Film mě zajímal hned z několika důvodů, svým tématem a pak také hlavní postavou Josefa, protože pan Formánek byl pro mě zajímavý už dávno předávno jako zakladatel časopisu Koktejl. To, co jsem 90 minut sledoval bylo z hlediska obsahového vnímání odpudivý. Chlast je opravdu zákeřná kurva první kategorie, protože člověk do stavu jako měl Josef sklouzává v podstatě nenápadně a příběh je opravdu drsný, syrový bez romantických přisad. Ničí ti zdraví, rodinu, přátelství vlastně všechny hodnoty které mají v životě cenu. A z Úsměvů to všechno jde, je to hodně intezivní, na mnoho scén se vysloveně nepříjemně kouká, což je dobře a věřím že to byl i Danův záměr. Já bych ocenil aby se tohle promítalo na školách, tam se to v mnoha případech láme. Dan Švehlík je moc dobrej, ale to samé můžu říct i na adresu Jardy Duška a Ondry Malého, to je další tragická figura filmu. V jednu chvíli mu člověk tak přeje a drží palce ... Možná dát víc prostoru manželce Josefa, kterou tady hrála Marika, ne snad proto, že Marika je moje top oblíbenkyně, ale ještě víc by film zdrsněl, vidět ve větší míře dopad Josefovi závilosti na děti a ženu. Chválím i obsazení role táty Josefa. Konečně po dlouhý době zase český film, který přináší kvalitní a především silný zážitek.(12.7.2018)

Párkrát si dáte do čumáku a máte pocit, že jste alkoholik. To jste ale neviděli, co dovedou postavičky z proti alkoholové léčebny v tomto filmu. Proti nim budete hotoví nýmandi. Klobouk dolů nad tímto filmem. Myslím si, že v rámci tohoto tématu to nemohlo být natočené lépe…a psychedelicky lépe. Všichni tu předvádí nadpozemské herecké výkony. Nejsmutnější z nejsmutnějších jsou asi role Ondry Malého a Jardy Duška. Na druhou stranu to jsou dvě z postav, nad kterými se budete nejvíce zamýšlet. Přiznám se, že jsem vůbec nevěděl a neznal příběh pana Formánka, ale po shlédnutí tohoto filmu si zaslouží můj respekt, že to dokázal a vyhrabal se z toho. Stejně tak i tvůrci si zaslouží sejmutí pomyslného klobouku, protože dokázali natočit vzorové evropské drama s univerzálním, ale všeříkajícím tématem.(25.4.2019)

Velmi silné téma, ovšem absence nosného příběhu. Hodně nepříjemná hudba a ruchy, odcizeně vypadající kamera vytažená do studených odstínů, všude samá modrá... Výborný casting, ovšem divný scénář, rozpadající se do sledu mikropříběhů hned několika postav (což zřejmě vyvěrá už z knižní předlohy), herci (kromě Švehlíka) tak nemají co hrát, tak jenom figurkaří. Film mne nebavil, myslím si, že je vpravdě promarněným potenciálem, takovýhle námět by v rukou schopného režiséra a hlavně scénáristy byl terno... Nad čtvrtou hvězdičkou jsem uvažoval díky silnému tématu, ale nakonec si ji tenhle film dle mého nezaslouží...(19.12.2018)

„ŽIVOT JE VOLBA“ /// O pocitech, který nechcu zažít. Sedím a tupě sleduju Švehlíkovo galapředstavení. (navíc – co by to bylo za film z léčebny, ve kterým by chyběli Malý a Dušek!) Solidní rozhlídnutí se po úplným dnu, kde platí, že dobří holubi se vracejí... Přesto se tady kousek toho optimismu najít dá. A musí (teda aspoň doufám) končit happy endem, protože život nemůže bejt jen delirium tremens. Ale může ho mít člověk posedlej alkáčským démonem? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2014 napsal Josef Formánek, neznám. 2.) Zajímá mě, odkud se berou všichni ti maratónští běžci . 3.) Už ani kapku! Slibuju! /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(8.1.2019)

Možná jsem až příliš přísný s hodnocením, protože musím uznat, že na poměry českého filmu je film velmi povedený. Najdou se zde střípky typicky českého černého humoru, ale hlavně je snímek docela působivý a myslím, že má své sdělení, které může být přínosné obzvláště pro českou společnost, kde je nadměrné chlastání považováno za ctnost. Světová tvorba sice má svoje Requiem za sen, ale tento film se za sebe rozhodně stydět nemusí. 7/10(7.10.2018)

Méně depresivní než by bylo záhodno. Téma alkoholismu slibuje emočně vypjaté scény plné degradace lidské osobnosti. Náznaky tam jsou, ale Svátek sklouzává ke klipovitosti a nepůsobí to moc realisticky. Švehlík je však přesvědčivý a kdo jiný by měl hrát blázna než Dušek. Chtělo to údernější tečku na závěr, ale jako výzva k zamyšlení se nad naším národním sportem to funguje.(22.5.2019)

Tonoucí v moři závislosti, s dělovou koulí sebelítosti přikovanou k noze, devastován neschopností vydržet sám se sebou střízlivý.. S absencí výraznějšího dramatického oblouku nemám problém, ta tématika i složená ze střípků totiž kolem něj vytrvale opisuje kruh a tenhle pohyb beznaději svědčí. Spíš mi scházelo hlubší zajetí do dopadů na okolí, protože co si budeme nalhávat, to trpí závislostí blízkých mnohem bolestněji než ti sobečtí hledači útěchy na dně láhve.. Od Svátka určitě pozoruhodný počin a mladý Švehlík, ať už vylitý, trpící, či zpytující, potvrdil své nesporné herecké kvality..(23.1.2019)

„Víš co to je přijmout prohru? To znamená nebejt ani milimetr nad nulou. Rozhlídnout se po úplným dně. Aby si to člověk pamatoval. Protože se tam už nikdy nechce vrátit.“ Mé první filmové setkání s Danem Svátkem. A jsem velmi mile překvapen. A mohlo to být ještě lepší nebýt jednoho podstatného faktu, za který vlastně Úsměvy smutných mužů ani nemohou. Už dřív jsem totiž viděl výborný snímek Dobří holubi se vracejí, který je v mnoha ohledech podobný (ačkoliv natočený podle jiné knihy). Na druhou stranu, herecké výkony má neméně kvalitní (i mimo zde napsaný úvodní trojlístek David Švehlík-Jaroslav Dušek-Ondřej Malý). Krom hlavních protagonistů se sází i na místy velmi zvláštní atmosféru a silnou zvukovou/ruchovou stránku. Akorát jsem se u Úsměvů nezasmál, nejedná se o tragikomedii (jak by se na první pohled mohlo zdát) jako spíš čistokrevné drama, často nemálo depresivní (ne že by mi to ve výsledku nějak vadilo). Možná škoda, že se na konci shrnou osudy pár postav, ale jinak spokojenost, vidím to na solidní 4*.(9.12.2018)

Bohužel, Úsměvy smutných mužů jsou pouze slušným filmem z protialkoholické léčebny. Původní text je zřejmě považovaný za svou syrovou autenticitu, filmový přepis mu v tomto nezůstává nic dlužen. Nicméně žádný přesah tu nemá smysl hledat. Alkohol je metla lidstva a postižení jedinci jím ničí nejen sebe, ale i své rodiny. Dušek nic nového nepředvedl, ten ostatně stagnuje už celé roky, a ani všichni ostatní nepřekročili ani v nejmenším svůj standard. O dekádu starší Pravidla lži zastávají nepřekonány, pro fajnšmekry jsou stále k dispozici takové pecky jako Dobří holubi se vracejí (1988) nebo Dnes naposled (1958).(8.9.2019)

Přečtu si knihu.(16.7.2019)

Klasika. Manželka toho má dost a dá „jasné“ ultimátum. Alkohol nad ním totiž zřejmě zvítězil. Podstupuje tak inteligentní spisovatel Josef léčbu kvůli své ženě a dětem, nebo kvůli sobě? Dokáže přiznat porážku? To jsou asi hlavní otázky, na které se snaží najít odpověď snímek Dana Svátka, který rozebírá následky způsobené extrémním pitím. Záchvěvy originality ve formě by tu byly, herci jsou navíc velmi schopní. David Švehlík má slušné charisma, škoda, že skvělí herci Dušek, Plesl nebo Malý nemají tolik prostoru, kolik by si jejich postavy zasloužily. Navíc škoda, že se mezi jednotlivými liniemi tolik přeskakuje. Nosnější příběh by bodl. Recidivující onemocnění, které je v Česku dost často bagatelizované, je vykreslené solidně, tvůrci mohli klidně místy ještě přitlačit.(2.6.2019)

