VOD (3)
Obsahy(1)
Miliony lidí na naší planetě mají extrémně silný důvod opustit svůj domov a vydat se na cestu. Sucho, hlad, vybombardovaný dům, zmasakrovaní sousedé, umučený manžel, každodenní střelba, intenzívní strach o svůj život, bolestný strach o život svých dětí. Miliony lidí nemají žádnou jinou možnost, než zemřít anebo se zapojit do toho, čemu v klidech našich bezpečných domovů říkáme migrační krize. Kromě smrti nemají jinou možnost, než se vzdát celého svého života, veškeré úspory dát na to, aby nastoupili do gumového člunu na moři a přes vlny, bouřku a utrpení se dostali jinam. Prostě jinam. Celosvětově ceněný a uznávaný umělec Aj Wej-wej byl sám v minulosti uprchlíkem. Jeho epický dokument Human Flow se proto na tragické osudy uprchlíků v dnešní uprchlické krizi dívá jinak, než řada z nás. S porozuměním. Dokument bere diváky na cestu s uprchlíky a během hrůzyplné odysey nabízí nečekanou lidskou důstojnost, naději a také humor. Mimo to připomíná i fakt, že uprchlické a migrační lidské vlny jsou nedílnou součástí historie 20. století i celé historie. (Bontonfilm)
(více)Videa (5)
Recenze (13)
Za 5 hvězd. Třeba názor ještě změním, ale na tohle tema jsem zatím citlivější věc neviděl. Jen.. také bych si jako tvůrce spíše odpustil prodávat svůj ksicht před kamerou tak často, tady se opravdu citlivost trošku ztrácí. Jenže, když se zamyslíte... Ai Wei-Weiova tvář, jeho hlavní pečeť či brand, zčeřená vlastními vzpomínkami na jeho drsný, " čínský flow", (někdo ho tu označil dokonce za profesionálního disidenta???... co to prosím je?, proč mi o tomhle "povolání" paní učitelka neřekla včas?), v kontrastu s filmem prezentovanými událostmi, tento film posouvá do jiné, silnější roviny. Film samotný se pak s (nejen) jeho obličejovou značkou "prodává" lépe a je osobitější. Např. oproti Terrenci Malickovi a jeho Cestě času (2016), který se snaží být až metafysickou zpovědí Vesmíru... děsně ukecanou... ((to, co potřeboval Malick sdělit v 90 minutách, zvládl např. David Lynch v pár úsesích pouze jediné episody nového Twin Peaks (2017) během minut pár a ještě zašel mnohem, mnohem dále)), se zdá stopáž filmu Human flow velmi dlouhá. Není tomu tak. Je zde adekvátně vymezen časový prostor pro jednotlivá popisovaná místa či problémy. Nevím nu... s názorem jednoho aktéra, parafráze: "Když moc dlouho žijete za zdmi, nevíte, co za nimi doopravdy je..." ()
Dokument má široký záběr. Je takovou exkurzi jak fungují různé tábory, ale neodpovídá na mnoho otázek, hlavně ohledně financování, motivace uprchlíků ("chtějí, aby jejich děti meli sociální vzestup"). Všude i v Německu se viditelné nudí. Film lze sledovat ze dvou soucasnych nazorovych proudu - kazdy ma lidske pravo zit "anywhere" vsude, ci kazdy musi zit "somewhere" nekde. To prvni rozbiji mistni komunity. Bezdetni starousi, či ti z jedním dítětem ve zdegenerovanych zemích ve Švédsku, Nemecku, Francii apod. by se měli stydět, jakou náhradu místo předání své kultury (slovo je od latinského slova colere - pěstovat) si za sebe našli. Na místě kde bydlím bohužel není pro tolik lidí místo. Zničili by poslední zbytky našich rezervaci, přibylo by aut na silnicích, nedostal bych se k zubaři (což se už teď kvůli Ukrajinci dostanu špatně apod.) ()
Když se na takový dokument dívám, tak si plně uvědomuji, že mám skutečně štěstí v tom, jak si žiji a že se nemusím dostat do situace, jako lidé zde popisovaní. Odsuzujeme uprchlíky, máme z nich strach, a to se s nimi v podstatě do kontaktu nedostaneme, ale ona je to prostě přirozená součást osidlování Země. ()
Jako tichá observace a důkazní materiál selhání Evropy v její podstatě, je to perfektní. Jakmile se to snaží být informativně angažovaným dokumentem, zjevuje se absence Ai Wei Weiovy filmařské citlivosti a sklony k megalomanství. Na dno se zde naráží, kdykoli se sám velký spasitel začne promenovat před kamerou a citlivě kývat hlavou. Naštěstí se tak neděje příliš často. I tak ale jednoho překvapí, že z 900 natočených hodin se do finálního sestřihu dostal záběr, jak tlustý Wei Wei není schopný prolézt otáčivými dveřmi. Bohužel ani tentokrát jsem nenašel svoji mikinu. (Totiž v 2015 jsem se zúčastnil několika sbírek pro uprchlíky a při jedné jsem omylem přihodil na hromadu darovaného oblečení moji milovanou mikinu Solstafir, kterou teď musí nosit nějaký šťastný uprchlík. Od té doby pečlivě prohledávám veškeré fotografie uprchlíků z balkánské cesty, zdali ho v ní někde neuvidím, že bych se s ním nějak domluvil, aby mi jí vrátil. Pořád smůla no.) ()
Tož, Leni Riefenstahlová také natáčela megalomanské filmy s velkým citem pro účelovou pravdu. Je zajímavé sledovat obě strany názorového i postojového tábora. Jedni ukazují jen čluny plné mladých perspektivních pánů černé pleti, kteří jedou do Evropy pouze plenit, znásilňovat a stát ve frontě na sociální dávky, Wej-Wej zase jen čluny se zbídačenými ženami, dětmi, starci a invalidy o holi. Je to snad účelová snaha vyvolat v divákovi soucit a donutit ho volat po zrušení hranic a vší opatrnosti? Wir schaffen das v manipulativně dokumentárním hávu. Objektivitu nehledat, nebude k nalezení. ()
Galerie (20)
Photo © AC Films
Reklama