• Oskar
  **

  Ačkoli nemám rád generalizace, teď se jedné dopustím. Ze všech filmů Stanleyho Kramera mám totiž ten samý pocit. Na začátku rozechvělé nadšení z velkorysého obsazení a provokativní zápletky. V půlce vystřízlivění a návrat zpátky na zem. Na konci zklamání z úplně konvenčního zpracování. Jeho filmy jsou do puntíku takové, jak se od témat obecně čeká, na konci mám pocit, že jsem tam co na začátku. Ale připouštím, že tuto nepřekvapivost může někdo považovat i za pozitivum. 40%(10.4.2006)

 • dopitak
  ****

  Před třemi dny jsem řešil krátké dilema. Kramerův film dávali na MGM v rámci hvězdných večerů (tento čtvrtek patřil Robertu Mitchumovi). Komentář kolegy monologa mě však odradil a raději jsem si film dnes pustil v originále, byť bez titulků. Lahůdka pro znalce, hned v jednom z prvních záběrů se v posluchárně podíváte do tváře tří mediků spolužáků - Franka, Roberta a Leeho (Marvina). Nezkoušejte ale Harrymu Morganovi vyprávět vtipy :-) "Cizinec" je drama ještě ze staré školy, ve kterém největší duševní utrpení člověka ilustrují roztrhané dětské šatičky. A i milovníci Franka Sinatry musí sportovně přiznat, že tady dostal Frankie od Mitchuma pěkně "po držce".(23.11.2009)

 • Martin741
  ***

  Jo, viem kto bol reziser Stanley Kramer /kdo seje vitr, Norimbersky Proces/, tuna vsak natocil len taky znesitelny priemer, kde Robert Mitchum /Lovcova Noc, El Dorado 1966, Bitva o Midway/ je v roli studenta mediciny, riesi peniaze, zenbu, svoje spravanie sa, chce byt kvalitnym doktorom - no a na tom Kramer vystaval film. Teda nic moc, poriadne nudny, nezachranila to ani vyborna Olivia De Haviland /Dedicka1949, letiste 77, Gone with the Wind/, Lee Marvin mal aspon minimum priestoru ... toto bol velmi slaby material : 45 %(19.3.2019)

 • Flego
  ****

  Tento film ma akosi zvláštne oslovil. Nevybočuje z priemeru vtedajšej produkcie, cez to všetko má v sebe svoje čaro. Možno je to Lucasova ( Robert Mitchum ) povaha, ktorá nie je vykreslená čierno-bielo, kde proti sebe stoja jeho poctivá lekárska etika a arogancia a vypočítavosť voči staršej žene, vlastnej manželke, na strane druhej. Stanley Kramer si film do výkladnej skrini nedá, ale za debut sa nemusí hanbiť. Taktiež sa mi páčil Frankie-boy v úlohe priateľa a kolegu Alfreda.(29.11.2009)

 • Lima
  ****

  Jednoznačným plusem je naprosto lahůdková, charakterově zcela nejednoznačná Mitchumova postava Dr.Marche - ve vztahu ke své ženě vypočítavý a téměř odsouzeníhodný, na druhé straně jeho správné a až fanaticky důsledné dodržování lékařské etiky bylo v kontextu s laxním přístupem jeho kolegů jako z jiného světa. Tak skvěle napsanou postavu prostě bylo radost sledovat. A když se k tomu přidají příjemní a talentovaní Sinatra a de Havilland a pěkný emocionální závěr, pak tu fláknu 4* a ani nemrknu.(9.1.2007)

 • - Ve filmu naleznete odkaz v podobě plakátu před kinem inzerujícího snímek Bosonohá komtesa. Ten byl natočen o rok dříve a získal dokonce Oscara za vedlejší mužskou roli. (dopitak)

 • - V rámci přípravy na svou roli Olivia de Havilland a Robert Mitchum navštívili osm operací. Broderick Crawford, který ve filmu hrál zkušeného patologa, se zúčastnil opravdové pitvy, kde se mu okamžitě udělalo špatně. (Aelita)

 • - Jedná se o jeden z prvních filmů, v němž je vidět skutečné bijící lidské srdce během operace. (Aelita)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace