Až tam nezbyl žádný

• Česko Deset malých černoušků (více)

Epizody(3)

Kniha "Deset malých černoušků" od Agathy Christie, které se na celém světě prodalo přes sto milionů výtisků, se stala nejprodávanější detektivkou všech dob. A nyní byla poprvé převedena do seriálové podoby. Je rok 1939 a Evropa balancuje na pokraji války. Na Černochův ostrov, odlehlou skálu u pobřeží Devon na jihu Anglie, je pozváno deset lidí s pochybnou minulostí. Navzájem se neznají a jejich tajemný hostitel chybí. Každý z návštěvníků, kteří jsou zcela odříznuti od nedaleké pevniny, je obviněn ze strašlivého zločinu. Když pak začnou jeden po druhém záhadně umírat, uvědomí si, že vrah může být mezi nimi. Komu se podaří přežít? A kdo je vrah? (HBO Europe)

misterz

Agatha Christie je už dlho pre mňa neprekonateľnou bohyňou detektívnych príbehov a jej Desať malých černoškov určite patrí k tým úplne najlepším. V rámci filmového spracovania by však všetko vyšlo nazmar, keby sa tvorcom nepodarilo vytvoriť takto brilantnú adaptáciu tohto geniálneho diela. Formálne zložky tu šlapali na plné obrátky, čoho dôsledkom bolo, že atmosféra pekne postupne gradovala, pričom ku koncu to už bol hotový mysteriózny orgazmus. Hudba, herci, krásne potemnelý vizuál... to všetko bol jeden veľký masterpiece. Už len samotná záhada okolo tajomného vraha má schopnosť diváka, ktorý nečítal predlohu, doslova zatlačiť na stoličku a vyvolať v ňom neodolateľné nutkanie zvedavosti, ako sa nakoniec ten rébus rozlúskne. A ten sa rozlúskne, majstrovsky, no proste úžasná filmárska robota a geniálny krimi príbeh, klobúk dole. ()

Snorlax

První dvě části mají neskutečnou atmosféru. Mohu je doporučit do horkých letních dnů, protože z nich místy mrazí. Poslední díl je bohužel nejslabší, ztrácí na tempu, atmosféra řídne, ani ten ostrov už nevypadá tak nehostinně, sídlo tak temně a postavy tak zoufale. ()

HoneyBunny

Je mi naprosto jasné, proč je And Then There Were None považována za Agathinu nejlepší knihu. Je nekompromisní, temná a narušuje nepsané zákony detektivek, kde často máte hlavního hrdinu/detektiva, který na konci odhalí vraha, často když jsou všichni podezřelí pohromadě v jedné místnosti. To vám dává pocit bezpečí, předvídatelnosti. Ale tady máte jen deset vinných lidí, vrahů, kteří se v minulosti už dopustili zločinu, který jim prošel. A teď přišel čas za něj zaplatit a naši "hrdinové" postupně odpadávají jako mouchy. Přiznávám, že Agatha mě na konci opět dostala - závěr je takřka perfektní: dokonale promyšlený zločin, který mi trochu připomněl Sedm a jemu podobné nekompromisní thrillery. Je to konec, který vás donutí přemýšlet o tématech jako je vinna a trest, lidská povaha, zločin jako mistrovské dílo atd. Tleskám. Prostředí malého odlehlého ostrova je perfektní, scénář je zároveň moderní i uctivý ke knize Agathy Christie, režie je vynalézavá. Ale tenhle film stojí na postavách a je radost sledovat, že všichni přítomní hrají výborně, ať už máte rádi postarší gentlemany Charlese Dance a Sama Neilla nebo mladé charismaťaky jako je Aidan Turner. Tahle adaptace má jasný tah na branku a jediné, co jí můžu vyčíst, je trochu přehnaná délka (tři hodiny). Dramaticky by to fungovalo i v hodinách dvou, ale nebudu předstírat, že jsem tuhle minisérii nezhltla s radostí (a bez chvíle nudy) na jedno posezení. 90 % ()

