Epizody(12)

Nic a Worick žijí ve městě Ergastulum, které je plné všech druhů zločinců. Jejich prací je prakticky vše, pokud je za to dobře zaplaceno - vraždy i únosy, je jim to jedno. Jednoho dne jsou najati policistou na vraždu místního mafiánského bosse. Jak se ale ukáže, tato práce je ve skutečnosti mnohem větší sousto, než ke kterému se upsali. (Harroc)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (9)

Gangsta. (2015)

Seriál a odohráva v asi stredne veľkom meste Ergastulum, asi do 20 000 obyvateľov. Mesto aspoň tak pôsobí. Je štylizované ako mesto talianske či arabské. Zločin na každom kroku, a ľudia, ktorým pichajú látky, ktoré zvyšujú ich silu a rýchlosť, môžu to byť dospelí aj deti. Niektorí mafiáni sú chránení zákonom, lebo ich odstránenie by vyvolalo nepokoje. V tomto svete spolupracujú ako vykonávači rôznych násilných úloh jednooký strelec Worrick a hluchý Nico, ktorý je vylepšený spomínanými látkami a vie sa veľmi efektívne oháňať samurajským mečom. Nico je v prejavených emóciách úsperný, dá sa vyprovokovať len kaciou, zato Worrick dokáže stratiť hlavu aj vo zvýšenej dramatickej situácii. Spolu dokážu mučiť a vykonať všetko, začo im mocní zaplatia, či už sú to policajti alebo mafiáni, pre ktorých ronzášajú aj drogy. V prvej epizóde sa ujmú vyvinutej prostitútky Ally, voči ktorej si vypestujú náklonnosť. Práve ona slúži ako odrazový mostík pre diváka, keďže cez ňu sa dozvedá taje mesta aj svojich dvoch najobľúbenejších postáv seriálu. Za prvých 6 epizód sa okrem spomínaných nikomu inému na kobylku veľmi nedostaneme a tajomstvá dvojice odhaľujeme postupne. Akcia je výborná, ale najväčší efekt má, keď je zobrazená len nejaká jej časť a zvyšku sa pozornosť nevenuje, lebo prime time má nejaká dramatická scéna bez akcie či vysvetľovanie. Väčšia akcia v piatej epizóde tak na moje prekvapenie moje chúťky neukojila. Pôsobivými sú aj emociálne dramatické scény, kedy sa z diváka emócie len tak prvoplánovo nedrankajú, ale obraz napr. od postáv ustúpi alebo sa scéna vystrieda s inou. Gangsta. je rozhodne seriál, čo si zapamätáte svojou atmosférou, postavami, akciou aj emóciami, ale nedokáže uspokojiť všetky chúťky, a to najmä nedostatočným napätím. ()

Naughty Boys (2015) (E01)

Akčný opening hovorí o tom, že pôjde o morálne minimálne ambivalentných chlapcov, ktorí riešia problémy po svojom (bohužiaľ sú to nakoniec podľa tejto epizódy čestní ľudia, čím odpadáva veľa možných problémov s ich charaktermi a hrozí nuda). Animácia je krásna. Začíname POV záberom - prebudenie sa mučenej prostitútky, ktorá je nakreslená ako sexbomba, za ktorou sa otočí každý. Jeden z hlavných hrdinov, čiernovlasý, to bez emócie sleduje úkosom zo svojej kancelárie. Zo zamyslenia ho vyruší až jeho jednooký blonďavý kolega Worrick. Mesto sa v tejto epizóde nedá veľmi charakterizovať, len tak, že okenice pripomínajú Taliansko. Čiernovlasý hluchý Nicholas nemá problém s bitím, dokonca okráda zbitého. Mafia sa stretáva v podniku zvanom Bastard. Dostávajú úlohy priamo od polície, avšak shady business spôsobom. Policajt chce len výsledky a ľuďoch samotných mu nezáleží. V epizóde je aj zobrazený sex, nie však hardcore zábery. Zato pri brutálnych atakoch Nicholasa so samurajským mečom nie je núdza o krv a mŕtvoly. Gangstri vtedy nevedia poriadne triafať s pištoľami. Pri mučení gangstra hovorí jendooký a hluchý sa šialene pozerá, pričom mu drží zapichnutý meč v gangstrovej ruke. Spokojnosť je hlavne ss dospelosťou príbehu, kedy som bol svedkom žiadnych fillerov a trápnych scén. Výčitky sa dajú pripísať nie úplne vyšperkovanej, skôr priemernej akcii, slabšiemu napätiu a tak nedostatočnému vyvrcholeniu problému epizódy. ()

Hundemarken (2015) (E02)

Nico je drsný, Worrick s pomocou stále sexy exprostitútky brutálne akčný. Pribudla postava asi na vytváranie trápnych scén, ktorým sa predošlá epizóda vyhýbala a hneď tu máme pár trápnych momentov. Koruna hlúposti je zasadená „bitím“ Nica doktorom, ktorý doktora prišiel zachrániť. POV prostitútky je stále dobrý, jej pocit viny po zmanipulovaných, predtým živých gangstrov je emociálnym obohatením príbehu. Worrick jej pokojne vysvetľuje dogtags, hrá ľahko napínavá hudba v kontraste s krvavou akciou vytvára krásny, komplementárny chaos, na ktorý sa oplatí pozrieť, lebo robiť z výborných akčných scén rutiny, nad ktorými sa hlavní hrdinovia nepozastavujú, je skoro až humorné, ale zaujímavo spolu zladené. Krvavý, temný záver sľubuje vysvetlenie. ()

