Zimní bratři

• Dánsko

Vinterbrødre

Dánsko / Island, 2017, 100 min

Důsledně a pouze prostředí dolu, lesa a ubikace; není alternativy, vymanění, spásy. Jediné místo mimo tuto enklávu, které se ve filmu objeví: nemocniční, v posledku úmrtní lůžko (nejde o spoiler). Vyfáráte na povrch, a zjistíte, že jste pořád dole. Odpouštím kameře lehkou manýru, vykoupila se lesními scénami s ozvěnou Démantů noci. I bránice se zachvěje a sluch nasytí.(23.3.2018)

Přízraky ve tmě s hukotem strojů. Obrazy až hrozivé krásy, které režisér od začátku buduje. Nejde mu o sociální drama, ale vztahy v tomto působivém zapadlém světě. Krásná sexuální scéna, ale na můj vkus až moc penisů. Hlavní postava je tiše podezírána a nenápadně vyobcována. Spíše jde o jednotlivé situace, než o ucelený příběh.(30.8.2018)

Velka skoda, ze tvurci chteli byt "artovi" za kazdou cenu a pribeh tim trochu (dost) trpi. Potom tech kokotu tam je opravdu vice nez je normalni, skryty vyznam jsem nenasel zadny. Ale atmosfera, zvuk, hudba a prostredi je uzasne, herecke vykony dobre. Jestli chce Palmason pokracovat v nastolenem trendu, tak doufam, ze v pristim filmu vymeni tezbu za nejakou drubezarnu plnou zamestnankyn.-).(9.1.2019)

Bez zbytočneho prehanania môžem povedat že je to fantasticky film.Dej sa odohrava v odlahlej komunite kde je hadam len jedna žena o ktoru prejavia zaujem obaja bratia .Film ma značne pochmurny a depresivny vizual,človeku sa ani nechce verit že by v Dansku mohli ludia aj takto žit.Palmarson režiruje vynikajuco a perfekna je vo filme aj hudba.Severske filmy su špecificke len si treba na to zvyknut,podla velmi nizkeho hodnotenia na tomto webe zrejme tunajši uživatelia taketo severske skvosty nevedia velmi ocenit.Winter Brothers nie je pre každeho.(20.12.2018)

Uhrančivé syrové naturalistické drama plné působivých detailů. 1) 33letý scenárista, režisér a producent Islanďan Hlynur Pálmason natočil svůj celovečerní debut ve vápencovém dole Fakse Kalkbrud asi 60 km jižně od Kodaně. 2) Velmi filmovému dílu jsem však chvílemi nerozuměl. 3) Zaujali mě výborný 29letý Dán Elliott Crosset Hove (Emil, pálí chlast) a 33letý Dán Simon Sears (starší z bratrů Johan).(17.1.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. srpna 2017 na filmovém festivalu Locarno ve Švýcarsku. (Stoka)