Owarimonogatari - Season 2

(série)
TV spot

Epizody(7)

Koyomi Araragi se ocitl v samotném pekle. K jeho překvapení se probudí vedle známé přízračné dívky Mayoi, která je ochotná Koyomimu pomoci. Svět živých totiž ohrožuje rozpínající se Temnota, v čemž má prsty nejen Izuko Gaen, ale i tajemná Ougi Oshino. (Scalpelexis)

TV spot

Scalpelexis

A jak nám nedavno vydaný Kizumonogatari otvíralo obrovskými vraty svět Monogatari, tak druhé Owarimonogatari nám ho celé po 8mi letech uzavírá. Drobné slzičce jsem se nedokázal vyvarovat, ale dozajista převláda hřejivý úsměv; protože jak se říká: konec dobrý, všechno dobré. Pokud vás totiž cestování skrz tento lidí absentující a pravidelností abstraktní svět plný problémových slečinek, přízraků a neustále pokládající si otázku "Co je správně?" v dlouhých chvílích úspěšně zabavovalo, pak 2. série Owarimonagatari nemůže zklamat. Nejsem si úplně jistý, jestli je to dáno Isinovým géniem (autor předlohy, pozn. red) anebo to časem vyplynulo anime adaptací Shaftu, ale příběh obsahuje 2 zbraně hromadného ničení: Nenuceně vrací divákům nejoblíbenější postavy na scénu a všechny, jak ty drobné tak i hlavní, linie úspěšně pojí do jediné, které pozornému divákovi vykrystalizuje před očima závěr vhodný uznalého pokyvování. Líbí se mi empatické střídání všech 3 arců (vážný představení -> rozkošný "filler" -> konečné drama) a jak jsou vztahy Araragiho maximalizovány v těch parametrech, na jaký jsme v jeho interakcích s ostatníma postavama (Araragiho přivítání s Hachikuji, Kiss-Shotina protekce, Senjougahařino naléhání a drajv) zvyklí. Prostě totální sázka na jistotu. A i když příběhově to opět není žádné terno (našly si mě pasáže, kde jsem si zívnul), tak se mi úvaha o tom, jestli přijmout změnu anebo zůstat věrný svým zásadám (zvlášť během dospívání) zamlouvá a nebyl by to Araragi, aby ji nevyřešil po svém. Animace dál pokračuje v zaběhlém geometrickém a líně magickém podkresu; vyřádit se na téma "peklo" muselo být pro animátory Shaftu potěšením, hudba je též perfektní (obě OP se povedla). Když to vemu okolo a okolo a okolo a budu se se sebezapřením snažit objektivně zhodnotit Owarimonogatari Second Series, tak zdaleka to není počin dokonalý. Bohužel anebo spíš bohudík, jsem už divák až natolik do Monogatari vtažený, že v rámci této bezvadné podívané jsem si nemohl přát krásnější zakončení. Nebyly to vždy časy za sluníčka jasné, ale i tak děkuji za ty strávené chvíle. Slabší famfárový 5*. P.S.: K plnému docenění je třeba shlédnout téměř všechny série (je to minimálně doporučeno, ale prominul bych vynechání méně důležitého a vcelku nepovedeného Nisemonogatari) a z OVA Tsukimonogatari. ()