Zásadní problém? Asi v tom, že nevěřím příkladům tak extrémního alkoholismu. Kdyby se to natočilo s pivsonama a pár panákama, rozumim tomu. Ale takhle... Kromě absence nosného příběhu jinak ovšem na české poměry hodně fajn komediální drama. Jen holt prostě počítat s tim, že je to spíš takovej nesourodej sled legračních klipovitejch scének.(29.8.2018)

Vůbec si nemaluju že u nás vznikl v roce 2018 lepší a zajímavější snímek. David Švehlík v prostředí protialkoholní léčebny potkává směsici individuí, za které by se nemusel stydět ani Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem. Bohužel mě film přivodil hroznou chuť jít do ledničky a jen tak z fleku vypít minimálně půl flašky čehokoliv co má volty. 70%(30.5.2019)

• sepp

Kristapána. Tohle fakt někdo myslí vážně a vydává za regulérní film?(3.11.2019)

Pocitový film, který sice má příběh, ale přesto působí jako sbírka střípků podivných existencí, které jsou pospojované kolem hlavní postavy (Švehlík mimochodem super), ale celkově to funguje dohromady hrozně dobře, po hodině a půl jsem se fakt hrozně divil, že už je konec (jinými slovy - skvěle to odsýpá). Filmařsky tu toho moc zajímavého není, herecky ano, ať už nádherně divnej Dušek (který evidentně poslední roky dostává nabídky postav, které jsou mu v osobním životě alespoň trochu podobné), nebo vedlejší Malý a Maryško. Hlavní marš tu je ovšem samozřejmě v naprosto realisté ohavnosti tématu. Dobrý to je. Ende.(31.7.2019)

Švehlík přesvědčivý, skvělý! Příběh nemá chybu a velmi potěšil hrdého Čecha, který chtěl zase po delším čase vidět kvalitní lidský příběh zpracovaný jiným Cechem...(14.12.2018)

Ten film se prostě musí přepít...(28.8.2018)

On to v sobě ten film nakonec má, nic mu nechybí, snad jen žánr mysteriózní, Jarda už dlouho není z našeho světa a svou roli si jistě užil. Obsazení vynikající, směsice nul, které v životě již nemohou ani o milimetr výš a jejich zachránci v bílém, byli vybrání a využíti excelentním způsobem. Podpořeni režií a stylem vyprávění, který sice v Evropě není ojedinělý, na východě spíše naopak, tam už podobně jedou dlouhá léta a snad i odvážněji, nicméně v českých opatrných vodičkách, naplněných převáženě zbytečnými filmečky na jedno použití, je toto skvostná výjimka, kterou rád podpořím i přes nepříliš originální téma, nicméně, po stránce tuzemské, velmi originálně zpracováno, zobrazeno převážně z jednoho pohledu, víc prostoru postavám "z venčí" by bylo spíše rušivé, pojato hodně současně, což mi nepřekáželo ani po stránce hudební. Pár lidských příběhů a jeden velký o zoufalcích, kteří se snaží znovu postavit na trať a běžet nekonečný životní maratón. [Kino Citadela - Litvínov].(7.8.2018)

Neveselý a smutný (je) pohled na popíjejícího spisovatele Josefa (Formánka), skutečně žijícího a námět k filmu poskytnuvšího. No "popíjejícího", to je dost slabé slovo, jeho alkoholově závislým hrdlem a nitrem protekly hektolitry kořalky, než se vydal všanc odborným terapeutům a dobrovolně podstoupil léčbu v protialkoholní léčebně, kde si už nenadělal do kalhot a nadělal si spoustu kamarádů se stejným osudem, který jim mnohdy protekl mezi játry. Protagonistům z Tažných ptáků stačilo přičichnout ke špuntu a už to bylo společensky (i socialisticky) nepřijatelné, kdežto David Švehlík a spol. zažívá přímo delirium, až si dá vyjevený divák raději naředěnou limonádu, aby se náhodou neocitl v obdobné situaci i v pokušení trumfnout filmový ansámbl. Nejméně zajímavou postavou je ta hlavní, přes kterou je příběh veden a vyprávěn. David Švehlík, i když se bil do cirhózy jater. byl i v těch nejvyšších promile stále zachovalým vousáčem s intelektuálním rozměrem, který příliš nerezonoval se zbytkem alkoholické party, která byla sestavena z mnohem zajímavějších charakterů a jejich minipříběhů, skvěle alkoholem nasáklých, intenzivně podaných a patřičně odpudivých. Do jaké míry byly tyto postavy smyšlené, nelze dost dobře spolehlivě určit. O všech se v závěru nedozvíme jak dopadly, jedna z nich má dokonce i spirituální rozměr (Jaroslav Dušek), mnohé z nich ovšem dokonale baví a dovedu si představit, že tihle zoufalci fakt existují - zkrachovalý elitní podnikatel a triatlonový sportovec (Ondřej Malý), maník se zkušenostmi z německého gay porna (Jiří Maryško), maník, který si to rozdává s nevlastní dcerou (Ivan Franěk) a další šílenci. Obsazení čítá i perličku, Karla Ondrku, někdejšího nechvalně známého účastníka reality show Prostřeno, kde byl postižen Tourettovým syndromem, ten zde má jen mini prostor s minimem replik a pro změnu je (po)stižen zcela nepřirozeným herectvím. V léčebně se také nalézají i ženské pacientky, film se jim a jejich pohnutým osudům ale skoro vůbec nevěnuje, píšu "skoro, neb u Ha Thanh Špetlíkové padne zmínka, proč zde spočinula. Odborný dohled z řad lékařů zajistili Simona Babčáková, Marika Procházková, Petra Nesvačilová a další a nijak atmosféru "rekreačních" prostor nedevalvovali. Dan Svátek natočil svůj opus kvalitně a zručně, hrstka rušivých a nepřirozených momentů se také jistě vloudila a celý námět by (možná) vydal i na solidní výpovědní dokument. Jeho touha naplnit kina zástupem alkoholiků zůstane jen touhou, většina závislých si raději počká na tv a dvd uvedení, kde to filmu bude slušet lépe, kritika může chválit, když před lety cupovala jeho Zatracení a srovnávala se s komplikovaně a kontroverzně zpracovanou Hodinu nevíš.... Svátek sáhl po obyčejnějším tématu a natočil jej, jak jinak, zase po svém a hlavně neobyčejně a nezvykle naturalisticky. 7/10(30.4.2019)

Je hrozně fajn, když se někdo umí ze svých problěmů vypsat. To je na tomhle filmu to nejlepší. Jinak, obzvláště v kontextu Hubačových perel je Formánkův příběh pouhým liliputem ve stínu obra, je to film, který určitě není špatný, jen pochybuji, že mi z něj něco utkví.(11.11.2019)

Není to špatný film, ale osobně mě moc neoslovil (a nebavil). Jednak mi přijde, že k alkoholismu už snad nejde sdělit nic nového (v tomto smyslu mi Formánkovy osobní zkušenosti - ač to může znít krutě - nepřijdou nijak výjimečné - ve státě, kde jsou na alkoholu závislých statisíce lidí, včetně samotného prezidenta, si něčím podobným prošly a prochází zástupy dalších bezejmenných existencí; nemluvě o tom, že Úsměvy se jistě nevyhnou srovnání se staršími filmy na podobné téma, především pak Dobří holubi se vracejí), a za druhé na mě celý film působil až nepříjemně agitačním dojmem, jak moc se snažil ukázat, jak je pití špatné (viz to posvěcení od ministerstva zdravotnictví v závěrečných titulkách apod.). Na to by vážně jeden nepřišel! K těm, kdo už chlastají stejnou ligu jako filmový Josef, se to stejně nedostane, a ty ostatní to odstraší možná tak na pár dnů, než přijde nejbližší páteční hospoda. A obecně mám problém s filmem, jehož hlavní motivací zřejmě je "pouze" osvěta, navíc u tématu, u něhož už bylo řečeno - nejenom ve filmu - vše (na mysl se dere kupř. připomínka výtečné Londonovy autobiografické prózy Démon alkohol). Nesedlo mi moc ani obsazení, mladistvě vyhlížející David Švehlík s tím vypracovaným tělem fakt nevypadá jako někdo, komu je 45 a propadl těžkému pití (byť mu v době natáčení skutečně tolik bylo) a jeho postavě všechno prochází až neskutečně snadno (kromě toho, že si evidentně nežije špatně, má atraktivní manželku a zdravou dceru, a když se pokusí zabít, vybere si k tomu zrovna asi nejbezpečnější auto vůbec - velké SUV Volvo - z něhož samozřejmě po nárazu do stromu vyleze bez jediného škrábance). Ta postava mi nebyla sympatická, přišla mi nevěrohodná, a celkově jsem si z toho odnesl hlavně to, že jeden alkáč se chtěl vypsat a asi mu to pomohlo, ale film, který podle toho vznikl, jde s klidem ignorovat a člověk o nic nepřijde. Pokud tedy nepatří mezi skalní přívržence Duška, který zde pravděpodobně hraje sám sebe, podobně jako většina ostatních (ne)herců.(4.12.2018)

