Ouija: Zrození zla

• Nizozemsko

Ouija: Origin of Evil

Horor / Thriller

USA / Čína / Japonsko, 2016, 99 min

Nebylo to špatný. Mrazení to navodilo, napětí i atmosféru to má. Hlavně že to není další démonický horor postavený na nesmyslných zvukových výbojích ala infarktových lekačkách, které jsou tak hororově zásadně klíčové pro mnohé nenáročné diváky, pro něž je horor sračkou, nemá li infarktové lekačky. Čteme to v komentářích dnes a denně. Moje pravidlo zní: Pokud se posrat u hororu, tak z obsahu, nikoliv ze zvukových explozí.(18.1.2017)

• malylada

Netušil jsem, že může být ještě nudnějšího než jednička, stalo se....Pokud by se deskovka ve filmu vůbec neobjevila, tak si toho divák ani nevšimne. Asi posledních třicet minut se něco začne dít a je to v rámci tohoto žánru naprostá bída. Nedá se upřít snaha hercům, ale asi nebylo v jejich moci film vytáhnout výš. Jakýkoli prvek duchařiny zde nefunguje, krom pár předvidatelných lekaček a nevěděl jsem, zda dřív usnout, koukat na půl oka nebo to vypnout. O jakékoli hororové atmosféře se nemá cenu ani bavit a jsem rád, že to minulo českou kino distribuci......2/10(24.12.2016)

• misterz

Mike Flanagan musí byť najšťastnejší režisér na svete. Nech natočí akúkoľvek hovadinu, stále sa nájde mnoho takých čo mu to zožerú aj s navijakom. Nestačím sa čudovať. A z neviem akého presvedčenia sa rozhodol, že bude točiť hlavne horory, filmový žáner o ktorom podľa môjho názoru nemá ani potuchy, možno len ako obyčajný filmový konzument. Musím sa pýtať - riadna drzosť, alebo len precenenie svojich možností? Niekto by mu už mal povedať, že ako režisér nestojí za nič. Prvá polovica jeho najnovšieho výtvoru je stelesnením nudy už i tak obohraného námetu. Obecne nemám nič proti prílišnému kecaniu vo filme, ani v hororoch mi to nevadí, keď ovšem ale tá ukecanosť pomáha k budovaniu atmosféry, alebo sa tým aspoň prehlbuje myšlienka filmu. Tu nie je ani jedno ani druhé, takže to skôr prispievalo k celkovej otrávenosti. Len samé trápne banality - jedna dcéra nevie čo s hormónmi, druhej chýba otec, matke chýba muž a tiež by si rada našla chlapa a kňaz, ktorý oľutoval svoje rozhodnutie, pretože by rád zohrieval posteľ s nejakou ženou. Čo sa týka hororových prvkov (prevažne až v druhej polovici) tak neboli dobré ani na to, aby sa človek na nich zasmial. Len nejaký čierny gumený pajác tam poletuje, pričom sa miestami k nemu pripojí pár pretiahnutých tváričiek - fakt, som mal od strachu trenky až kdesi v krku, pche! Nezostáva mi tak nič iné iba prosba na záver - ľudkovia zlatí, pekne prosím, povedzte niekto tomu pánkovi, aby už išiel do dôchodku. A môže si so sebou pribaliť aj R. Zombieho, aby tak spolu nad fľaškou vychladeného piva mohli rozoberať tie svoje "užasné" hororové výplody, ktoré nie sú dobré ani na to, aby sa nimi oblepil smetiak. 30/100(21.11.2016)

Zpátky do minulosti se vším všudy. Je tu vidět velká inspirace horrorovými klasikami, ovšem inspirovat se v minulosti a podat to kvalitně není vůbec nic špatného. Trochu horší je, když chybí vlastní iniciativa. Mike Flanagan je jedním z těch kvalitnějších talentů moderního horroru a je vidět, že má horrory rád, tady místy ukazuje že až moc. Nechal se nám trochu unést a zreprodukoval nám retro do moderna zasazené do retra. Trošku zmatené vysvětlení, ale tak jsem to prostě cítil. Co mi vadilo nejvíc je samotný název filmu a s tím spojená Ouiji deska. Kdyby ve filmu nebyla, ničemu by to moc neuškodilo a i přesto, že z ní tvůrci ždímou maximum, myslím si že bez ní by se otevřela vrátka lepším duchařským nápadům. Velkou pochvalu si zaslouží Lulu Wilson, která je creepy jak se sluší a patří a na jejím skvělém výkonu stojí celý film. Děj skvěle graduje a přes pomalejší úvod se přenáší do finále, které je v tom uplném konci trochu over the top, ale vzhledem k celkovému obrazu filmu se to dá odpustit. Rozhodně jsem od dalšího filmu o Ouija desce nečekal takovouhle kvalitu o to víc si cením Mika Flanagana, který sice čerpá inspiraci kde se dá, bez něj by ale film stál za starou belu.(30.1.2017)

Mike ma najviac zaujal, 4 roky starým hororom - Oculus, potom už ďalšie jeho počiny, ma bohvieako neinteresujú, pozriem si ich, z čistej zvedavosti, či náhodou čímsi neprekvapí ? Tak tomu bolo aj so Somniou, či aj najnovšie s prequelom hororu Ouija, kde sa priznám, že som pôvodný film, z roku 2014, ešte ani nevidel, pretože ma odradilo strašne nízke hodnotenie ! Čiže dej predchádza originálu, tak nejako si to spájam, z minuloročnými : A STAR WARS STORY - ROGUE ONE, ktoré samozrejme predchádza Novej Nádeji, ale podotýkam, že kvalitatívne, sú oba snímky, kdesi inde... Príbeh je situovaný, zhruba do 50. rokov, v spojených štátoch, kde vidím trojčlennú rodinu, všetko ženského pohlavia, kde mamina, vážne stojí za hriech ! Všetky tri sú taktiež zapojené do jednej profesie, ktorú vykonávajú v „pohodlí domova” . Všimnite si tie úvodzovky, to bude platiť len dočasne, pokiaľ si nezakúpi mamka novú „duchovnú dosku” QUIJA, ktorá sa najmladšej členke domácnosti, vymkne spod kontroly. Prvá quija, ktorú sprvoti používajú, slúži na prilákanie zákazníkov, ktorí ešte netušia, že sú podvádzaní, klamaní, ani samotné aktérky, tomu neveria, že by mohla táto abecedná a slovná, kúzelná, magická, čarovná doska - fungovať. A zase nevedia ani to, čo sa voľakedy dialo v ich dome, predtým, keď tam ešte nebývali. Klasicky staré, otrepané klišé, ako Praha samotná, nič nové na svete, dáme si repete. Malá slečinka Doris, bude posadnutá touto doskou, a to je samotný spúšťač následných udalostí, ktoré diváka, aj občas poriadne vydesia. Celkom dobré RETRO, výprava a kostýmy, herečky som už spomínal, mama, je vážne dobrá, produkcia Michael Bay, a neviem, či je dobré, že Flanagan ovláda naraz toľko funkcii vo filme ? Určite lepšie, ako pôvodný diel, vskutku - odporúčam hororovým nadšencom !(7.1.2017)