-
The Secret of Santa Vittoria
Komedie / Drama / Válečný
USA, 1969, 136 min
Hrají:
Anthony Quinn, Anna Magnani, Virna Lisi, Hardy Krüger, Sergio Franchi, Giancarlo Giannini, Patrizia Valturri, Eduardo Ciannelli, Valentina Cortese, Karl-Otto Alberty, Francesco Mulé, Leopoldo Trieste, Clelia Matania, Marco Tulli, Renato Chiantoni, Carlo Capannelle, Renato Rascel, Gigi Ballista, Wolfgang Jansen, Curt Lowens, Quinto Parmeggiani, Pino Ferrara, Peter Kuiper
(další profese)
gogo76
"Taliansky fašizmus je odpísaný. A my s ním..." Ibaže by sa našiel miestny ochlasta Bombolini, ktorého vedenie mesta šikovne postrčí na miesto starostu. Manželka mu dáva zabrať, Nemci sa blížia a Bombolini sa pokúsi zachrániť miestne bohatstvo -1milión 317 tisíc fliaš vína, možno viac...Veselý tón z úvodu je postupne čoraz vážnejší, no v závere nie zas tak, aby som ho zobral vážne ja. Za pochvalu jednoznačne stojí výkon A. Quinna v jednej z jeho najlepších rolí a poteší i oku lahodiaca, veľkolepo pojatá i pomerne dlhá scéna so sťahovaním vína. K tomu skvelá atmosféra talianskeho mestečka , vojnové obdobie a ja zákonite nejdem pod štyri hviezdy. 70%.(9.9.2014)
andrii
Ženy, zpěv a víno – santavittoriovské stříbro. Šup, šup. Ze sklípku do "sklípku." Nad našimi vinohrady se smráká. Mok lahodný, nejcennější, dar kraje italského sluncem provoněný, v jeskyni bezpečně uschovaný. Réva vinná, tekutá, hrozba "dozorců" hákového kříže převeliká, strachu netknutá. Ponecháme prázdnou skleničku, z našich hroznů neochutnáte ani kapičku. Co jste to za lidi? Buďte zdrávi, jsme pěstitelé hroznů, obyčejní vinaři, co drží za jeden provaz, nezmatkaří. V ráži, ve zbroji, co si nepřekáží. Místní konšelé, rázovití vesničané, ženy rozparáděné, na rynku i kavalíři, co oplácí nezdvořákům ranou, choutky nemravné stranou. Ukázkově po italsku - zk(o)ušené manželství, mladí, co na rodící se lásku hledí i nechtíc na první pohled zamilovaní, harlequinská romance slečny komtesy v utajení. Pan božský, pan pravý, nebraňte se těm slovům, po zbytek života vyvoleným. Nezlomná vůle, neotřesitelný charakter lidu vinic, košt sklizně nedáme pranic. Čas odjezdu se kvapem blíží, kliďte se z cesty, nepřátelé bídní. Láhev nejlepšího ročníku si na památku vezměte a do našich končin se už nikdy nevracejte. Santa Vittorie, pochválena buď. Vítězství popěvky a tancem oslavme. Svoboda ať opět hraje prim. Cin cin!(21.4.2015)
danecek24
27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (1) - *Nejlepší film (komedie / muzikál) + nominace (5) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Anna Magnani, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Anthony Quinn, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší hudba - Ernest Gold, Nejlepší filmová píseň - "Stay" - Hudba Ernest Gold, text Norman Gimbel(7.1.2009)
sud
Stanley Kramer dokázal skvěle režírovat jak bláznivé komedie ("To je ale bláznivej svět"), tak i mrazivá psychologická dramata ("Norimberský proces"). Tento snímek je někde mezi. Po většinu času je odechovou komedií, ke konci úsměv zmrzne a atmosféra je dosti tísnivá. A to by nemohl být Kramer, aby nakonec neudělal brilantní zakončení s nezapomenutelnou větou na závěr. Anthony Quinn v roli Bomboliniho září, stejně tak jako jeho prototyp Italské ženy Rosa v podání Anny Magnaniové. Virna Lisi je zárukou půvabu (dabing Vilmy Cibulkové jí ještě přidal na ženskosti) a kapitán Von Prum je zaručeně nejrozporuplnější postavou. Každý by čekal prvoplánového záporáka, ovšem on je též milý, galantní a gentlemanský a vlastně se ani ničeho zlého nedopustil (to udělalo SS). Hardy Krüger ho zahrál výborně. "Tajemství Santa Vittorie" je velmi příjemný a zajímavý film, který doporučuji každému fanouškovi válečných filmů, i dobrých komedií.(28.6.2007)
Kimon
Krásný humorný filmový příběh o životě a starostech obyvatel malé italské vinařské vísky z období 2. světové války. Anthony Quinn mi svou hlavní rolí a hereckým projevem v tomto snímku připomněl jeho neznámější hereckou postavu Zorby z filmu "Řek Zorba". První třetina filmu by se dala hodnotit spíše průměrem, ale od nástupu Bomboliniho do vyšší společenské funkce se dostává film z uměleckého hlediska svou hodnotou do oblasti filmové tvorby hodné ceny nejvyšší, tedy Oscara. Bohužel, zůstalo pouze u nominací. Mého pětihvězdičkového oscárka ale Anthony Quinn naprosto s přehledem získává.(8.4.2010)