Ratemus

Knihu jsem nečetl tak nevim, ale miniserie byla naprosto výborná, od prvních minut si mě to získalo a žral jsem to až do konce. Výborná napínavá atmosféra, temná dokonalá hudba a skvělá herecká esa na jednom plátně. Místy to bylo až děsivé a neskutečně napínavý, já jsem spokojenej maximálně...tedy až do samotného konce, čekal jsem nějaké vysvětlení, ukázání motivace, způsobu vražd, takhle mi přišlo pár věcí nejasných a otevřených....ale jinak výborné ()

Marthos

Špičková záležitost. Napínavé, znepokojivé, mrazivé, tajemné a především výborně nasnímané a zahrané. Agatha Christie by jistě byla spokojena. ()

eLeR

Temná, pochmúrna, tajomná ... skrátka vynikajúca atmosféra. Celý čas som bola v napätí, aj napriek tomu, že som čítala predlohu a poznala príbeh. Spracovanie výborné, herecky kvalitné, výprava sa mi tiež páčila ... no a hudba? tá bola fantasmagorická. Ak som ruským černoškom dala štyri hviezdy, tak tu musím jednu prihodiť ... až na pár maličkostí si ma totiž títo anglickí získali na svoju stranu. ()

Happens

Každý člověk si nese v sobě malé tajemství a každý člověk si tak trochu lže do kapsy. Skvělý remake skvělé knižní předlohy o psychopatickém muži hledající spravedlnost a o kolosální sérii vražd v haciendě na téměř opuštěném ostrově. ()

klerik

BBC boduje. Už zase... Atmosferické, dramatické, a vôbec nie je podstatné, či je príbeh logicky úplne dotiahnutý... Miniséria natočená s citom pre detail a dobrými hereckými výkonmi.... ()

dopitak

Viděl jsem a mám na svědomí většinu obsahů všech adaptací, které kdy vznikly a jsou tu uložené. Včetně porno verze, kterou tu v PODOBNÉ nevidím :) Zatím v první části dost nuda, ve filmech přijedou, ubytujou se, střih, večeře. Tady přijedou, a půl hodiny bloumají po chodbách a salónech a plkají. A taky se tu předbíhá, s tím nahráváním hlasu No uvidíme, dívám se na Prima MAX v dabingu. ()

Arsenal83

Nedostavil sa ten efekt, aký som čakal. Literárna predloha bude určite lepšia, veľké knihy také zvyčajne bývajú. Oceňujem atmosferickosť a prenesenie tej celej psychológie, ktorou je Agatha Christie známa, z knihy do filmu. Vraha som však mal podozrivého číslo 1. Možno to bolo výberom herca, ale bez prekvapenia to u mňa nejde vyššie. Čítal som tu názor, že je to vhodný typ filmu/seriálu pre Finchera. Som si istý, že tento pán by si dal viac záležať na prekvapení na záver. ()

Crocuta

Zdařilá adaptace výborné předlohy, co dodat. Snad jen, že se nedivím, že tvůrci nepoužili název původního britského vydání, jehož originální znění v dnešní době pochopitelně vyvolává negativní konotace. Že ovšem nepoužili říkanku ani ve znění, v jakém ji znají američtí čtenáři (i řada diváků), je na pováženou. To v rámci všeobecné idiocie a politicky korektní předposranosti vadí dnes už i Indiáni? S těmi vojáčky (a Vojákovým ostrovem) se jděte zahrabat! ()

Chrustyn

Dost možná nejlepší zpracování slavného románu Agáty Christie "Deset malých černoušků". Díky roztažení na 3 hodiny (3 dílná minisérie) se oproti předchozím zpracováním, daří výborně vykreslit postavy a díky tomu postavy diváka daleko více zajímají. Jako třešnička na dortu jsou velice dobré herecké výkony známých i neznámých herců. ()

