Ouija: Zrození zla

• USA Ouija: Origin of Evil (více)

Mladá vdova a matka dvoch dcér Alice Zanderová (Elizabeth Reaserová) nedokáže banke splácať dlhy, a tak si privyrába vyvolávaním duchov zo záhrobia, hoci sama v duchov neverí. Každý zákazník má povolené iba tri otázky, čo sa jej zdá trochu nudné, preto svoje seansy oživí novou vešteckou doskou Ouija. Varovanie o rizikách nebezpečnej hry však ignoruje a začne ju hrať sama.  Keď Alice dostane oznam z banky o exekúcii pre nesplatený dlh, ešte v ten istý večer jej mladšia dcéra Doris (Lulu Wilsonová) prinesie tašku plnú peňazí, ktorú našla v pivnici. Šokovanej matke vysvetlí, že sa rozprávala s duchom svojho otca. Tým sa však zlovestná hra Ouija iba začína. Doris totiž nevyvolala iba ducha svojho otca, ale aj niečo oveľa horšie - samotné zlo z ríše mŕtvych, ktoré ohrozí ich malú rodinu. (TV JOJ)

J*A*S*M

Vcelku příjemné mainstreamové hororové retro, na které není důvod - na rozdíl od prvního dílu - nějak víc nadávat. Na druhou stranu jsem dalek i nějakých oslav. Trochu to na mě působilo jako kostrbatý sled scén a nápadů, které se Flanaganovi nevešly do Oculusu. Čímž chci hlavně říct, že ač jednotlivé strašidelné scény víceméně fungují dobře, neměl jsem dojem plynulého zážitku. Občas jako kdyby na sebe scény úplně nenavazovaly, jako kdyby někde něco chybělo nebo přebývalo. A jakousi strnulostí na mě působilo i inscenování konkrétních scén. Postavy strnule stojí, pak se jedna nějak divně pohne, něco řekne, působí to divně nepřirozeně, nevím. Tenhle rok měl být se třemi želízky v ohni Flanaganův, ale opět je z toho pouze relativní spokojenost. A měl by někdo Mikovi říct, že to s těmi protaženými ksichty a zabílenýma očima trochu přehání, zas tak creepy to není... ()

T2

Rozpočet $9miliónovTržby USA $35,144,505Tržby Celosvetovo $81,831,866Tržby za predaj Blu-ray v USA $817,062Tržby za predaj DVD v USA $1,403,257║ Lepšie než prvý diel, čo sa fakt nestáva, ide o to že režisér to má pevne v rukách a vie čím chce diváka nasýtiť. Takže dobrá dávka napätia, lakačky a dobre gradujúci dej s nejakou tou pikoškou, ktorá tomu dá správny nádych aby sa to aspoň troška vymanilo z úplnej rutiny. /55%/ ()

tron

Existuje len málo tak strašne neviditeľných hororov, ako Ouija. Prisahám, že si z nej nič nepamätám – okrem samotnej stolovej hry a Lin Shaye vo vedľajšej úlohe. Preto som sa na dvojku netešil. Nakoniec som z nej ale bol príjemne prekvapený. Tak po prvé, herci sú podstatne sympatickejší. Po druhé, je to nečakane drsné – vzhľadom na jednotlivé postavy si poviete „túto určite nezabijú, v hollywoodskych filmoch takéto postavy nikto nemá odvahu zabiť". A nakoniec... Po tretie, má to veľmi dobrú atmosféru. Mike Flanagan je skutočne zaujímavá nová hororová tvár, jeho Hush ma výrazne bavilo, bavila ma i Ouija 2 a tak mi nezostáva nič iné, len sa tešiť na Geraldovu hru. Po štvrté, ide o prequel. Neviem prečo, ale ja mám prequely rád. No a po piate, ide o retro zo 60. rokov, čo je v kombinácii s hororom tiež fajn. ()

EvilPhoEniX

Flanagan je opravdu břídil. Spousta lidí do něj letos vkládalo naděje, ale bohužel všechny jeho tři letošní horory jsou obyčejné průměry, po kterých neštěkne ani pes. Kdyby místo 3 natočil raději horor jeden, ale pořádný byl bych spokojenější. První díl Ouiji jsem raději ani neviděl a kdybych neviděl sequel, tak se také nic nestane. Jediným plusem je ústřední mladá hrdinka, která hraje velmi přesvědčivě a postará se o 2 slušné výjevy, tím to končí. Průběh filmu je nezáživný místy až nudný,atmosféra nulová, lekačky lacinné a neúčinné, půlka kina se smála, já zíval a při konci jsem si šťastně oddychl, poněvadž se jednalo o jednu ze slabších kino návštěv letos. 3 hvězdy z milosti. 50% ()

Marceloo

Osamelá vdova s dvoma dcérami sa snaží zlepšiť rodinnú situáciu a ponúka posedenia, pri ktorých sa záujemcovia môžu s jej pomocou spojiť so svojimi zosnulými rodinnými príslušníkmi. Keďže sa jej finančná situácia stále zhoršuje, snaží sa služby neustále zlepšovať a preto sa rozhodne kúpiť dosku Ouija. Tá by mala poslúžiť na bližší kontakt s duchmi, lenže keď ju do domu prinesie, začína sa meniť správanie jej mladšej dcéry. Tá sa stala na doske závislou a táto hra má katastrofálny vplyv na jej psychiku. Pri nedodržaní pravidiel hry sa totiž prebudil zákerný duch, ktorý chce nevinnú detskú dušu využiť vo svoj prospech. - Vždy sa smejem na luďoch, ktorí tvrdia, že pokračovanie je vždy horšie ako prvý film. Ouija: Origin of Evil je síce prequelom, ale ako pokračovanie je ovela kvalitnejšie než prvá časť, takže sa to dúfam odrazí aj na miestnom hodnotení. Väčšiu úspešnosť si u mňa zabezpečil tento prequel hlavne hereckým obsadením, keďže partiu vystrašených tínedžerov vystriedala solídna rodinka bez otca a dokonca aj malé dievčatá dokázali používať mozog, takže v tejto oblasti ide určite o krok dopredu. Väčšina ludí bude zrejme kritizovať Mikea Flanagana, lenže ja tento počin nepovažujem za neúspešný z jeho strany. Jednoducho natočil PG-13 ducharinu, akú od neho v USA vyžadovali a nedopadlo to vôbec zle. V podstate sa mi jeho systém páči. V roku 2016 natočil Ouija: Origin of Evil a Before I Wake pre kiná a jeho najlepší tohtoročný projekt Hush si natočil len ako takú bokovku. Technicky je to spracované fajnovo. Kulisy občas pokulhávajú a nevytvárajú pocit toho, že by sa dej odohrával v šesťdesiatych rokoch. Čo sa týka strašenia, nie sú tu prekvapivo nejaké výraznejšie momenty a na efektoch je vidieť, že ich zrejme robili rovnakí ludia ako u Before I Wake. S výsledkom som spokojný a už sa nemôžem dočkať režisérovho ďalšieho hororového projektu, ktorým bude I Know What You Did Last Summer. A snáď to už konečne u mňa vytiahne na plný počet. + herečka z Deliver Us from Evil + herečka z Oculus + herec z Devil's Due a Damien + herečka z Insidious: Chapter 3 + herečka z Oculus, Demon Legacy a Hush + herec z 6 Miranda Drive ()

• Dom, v ktorom sa tento film odohrával, bol použitý aj v inom horore – Nezhasínaj!  (2016). (Pat.Ko)
  • Skutečná desková hra „Hasbro Ouija“ neobsahuje 3 pravidla zobrazená ve filmu. (LUKICKK)