Tajemství Santa Vittorie

The Secret of Santa Vittoria

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1969, 136 min

"Taliansky fašizmus je odpísaný. A my s ním..." Ibaže by sa našiel miestny ochlasta Bombolini, ktorého vedenie mesta šikovne postrčí na miesto starostu. Manželka mu dáva zabrať, Nemci sa blížia a Bombolini sa pokúsi zachrániť miestne bohatstvo -1milión 317 tisíc fliaš vína, možno viac...Veselý tón z úvodu je postupne čoraz vážnejší, no v závere nie zas tak, aby som ho zobral vážne ja. Za pochvalu jednoznačne stojí výkon A. Quinna v jednej z jeho najlepších rolí a poteší i oku lahodiaca, veľkolepo pojatá i pomerne dlhá scéna so sťahovaním vína. K tomu skvelá atmosféra talianskeho mestečka , vojnové obdobie a ja zákonite nejdem pod štyri hviezdy. 70%.(9.9.2014)

Ženy, zpěv a víno – santavittoriovské stříbro. Šup, šup. Ze sklípku do "sklípku." Nad našimi vinohrady se smráká. Mok lahodný, nejcennější, dar kraje italského sluncem provoněný, v jeskyni bezpečně uschovaný. Réva vinná, tekutá, hrozba "dozorců" hákového kříže převeliká, strachu netknutá. Ponecháme prázdnou skleničku, z našich hroznů neochutnáte ani kapičku. Co jste to za lidi? Buďte zdrávi, jsme pěstitelé hroznů, obyčejní vinaři, co drží za jeden provaz, nezmatkaří. V ráži, ve zbroji, co si nepřekáží. Místní konšelé, rázovití vesničané, ženy rozparáděné, na rynku i kavalíři, co oplácí nezdvořákům ranou, choutky nemravné stranou. Ukázkově po italsku - zk(o)ušené manželství, mladí, co na rodící se lásku hledí i nechtíc na první pohled zamilovaní, harlequinská romance slečny komtesy v utajení. Pan božský, pan pravý, nebraňte se těm slovům, po zbytek života vyvoleným. Nezlomná vůle, neotřesitelný charakter lidu vinic, košt sklizně nedáme pranic. Čas odjezdu se kvapem blíží, kliďte se z cesty, nepřátelé bídní. Láhev nejlepšího ročníku si na památku vezměte a do našich končin se už nikdy nevracejte. Santa Vittorie, pochválena buď. Vítězství popěvky a tancem oslavme. Svoboda ať opět hraje prim. Cin cin!(21.4.2015)

• danecek24

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (1) - *Nejlepší film (komedie / muzikál) + nominace (5) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Anna Magnani, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Anthony Quinn, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší hudba - Ernest Gold, Nejlepší filmová píseň - "Stay" - Hudba Ernest Gold, text Norman Gimbel(7.1.2009)

Stanley Kramer dokázal skvěle režírovat jak bláznivé komedie ("To je ale bláznivej svět"), tak i mrazivá psychologická dramata ("Norimberský proces"). Tento snímek je někde mezi. Po většinu času je odechovou komedií, ke konci úsměv zmrzne a atmosféra je dosti tísnivá. A to by nemohl být Kramer, aby nakonec neudělal brilantní zakončení s nezapomenutelnou větou na závěr. Anthony Quinn v roli Bomboliniho září, stejně tak jako jeho prototyp Italské ženy Rosa v podání Anny Magnaniové. Virna Lisi je zárukou půvabu (dabing Vilmy Cibulkové jí ještě přidal na ženskosti) a kapitán Von Prum je zaručeně nejrozporuplnější postavou. Každý by čekal prvoplánového záporáka, ovšem on je též milý, galantní a gentlemanský a vlastně se ani ničeho zlého nedopustil (to udělalo SS). Hardy Krüger ho zahrál výborně. "Tajemství Santa Vittorie" je velmi příjemný a zajímavý film, který doporučuji každému fanouškovi válečných filmů, i dobrých komedií.(28.6.2007)

Krásný humorný filmový příběh o životě a starostech obyvatel malé italské vinařské vísky z období 2. světové války. Anthony Quinn mi svou hlavní rolí a hereckým projevem v tomto snímku připomněl jeho neznámější hereckou postavu Zorby z filmu "Řek Zorba". První třetina filmu by se dala hodnotit spíše průměrem, ale od nástupu Bomboliniho do vyšší společenské funkce se dostává film z uměleckého hlediska svou hodnotou do oblasti filmové tvorby hodné ceny nejvyšší, tedy Oscara. Bohužel, zůstalo pouze u nominací. Mého pětihvězdičkového oscárka ale Anthony Quinn naprosto s přehledem získává.(8.4.2010)