Motýlek

Papillon

Papillon

Životopisný / Krimi / Drama

Srbsko / Černá Hora / Malta / USA, 2017, 133 min

Pro novou generaci, ktera se zbytecne zdraha koukat na film padesat let stary mozna. Ovsem na Dustina se Stevem to proste nema. Herci se snazi, vsechno klape, ale tu atmosferu, tu to nejak nema. Skoda, mohlo se za ty prachy natocit neco trochu jineho a bylo by to treba dobre. Tohle je totez, ale neni to totez.(23.11.2018)

Nechápu, že se jedná o tak přehlížený film. Rami Ramek a Charlie Hunnam ukázali ze sebe to nejlepší a já jim za jejich výkony tleskám: Přiznám se, že původního Motýlka jsem neviděla, ale tenhle mě přikoval k obrazovce jako už nějakou chvíli žádný film. Po celou dobu si jen říkáte "Jak tohle sakra někdo může přežít?" Dva roky na samotce, pět let na samotce; ticho, téměř žádné jídlo, jen čtyři zdi a kýbl. Touha po svobodě a silná vůle hrají v takových podmínkách při přežití hlavní roli. Já bych se zbláznila asi po třech dnech. :) Sedl mi i styl vyprávění - žádné tlačení na pilu, ždímání emocí, žádné dlouhé nudné scény. A přesto Papillon zapůsobil.(13.1.2019)

Je pravda, že kdo viděl verzi z roku 1973, bude asi říkat, že tenhle film je zbytečný. Já to částečně říkám taky. Zbytečnost je to hlavně tím, že to nepřináší skoro nic nového, kromě pár scén/změněných nápadů. Ale naopak tam taky několik věcí nedali. Zpracování prostředí a doby docela dobré, až na Charlieho Hunnama. Bohužel hned od začátku chodí, ksichtí se a chová jak z moderní doby (úplně jsem ho viděl jak v Zákonu gangu). A taky mi nešlo do hlavy to jeho háro, co vždy vypadalo dobře, střižené asi strojkem, i když ho na samotce brali nůžkama na živej plot... Nebudu srovnávat herecké výkony, protože Charlie Hunnam i Rami Malek byli stejně dobří, jak Steve McQueen a Dustin Hoffman, akorát prostě jinak. Takže závěr je, že zbytečnost z tohoto filmu cítit trochu je, ale beznaděj více čišela z té starší verze.(25.1.2019)

Remake slávnejšieho filmu z roku 1973. Čo by som k tomu mal povedať? Človek aj nechtiac padne do tej jamy, že obidve filmy si začne navzájom porovnávať. Z tohto hľadiska klasika z roku 1973 zostáva neprekonaným (prakticky v ničom sa ho nepodarilo prekonať, ale to som ani nečakal). Príbeh známy, takže postavy. Dvojica Ch. Hunnam / R. Malek sa snažili a bolo to na nich vidieť. Avšak Ch. Hunnamovi chýba tá charizma, ktorú mal S. McQueen. R. Malek taktiež nepôsobil takou elementárnou silou (ako D. Hofman), ako som pôvodne čakal. Vedľajšie postavy akoby „neboli“, keď sú, tak za ten krátky čas nezanechajú za sebou výraznejší výkon. Tie podmienky vo väzbe sú zachytené na slušnej úrovni, ale prečo pán Noer „preskočil“ tých 5 rokov (druhý „Papihov“ trest)? A ešte k tomu ten záver je dosť zjednodušený a narýchlo ukončený. Takže ako remake nie je to zlý pokus, ale odporúčam začať klasikou z roku 1973. Osobné hodnotenie: 74% (***) (2.6.2019)

Originál jsem neviděl, nicméně po tomhle peckovém remaku ani nemám sebemenší důvod to měnit. Motýlek sice totálně všude prošuměl a většina lidí patrně ani nebude vědět o jeho existenci a dle mého je to obrovská škoda. Ať už samozřejmě kvůli hercům, z Charlieho Hunnama teče charisma kdekoliv se objeví a Rami Malek mu zdatně sekunduje (v jiných směrech), doufám, že po masivním úspěchu Bohemian Rhapsody si lidi začnou zpětně dohledávat. Nebo i celkově z prostého faktu, že se jedná o výborně natočený film, jež sice v televizi poběží díky lehce nadsazené naddvouhodinové stopáži půlku večera, ovšem rozhodně doporučuji tomu dát šanci. Velká spokojenost.(21.3.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)

• - Písnička, která hraje na začátku filmu, je „Bei Mir Bist Du Schoen“ od The Hot Sardines. (Bioscop)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva vo Francúzsku a Francúzskej Guayane, tak jeho natáčanie prebiehalo na úplne odlišných miestach, a to v Srbsku, Čiernej Hore a na Malte. (MikaelSVK)