Po Dobrých holubech a Ikarovu pádu tu máme další film o alkoholismu. Je to o té poslední úrovni, když už člověk o sobě nerozhoduje, kdy tělo potřebuje drogu za jakoukoliv cenu, kdy když na to přijde je člověk schpný pít i vodu po holení nebo benzín... Kdo si to nezažil na vlastní kůži nebo jako někdo blízký závislého asi jen těžko může ohodnotit herecké výkony či váhu filmu. Pro takové lidi je to asi o něčem jiném než pro nás co si tím bohudík neprošli. A tak hodnotím jen laicky. Švehlík byl skvělý, skvělý byl i Jarda Dušek a jsem moc rád, že pan Malý zase dostal pořádnou charakterní roli. Mám totiž dojem, že po Poutech, kde se mi zjevil poprvé jak přízrak a já jím byl ohromen pak všechny další filmy a seriály resp. jeho role v nich nestály za nic. Tak konečně! Tohle je dost smutný film. Naděje vždycky je, ale u stoprocentních alkáčů je fakt maličká. 4 flašky ginu. * * * *(28.12.2018)

Knižní předloha se mi líbila víc. Svátkova režie se blíží dokumentárnímu zpracování. Z hereckého obsazení mě rušili Babčáková, Dušek a Ondrka.(4.11.2019)

Další protialkoholní agitka, která šla naprosto mimo mě. Asi nechápu, co všichni na tom chlastu, drogách, cigaretách a dalším svinstvu mají. Takže se mi hodina a půl ve společnosti těchto individuí zdála dost dlouhá. Ale nějaké to pozitivum bych možná našel v propagaci běhání (50%).(3.11.2019)

Já nevím. Asi nejsem na filmy z protialkoholní léčebny nebo mi neseděl ten fádní a monotónní děj. I když už se tam něco stalo, tak to bylo v melancholické atmosféře a ani mě to nijak nenakoplo k tomu, aby mě to bavilo.(1.12.2018)

Deprimujúca sonda do alkoholického sveta mladého muža má slabšie i silnejšie okamihy, ale vcelku sa dá konštatovať, že sa podarilo natočiť dobrý a možno aj poučný film. Alkohol je síce tolerovaná záležitosť, ale zákernejšia než čokoľvek iného, lebo závislosť prichádza pomaly a nebadane. Presne ako hlavný predstaviteľ Josef, vynikajúco stvárnený Davidom Švehlíkom.(5.1.2019)

• Chrustyn

Na české poměry v mnoha ohledech překvapivě kvalitní (převážně herecky je film zvládnutý velice dobře) ale jinak dost nudný film o závislosti na alkoholu a těžké vůli se léčit.(30.1.2019)

• Ivoshek

Na současný český film to není špatné. Bohužel to ani nejde označit za nějak výrazně dobré. Možná je to tím, že chybí jasnější příběhová linka, nějaké směřování. Takhle je to spíš série jednotlivých scének a postaviček, poskládaných za sebe. Škoda. Potenciál to mělo. A Formánkova knížka je o dost lepší, možná tím, že je výrazně osobnější a drsnější.(16.11.2019)

Vysoké hodnocení je dáno diskurzem kvalit současné čs tvorby. Jinak ale mírné zklamání, protože film je dost povrchní, kromě dvou delírek moc neukáže (flashbacky jsou ale dobré) a Josefovi se prostě pod kůži nedostaneme. Já jsem prostě Švehlíkovi toho zpiťana nevěřil, a to mám za sebou sérii vzpomínek skutečného vyléčeného alkoholika.(12.12.2018)

Hodně zajímavý a silný film, jen mě dost chyběl ten dopad na rodiny alkoholiků, mělo tam být více rozebráno soukromí, bylo by to drsnější a reálnější kdy alkoholici tyranizují rodinu, ponižují, domácí násilí a tak dále, ale jinak zpracováno velmi dobře.(23.7.2018)

Moc se mi to líbilo. Jak tématem, zpracováním, herci, koncem, vlastně skoro vším. Alkohol je metla lidstva a pokud po zhlédnutí tohoto filmu přestane s chlastem třeba jen pár lidí, bude to jen a jen dobře.(29.11.2018)

Pokud se budou točit filmy typu Kobry a užovky nebo tady Úsměvy smutných mužů, pak má českej film smysl, škoda jen, že na tyhle kvalitní kousky se vždycky najde pět naprostých shitů. Velkej palec nahoru za to, že to Dan Svátek natočil bez kompromisů, a i těch pár vtípků, co tam je, je spíš legrace přes slzy beznaděje. Alkohol je prostě svinstvo a kdo chlastá, je lůzr. Herci do jednoho výborní, stejně tak hudba a vůbec se to celý tak nějak sešlo. Proč takových kvalitních filmů není víc?(7.12.2018)

David Švehlík mal pred sebou neľahkú úlohu, totiž aspoň sa priblížiť filmovým alkoholikom v podaní Vladimíra Menšíka či Milana Kňažka, respektíve aj Raya Millanda a naposledy predovšetkým Poliaka Roberta Wieckiewicza. No a obstál minimálne chvályhodne. Ťažko ale povedať, či Ondřej Malý nezaujal ešte viac. Nakoniec je dôvodom, prečo neudeľujem aj štvrtú hviezdu, práve poľský film U strážneho anjela, ktorý je čo sa týka predvedenia skutočného mentálneho a fyzického pekla alkoholika na tomto svete ešte o poschodie vyššie a nedá sa naň zabudnúť. Škoda, že sa Dušek odporúčal tak skoro, aj keď takýto odchod zo scény si pýta skultovnenie.(26.11.2019)

Zatím nevím, jak hodnotit. Silné tři, nebo slabší čtyři? Nejprve minusy: chybí nosnější příběh a charakterizace postav nejde do hloubky (zvláště o manželce se toho moc nedozvíme, o první manželce a starší dceři také ne, o postavách v léčebně ani nemluvě). Opět to Svátkovo silné nadužívání filtrů, kterým mi vždy lezl na nervy, zvláště s tím žlutým. Multikulti úlitba - na protialkoholních sezeních sedí i černoška a Vietnamka, přitom ta první během děje záhadně mizí a nemá vlastně žádné opodstatnění. Špatné časování témat, neprozrazení některých věcí nebo jejich až zbytečně pozdní představení (třeba stáje jsou nám představeny skoro na konci, do té doby netušíme, že tam jsou; osud Milana je sice podán hezky mysticky, ale přece jen bych ocenil, kdyby na půl slova někdo utrousil, jestli přelezl a zdrhl nebo co se stalo; u filozofa ve velmi dobrém podání Rostislava Nováka bych ocenil více informací; kde se tam vzal chlápek z Prostřeno, aby hrál závisláka na lysohlávkách s rumem, když tam do té doby nebyl?; něco o sestřičkách vědět by taky bodlo - především o primářce, která každou větou, kterou pronese, vypadá jako nekompetentní osoba, atd.). Navíc nevím, jestli to měla být pocta, nebo jen opisovačka ze Sedmi hladových ten útěk k proběhnutí se lesem? Ostatně srovnání se tento film nevyhne, ať jde o Dobří holubi se vracejí nebo Tažné ptáky, Ikarův pád, Kvůli mě přestane, Zjasnělá noc, ze starších Batalion či Dnes naposled. A nevyhne se ani srovnání s filmy jako Cesta kolem mé hlavy, zmíněných Sedm hladových, a především Sedláčkovými Pravidly lži. Sedláček totiž rovněž terapeutickou skupinu uchopil velmi realisticky, ale jeho film působí sevřeněji, napínavěji, osudověji i - když se zaměříme na tuto oblast - mystičtěji. Klady snímku vidím ve slušné hudbě, skvělých, ale skutečně skvělých hereckých výkonech (i když Dušek jako by hrál sám sebe ;-)), jistém nadhledu a obecně v tom, že se někdo po letech opět k tomuto žánru vrátil. Film působí realisticky (s pár mystickými vsuvkami, které samy o sobě nefungují, protože nejsou divákovi nijak avizovány, aby měl očekávání, takže samy o sobě působí jako pěst na oko a wtf, ale na druhou stranu jde o příjemné ozvláštnění), ale v některých momentech soustředěný hlavně na formu a onu realističnost, a jako by mu trochu uniká duše, podstata, emoce - vlastně ani jedna z nepříjemných či tragických okolností ve mně jako divákovi nevzbudila přílišnou vlnu emocí. Mírný naprůměr. Není to špatné, ale podruhé bych se u toho už asi nudil. Na rozdíl od Pravidel lži.(12.7.2018)

