Tajemství Santa Vittorie

The Secret of Santa Vittoria

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1969, 136 min

Zlatým Globem oceněný mix komedie a tragédie od Stanleyho Kramera, krásný lidský film na úrovni mého oblíbeného Řeka Zorby o životě v řecké vinařské vsi. V hlavní roli opět Anthony Quinn - tentokrát jako emociální manželkou sekýrovaný opilec Bombolini, nový starosta vesnice, které hlavním úkolem je ukrýt milion lahví vína před dotírajícími Němci. Představitelem okupační moci je inteligentní německý kapitán v podání výtečného Hardy Krügera. A nastává souboj inteligence a úskočnosti, moci a uhýbání. Ukázka ze závěru ("Co jste to za lidi?"): http://www.youtube.com/watch?v=QSwuvJQTgIc(28.7.2012)

Iba so sebazaprením som dal tomuto čudnému filmu tri hviezdičky. Nemám zmysel pre herectvo Anthonyho Quinna a Annu Magnani som videl v lepších filmoch i lepších úlohách. Takže ma zaujal jednotný postoj všetkých obyvateľov k ich jedinému a vzácnemu majetku a tiež davové scény. To je dosť málo na film nakrútený pod taktovkou Stanleyho Kramera.(15.7.2014)

Neuvěřitelný, jak poslední čtvrthodina dokáže zamíchat s celkovým vyznění filmu. Opravdu působivý momenty, který byly víc než jen součástí jednoho příběhového celku. Taky mě dostala scéna s přesunováním vína, to byla vskutku geniální práce s davem. Docela rád bych se někdy zajel do tý vesničky, kde se film natáčel kouknout, jestli je to i v realu taková typická Itálie jako se to podařilo vecpat do filmečku.(17.1.2011)

Magnani a Quinn - doporučení samo o sobě! Špagety a nadávky lítají vzduchem,ale zkuste Italovi sáhnout na víno a bude spolupracovat i s rozhádaným sousedem proti nenáviděným nacistům. A skvělý závěr povyšuje celý film na něco,k čemu se budu rozhodně vracet. (viděno s českým dabingem-Magnani dabovaná Stašovou-už chápu Simoninu fascinaci touto úžasnou herečkou,ony se sobě dokonce i fyzicky podobají!)(17.5.2013)

Co jste to za národ? aneb jedna z posledních velkých "hereckých" rolí Anthony Quinna. Geniální, našlapaný kousek. První dvě třetiny zcela čistá komedie s povedenými velkorysými čísly - Bombolini na komíně, transport miliónu lahví vína. Ke konci se ke slovu hlásí i solidní válečné drama (zatčení dvou fašistických "volavek") a hlavně můj oblíbenec Hardy Krüger. Vychovaný, elegantní kapitán von Prum je vlastně další kladnou postavou, i když musí nutně odejít poražen (taky ne tak docela). Stanley Kramer je zárukou kvality - i co se těch méně známých kousků týče.(21.8.2005)