Tajemství Santa Vittorie

The Secret of Santa Vittoria

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1969, 136 min

Magnani a Quinn - doporučení samo o sobě! Špagety a nadávky lítají vzduchem,ale zkuste Italovi sáhnout na víno a bude spolupracovat i s rozhádaným sousedem proti nenáviděným nacistům. A skvělý závěr povyšuje celý film na něco,k čemu se budu rozhodně vracet. (viděno s českým dabingem-Magnani dabovaná Stašovou-už chápu Simoninu fascinaci touto úžasnou herečkou,ony se sobě dokonce i fyzicky podobají!)(17.5.2013)

"Taliansky fašizmus je odpísaný. A my s ním..." Ibaže by sa našiel miestny ochlasta Bombolini, ktorého vedenie mesta šikovne postrčí na miesto starostu. Manželka mu dáva zabrať, Nemci sa blížia a Bombolini sa pokúsi zachrániť miestne bohatstvo -1milión 317 tisíc fliaš vína, možno viac...Veselý tón z úvodu je postupne čoraz vážnejší, no v závere nie zas tak, aby som ho zobral vážne ja. Za pochvalu jednoznačne stojí výkon A. Quinna v jednej z jeho najlepších rolí a poteší i oku lahodiaca, veľkolepo pojatá i pomerne dlhá scéna so sťahovaním vína. K tomu skvelá atmosféra talianskeho mestečka , vojnové obdobie a ja zákonite nejdem pod štyri hviezdy. 70%.(9.9.2014)

Co jste to za národ? aneb jedna z posledních velkých "hereckých" rolí Anthony Quinna. Geniální, našlapaný kousek. První dvě třetiny zcela čistá komedie s povedenými velkorysými čísly - Bombolini na komíně, transport miliónu lahví vína. Ke konci se ke slovu hlásí i solidní válečné drama (zatčení dvou fašistických "volavek") a hlavně můj oblíbenec Hardy Krüger. Vychovaný, elegantní kapitán von Prum je vlastně další kladnou postavou, i když musí nutně odejít poražen (taky ne tak docela). Stanley Kramer je zárukou kvality - i co se těch méně známých kousků týče.(21.8.2005)

Stanley Kramer dokázal skvěle režírovat jak bláznivé komedie ("To je ale bláznivej svět"), tak i mrazivá psychologická dramata ("Norimberský proces"). Tento snímek je někde mezi. Po většinu času je odechovou komedií, ke konci úsměv zmrzne a atmosféra je dosti tísnivá. A to by nemohl být Kramer, aby nakonec neudělal brilantní zakončení s nezapomenutelnou větou na závěr. Anthony Quinn v roli Bomboliniho září, stejně tak jako jeho prototyp Italské ženy Rosa v podání Anny Magnaniové. Virna Lisi je zárukou půvabu (dabing Vilmy Cibulkové jí ještě přidal na ženskosti) a kapitán Von Prum je zaručeně nejrozporuplnější postavou. Každý by čekal prvoplánového záporáka, ovšem on je též milý, galantní a gentlemanský a vlastně se ani ničeho zlého nedopustil (to udělalo SS). Hardy Krüger ho zahrál výborně. "Tajemství Santa Vittorie" je velmi příjemný a zajímavý film, který doporučuji každému fanouškovi válečných filmů, i dobrých komedií.(28.6.2007)

• Martin741

Tak a toto na mna zas nefunguje. Raz darmo, US humoru rozumiem len parkrat za rok, mne je stale blizsi europsky styl humoru ala Bud Spencer, Terence Hill alebo DeFunes. Popripade nejaka ceskoslovenska normalizacna kvalitka : Jachyme, trilogia Bourlive Vino .... Takze zasmiat som sa nemal comu, skor som sa nudil, humor bol sileny a samoucelny, a hlavne sa viezol v US humornom style. A tomu ja nie vzdy rozumiem. 30 %(12.7.2014)