Můj přítel „A“ (festivalový název)

Júzai

友罪

Yuuzai

My Friend “A”

Drama / Mysteriózní

Japonsko, 2018, 129 min

Můj přítel „A“ je velmi osobitý snímek, jenž psychologicky rozpitvává postavy až do morku kostí, aby vás na konci emocionálně totálně vyždímal explozí čiré beznaděje a zoufalství. Chvíli mi trvalo, než jsem se do filmu naplno ponořil – mohlo za to velké množství postav a několik dějových linek, které spolu na začátku zdánlivě nesouvisí. Celé to je taková jedna velká studie toho, jak se lidé vyrovnávají s krutými důsledky činů, za něž byli či nebyli plně zodpovědní. Některé dějové zvraty jsou sice malinko předvídatelné, ale příběh se i přesto několikrát vydá naprosto nečekaným směrem a rozhodně dokáže překvapit. Zhmotněná deprese a nepříjemný film brnkající na strunu odvrácené tváře lidského bytí.(1.7.2018)

• -Dawe-

[KVIFF2018](8.7.2018)

Vina. Výčitky. Dno. Spousta postav, až si člověk říká, proč tam jsou. Naštěstí ke konci to může někomu smysl dávat. Já v tom vidím kontrast. Jak se kdo bije s vlastním pocitem viny, hanbou a odsouzením. Bohužel na tomto snímku lze velmi dobře vidět, že Ikuta není zase tak dobrý herec (rozhodně ne vážných rolí), protože Eita, který mu stál po boku, byl něco mnohem excelentnějšího. Byl jiný než obvykle a byl skvělý. V podstatě už jen pro něj se na to stojí podívat. Poměrně těžký snímek, ale dá se snadno strávit. Lepší 3*.(18.10.2018)

• Eita