Soudruh detektiv (TV seriál)

Comrade Detective

Akční / Komedie

USA, 2017, 3 h 58 min (Minutáž: 6x40 min)

Nepamätám si, kedy som naposledy videl niečo také vtipné. Do absurdity dotiahnuté socialisticko-propagandistické retro, ktoré kriminálny rámec používa na vŕšenie ďalších a ďalších skvostných gagov. Všetko so smrteľne vážnou tvárou, výborne zrežírované a s ukrutne zábavným out-of-sync dabingom. "Dcérka, vieš, čo je to kurva? Veru, a presne tým sa staneš, ak budeš naďalej počúvať túto kapitalistickú hudbu."(16.1.2018)

Mentálové (rozuměj američtí producenti z Amazonu) asi neměli kam utopit peníze a tak si vymysleli projekt, který by snad ani Netflix nevymyslel. Nechali se inspirovat komunistickými kriminálkami, mimochodem i českými případy Majora Zemana, napsali scénář a nechali ho natočit rumunskou televizi. V Bukurešti a s rumunskými herci. Aby tomu ale nebylo málo, nechali si těchto šest epizod odvést do Ameriky a tam ho předabovala hollywoodská komediální elita. A víte co? Těch šest epizod byla docela prdel. Tvůrci sice občas tlačili dost na pilu a dělali z východního bloku absurdistán, ale sem tam měli docela i pravdu. Sice nejsem schopný zhodnotit, jak se tu za komančů vnímala Amerika, ale musím říct, že tenhle seriál mě místy dokázal rozesmát. Myslím si, že bych klidně zvládnul i rumunskou verzi.(23.1.2018)

Jsem docela rád, že tvůrci nakonec natočili vlastní materiál a nenechali se zlákat pouze předabováním nějakého staršího seriálu (Ve hře byl třeba i náš Major Zeman). Mohli tak některé momenty posunout do mnohem absurdnější roviny. Například naprosto kouzelný flashback z New Yorku, který představuje metropoli jako peklo na zemi plné prostitutek a zločinu v kontrastu s bezpečným a pohodovým životem v socialistické Bukurešti. Co se týče anglického dabingu, upřímně jsme si zprvu to přál raději sledovat v rumunštině. Ale i to si nakonec sedlo a vlastně takto musím zpětně ocenit, jak právě dabovaná část jen přispěla ještě k větší šílenosti pronášených dialogů. ("If we don't get these cabbages to the hospital, that child is gonna die.") Paradoxně, vedle toho všeho je to ale i skvělá buddy-comedy, protože hlavní hrdinové jsou docela sympatičtí a vlastně jim v jejich odhodlání zabránit západnímu nepříteli otrávit mysl rumunského lidu i docela fandíte. Rozhodně jeden z nejzajímavějších projektů tohoto roku.(17.10.2017)

To snad ani Rumuni nemohou myslet vážně! Nevěřím, že to není parodie! Je to z osmdesátých let, takže by to parodie být neměla, ale ten absurdní děj a ještě absurdnější hlášky napovídají, že se nejedná o seriózní dílo. Takto by to nenatočili ani Sověti za Stalinova života. Stále kroutím hlavou a nevím, jestli se podívat i na ty zbývající čtyři díly. Zvědavost asi zvítězí a mrknu na to. Jak to ale budu hodnotit, to si netroufám odhadnout. Tak jsem vůl, dál jsem se napálit! Opravdu jsem si myslel, že jde o zrestaurovaný rumunský seriál, který amíci nadabovali. Z tohoto nového úhlu pohledu seriál hodnotím nadprůměrně. Jediné co mi vadí je relativizace. Prostě tady mezi komunismem a demokracii je dáno rovnítko, jako že obojí má své klady i zápory. Demokratické uspořádání však dokázalo, že je mezi špatnými to nejlepší a mělo to být zřejmé i v této absurdní taškařici. Kdo zažil komunismus bude se bavit a připomene si, že reálný život za minulého režimu byl jen o fous méně absurdní!(4.4.2018)

Zase taková extra sranda to nebyla. Sem tam vtip opravdu k zasmání, mezi tím občas trapné mezihry. S postupem času jsem si uvědomoval, že opravdu vědoucí, a tedy přesně trefenou srandu si ze socialismu umí udělat jen kinematografie, který ho zažily (Pelíšky, Good bye, Lenin!...). Toto to rozhodně není.(21.7.2018)