American Vandal (TV seriál)

Komedie

USA, 2017–2018, 8 h 53 min (Minutáž: 27–42 min)

Tony Yacenda

Adam Bricker

Tyler Alvarez, Gabriela Fresquez, Griffin Gluck, Camille Hyde, Calum Worthy, Jimmy Tatro, Genevieve Hannelius, Dendrie Taylor, Larry Joe Campbell, Jayne Taini, Bill Kottkamp, Sean Carrigan, Caleb Emery, Eduardo Franco, Aylin Bayaromoglu, Dana Millican, Jalon Howard, Dan Perrault, Saxon Sharbino, Lou Wilson, Jessica Juarez, Camille Ramsey, Andy Sandoval, Molly Jackson, Tanner Kimberly, Karly Rothenberg, Andrew Caldwell, Todd Robert Anderson, Elise Robertson, Tucker Albrizzi, Ryan O'Flanagan, Lukas Gage, Cody Wai-Ho Lee, Jacob Houston, Ashlyn Pearce, Daeg Faerch, PJ McCabe, Joe Hardesty, Chris Markle, Aaron Takahashi, Josh Duvendeck, Evan Arnold, Taylor Dearden, Bellina Logan, Susan Ruttan, Jeanine Jackson, Cynthy Wu, Trevor Noah, Ayanna Berkshire, Victor Morris, Matt Bennett, Shannon Dang, Connor Williams, Travis Tope, Melvin Gregg, Jay Lee, Jeremy Culhane, Sarah Burns, DeRon Horton, Elisha Henig, Tierra Valentine, Adam Ray, Miles J. Harvey, Barbara Deering, Phelan Davis, Kiah Butts, Nicole McCullough, Jeffrey Joseph, Jessica Lynn Skinner, Olivia Norman, Roni Akurati, Haley Talbot, Ted Rooney, Dan Patrick, Kiah Stern, Erica Shaffer, Stephanie Styles, Cayleb Long

Takhle se mají dělat parodie. S citem, propracovanými charaktery, chytlavým příběhem, skvělými vtipy, ale i vykreslením střední školy lepším než třeba další teenagerské seriály, které se snaží tvářit seriozně jako 13 Reasons Why apod. Po druhé sérii jsem přihodil hvězdičku, protože je velmi těžké navázat na první sérii a zopakovat kvalitu, ale zde se to tvůtcům povedlo.(21.6.2018)

Návyková detektivka, mockumentary, ve kterém se humor neláme přes koleno, a v závěru i silné teenagerovské drama. American Vandal s až chirurgickou přesností napodobuje postupy kriminalistických dokumentů (hlavně těch z Netflixu). Každá epizoda se zabývá jedním z aspektů zločinu (rekonstrukce, zpochybňování korunního svědka, jiní podezřelí), ke kterému vás vždy naláká dobře umístěná udička na konci předchozího dílu. Není to vůbec absurdní, jak se to jevilo z ukázek, humor je velmi uměřený. Vlastně celé to působí, jako by se to opravdu mohlo odehrát, na čemž má zásluhu propracovaný mikrosvět střední školy. Pozdější díly navíc dokazují, že tvůrci by si poradili i s klasičtějším vyprávěním. Co se dříve jevilo jako legrácka, se v závěru ukáže jako připravování si půdy pro scenáristicky velmi vyspělé drama o školních vztazích a škatulkování.(17.9.2017)

American Vandal je mockumentary klenot, jehož kouzlo spočívá v prezentování ujetého a velice vtipného námětu naprosto vážným a profesionálním způsobem, z čehož vzniká spousta hysterických momentů, nad kterými zůstává rozum stát, jak mohl někdo něco takového vymyslet. Je škoda, že na ploše osmi epizod se nedaří udržet vyrovnanou kvalitu po celou dobu a občas je materiál slabší, ale výrazně převládají povedené části, které negativa zakryjí. Je příjemné, že vyšetřovací linka neslouží pouze jako záminka k vtipům, ale funguje i sama o sobě a přináší detailní pohled na titulní kauzu a je solidně rozluštěna. Bavil jsem se velmi a jsem zvědav, kam se seriál posune dál.(9.3.2018)

27 aut na skolnim parkovisti bylo zvandalizovano, nekdo na ne nasprejoval penisy. Vsechny indicie ukazuje na problemoveho tupouna Dylana, ten ale zarputile trva na sve nevine. Kdo je skutecnym vinikem? Vypil Alex na vecirku jedenact piv? Kdo se s kym vyspal na tabore? American Vandal je fiktivni dokument, detektivka a stredoskolska mozaika v jednom a me neprestava fascinovat, ze se tvurcum povedlo takhle banalni premisu rozhybat a rozvetvit tak, ze jsem nemohl jit spat, dokud se nedozvim, jak to s tema curakama teda bylo. Svizna, vtipna a zaroven dumyslna podivana, plna sikovnych grafickych reseni a prekvapive sympatickych mladych hercu. Coby mistni expert na Psychora akorat musim dat hvezdu dolu za zaver, ktery ne zcela naplnil ma ocekavani (ale ktery dodal cele serii netusenou hloubku).(21.9.2017)

Žánrově originální komedie, kde se parodování daného žánru velmi povedlo. Obě série tohoto mockumentary skvěle reflektují středoškolské malichernosti stylizované do závažných zločinů, v druhé sérii máme více hluchých míst, ale i přes perverznost a odpornost těch kousků si udržuje podivně humorné vyznění.(26.12.2018)

• - Strednú školu, v ktorej sa natáčalo, sme už mohli vidieť (pod iným menom) vo filme Projekt X (2012). (Astonko)