VenDulin85

Jednou bych chtěla vidět verzi černoušků, kde nepozmění knižní konec, zašeptala čtenářka... A přání se splnilo, i Agatha by byla spokojená s nejnovější verzí, která je věrná a přesto dobrá. Herecké složení nemohlo být lepší, akorát jsem to chvíli po začátku stopla, abych si zde ověřila, že ten vysoký, oholený, chladnokrevně se tvářící (a čistý!) Philip Lombard je špinavý zarostlý trpaslík Kili z Hobita, Aidan Turner :-). Více se dočtete v komentáři evulienky3 a VaHa, kteří dokázali (jeden na dvou řádcích, druhý na.. trochu více prostoru) vyjádřit vše. ()

evulienka3

Skvelá adaptácia, vynikajúce herecké obsadenie a výborná atmosféra. Toto nebola miniséria s troma časťami, ale trojhodinová jazda na ostrov, z ktorého som sa ja našťastie mohla vrátiť živá a zdravá. ()

Stanislaus

Na úvod musím říct, že vedle Vraždy v Orient expresu jde bezpochyby o nejlepší detektivku z pera Agathy Christie, která si mě naplno získala. Divák má na tři hodiny možnost sledovat naprosto dechberoucí podívanou, která těží hlavně z úžasně vybraného hereckého obsazení a z velice dobře napsaného příběhu. Jeden osamělý ostrov, jedno velké sídlo a deset lidí, kteří se v minulosti dopustili zločinů, za které nebyli potrestáni + jedna celkem děsivá říkanka předpovídají jednotlivá úmrtí všech přítomných. Líbilo se mi zakomponování flashbacků do děje, takže měl divák možnost se v průběhu děje dovídat bližší informace o jednotlivých postavách a jejich zločinech, a mohl si na každého vytvořit názor. Vedle toho musím rovněž pochválit práci s kamerou, která nabízela jak symbolické detaily tak děsivě nádherné záběry panství na ostrově, a vedle toho rovněž působivý a nepřeslechnutelný hudební doprovod, který skvěle dotvářel dusnou atmosféru a nemožnost útěku z ostrova. Zkrátka velice zdařilý televizní projekt, ve kterém se snoubí hned několik mých oblíbených prvků a aspektů, které ve filmech či seriálech vyhledávám, a který byl rozhodně mým šálkem kávy. A že to byla sakra dobrá a kvalitní káva! ()

mcb

Atmosférický nejhutnější minisérie v nedávné paměti, která z adaptace známé detektivky dělá tříhodinovou, psychologicky věrohodnou paranoiu, v níž uzemní precizní pointa. V záplavě repetitivních kostýmních dramat malé zjevení na poli produkce BBC a zároveň ukázka, jak se dá moderně uchopit archaická, několikrát zpracovaná látka klasické literatury. Famózní práce s gradací a napětím. ()

Nettrass

Deset malých černoušku, se ve slovníku korektní mluvy překládá jako deset malých vojáčků. Takový černoch je velmi citlivý a mohl by se mohl urazit, kdežto voják, i když je zelený, není brán jako barevná menšina a je tudíž každému u zadele. Výborně natočeno, snad jen postava detektiva mi tam úplně neseděla. ()

Jinny

Pokud znáte adaptace Agathy Christie jenom prostřednictvím seriálového Poirota, tak vás tahle minisérie podobně jako mě v nejednom ohledu předkvapí. Chladná atmosféra, paranoia postav a nekompromisnost děje se nesledují snadno během víkendové odpolední kávičky, ale sledovat výsledek je přesto fascinující. Tohle je adaptace pro 21. století. V dobrém i ve zlém - diváci chtějí krev, mrtvoly a sexuální nápětí a taky to dostanou. K temnému příběhu , ve kterém nikdo není nevinný, se ostatně nic jiného nehodí. Snad jediná moje výtka směřuje k hudbě, která mohla být využitá víc. ()

rikitiki

Agatha byla špica a pořád jí i zůstává. Tenhle příběh se jí navíc mimořádně povedl, protože překračuje obvyklý rámec rafinované detektivky. Je důvodem k zamyšlení nad nepostihnutelnými vinami, které si zaslouží trest aspoň v podobě hryzajícího svědomí. I když znám předlohu, tak jsem se dívala s napětím. Britové to zkrátka umí. /20. 6. 16./ ()