Žena chalupníka Marka má nemanželského syna Jarku se statkářem Navrátilem, který se o chlapce nezajímá. Marek své ženě její prohřešek vyčítá i po letech, vyhýbá se práci a propíjí peníze. Jarka je hodný chlapec a své matce je velkou oporou. Má rád Lidušku, která žije sama se svým otcem, převozníkem Králem. Její matka je již dávno opustila. Marek se přátelí s tulákem Doubkem, který přicházívá do vesnice každé léto na sezonní zemědělské práce. Liduška se Doubkovi líbí a ani romantické dospívající děvče není k němu lhostejné. Jarka na Doubka žárlí a kvůli němu se s Liduškou pohádá. Z Prahy přijede Králová. Znovu však zjistí, že není schopna žít na venkově a odjíždí, aniž se setká se svou dcerou. Marek potřebuje peníze pro svou milenku, šenkýřku Marii, a vyloupí spolu s Doubkem Navrátilovu pokladnu. Po krádeži je Doubek brzy zatčen a Marek se na útěku před policií utopí. Navrátil, jehož manželství zůstalo bezdětné, by rád odčinil svou dlouholetou lhostejnost k synovi a nabízí Markové a Jarkovi peníze. Oba je však hrdě odmítnou. Liduška se smíří s Jarkou. (NFA)

Karlos80

Citové vzplanutí, láska, těžké životní podmínky, bezútěšná situace dvou mladých lidí. Asi tak nějak by by se dal stručně charakterizovat tento velmi lidový poetický film z vesnického prostředí. První velká úloha pro Vladimíra Salače (kterého jsem ale nikdy moc nemusel) a dobrá příležitost i pro mladou Stellu Májovou (Liduška, dcera Krále). Pěkné exteriéry malebného Křivoklátska, zdařilé herecké výkony, zejména ten převozníkův, Králův (opět nesmírně laskavý a takový filosofický Jindřich Plachta) a nakonec i povedená hudba dělaly z tohoto filmu poměrně zdařilý film. Ze 7. filmů natočených v roce 1943 se podle mého názoru jedná o jeden z těch zdařilejších spolu se snímky Šťastnou cestu a Mlhy na blatech. ()

mchnk

Trochu přeceňuji...scénář z dnešního pohledu naivní, stejně tak průhledná hra na zlé a hodné, k životu pokorní lidé musí zápolit se sobeckým přístupem druhých, kteří ve vidině vlastního zajištění a možnosti rozmařilého života nehledí na nic a na nikoho kolem. Nicméně je tu také skvěle zvládnutá režie v exteriéru, pro mě jedna z nejlepších rolí oblíbené Heleny Bušové a hlavně...v roce natočení bychom film vnímali skutečně jinak, snad i jako podporu do života, což lze i dnes, proč ne, skvělé obsazení a divákova obliba československé kinem. může nakonec vyústit v dobrý filmový zážitek. ()

Marthos

Výrobna Nationalfilm, která se po nucené konfiskaci českých distribučních firem stala společně s Havlovým Lucernafilmem jediným domácím zástupcem na poli protektorátní kinematografie, vsadila mnohé na herecké mládí v čele s Vladimírem Salačem a Stellou Májovou. Příběh o mladých lidech, kteří uprostřed léta pomalu dospívají, působí jako magicky průzračný proud řeky, přinášející sebou sny, naděje, lásku i víru ve šťastnější budoucnost. Krňanského film nenápadně podněcuje k návratu ke krásám života a nabízí neobyčejně důležitá poselství dalším generacím, ztrácejícím pomalu vazby k rodným krajům a ke svým kořenům. Vždyť život plný slunce a radosti je tím nejkrásnějším na světě. ()

dr.fish

Drama lidu na venkově na řece a kolem řeky. Každý tam má svá tajemství (obvykle veřejná) a bojuje své celoživotní boje. Sem tam nějaká nevěra, nemanželské dítko či uprchlá žena, vcelku však život běží svou každodenní rutinou. Zkrotli všichni bouřliváci, zestárli, a teď pozorují, jak pro změnu bouří zase ti mladí. Ti se mají k světu, ten jim ale přináší nástrahy v podobě chlípníků a jiných lumpů, takže začátky jsou trnité a sklouznout na šikmou plochu se nevyplácí. Jsou tu ale roztomilí průvodci převozník Plachta a četník Marvan, kteří brány Dobra střeží důsledně, a padnout nechají jen toho, komu opravdu není pomoci. Obyčejný, přesto však příjemný lidský film, který nikterak nezklame a pohladí po duši...80% ()

miraporthos

Celkem zdařilý film, žádná selanka a nadšený obdiv přírody. Akorát vůči scénáři mám výhrady a chybí mi hlubší pohled na psychologii jednotlivých postav. ()