David Švehlík, Jaroslav Dušek a Ondřej Malý předvádí dobré herecké výkony, ale filmu něco chybí. Snad uvěřitelný příběh. Sice je to podle skutečného příběhu, ale podle toho jak je to natočeno, tak tomu nevěřím. David Švehlík pije na můj vkus, až moc rychle. Divoký střih ala videoklip mi také vadil. Nemůžu si pomoct, ale musím srovnávat s kultovním filmem " Dobří holubi se vracejí ", který v tomto žánru prostě funguje po všech stránkách skvěle. Rád se na " Úsměvy smutných mužů " zase někdy podívám, jenom prostě nejsem ohromen kvalitou filmu.(3.12.2018)

Neviděl jsem zatím všechno, ale pro mě prozatím jednoznačně nejlepší český film roku 2018. Sice jsem nikdy s chlastem problémy neměl a nedokážu posoudit autentičnost, ale v ní spatřuji největší klad celého filmu - působí zatraceně autenticky, uvěřitelně a realisticky. Skvěle napsané (údajně velmi dobře zvládnutá knižní adaptace), skvěle natočené a mimořádně zahrané - Švehlík je adept na Lva a ve vedlejší roli podle mě exceluje Ondřej Malý, trochu mě mrzí, že ačkoli je Plesl na plakátu, ve filmu se nám moc neukáže. Francouzský host Franěk potěší taktéž. Duškova postava je složitá jako je možná složitý on sám, k tomu nemám jednoznačný názor. Tisicerý dík za to, že v ČR takový film vznikl.(25.12.2018)

Úsměvy smutných mužů nabízí v rámci české produkce lehce nadprůměrné drama s komickými prvky, které sází zejména na námět a herecké obsazení, z něhož vynikají především David Švehlík, Jaroslav Dušek a Ondřej Malý. Jakákoli závislost je krajně nebezpečná věc a postavit se jí čelem není vůbec jednoduché. Je to běh na dlouhou trať, při kterém může člověk kdykoli spadnout, nicméně důležité je, aby vždy vstal a pokračoval ve svém snažení, protože onen pocit při pokoření cílové roviny je nepopsatelný a lákavý. Nemohu se zbavit pocitu, že se z filmu dalo vytřískat o něco více, byť obsahoval nejednu syrovou a nadmíru realistickou scénu, která divákovi přiblížila úskalí v zajetí "tekutého démona".(18.3.2019)

• ARI50

Procenta to jako vážně? Katastrofa, od první minuty hnus, alkoholik smradlavý, na takové sračky dávají peníze, hrozný film.(19.12.2019)

Čirá dávka deprese rovnou do žíly. Vysoce intimní portrét nemoci, která velice dlouho nebylo jako nemoc klasifikována a připisovala se slabé vůli, která na tom má do určitého momentu zlomu, dle mého odporného názoru, také pořádný vliv. Obstojně zahrané silné poselství. Na české poměry neobvykle kvalitní snímek. Vůbec se nemohu ztotožnit se zařazením filmu mezi komedie. Humor je to poslední, o co by tu člověk mohl zavadit. Pozitivně oceňuji každý český film, který se netočí jen kolem vztahů a sexu, ale zkouší řešit velice aktuální téma. Krásné vykreslení toho, jak se může člověk dostat z vrcholu na úplné dno. Zpočátku probíhá tento pád velice nenápadně, až se člověk dostane do bodu, ze kterého se svépomoci dostane málokdo. Ideální snímek k tupláku piva nebo sedmičce vína.(9.3.2019)

• spaceboyCZ

Jako povinný film do škol - 100%. Ale jinak je to takové..nemastné, neslané. Za co bych lynčoval, to je hudba. Beatbox se sem opravdu nehodí, je to vyloženě rušivé a nevhodné, ba až odpudivé. Chyběl mi větší prostor pro postavu Jardy Duška. Výborný David Švehlík by zase zasloužil více scén se svou manželkou. To samé Ha Thanh Špetlíková, Ondra Plesl atd. A tak nakonec spokojen člověk odchází pouze s příběhem Ironmana Honzy v podání Ondry Malého..protože ten jeho příběh je tak nějak..kompletní. A ono, samotný konec filmu..to je sešup..jakobyste se rozjížděli na lyžích z můstku, pak vynechali samotný let a zažili až dopad. Nevím, zda to tak chtěli producenti, nebo byl režisér nucen dodržet formát 90 minut, ale se záverečnými titulky si říkáte: to jako vážně? Konec? Takhle? Prostě máte pocit, že vás okradli o třetinu příběhu. A to je věc, kterou já odpustit nedokážu.(16.7.2018)

"Někdo jede za padesát litrů na dva měsíce do Indie, a někdo nechá stát starýho Opela půl roku na policejním parkovišti.. Život je volba.."(16.12.2018)

Dobrá hudba a podprahová hrůza. Zpitý otec schoulený ve sprše ...Moc úsměvů ve filmu není. Léčebna jako kolektivní obraz pádů a soukromé peklo hlavního hrdiny.(3.1.2019)

Téma je to zajímavé a film sám o sobě je důležitý. Aby ti, kterých se problém týká, viděli, o čem to pití vlastně je. Ale jinak se mi příběh jevil roztrhaný a chvílemi i o ničem. Jen přeskakování z jednoho děje na druhý, bez vzájemné souvislosti. Proto hodnotím jako průměr, a to jsem ještě přidala. Kdysi jsme uměli točit několikanásobně lepší filmy s tématikou alkoholismu.(25.2.2019)

Nevěděl jsem, co od tohoto mohu očekávat, ale výsledek velmi milé překvapil. Ačkoliv to mnohdy na pohled příjemné není, čímž film zapůsobil tak jak měl. Je to pomalý, nikam nespěchající film, jenž řekne co má a velmi dobře poučí a hlavně s délkou úměrnou tématu. Podobenství k filmům typu Přelet nad kukaččím hnízdem či Rocky pobavilo. Ale obavlášť se mi líbilo odreagování typu běhání. Alkohol je zlo a je lehké do toho zapadnout, ovšem tohle myslím odrazuje velmi dobře. Velmi dobře zvolená hudba a hlavně většinou velmi zajímavě sestavené záběry. Herecky výborné. Švehlík nezklamal a Dušek už vůbec ne. Byl jsem velmi příjemně překvapen. Dokonalé to nebylo, na to to bylo chvílemi trochu moc nejasné (jakoby o ničem, kdy režisér nevěděl co chce vlastně), ale rozhodně by jeho promítání ve školách špatné nebylo.....75%.(2.8.2018)

Tak tohle byla hodně silná káva, vyobrazení alkoholiků bez růžových brýlí, rozpady rodin a vztahů, zničené zdraví, ztráta práce, ohrožení života. V podstatě to všichni známe z vyprávění, z doslechu, z novin a časopisů a stejně tak všichni víme, že alkohol je metla lidstva, ale sledovat to v přímém přenosu je pocitově velice nepříjemné a zdrcující. David Švehlík to zvládl na výbornou a jeho hlasové charisma stojí za zmínku. A i přes malé drobné výhrady hodnotím plným počtem, protože téma je natolik vážné, že mi nedovolí jinak a herecké obsazení bylo vynikající, za všechny Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Simona Babčáková.(17.10.2018)

Chlast je svině... Na české poměry vysoký nadstandard. A na to se napijem. Nebo ne? 80%(17.12.2018)

Syrové, mrazivé, s prvky černého humoru. Uvěřitelní herci, výborná camea (Ondrka může vyprávět). Téma silné, nápadité a u nás neotřelé. Úsměvy smutných mužů mě mimořádně překvapily. Svátek má talent!(13.1.2019)

• hygienik

Pre mňa 10 minút v protialkoholickej liečebni z filmu Rok ďábla, bolo presvedčivejších ako celý tento film.(16.12.2018)

Byla jsem na tenhle film hodně zvědavá. Nečekala jsem, že půjde až takhle do hloubky a že mě opravdu zasáhne. Asi tak v půlce filmu jsem se rozbrečela a chtěla z kinosálu utéct pryč. Dolehla na mně realita všedních dní. Má milovaná kamarádka má alkoholika za manžela. Byl několikrát na léčení a teď to hrne ještě přes trávu. Takže jsem si její vyprávění projektovala přímo do filmu. Úplně mě z toho mrazilo v zádech a nebylo mi zrovna moc dobře po těle . David Švehlík mě velmi mile překvapil tím, co je schopen zahrát. Jaroslav Dušek zde působil jako naprosté zjevení. Byl skutečný nebo to byla Josefova halucinace? Musí mít na podivné figurky asi fakt patent. Vždyť každá jeho postava je něčím divná. Maraton byl moc dobrou metaforou. Boj s alkoholem je maraton a je to skutečná válka, kdy člověk bojuje o sebe samého. Na mně v tomhle filmu zafungovalo všechno. Chválím za všechno, co se zde dělo. Odcházela jsem se zvláštním pocitem a musela jsem ho jít rozchodit. Film k velkému zamyšlení.(14.7.2018)

