Tajemství Santa Vittorie

The Secret of Santa Vittoria

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1969, 136 min

• Martin741

Tak a toto na mna zas nefunguje. Raz darmo, US humoru rozumiem len parkrat za rok, mne je stale blizsi europsky styl humoru ala Bud Spencer, Terence Hill alebo DeFunes. Popripade nejaka ceskoslovenska normalizacna kvalitka : Jachyme, trilogia Bourlive Vino .... Takze zasmiat som sa nemal comu, skor som sa nudil, humor bol sileny a samoucelny, a hlavne sa viezol v US humornom style. A tomu ja nie vzdy rozumiem. 30 %(12.7.2014)

Tajemství Santa Vittorie je válečná komedie, odehrávající se v městě, které vzdáleně připomíná český Kocourkov... Bodrý opilec Bombolini se stane starostou malého vinařského městečka a s pomocí své Velké rady (plné ministrů všeho možného) se snaží čelit všemocným německým okupantům a předvádí nám ukázkouvou hru na schovávanou. Stanley Kramer mistrně míchá komediální žánr s dramatickými situacemi, kterých bohužel válka přináši více než dostatek. Film je plný skvělých vtipných momentů (stěhování miliónu lahví vína), ale rozhodně také hereckých výkonů, především Anthony Quinn v roli Itala Bomboliniho.(14.5.2006)

• danecek24

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (1) - *Nejlepší film (komedie / muzikál) + nominace (5) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Anna Magnani, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Anthony Quinn, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší hudba - Ernest Gold, Nejlepší filmová píseň - "Stay" - Hudba Ernest Gold, text Norman Gimbel(7.1.2009)

Stanley Kramer dokázal skvěle režírovat jak bláznivé komedie ("To je ale bláznivej svět"), tak i mrazivá psychologická dramata ("Norimberský proces"). Tento snímek je někde mezi. Po většinu času je odechovou komedií, ke konci úsměv zmrzne a atmosféra je dosti tísnivá. A to by nemohl být Kramer, aby nakonec neudělal brilantní zakončení s nezapomenutelnou větou na závěr. Anthony Quinn v roli Bomboliniho září, stejně tak jako jeho prototyp Italské ženy Rosa v podání Anny Magnaniové. Virna Lisi je zárukou půvabu (dabing Vilmy Cibulkové jí ještě přidal na ženskosti) a kapitán Von Prum je zaručeně nejrozporuplnější postavou. Každý by čekal prvoplánového záporáka, ovšem on je též milý, galantní a gentlemanský a vlastně se ani ničeho zlého nedopustil (to udělalo SS). Hardy Krüger ho zahrál výborně. "Tajemství Santa Vittorie" je velmi příjemný a zajímavý film, který doporučuji každému fanouškovi válečných filmů, i dobrých komedií.(28.6.2007)

Neuvěřitelný, jak poslední čtvrthodina dokáže zamíchat s celkovým vyznění filmu. Opravdu působivý momenty, který byly víc než jen součástí jednoho příběhového celku. Taky mě dostala scéna s přesunováním vína, to byla vskutku geniální práce s davem. Docela rád bych se někdy zajel do tý vesničky, kde se film natáčel kouknout, jestli je to i v realu taková typická Itálie jako se to podařilo vecpat do filmečku.(17.1.2011)