Zimní bratři

• Dánsko

Vinterbrødre

Dánsko / Island, 2017, 100 min

Film, o kterém se musí společně rozprávět, film s obrazy zasněžené šedobílé krajiny bez slunce, lom a lidé pokrytí bílým vápencem, film s hudbou, jenž je příběhem sama o sobě ...Film o podsvětí, pekle, pekle na zemi, pekle ubíjející dřiny,nedostatku komunikace, o mužském pekle samoty, samohonky, zbraní, realita se míchá s halucinacemi, minulost s přítomností, mrtví se živými. Vstup do pekla vápencového dolu za nesnesitelného hukotu drtičů kamene a ventilátorů hlídá mrtvý pes mrtvého pána jako vstup do podsvětí.. Co tam dělá ta jediná žena, kvůli které se málem zabijí oba bratři? Je jako severská bohyně smrti a nenaplněné touhy vládkyně podsvětí Hel? Hel jsou určeni ti, co selhali naplnit své touhy a cíle, ti, co se pokoušeli získat zradou a úkladnou vraždou a ti, co žádné cíle neměli a svůj život promarnili. Je to nihilistický protiklad Tarkovského Stalkera. I když je to hodně těžký a nerozumitelný film, kvůli zvuku, hudbě a obrazu 5 hvězdiček.(18.3.2018)

Film, který má opravdu silnou atmosféru. Důl na vápenec není zřejmě nijak atraktivním místem ani v létě, ve spojení se zimní slotou na povrchu, je to opravdu apokalyptické místo. K tomu si přidejte cosi, co v některém z minulých životů mohlo být nazýváno hudbou, a je vymalováno. Bohužel, samotný příběh obou bratrů mě nějak nezaujal, od čehož se odvíjí mé nižší hodnocení.(19.3.2018)

Velka skoda, ze tvurci chteli byt "artovi" za kazdou cenu a pribeh tim trochu (dost) trpi. Potom tech kokotu tam je opravdu vice nez je normalni, skryty vyznam jsem nenasel zadny. Ale atmosfera, zvuk, hudba a prostredi je uzasne, herecke vykony dobre. Jestli chce Palmason pokracovat v nastolenem trendu, tak doufam, ze v pristim filmu vymeni tezbu za nejakou drubezarnu plnou zamestnankyn.-).(9.1.2019)

Důsledně a pouze prostředí dolu, lesa a ubikace; není alternativy, vymanění, spásy. Jediné místo mimo tuto enklávu, které se ve filmu objeví: nemocniční, v posledku úmrtní lůžko (nejde o spoiler). Vyfáráte na povrch, a zjistíte, že jste pořád dole. Odpouštím kameře lehkou manýru, vykoupila se lesními scénami s ozvěnou Démantů noci. I bránice se zachvěje a sluch nasytí.(23.3.2018)

Uhrančivé syrové naturalistické drama plné působivých detailů. 1) 33letý scenárista, režisér a producent Islanďan Hlynur Pálmason natočil svůj celovečerní debut ve vápencovém dole Fakse Kalkbrud asi 60 km jižně od Kodaně. 2) Velmi filmovému dílu jsem však chvílemi nerozuměl. 3) Zaujali mě výborný 29letý Dán Elliott Crosset Hove (Emil, pálí chlast) a 33letý Dán Simon Sears (starší z bratrů Johan).(17.1.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 3. srpna 2017 na filmovém festivalu Locarno ve Švýcarsku. (Stoka)