Hurá, je to doma, český film ještě není úplně v prdeli! Tuto větu jsem se rozhodl použít hned na začátku, protože nemá cenu to protahovat a říct, že Úsměvy smutných mužů jsou pravděpodobně nejlepší český film za posledních pár let. A proč tomu tak je, hned vysvětlím. Film vzniká podle knihy Josefa Frománka, která je vlastně knihou autobiografickou která popsala jeho příběh z protialkoholní léčebny, na které strávil nějaký ten čas. Z knihy se stal besteller a jakmile je z něčeho bestseller, musí se z toho udělat film. Formánek naštěstí zůstal u kormidla a napsal scénář společně s režisérem Danem Svátkem jenž pro mně byl velkou režisérskou neznámou. Je ale pravda, že v závalu všech těch chystaných českých filmů, Úsměvy smutných mužů prostě vyčuhovali. Trailery navíc působili zajímavě a vypadalo to tedy, že zase bude jednou důvod se radovat z českého filmu. A je to gól! Rozhodně bych však spekuloval o tom, jestli jsou Úsměvy smutných mužů opravdu komedie. Spíše než o sleď komediálních scének a gagů, jde totiž občas až o dost depresivní podívanou. Drsnou, nekompromisní podívanou, kde se humor objevuje především v tom, že většina osazenstva blázince jsou jednoduše blázniví a chybí jakákoliv klišé romantická linka, takže i za to palec nahoru. Zašlo to až tak daleko, že jsem si párkrát vzdáleně vzpomněl na Přelet nad kukaččím hnízdem ale srovnávat tyto dva filmy nemá smysl. Zatím co Přelet byl především o blázinci jako takovém, Úsměvy jsou pořád především o alkoholu a jakákoliv práce s vyprávěním či postavami je jinde. Film dost táhnou herci. David Švehlík je v hlavní roli perfektní a občas dokonce dokáže nahnat husinu, zdatně mu ale sekundují Ondřej Malý a především Jaroslav Dušek. Ve filmu se objevuje i více šikovných českých herců, především u těch méně známých jsem ale měl problém rozeznat, kdo je pouze herec a kdo je pravý nemocný pacient- jelikož ve filmu hráli i skuteční obyvatelé blázince v Petrohradě. Na postavách filmu je jinak pozitivní to, že postavy několikrát vysvětlí proč začali pít a tyto důvody jsou natočené ve formě flashbacků. Divák má tak více příležitosti s postavami sympatizovat a působí to rozhodně víc, než kdyby herec 2 minuty na plátně vyprávěl svůj příběh. Na českou kinematografii originální dílo, která více než na humor sází na temnou skutečnost toho, že alkohol ničí lidi. Perfektně natočené, herecky zvládnuté a životem napsané.Zase jednou prostě dorazil slušný český film a bylo by fajn kdybychom jich tu brzo měli víc. Jak je vidět, máme na to!(14.7.2018)

Určitě jeden z nejlepších filmů, který v Česku loni vznikl. Tíživé téma, tíživá a zneklidňující atmosféra, syrovost, civilnost, výborný David Švehlík. Tohle se zkrátka povedlo.(1.1.2019)

Nepříjemně intenzivní a věrné. A pokud jste sami měli problémy s alkoholem nebo řešili potíže někoho jiného, budete mít možná podobné pocity. Lví podíl má na tom i David Švehlík ve své životní roli, který se do toho položil způsobem u nás nevídaným. Alespoň co se posledních let týče. Naposledy se mnou takhle zamával Requiem za sen. 100%(2.12.2018)

69%(26.12.2018)

"Co si jako myslel? Že mu pomůže někdo, kdo denně sežere sto padesát lysohlávek a zapije to rumem?" ... Abych pravdu řekl, na tento snímek jsem se těšil již od prvního uvedení traileru celé širé veřejnosti. A těšil jsem se na to, až jej zkouknu typicky nelegální cestou, navíc v rodinném kruhu. Knižní předlohu jsem bohužel nečetl, tudíž nemohu nijak porovnat... Avšak verze filmová je něco, o čemž jsem předem věděl to, že se bude jednat o kinematografický počin, jenž bude po právu vybočovat z řady typicky nuzných českých filmů... Úsměvy smutných mužů je totiž sofistikovaným počinem, který autenticky zpracovává jedno z témat, které je našemu národu velice blízké - jelikož chlastání je v naší zemi prostě nejen ctností, ale i nadměrnou opulentní zábavou. Úsměvy smutných mužů jsou špičkovým českým nadstandardem s nezaměnitelným audiovizuálním stylem, správně vybroušeným černým humorem, obdivuhodnými scénami plné syrovosti, a neskutečně výrazným psychedelickým pojetím, který doplňují bezvadné hlášky ("Tady Lukáš je GTÁčko - alkáč, toxik a gambler.") - to vše jest podáno tak, aby daná situace působila plně realisticky. Jsem prostě nadšen! Takový vysoce kvalitativní a zdařilý český film se na naší domácí scéně působí jako neuvěřitelné zjevení. Takový skvost by se měl povinně promítat ve všech školách v ČR... Jestli tohle nevyhraje všechny možné České lvy, tak nevím, jestli současné filmové ceny směřují do prdele, anebo někam hůř... Casting a jejich výkony byly bez okolků bezchybné... A co mohu říci k těm ubohým a nezaslouženým 73% tady na ČSFD? Tohle není prostě normální...(16.12.2018)

Nikdy bych nečekal že nějaký další český film vyrovná Dobré holuby. Švehlík, Dušek a Malý hrají par excelance a u Duška se bojím že to ani nehrál. Krásných 8/10(28.12.2018)

Smutná sonda do životů alkoholiků. Nejlepší český film za hodně dlouhou dobu. Byl jsem naměkko.(1.12.2018)

Švehlík se mi nějak vryl do paměti svým Adamem Klosem, takže jak někde vidím jeho jméno, automaticky pouštím play, bo mě tenhle frajer neskutečně baví. Nehomosexuálně samozřejmě. Možná, jako ano, tolik vlasů jako má von bych taky chtěl. Ale to sem odbočil. Jinak on ty léčebny umí. Už s Langošem zvládl předvést jednu solidní odmašťovnu a tady to není jinak. Českej film je sice ve velké žumpě, ale občas z té žumpy vyleze někdo jako právě Švehlík a i s tím Ulice, Ordinace kástem se na to dá kouknout. 80% P.s.: Jarda Plesl opět výbornej.(13.5.2019)

Film to není špatnej, ale nemůžu si pomoct, něco tomu chybí. Nejspíš prokreslenější postavy. Figur jak na orloji :-) a z toho vyplývá menší prostor pro jejich příběhy. Z tohohle tématu se dá vyrazit hodně moc, ale tady se podle mě málo věnovali kořenům závislosti a onomu "rozhlížení po dně", abych využil repliku z filmu. Herecky slušný, Davida mám rád, ale nějak z něj tu trosku po celou dobu nedostali. Samozřejmě jsou tu i silný momenty jako Ironman. Nejvíc mě dostala drobná replika, kdy si nad dopisem od dcery uvědomil, že dcera má otce alkoholika - to když člověk domyslí jak životně zklamal... brrrr. ( poprvé v kině Pilotů a je to velmi sympatický prostor :-) )(11.8.2018)

Nebýt Milanovy aerosolové povahy, jeho pohledů z okna a rozprav o létání, na Tažné ptáky a na Rok ďábla bych si ani nevzpomněl. Duškův charakter filmu uškodil víc než si my filmoholici dokážeme přiznat. Žádné novoty, pár nepříjemných pohledů na problematiku ale klidně mohly jít víc do hloubky.(23.12.2018)

• kajas

Dlouho jsem přemýšlela, co o filmu napsat, a nevím to vlastně doteď. Osvětová myšlenka je samozřejmě jasná, ale samotná realizace mě bohužel vůbec neuchvátila. Švehlík se v hlavní roli snaží, Dušek už nějaký ten pátek hraje sám sebe, zbytek postav má ale nedostatek prostoru a divák tak nemá možnost se s jejich osudy ztotožnit. Rozpačité hodnocení pro rozpačitý snímek.(6.12.2019)

Mámu nechávající tašku s ginem na brance jsem fakt nepobral, to jen potvrzuje, že za průsery dětí jsou ve větší míře skoro vždy zodpovědní rodiče.(18.12.2018)

