Zradil jsem Hitlera (TV film)

• Francie

La case du siècle: Notre espion chez Hitler

I Betrayed Hitler

Dokumentární

Francie, 2016, 53 min

Laurent Bergers

Alain Frèrejean

Byla vsechno jen a jen nahoda?(13.11.2017)

Dokument je súčasťou francúzskeho televízneho cyklu Prípady storočia. V roku 2016 bola táto epizóda vysielaná ako 6. diel. Celkovo sa cyklus 2. svetovej vojne venuje v 9. epizódach. Dokument „Zradil som Hitlera“ spracovaný podľa knihy Hugha Sebga-Montefiorea Enigma: Bitka o kódy, popisuje zásluhy nemecko-francúzskeho špióna Hans-Thilo Schmidta s kódovým označením Asché alebo Source D. Jeho obrovským prínosom pre rýchlejšie ukončenie 2. svetovej vojny bolo odovzdanie Francúzom materiály o nemeckom kódovacom stroji Enigma. Schmidtov brat, Rudolf, od 1.1.1942 generálplukovníkom Wehrmachtu, velil 2. tankovej armáde na východnom fronte a dostával sa k prísne tajným dokumentom, ktoré ochotne odovzdával svojmu bratovi. 1.4.1943 bol po zrade svojho francúzskeho kontaktu s kódovým označením Rex (Stallmann, respektíve Rodolphe Lemoine) zatknutý gestapom. 11.4.1943 Hitler svojho generála Rudolfa postavil mimo službu a až 3.12.1944 sa vrátil späť do armády. Hans-Thilo sa otrávil vo väzení 19.4.1943 a jeho brat bol po Norimberskom procese odovzdaný sovietskym armádnym zložkám. Z Nemecka bol prevezený do moskovskej väznice Butyrka a v roku 1952 odsúdený na 25 rokov nútených prác. 30.9.1955 bol medzi poslednými prepustenými väzňami zo sovietskych gulagov. Z akej podstaty naviazal kontakt Hans-Thillo Schmidt s francúzskymi špiónmi, či to boli peniaze, alebo to bolo presvedčenie, dnes už sa nedozvieme. Ale zaručene vieme, že jeho čin pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu o 2 až 3 roky.(31.7.2018)

Informačně velmi hutné, ale přesto přehledné, ve svižném tempu.(28.1.2019)