Až na Severní pól

Až na severný pól

Animovaný

Francie, 2015, 81 min

Rémi Chayé

Treba uznať tvorcom, že sa nebáli a zariskovali pustiť do obehu animák, ktorý je svojim poňatím naozaj iný, hlavne čo do animácií a príbehu. Ono v zásade to nie je žiadne terno, ale ako unikátny sa tento snímok môže javiť množstvu ľudí. Mňa to až tak nezaujalo, ale určite bolo zaujímavé sledovať podobné animácie. Pre fanúšikov artu je toto povinnosť. 50 %(8.6.2018)

Žeby sme objavili nového talentovaného režiséra na animované filmy? Môžem ľutovať, že som sa v decembri roku 2016 na to nešiel predsa len pozrieť do kina? Odpoveď na obe otázky je v mojich očiach - "Áno!" "Long Way North" je jeden z najlepších animovaných filmov posledných rokov. Okrem nádherných ručných animácií, ktoré pôsobia ako z nádherného obrázku plného farieb a žiadnych čiar je to okrem toho fantasticky napísané, má to vynikajúce postavy, všetky konania sú pochopiteľné, všetky momentky sú uveriteľné a nič nepôsobí nasilu. Okey, možno s výnimkou jednej scénky, ktorá by ale bola veľký spoiler. A preto ju tu spomínať nebudem. Ale udeje sa to asi tak 15 minút pred koncom filmu. A až to uvidíte, pochopíte čo myslím. To je ale asi jediný problém, ktorý by som s filmom mohol mať. Inak musím povedať, že všetky postavy sú pochopiteľné. Je tu silný zmysel pre urgenciu nájsť stratenú loď. Sú tu miesta, kde človek nevie ako to celé dopadne. Je to silné, je to zaujímavé, je to veľmi dobré dobrodružstvo a je to film pre všetky generácie. "Long Way North" doporučujem pozrieť všetkým, čo sú fanúšikmi animovaných filmov. Je to vynikajúco napísaný a nádherne naanimovaný film, ktorý stojí za to vidieť. Hodnotenie: A(6.3.2017)

Pekný dobrodružný príbeh, ktorý dospelých vtiahne do detstva a deti do sveta dospelých. Nechce poučovať ani vysielať nejaké silné posolstva. Stoji na výbornom scenári, ktorý ešte vyzdvihuje jednoduchá, ale zručná animácia a filmárčina v jednom. Vyspelé dialógy, ktoré nie sú jednoduché (infantilné) ani komplikované (intelektuálne). Sú vlastne presne vhodné, pre príbeh určený deťom aj dospelým. Ladí tu úplne všetko aj so zaujmavou a príjemnou hudbou. A vôbec nechýbajú živý herci. Len by to celé kazili. V podstate tu nie je čo vytknúť. Dokonalé.(26.2.2017)

Jakoukoliv atmosféru u mne zabil fakt, že všechny ruské postavy (od bohatých aristokratů až po hospodskou lůzu) a seveřanů tu mezi sebou mluví francouzsky, přičemž všechny nápisy v Petrohradu jsou v azbuce a deník dědečka Oloukina je nadepsán ve francouzštině. (?) Tahle nekonzistence společně s předvídatelným a standardním vývojem děje mě fakt nenadchla.(31.10.2017)

Facka dyznejovkám! Dobře mířená a dobře usazená. Snímek je spíš pro starší děti, pro ty nejmenší fakt ne. Ale nabízí skvělý příběh s atmosférou, která se v mysli dovede zakotvit. Řekneš si: blbej animák, ale pak si stejně uvědomíš, že to bylo perfektní. Nedokonalé animace masírují tvou představivost, což je velká výhoda proti pixaru. Lze doporučit.(2.4.2017)