Předpokládal jsem, že bude film těžce depresivní a možná i trochu stereotypní až nudný, ale abych řekl pravdu, určitě jsem se nenudil. V podstatě poklidný děj zajímavě kontrastoval s všudypřítomnou, a přesto neviditelnou hrozbou, herecké výkony byly opravdu kvalitní, i když mám dojem, že Jaroslav Dušek vlastně ani nehrál, a odnesl jsem si i poučení do života- opíjet se ginem není rozumné, kvalitní opici si může člověk pořídit i levněji. Musím se ale přidat k názoru, který napsala IvcaSammet, beatbox mě nepotěšil a ve chvílích, kdy zasahoval přímo do dialogů mě strašlivě štval. S ohledem na ostatní jsem slovo štval použil jako eufemismus.(8.1.2019)

Uvěřitelné přesvědčivě natočené zamyšlení. Zdá se, že stejně jako umíme dobře točit scény v hospodách (na rozdíl od jiných kinematografií), tak i alkoholici zobrazení v českých filmech působí neobyčejně věrohodně. Čímpak to asi je?(13.5.2019)

Tech zajimavych postav a jejich pribehu je tolik, ze ne vse se da dostat do filmu s devadesati minutovou stopazi. Kdo tedy hleda otazniky, bezpecne je najde. Mne spise vadily ty zatracene filtry a nekdy strih. Jinak dobry, vyborne herecke vykony tria Svehlik-Dusek-Maly, vdecny namet a rada zajimavych scen. Urcite se bude jednat o jeden z nejlepsich nasich filmu za rok 2018. Dan Svatek udelal pokrok. Videno v ostravskem Cinestaru.(27.7.2018)

1710. hodnocený film:(8.9.2018)

+3* při sledování Úsměvů smutných mužů mi přišla na mysl vzpomínka na Vracející se dobré holubi, které jsem už neviděl taaák dlouho. A proto jsem si je rovnou připomenul, abych si udělal tento srovnávací komentář podobných filmů z protialkoholní léčebny. Co se týká příběhu, tak oba ukazují bolestnou a odvrácenou stranu účinku alkoholu a těžkosti se zdoláváním závislosti. Sice ani jeden nedokáže přesvědčit začínající alkoholiky, ale aspoň se i to snaží. Docela dobře je vidět kam se za těch 30let posunula filmová tvorba zejména ve způsobu vyprávění a stylizaci. Oba jsou zajímavé, ale Holubi přece jen stojí na velmi kvalitních hereckých výkonech a obsahově na mě působil intenzivněji a důvěryhodněji, a proto je mezi filmy ta hvězdička rozdíl. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](2.1.2019)

• PROCESOR

Tak pro mě hodně velký zklamání. Myslel sem, že to bude něco na způsob Kobry a užovky, ale tohle bylo prostě nudný. Ve státě, kde chlastá každej druhej, nic zásadního a převratnýho nenabízí. Pobyt v léčebně je třeba ve filmu Kanárek celkem drsně vykreslený, tady je to takový fádní, nic se neděje. A neděje se ani mimo léčebnu. Už sem asi otupělý…(31.12.2018)

Úsměvné na filmu není pranic. Grupa alkoholiků si dala dostaveníčko v Bohnicích, aby si společně pokecala o svých neduzích vyplývajících z nadměrné a frekventované konzumace methanem nasyceného moku. Žádná herecká esa, žádné profesionální zpracování, ale přesto od příběhu těchto osob asi nemůžete očekávat víc. 66 %(27.5.2019)

Hned na začátku musim podotknout,že mi jsou odporný závisláci co lijou tvrdej z lahve,cucaj pátou krabici hnusu se vzdálenou podobou vína,a vypijou denně dvacet pivsonů.Ale zároveń,protože rozhodně nejsem abstinent,se můj vcelku pozitivní pohled na chlast v mý,umírněný míře ,nijak po filmu nezměnil.Jo,je to hodně silný,,osudy těch lidí jsou nechutně reálný a hnusný,ale prostě pivo i panáka si dám občas rád.60%.(8.12.2018)

Drama-komedie. Čekal jsem typický český produkt, který mě vždy baví. Tragikomický příběh, který je zajímavý a baví od začátku do... no, do posledních deseti minut. Úsměvy smutných mužů jsou ale hlavně tím dramatem a navíc místy náročnějším pro diváka. Některé osudy alkoholiků jsou ale hodně zajímaví nebo aspoň zajímavě podané. Celek mě ale většinu doby moc nezajímal, protože příběh hlavní postavy byl tím nejnudnějším osudem. Závěr byl ale trefný a všechny osudy příjemně propojil a využil jejich strasti a nálady.(5.1.2019)

Celkově zajímavé téma, rozhodně jsem rád, že něco takového v naší produkci vzniklo. Nicméně celkový dojem z filmu byl, že je to někde na půl cesty, byť na té lepší půlce. Může to být také dáno mým velkým očekáváním, nicméně v tomto případě to spíš vylučuji.(27.4.2019)

Souhlas s Djokerem, navíc musím říct, že oproti knížce je to dost slabý odvar a příběh působí mnohem obyčejněji, což je škoda...(8.11.2019)

"Uvědomuju si všechny výhody abstinence, tak proč i přesto mám pocit, že bez alkoholu nebudu kompletní?" Mrazivě autentická výpověď vyléčenýho (= t.č. abstinujícího) alkoholika Josefa Formánka (doporučuju rozhovory na DVTV nebo ČRo Plus) v interpretaci skvělýho Davida Švehlíka. Ono vůbec to obsazení bylo dokonalý (až na řídký a epizodní výjimky - třeba ta zpěvačka-manželka jednoho z pacientů, Josefova nevlastní dcera...) a překvapila mě i skvělá hudba, nebo v tomhle případě možná spíš líp řečeno hudební podkresy - u takovýhleho filmu je rozhodně lepší nasadit podobně alternativní styl s nápadem, než se pokoušet o nějakou patetickou symfonickou filmovku (o hudbě užitý ani nemluvě), která by tady stejně byla jen nepatřičná. Zní to jako klišé a klišé to asi pro každýho, kdo se s tím nijak nesetká, nakonec nejspíš i je, ale po detailnějším seznámení se s podobnejma osudama si z toho já odnášim to, že je namístě alkohol repsektovat jako něco, co sice punc smrtelný drogy nemá, ve výsledku ale oproti jinejm návykovejm látkám nijak mírumilovnější neni a vzhledem k tý vší masivní společenský toleranci je o to plíživě nebezpečnější. A jakmile do toho člověk jednou spadne, dostat se z jeho spárů ven je podobně složitý až nemožný jako u tvrdejch drog - a přesně o tomhle ten film je. Jak řiká Josef, "Nás alkoholiky od lidí bez závislosti dělí jediná sklenička" - právě ta jedna jediná, kterou si tyhle lidi už nikdy dát nemůžou; a smířit se s tim, že tahle věc už pro člověka neexistuje, to je asi jedna z nejtěžších věcí na celý léčbě. Ten film je žánrově špatně zařaditelnej - je hranej, ale charakter dokumentární osobní zpovědi jednoho účastníka odvykačky to má nespornej a přiznanej; filmům jako Requiem za sen, Trainspotting atd. nejsou Úsměvy podobný ani trochu. Vůbec to ale neni na škodu, nehraje si to totiž na nic, čim to neni, 90% dramatu tady plyne ne z nějaký megalomanský a epicky efektní kamery, ale ze skvělýho Formánkova scénáře (resp. z Josefovejch promluv, příp. ze slov ostatních pacientů). Ten film neni nijak zvlášť dramatickej, nemá propletenej děj ani šokující pointu, nepřináší žádnou novou látku - jeho smysl a jeho kvalita je v tý osobný zkušenosti, v tom líčení a příběhu toho jednoho zúčastněnýho člověka. Přesně v tom, co se nedá nastudovat ani imitovat, ale co se musí prožít, jinak by to na plátně nefungovalo a nebylo by to uvěřitelný. A pohled a příběh Josefa Komárka tady ještě nebyl, i když zdramatizovanejch filmů o alkoholicích bylo už tisíc - tenhle ale ne. A smysl to má: Ne každej tim bojem totiž dokáže projít vítězně, ne každej o tom pak dokáže mluvit, a ještě míň je těch, kdo jsou schopný hodit to nakonec i na papír - pokud se to ale povede, ten výsledek pak neni standardizovanej, ale naopak jedinečnej a svébytnej. Vlastně se tomu filmu dá (podle mě) vytknout fakt máloco - vzhledem k tý síle vyřčenýho a celý výpovědní hodnotě se to těžko dalo udělat nějak výrazně líp. Ze mě jednoznačný "nadšení" a mezi 4 a 5*.(16.7.2018)

