On the Seventh Day

• USA En el Séptimo Día

ZadaraDoKina

Krásný malý film. Každodennost ilegálních mexických migrantů v Brooklynu. Celodenní tvrdá práce v kuchyni nebo na stavbě, přezíravé zacházení amerických šéfů, bydlení party kluků v jednom bytě, večerní střídání v koupelně: "Ne abys vyplácal všechnu teplou vodu!". A nedělní fotbalové zápasy, které všechny drží pohromadě. V centru příběhu dobrosrdečný José, který statečně bojuje o zachování lidské důstojnosti, snad aniž by si to sám uvědomoval. Obdivuhodné vedení neherců, cit pro každodennost, schopnost skrz detail zachytit podstatu vztahu. Příklad filmu plného humanity, příběhu s pravidelně tlukoucím srdcem. Film v roce 2017 soutěžil v Locarnu a mě je dodnes líto, že jsme mu s kolegy v ekumenické porotě neudělili alespoň zvláštní uznání. Takových malých drahokamů se nevidí moc a zaslouží si pozornost. Sedmý den je navíc nanejvýš přístupným filmem, divák se okamžitě identifikuje s komunitou mladých mužů, jejich denními starostmi i nakažlivou láskou k fotbalu. Stačí úvodní scéna s vynikající mexickou písničkou a film má diváka v hrsti. Ale pozor, samozřejmě tu nejde o fotbal. Jde o život. (Na produkci se podílel i Michael Stipe z REM, scénář četli, kromě dalších, třeba Ira Sachs nebo Tom Gilroy.) ()