Virtuos

Francie / Belgie / Arménie, 2016, 107 min

Levon Minasian

Levon Minasian
  • slunicko2

Za milión eur přiměřený zážitek. 1) Můj první arménský film je celovečerní režijní debut 46letého Levona Minasiana (také scénář), který zde vystupuje v roličce Alikova otce. Francouzská a belgická dopomoc se povětšinou omezila na produkci a distribuci snímku. 2) 23letý velmi štíhlý Samvel Tadevosian (virtuos Alik) je sympatický a přesně takový, jak si Armény pamatuji z osobních setkání. Ani Jerevan a Gyumri se příliš nezměnily. 3) Film sám však prozrazuje bezradnost - autorskou i realizační. V jednotlivostech zajímavý příběh jako celek nesedí, působí naivně, neskutečně, trochu snově, ale zase málo na to, abych ho vnímal jako filmovou poesii.(8.8.2018)

• Malarkey

Asi mi úplně nesedl ten art, který tvůrci do filmu vpravili. Za jiných okolností by to totiž mohla být docela slušná a zajímavá gangsterka. Samvel totiž hrál docela solidní ucho a Marija byla pro změnu asi nejkrásnější herecké překvapení, které mě za poslední léta potkalo. Umělecký přínos mi ale přišel dost mimo a stejně tak jsem úplně nerozuměl té klasické hudbě, kterou ten orchestr hrál. Na mě to divně propojovalo ulítlost s realitou a ve skutečnosti jsem se ztrácel v emotivních nesmyslech. Škoda.(10.7.2018)