Námětem hodně silný film, který pramení ze skutečného života autora knižní předlohy. Ukazuje, že závislost na alkoholu je neskutečný svinstvo, který zničí život tobě i všem ve tvém okolí, z čehož pramení několik velmi silných scén, ze kterých Vám je až fyzicky špatně. Sešel se tu i hodně zajímavý herecký ansámbl. Jména Švehlík, Dušek, Malý nebo Plesl zaujmou snad každého filmového fanouška. Nejvíce mě pak zklamalo technické zpracování, které nepůsobí snad ani jako televizní film. Spíše ale jako nějaká průměrná studentská práce před deseti lety. To celý film hodně sráží. Bohužel.(15.12.2018)

Samotný film by nebyl špatný, kdyby byl civilněji natočený. Je to totiž ve stylu reklamního videoklipu a ta hudba bohužel s tím klipem velice koresponduje. Ty barevné prostřihy provázené hudbou působily velmi rušivě a herci tak v mnoha případech nedostali tolik prostoru kolik by si zasloužili. Dobří holubi se vracejí tak zůstanou asi navždy tím nejlepší z tohoto ranku. 60%(2.5.2019)

Nevím moc co psát - Josef Formánek je můj oblíbený spisovatel. A David Švehlík je můj oblíbený herec. David si střihnul Josefa (skvěle!) a jistě byl rád, že pro něj to byla jen role, ze které lze vystoupit. Téma smutný, přesmutný. Jo a jen tak na okraj: ten, kdo tento film zařadil do kolonky "komedie", by se měl jít taky asi léčit.(11.8.2018)

Excelentní David Švehlík v autobiografickém příběhu mého oblíbence Josefa Formánka. Podle mě povedený a důležitý film. Všichni zúčastnění odvedli nadstandardní výkony, ať už tvůrci, či aktéři. Film je jako celek ozdobou české kinematografie. Taktéž se přidávám k těm, kteří by film povinně promítali na středních školách a taktéž protestuji proti označení komedie. David Švehlík a Ondřej Malý si za své výkony zaslouží Českého lva. Závěrem podotknu , že během sledování projekce nešlo nevzpomenout Leaving Las Vegas, s rovněž famózním, krásným, alkoholikem Nicolasem Cagem...(23.11.2018)

Kolikrát jsem polským filmům záviděl, jak uměj trefit tu středoevropskou náturu. Tak tady můžou závidět oni nám.(2.12.2018)

Reziser Dan Svatek doteraz tocil veci dost o hovne, teraz natocil tymto svoj najlepsi film. Tema je silna - alkoholizmus a priciny alkoholizmu, no najma vsak nicive dosledky na rodiny, pracu, alea aj na okolie. Herci ako David Svehlik /Pravidla Lzi, Ve Stinu/, dalej Jaroslav Dusek /Pelisky, Musime si Pomahat, Sileni 2005/, dalej Ondrej Malý /Pouta 2009, Fair Play a Bezva ženská na krku/ to vyborne zvladali, fakt som im veril herecke vykony. CR v poslednych rokoch vyraba filmy tak akurat na jedno pozretie /nemusim daleko chodi, staci spomenut Vieweghove "veldiela". ktore tu particka rozumbradickych filmovych teoretikov vynasa do nebies alebo "kulty" Karla Janaka/ - to sa fakt da len raz pozriet, pri druhom pozerani uz riskujem ujmu na mojom dusevnom zdravi! . No a vynimocne sa nasla vynimka - fakt rezisersky na urovni, Dan Svatek sa evidentne vyzna. nechyba pohlad na postavy zvnutra, ale aj zvonku. Za seba davam vysoke hodnotenie . 75 %(9.12.2018)

Film, který míří hodně hluboko, a je vhodný k zamyšlení. Nicméně dle mého názoru se zde nabízí trochu víc.(4.6.2019)

Jsem člověk, co se umí - možná až moc, do filmu ponořit, brát ho osobně, být “jeho součastí”.. A tento film jsem nedokoukal, rozpité pivo nedopil, nechutnalo mi. Nebylo mi fyzicky dobře. Jsem “hysterka”?, alkoholik?, nebo je to normální??? Bojím se toho, co jsem viděl, a je to dobře...(29.11.2018)

Nejdůležitější věta filmu "Vy prostě neumíte bejt sami, sami se sebou..." viděno znovu 2019 a našel jsem si tam neuvěřitelný program vlastní prázdnoty... Jaroslav Dušek který hraje pacienta který se představuje jako Velitele 5té hvězdné flotily z Aldebaranu se se svým předobrazem potkal na premiéře filmu.Přesto že scénarista Formánek říkal on je plachý nepřijde, přišel. Dušek ho nakonec pozval i na pódium kde si spolu povídali.(30.11.2018)

No. Velká očekávání se dařilo naplňovat tak prvních dvacet minut a pak to šlo pomalu ale jistě do prdele. Proč? Protože na rozdíl od Ikarova pádu a Dnes naposled sledujeme osudy lidí, kteří nám jsou totálně u prdele a vůbec nás nezajímá, co s nimi bude. Půlka třetí hvězdičky je za pěkné zpracování. 50%(1.12.2018)

• Johnny.ARN

Usmevy smutných mužov prinášajú len znechutená tváre nasratých divákov. Ako edukatívny film na školské besiedky super, ale ako film do kina za vstupné, no to fakt nie. 1 z 5(3.12.2018)

Zbytečně moc utahaný. Jinak to bylo celkem dobrý. Akorát jsem během sledování měl chuť si dát něco "dobrého". Rozhodně to na mě nemělo dopad jako tady na jiné uživatele, že bych už nechtěl nikdy pít. Spíš jsem byl rád za to vcelku syrové zobrazení toho, že vlastně opravdový peklo začíná až když vyjdete z léčebny. Něco podobného bylo ukázáno s vězni a jejich stavem po opuštění věznice v Shawshank. Za to palec nahoru.(30.12.2018)

Na můj vkus příliš hrané, i když některé scény působí velice autenticky. Kniha lepší.(31.5.2019)

Tohle zpracování zážitků abstinujícího alkoholika nepřináší nic nového, přesto je dobře že vzniklo. Je to stejné jako s připomínáním např. zločinů komunismu. Člověk nikdy nesmí zapomenout, co může dřímat na dně lahve nebo ve vzletném hesle. Klidně bych víc tlačil na pilu, bylo tu příliš odlehčení a to škodí. Každopádně musím bonusově kladně ohodnotit Zlínskou stopu, ať už záběry z města, nebo Radovana Krále.(3.11.2019)

Ještě se mi nestalo, že bych šel do kina na úplně jiný film, protože jsem si spletl čas zahájení. O to víc jsem byl překvapen, když jsem se do zahájení projekce ani nepodíval na vstupenku a prvních cca 5 minut filmu jsem byl přesvědčen, že se jedná o jakýsi nezvykle dlouhý trailer. On tak film především zhruba do konce první třetiny vlastně i jako trailer působí. Záměr tvůrců pojmout výpravu netradičně jakýmisi ústřižky ze života alkoholika k filmu celkově sedí, ale ne vždy mu úplně svědčí. I přes krátkou stopáž jsem se stihl párkrát nudit, a to především u expozice většiny vedlejších postav, které sami o sobě zajímavé jsou, ale právě ono nesoustředěné útržkovité vyprávění neumožňuje jít příliš do hloubky a vyznění některých scén na mě působilo ucházejícím dojmem. Musím ovšem smeknout před vykreslením ústřední postavy Josefa v soukromém životě, kde má film fakt grády a působí až nepříjemně realisticky. Kdyby se děj odehrával převážně "venku", určitě bych s hodnocením nešel pod čtyři hvězdy. Takto je to slušný (na poměry české kinematografie velmi slušný a vcelku i odvážný) snímek, který ovšem už asi nemám potřebu vidět podruhé ... Update: Viděl jsem podruhé a přidávám hvězdičku :)(17.7.2018)

Některé chlastací scény byli fajn. Hrdinovo první ukončení léčby a následné chlastání. Chlastání benzínu bylo taky fajn. Bohužel byl příběh nijaký. Co taky čekat od filmu podlé skutečné události. Realita je vždycky šedivější a nudnější. Ani tady to není jiné. Moc toho k vidění není.(16.2.2019)

