Temný anděl

(pracovní název)

Temný anjel

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA, 1990, 91 min

Povedal by som tuctové akčné béčko s nádychom sci-fi, v ktorom hl. hviezda - Lungren v netypickej roli policajta (ktorá mu mimochodom vôbece nereže) - sa snaží nakopať zadok mimozemštanovi fičiacom na endorfíne z heroinu. Námet vyznieva trochu bláznivo, že? Bohužiaľ sa tu nedostáva priestor osobným súbojom, tých pár otočiek od Lungrena je dosť málo. Skôr sa tu vsádza na vybuchovačky, ktoré sú ale efektné, a sčasti humoru. Taký nenáročný filmík.(17.6.2015)

Po niekoľkých čistokrvných akčných filmoch sa Lundgren rozhodol pre trochu toho sci-fi a síce film miestami dosť pripomína slabšiu vykrádačku Terminátora a Predátora a najviac Tajomné zlo, v ktorom rovnako dvojica policajtov pátrala po vraždiacom mimozemšťanovi, predsa len je to stále až prekvapivo vydarená béčková zábava. Síce celá tá mytológia s mimozemšťanom, ktorý kradne drogovým dealerom drogy, aby zdrogoval svoje obete a potom z ich mozgu získal koncentrovaný endorfín pôsobí poriadne hlúpo, tu si mohli tvorcovia určite vymyslieť niečo normálnejšie, ale našťastie všetko okolo toho už funguje bezchybne, keďže film sa našťastie nesnaží byť žiadnym serióznym temným hororom, ale zábavným akčným filmom a ide mu to veľmi dobre. Jedine ma trochu mrzí, že potenciál samotnej mafie ako druhého silného súpera pre hlavného hrdinu je tu úplne v úzadí a pritom filmu by to pravdepodobne skôr prospelo, ale zase chápem, že tvorcom šlo hlavne o ten stret s mimozemšťanom a tak sa nad to dokážem povzniesť. A navyše aj tak je tu na čo pozerať, dej je síce priamočiary, ale aj tak v rámci žánru dostatočne zaujímavý, rozdielnosť partnerov a chémia medzi nimi funguje výborne, pričom sa to postará aj o viacero skvelých hlášok a hlavne je to tak správne béčkové, svižné a nadmieru zábavné, že ma to jednoducho bavilo po celý čas. Spokojný som aj po akčnej stránke, súbojov a klasických prestreliek je tu síce minimum, v tomto ma mrzí, že mafia nedostala väčší priestor, potom by sa dostalo aj k takejto akcii, ale Lundgren aj tak občas predvedie nejaký kop a navyše film ponúkne niekoľko slušne zvládnutých naháňačiek, zaujímavých kaskadérskych kúskov a hlavne až prekvapivo veľa efektných explózií. Takže na akciu sa aj tak pozerá viac, než dobre. S obsadením nemám najmenší problém, Dolph Lundgren a Brian Benben vytvorili parádnu dvojicu úplne odlišných policajtov a tak sa postarajú o mnoho skveých hlášok, k tomu Matthias Hues, ako mimozemšťan vo svojej životnej úlohe a ešte pár zaujímavých vedľajších a záporných postáv, ktoré už ale nemajú moc priestoru. Režijne tu v rámci svojej kategórie nemám väčších výhrad, na prvého Terminátora, ktorého film pripomína najviac sa to samozrejme nechytá, ale aj tak je to dostatočne kvalitne zvládnutá béčková zábava. Takže celkovo som nadmieru spokojný, tieto prvé Lundgrenove akčné filmy sú jednoducho klasiky, ktoré sa oplatí pozerať aj opakovane. 76%(27.11.2007)

Klasický mustr - k policejnímu světákovi dají do služby vysírku z kanceláře, tady ovšem ozvláštněný prvky sci-fi. Ten konec už byl zase moc tahání za bačkoru (tou galaktickou pistolí se to na můj vkus příliš zjednodušilo). Potěšil dabing (Soukup, Trávníček) z dob začátků svobodného vysílání, určený pro kina, a z dílny Marie Fronkové.(7.7.2015)

• Djkoma

Taková Intersonic klasika včetně dabingu, obalu a jako vždy s nejdrsnějším z drsných Dolphem Lundgrenem. Právě přes úsměvný dabing a hlášky tu není k vidění zas tak špatný nápad. Název Dark Angel/Temný anděl k tomu sedí méně než I come in peace/Přicházím v míru, což se stane oblíbenou hláškou hlavního záporáka z jiné planety. Přesto rozhodně ne pro každého a spíše jen pro milovníky "špatnosti", béček a Dolpha.(8.12.2009)

Celé to působí jako zručně natočený béčkový bad alien buddy příživník na PREDÁTOROVI 2 ze stejného roku aneb zlý mimozemšťan s cool hračkami (Huesova životní role) se zaplete do drogové války v americkém velkoměstě a je na hodném poldovi, aby ho navzdory snahám tajné služby, která chce emzáka na vojenské účely, típnul. Pár větších rozdílů se samozřejmě najde - polda tu není za osamělého vlka, ale stejně jako v dřívějším TAJEMNÉM ZLU má parťáka (zábavná buddy movies klišé icluded) a zlému mimozemšťanovi je v patách hodný mimozemský polda. Vyloženě originálním nápadem pak je intergalaktický drogový dealer čerpající drogu z lidského mozku, který okrade své pozemské kolegy dealery a je uzemněný pozemským policajtem z protinarkotického. To je zabaleno do nepolevujících pyrotechnických a hláškařských orgií (velmi vtipné jsou obě scénky s vystreslým vědcem) a naloženo na mohutná ramena Dolpha v nejlepší formě, tvořícím s Brianem Benbenem zábavně se navzájem vysírající tandem. "I COME IN PEACE!" - "AND YOU´RE LEAVING IN PIECES!"(14.9.2005)

• - V každém záběru kde jsou vidět bílé oči zlého mimozemšťana (Matthias Hues) a dobrého mimozemšťana (Jay Bilas), herci ve skutečnosti vůbec nic neviděli. Každá scéna se tak musela několikrát zkoušet nanečisto, aby nedošlo kvůli množství výbuchů k nehodě. (POciSEM)

• - Matthias Hues musel zvládnuť všetky svoje kaskadérske kúsky sám, pretože filmári nezohnali žiadneho kaskadéra jeho veľkosti. (m.a.t.o.)

• - Votrelcova zbraň je upravený samopal Calico M950. (m.a.t.o.)