3/4 (festivalový název)

3/4 (Three Quarters)

3/4

Bulharsko, 2017, 83 min

Ilian Metev

Nadherny film, ve kterem se vse odehrava za povrchem. Napeti z blizici se zkousky, i skvele dialogy vytvarejici imaginarni detsky svet. Tohle je konecne bulharsky filmovy zazrak a ne ty lonske filmy. Vlastne kdyz si to tak srovnam i treba se Zkouskou dospelosti od Mungia, tak i tam je ten rozdil markantni. Kde musi Mungiu spekulovat, natahovat napeti a vubec hromadit ruzne efekty a klise, staci Metevovi utrzena vetev nebo prochazka po ulici. Elegantni a prirozeny kousek.(13.8.2017)

4/5(13.8.2017)

Mistrný debut ve formě důmyslné početní úlohy. A každá z hemisfér dospívá při jejím řešení k jinému pocitu (smutek versus naděje). Pochvala patří i kameře, jejíž oko si cení postav nade vše. Po 5 dnech od zhlédnutí dodatek: výsledek je variabilní nejen v závislosti na použité hemisféře (algebra versus rytmus), ale každý divák může navíc pracovat s vlastním zlomkem. Můj vítěz 25. ročníku Febiofestu.(19.3.2018)

Klobouk dolů před tím, jak přirozeného výsledku dokázal režisér dosáhnout s neherci. Celou dobu jsem čekal, že závěrečné titulky odhalí, že se jednalo o skutečné sourozence, ale kdepak. A přitom dynamika jejich vztahu vypadá naprosto věrohodně. Bohužel mi tu chybí kromě pocitu a atmosféry i nějaký aspoň náznak děje. Takže sice chápu, co tím chtěl tvůrce ukázat, ale z filmu samotného nijak odvázaný nejsem. :-/(19.3.2018)