázornění sněžné vichřice bylo přímo dokonalé. Příběh samotný je cele popsán v obsahu od Artcamu a není tedy třeba k němu moc co dodat. Jak Saša uspěje tam na severu a zda nalezne stopy po expedici svého nezvěstného dědečka si už musíte zjistit sami ! Vy, co jste četli knihy Amundsena, Běhounka případně slyšeli o expedici Čecha Karla Němce :-) vy by jste to měli vidět určitě! * * * *(19.10.2017)

Zatímco Disneyovky dávno zamrzly na opakujících se laciných schématech, potěší mě, když se sem tam objeví takovýhle film pro děti, kde ne všechno je prosluněné a prozpívané. Naopak, jde o neinfantilní, místy i poměrně temné dobrodružství plné zimy, sněhu, ale i odvahy a vůle. Tak třeba, kde jste naposledy v dětském filmu viděli, že útočícího medvěda (či jinou šelmu) je nutné občas zastřelit (a pak naporcovat a sníst) namísto aby se stal vaším kamarádem. Jednoduchá, avšak půvabná a poměrně originální animace jen podtrhuje posmutnělou poetiku příběhu. Naposledy jsem byl takhle nadšený z animovaného filmu asi u Písně Moře. Hodně silné 4*.(1.12.2019)

Jakoukoliv atmosféru u mne zabil fakt, že všechny ruské postavy (od bohatých aristokratů až po hospodskou lůzu) a seveřanů tu mezi sebou mluví francouzsky, přičemž všechny nápisy v Petrohradu jsou v azbuce a deník dědečka Oloukina je nadepsán ve francouzštině. (?) Tahle nekonzistence společně s předvídatelným a standardním vývojem děje mě fakt nenadchla.(31.10.2017)

Jednoznačně krásný příběh malé Sašenky, která se vypravila z Petrohradu na sever, aby našla dědu a jeho polární expedici. Krásná animace, nádherné příběhové výkruty, u kterých přesně chcete, aby probíhaly tak, jak probíhaly. No a závěr, u kterého leckterému divákovi upadne slza z oka. Za mě super, moc milé překvapení a jsem rád, že takové animované příběhy stále vznikají.(29.3.2020)