Ergastulum (2015) (E03)

Worrickovi sa sníva sen, v ktorom ako chlapec ťahá za kratší koniec. Má side job, je to gigolo. Z obrazu zaujme zaberanie tiel postáv – v jednom zábere sa dočkáme len zaberania ich strednej časti tiel vtedy, keď prostitútka schováva istú vec za chrbtom na zintenzívnenie tohto napätia. Prositútka je v rozpakoch z Worrickových dotykov aj z Nicových slov (áno, ten hluchý). Ďalší side job už dvojice je ronášať po meste drogy medzi gangami a jednotlivými mafiánskymi skupinami. V rámci večierku, možno ako varovanie, zažijú aj popravu a rýchle naloženie tela do vreca, pričom hudba má stále rovnaké tempo, jednoducho, okrem prostitútky sa nad tým nikto nepozastavuje. Worrick sa zastáva Nica vyhrážaním sa aktívnej prostitútke a Nico si len flegmaticky myslí, že by sa mal Worrick vyhýbať problémom, a prečo to práve jemu neustále opakuje. Všetkým postavám tu o niečo ide a chápu hru. Naivnou je tu len exprostitútka, vďaka ktorej ale spoznávame tento špinavý svet plný ilegálu a korupcie. Opäť sa odkrylo čosi z postáv a akcia hrala druhé husle. ()

Nonconformist (2015) (E04)

Opäť efektná úvodná scéna. V izbe nikto, počúvame len správy z rádia o rozložených, nasekaných telách objavených v opustenom sklade. Izba patrí hlavným hrdinom a pomyselná kamera uteká od nej preč. Z obrazov zaujme mafián Danny sediaci na práve zabitom človeku a žiadajúci policajtov cez telefón o pomoc. Hlavní hrdinovia si zasa spomínajú na svoje začiatku, neprezrádzajú divákovi celú svoju minulosť a pomáhajú s vyšetrovaním. Vďaka super akcii sa dozvedáme o Twillights, ľuďoch, ktorí určitým spôsobom dostali látku, ktorá ich vylepšila a dostali schopnosti zvýšenej sily a rýchlosti. Prostitútky je tu teraz veľmi málo, hej hrôzostrašná predstava ku deju teraz nesedí. Nico konečne dostáva poriadneho súpera a očakávam výborný alebo aspoň krátky efektný súboj v budúcej epizóde. Epizóde chýba málo ku vrcholovému zážitku, možno keby bola dlhšia. ()

Sanctions (2015) (E05)

Nezačíname priamo v nedokončenom súboji, ale spomienkou hlavnej dvojice. Nevidíme úplne zámery vzniku aktuálneho súboja, ale niečo sa predsa len odhalí. Nico má konečne súpera, ktorý ho zraní a Worrick mučí bez hanby zajatca streľbou do nohy. Nicov súboj ako taký ma nakoniec až tak nenadchol, prebiehal očakávane a nie s až tak veľmi dychvyrážajúcimi scénami. Nico ide cez zranenia ďalej, čo je sympatické, ostatní to berú športovo. Napätia tu bolo prekvapivo málo a nudil som sa. Záver vyšumel dostratena ako niečo, z čoho sa dá dostať a čo sa opakuje pravidelne. ()

Thorn (2015) (E06)

Danny bez akcie nudí. Pokojná, regeneračná hudba vs násilie a smutné spomienky. Štylizácia vychádza v produkcii emócií. Dozvieme sa zase niečo z minulosti hlavnej dvojice, s pár sekundovou akciou. Vrcholnou je však scéna preberania Ally z halucinácii, kde Worrick vytvára emócie bežnými rečami po tom, ako odmietol fajku a dával ju dokopy. Vtedy kamera ustupuje, aby od diváka nedrankala emócie prvoplánovo, no darí sa to v druhom pláne, keďže postavy sa stále rozprávajú. Emócie by teda boli, ale týchto scén nie je toľko, aby som epizódu radil medzi vysokú kvalitu. ()

Birth (2015) (E07)

Mladý Worick je v šoku, že Nicolas patrí medzi twilights. Šok je očakávaný, preto neprekvapuje, strih pri spomienkach pri šoku je však výborne dynamický, kiežby bola väčšina šokov takých. Predošlý nepriateľ je teraz kamarát, čo je príbehový lapsus, ľuďom, čo Vás chceli zabiť, predsa neveríte. Atmosféra tu stále je, pri Nicolasovom skákaní so sestričkou nečakane veselá a radostná, slúžiaca však len na presunutie obrazu ku streche, kde sa sušia plachty a doktor s detektívom tam znudene rozoberajú svoj najväčší, aktuálny prípad objavenia hromadného pohrebiska. Predstava ich zabitia je tiež brutálne atmosférická. Pokojná moderná hudba v scénach bez akcie sa snaží dodať epizóde dynamiku, ale nefunguje to. Konečne sa dozvieme, čo sa stalo s Worickovým okom a aj otcom. Prostitútka pracuje na vzťahu s Nicom. Worick je cool, aj keď vidíme len jeho ústa a v nich cigaretu. Na konci máme cliffhanger, pri ktorom nie je jasné, či sa skončí akciou alebo nejakým dramatickým stretnutím. ()

Evening Dress (2015) (E08)

Alex opäť halucinuje, spomína si na brata a keď si chce dať tabletku, zastavuje ju Nico. Vytvára sa tak dokonale animovaný moment šoku, drámy a melanchólie. Trocha podpriemernej akcie neuspokojí. Emócie vyvolá už len spev. ()