Soudruh detektiv (TV seriál)

Comrade Detective

Akční / Komedie

USA, 2017, 3 h 58 min (Minutáž: 6x40 min)

Jsem docela rád, že tvůrci nakonec natočili vlastní materiál a nenechali se zlákat pouze předabováním nějakého staršího seriálu (Ve hře byl třeba i náš Major Zeman). Mohli tak některé momenty posunout do mnohem absurdnější roviny. Například naprosto kouzelný flashback z New Yorku, který představuje metropoli jako peklo na zemi plné prostitutek a zločinu v kontrastu s bezpečným a pohodovým životem v socialistické Bukurešti. Co se týče anglického dabingu, upřímně jsme si zprvu to přál raději sledovat v rumunštině. Ale i to si nakonec sedlo a vlastně takto musím zpětně ocenit, jak právě dabovaná část jen přispěla ještě k větší šílenosti pronášených dialogů. ("If we don't get these cabbages to the hospital, that child is gonna die.") Paradoxně, vedle toho všeho je to ale i skvělá buddy-comedy, protože hlavní hrdinové jsou docela sympatičtí a vlastně jim v jejich odhodlání zabránit západnímu nepříteli otrávit mysl rumunského lidu i docela fandíte. Rozhodně jeden z nejzajímavějších projektů tohoto roku.(17.10.2017)

To snad ani Rumuni nemohou myslet vážně! Nevěřím, že to není parodie! Je to z osmdesátých let, takže by to parodie být neměla, ale ten absurdní děj a ještě absurdnější hlášky napovídají, že se nejedná o seriózní dílo. Takto by to nenatočili ani Sověti za Stalinova života. Stále kroutím hlavou a nevím, jestli se podívat i na ty zbývající čtyři díly. Zvědavost asi zvítězí a mrknu na to. Jak to ale budu hodnotit, to si netroufám odhadnout. Tak jsem vůl, dál jsem se napálit! Opravdu jsem si myslel, že jde o zrestaurovaný rumunský seriál, který amíci nadabovali. Z tohoto nového úhlu pohledu seriál hodnotím nadprůměrně. Jediné co mi vadí je relativizace. Prostě tady mezi komunismem a demokracii je dáno rovnítko, jako že obojí má své klady i zápory. Demokratické uspořádání však dokázalo, že je mezi špatnými to nejlepší a mělo to být zřejmé i v této absurdní taškařici. Kdo zažil komunismus bude se bavit a připomene si, že reálný život za minulého režimu byl jen o fous méně absurdní!(4.4.2018)

Mentálové (rozuměj američtí producenti z Amazonu) asi neměli kam utopit peníze a tak si vymysleli projekt, který by snad ani Netflix nevymyslel. Nechali se inspirovat komunistickými kriminálkami, mimochodem i českými případy Majora Zemana, napsali scénář a nechali ho natočit rumunskou televizi. V Bukurešti a s rumunskými herci. Aby tomu ale nebylo málo, nechali si těchto šest epizod odvést do Ameriky a tam ho předabovala hollywoodská komediální elita. A víte co? Těch šest epizod byla docela prdel. Tvůrci sice občas tlačili dost na pilu a dělali z východního bloku absurdistán, ale sem tam měli docela i pravdu. Sice nejsem schopný zhodnotit, jak se tu za komančů vnímala Amerika, ale musím říct, že tenhle seriál mě místy dokázal rozesmát. Myslím si, že bych klidně zvládnul i rumunskou verzi.(23.1.2018)

Nepamätám si, kedy som naposledy videl niečo také vtipné. Do absurdity dotiahnuté socialisticko-propagandistické retro, ktoré kriminálny rámec používa na vŕšenie ďalších a ďalších skvostných gagov. Všetko so smrteľne vážnou tvárou, výborne zrežírované a s ukrutne zábavným out-of-sync dabingom. "Dcérka, vieš, čo je to kurva? Veru, a presne tým sa staneš, ak budeš naďalej počúvať túto kapitalistickú hudbu."(16.1.2018)

Škoda toho, jak se to vyvinulo. Ta stylová retro absurdita prvních dvou dílů včetně toporného dabingu byla vysloveně skvělá, na pět hvězdiček. Bohužel, od třetího dílu to začalo být až příliš překombinované a poslední díl a rozuzlení mě opravdu zklamalo. Nicméně jako nápad dobré a určitě bych si dovedl představit sledovat takových kousků víc.(10.1.2018)