Reklama

Reklama

Hrdinství je jako dobré víno: dlouho nevydrží. To ví každý obyvatel italské horské vesnice Santa Vittoria. Když padne Mussolini, nevyvolá to zde žádnou velkou pozornost. Stane se jen to, že místní radní z obav před mstou obyvatel narychlo dosadí za starostu největšího místního ochlastu jménem Italo Bombolini. Ten si neumí zjednat úctu ani u své ženy Rosy a dcery Angely, natož u celého městečka. Jenže do Santa Vittorie záhy přijede německá okupační jednotka. Jejím úkolem je převzít veškerou kontrolu nad zdejším děním - a hlavně zabavit zdejší zásoby vína. Nic horšího se venkovanům nemohlo stát. Jejich víno je totiž ta nejvzácnější tekutina, kterou znají. Krev je teprve druhá na řadě. Dvojnásob to platí pro Bomboliniho, kterému v žilách většinou koluje jedno i druhé. A tak se v Santa Vittorii rozběhne velká akce, jejímž cílem je ukrýt před ozbrojenými okupanty milion lahví lahodného moku... Americká komedie Stanleyho Kramera vznikla podle stejnojmenného románu Roberta Crichtona, který vyšel i u nás. V hlavních rolích excelují Anthony Quinn a Anna Magnaniová. Film byl nominován na dva Oscary (za střih a za hudbu) a získal Zlatý glóbus jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Co jste to za národ? aneb jedna z posledních velkých "hereckých" rolí Anthony Quinna. Geniální, našlapaný kousek. První dvě třetiny zcela čistá komedie s povedenými velkorysými čísly - Bombolini na komíně, transport miliónu lahví vína. Ke konci se ke slovu hlásí i solidní válečné drama (zatčení dvou fašistických "volavek") a hlavně můj oblíbenec Hardy Krüger. Vychovaný, elegantní kapitán von Prum je vlastně další kladnou postavou, i když musí nutně odejít poražen (taky ne tak docela). Stanley Kramer je zárukou kvality - i co se těch méně známých kousků týče. ()

Faustka 

všechny recenze uživatele

Rozverně i vážně rozpoutali vášně. Jak jsem si užila živelnou Annu Magnani: "To chceš abych líbala takovejhle ksicht!" i všeho schopného Bomboliniho (il mio rispetto Anthony Quinn) kterému nekoluje v těle pouze krev, ale taky soudržnost, důvtipnost a hlavně láska k vínu i rodné hroudě. "Co jste to tady za lidi!?" Nechtěj to vědět německý oficíre, nebo tam budeš chtít zůstat. Mám to stejně! ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Zlatým Globem oceněný mix komedie a tragédie od Stanleyho Kramera, krásný lidský film na úrovni mého oblíbeného Řeka Zorby o životě v řecké vinařské vsi. V hlavní roli opět Anthony Quinn - tentokrát jako emociální manželkou sekýrovaný opilec Bombolini, nový starosta vesnice, které hlavním úkolem je ukrýt milion lahví vína před dotírajícími Němci. Představitelem okupační moci je inteligentní německý kapitán v podání výtečného Hardy Krügera. A nastává souboj inteligence a úskočnosti, moci a uhýbání. Ukázka ze závěru ("Co jste to za lidi?"): http://www.youtube.com/watch?v=QSwuvJQTgIc ()

sud 

všechny recenze uživatele

Stanley Kramer dokázal skvěle režírovat jak bláznivé komedie ("To je ale bláznivej svět"), tak i mrazivá psychologická dramata ("Norimberský proces"). Tento snímek je někde mezi. Po většinu času je odechovou komedií, ke konci úsměv zmrzne a atmosféra je dosti tísnivá. A to by nemohl být Kramer, aby nakonec neudělal brilantní zakončení s nezapomenutelnou větou na závěr. Anthony Quinn v roli Bomboliniho září, stejně tak jako jeho prototyp Italské ženy Rosa v podání Anny Magnaniové. Virna Lisi je zárukou půvabu (dabing Vilmy Cibulkové jí ještě přidal na ženskosti) a kapitán Von Prum je zaručeně nejrozporuplnější postavou. Každý by čekal prvoplánového záporáka, ovšem on je též milý, galantní a gentlemanský a vlastně se ani ničeho zlého nedopustil (to udělalo SS). Hardy Krüger ho zahrál výborně. "Tajemství Santa Vittorie" je velmi příjemný a zajímavý film, který doporučuji každému fanouškovi válečných filmů, i dobrých komedií. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelný, jak poslední čtvrthodina dokáže zamíchat s celkovým vyznění filmu. Opravdu působivý momenty, který byly víc než jen součástí jednoho příběhového celku. Taky mě dostala scéna s přesunováním vína, to byla vskutku geniální práce s davem. Docela rád bych se někdy zajel do tý vesničky, kde se film natáčel kouknout, jestli je to i v realu taková typická Itálie jako se to podařilo vecpat do filmečku. ()

Galerie (25)

Reklama

Reklama