Po dlouhé době v českém filmu zajímavé nosné téma a na naše končiny netradiční pojetí. Je to film evropských rozměrů se spoustu neortodoxně uchopených a odvážně řešených momentů (opět na české prostředí) a to se musí cenit. Na vině bude určitě kvalitní hutná předloha, již jsem nečetl, ale vím o ní zprostředkovaně. Režie spolu s hudbou jsou vskutku nekompromisní, filmu však kralují herci v hlavních úlohách. David Švehlík předvádí perfektní výkon, těsně následovaný Simonou Babčákovou, Jaroslavem Duškem a ostatními. Nečekal jsem, že mě to vůbec nějak pohltí a stalo se.(4.11.2019)

solidní deprese a na české poměry překvapivě silný film.Chvílemi sice působí,že je záměrně hnaný trochu přes hranu,ale já alkoholik nejsem a nakonec i věřím,že chlast tohle s lidma dokáže udělat raz dva...70%(2.12.2018)

Hmm, tak po hodně dlouhý době sem si dal českej film. Kéla říkal, že na tom byl v kině a dobrý, tak sem sosnul a skouknul. Jako, drsný, jak by řekli mládežníci - mrtě drsný :o). Přízvisko komedie bych tomu snad ani nedával, páč já se teda mockrát nezasmál, spíš sem si celou dobu říkal, že je to v perdeli takle dopadnout. Naštěstí sem zatím převážně na pifku a na vaječňáku, takže sklouznout k tomu, abych jel flašku tvrdýho denně zatím nehrozí. Švehlík to sehrál neskutečně a i ostatní svěřenci ústavu.Bylo uplně jasný, že po prvním opušťáku nemůže vydržet bez napití. Blbý ale bylo, že von si nedal jen tak panáčka na rozehřátí a na rozkoukání, von tam do sebe prostě poslal celou flašku. Z pár scén z léčebny uplně běhal mráz po zádech, asi nejvíc při delíriu. A taky při flashbecích... No, snad ten svůj život vklidu dál budu kroutit na pifku a na konopíčku, tohle fakt nechceš...(5.12.2018)

Cesta do alkáčova nitra je opravdu temná. Temná natolik, že se mi na pár dní opravdu znechutilo pití.(17.12.2018)

• sedm.1

Popravdě, já se českých filmům vyhýbám, jak jen to jde. Nemám k nim důvěru, nebaví mě, nepřijdou mi kvalitní, prostě je nedávám. Jednou za čas ale přeci jen udělám výjimku, a to když mě nějaký tuzemský snímek opravdu zaujme svým námětem, jako se to stalo právě v případě Úsměvů smutných mužů. Protialkoholní léčebny totiž považuji pro film za vážně atraktivní a zatraceně působivé prostředí, a to nejen vzhledem k rozehrání sakra depresivního a silného příběhu, ale i výrazné atmosféry a stylu. Nic takového se ale bohužel, pro mě (ne)překvapivě, v tomto snímku nakonec neobjevilo, a já v tom tak viděl jen pár nepřesvědčivých životních příběhů, které mě ani nezaujali, ani emočně nedojali a veškeré postavy mi zůstali po celou dobu naprosto ukradený. Navíc celý film prakticky nemá ani nějakou základní dějovou osu a rozhodně mě neoslovil ani styl zpracování, který tvůrci pojali skoro až jako nějakou „chytilovinu“, jejíž nasnímání filmů vážně nesnáším. Herecky mi to pak též nesedlo, vesměs mi všichni přišli, že své role těžce přehrávají, a spíš než do protialkoholní léčebny mi pasovali do blázince. Zkrátka, ani tentokrát si to u mě český filmový průmysl nevylepšil, neboť tahle vyumělkovaná záležitost mně fakt nebavila a neoslovila, tak snad příště, někdy v daleké budoucnosti to třeba ale už klapne a nějaký ten český film mě konečně dostane.(5.6.2019)

Chlast, slast, na držku je mast. To ví už každý kdo si prožil nejednu pitku. No musím říct, že je to velice autenticky zachycený démon alkehol, který dává kouř Josifovi. Potěšil mě mimozemský éter Jarda Dušek a Josfi alias Švehlík byl taktéž fajn.(12.8.2019)

Jsem skoroabstinet a na české filmy chodím do kina nerad. Takže pro mě byly Úsměvy smutných mužů asi stejně lákavé, jako lesbické porno pro Mirku Spáčilovou. Zatímco alkohol mi prostě nechutná, tak českým filmům se vyhýbám díky sérii zklamání posledních pár let. Nicméně byl jsem svou drahou nadpolovičkou (samozřejmě ne pod nátlakem) přesvědčen, že "pro mě bude dobré", ten film vidět. Absolvovala se mnou několik "pohádek pro dospělé", takže ty vyjednávací schopnosti nejspíš odkoukala od Thanose. Jsem latentní demokrat, takže jsem kývl (dokonce se mi povedlo nevypadat u toho, jako kdyby mi někdo o hlavu ohýbal traverzu). Kino Svratka, staré dobré singlsálové kino, začali plnit lidi. Blažený úsměv mé drahé nadpolovičky rozšifrovalo její konstatování, že si konečně připadá v kině patřičně. Skoro jako na třídní schůzce. Rozhlédl jsem se a pochopil, co tím myslí. Nijak zvlášť pohodlné sedačky velmi solidně zaplněného kina, okupovaly zadnice převážně mých vrstevníků. Věkový průměr návštěvníků Marvelovek, mezi které se řadím hrdě i já, byl pokořen o dobrých 15-20 let. Uvědomil jsem si, že mezi ně minimálně designově zapadnu, což mě trošku otrávilo, ale s mým nulovým očekáváním ohledně "filmu o alkoholicích", už to moc nepohnulo. A snad i právě to, že jsem žádné recenze nečetl a očekávání nechal doma, nakonec přispělo k pocitu příjemného překvapení. Díky skvělé předloze p. Formánka, který dokázal vyprávět inteligentně a s nadhledem a současně bez moralizování a snahy vzbudit lítost, nebudete sledovat "ožralce, kteří si za to můžou sami", ale smutné muže, kteří se snaží popasovat s tím, že jsou otroky závislosti. Formánek neřeší kdo za to může, nenabádá, abychom se snažili pochopit, že závislost je nemoc a nedává rady, jak z toho ven. Svůj příběh vypráví prostě a s pokorou, jednoduchým jazykem bez příkras, tak jak by to alkoholem vyšisovaný, ale pořád inteligentní člověk, mohl opravdu říct. A tato opravdovost na mě udělal veliký dojem. Bohužel mi ten dojem trochu pokazil režisér. Já to chápu. Uzavřený prostor ústavu, jedna "normální" postava/divák a spousta bizarních postav(které lze obalit různými příběhy) a to vše vystaveno tlaku. Filmařský ráj, ze kterého vzešly skvosty jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Svět podle Prota, ale třeba i Vykoupení z věznice Shawshank a spousta jiných. Takže rozumím tomu, že se režisér snažil vnést trochu invence, nebo si nějaké téma vypůjčit z již zmiňovaných perel. Jenže pokud vyprávím velký příběh podle skutečné události a snažím se o uvěřitelnost, nemůžu v polovině filmu uskočit na tři minuty do pohádky a pak se vrátit zpět. Využití Duška, jakožto parafrázi na Prota, bylo laciné a zbytečně ubralo páru jinak skvěle rozjetému dramatu. Možná to bylo schválně, aby se právě to napětí zmírnilo. Duškovi fanoušci to asi ocení a věřím tomu, že nemalé procento platících diváků, přišlo právě na film s Duškem. Nevím, jestli jim to bude stačit, protože on je to film spíš se Švehlíkem, který je standardně výborný, ale především film o Josefovi. I přes mou výtku, je to jeden z mála opravdu povedených počinů a jako takový ve vás nechá pár otázek, na které je dobré se ptát. Kolik šancí si člověk zaslouží? Už jsme poznali, jaké to je být na dně? A čím to je, že někdo dostane od života ránu, otřepe se, zapláče si a jde dál a jiný se z toho dna přesune na dno láhve a sice se dokáže odrazit, ale nevydrží sám plavat a tak zase klesne? Jsou slabí, nemocní, nebo to mají v genech? V Úsměvech smutných mužů odpovědi nedostanete. Pan Formánek vám ale ukáže, že tu bitvu jde aspoň zremízovat a jak se to povedlo jemu. Normálně by to mohl být spoiler, ale ten chlapík pracoval na scénáři a dokonce si i zahrál malou roli. Procento vyléčených/nechlastajících alkoholiků je děsivě malé, takže přiznaný happyend je na místě.(22.7.2018)

Tenhle typ filmu mám rád a přitom tak znatelně chybí v CZ kinematografii. Hlavní hrdina je pozorovatelem i aktérem v alkoholickém duševním mlýnku na maso. Každý z jeho parťáků mě zajímal. Hezky na nich ilustroval osobní volbu každého člověka a vnitřní sílu porazit či se odevzdat svému démonovi. Snad jen konec se zbytečně moc utnul, byl tam větší prostor na katarzi. 73%.(9.12.2018)

Osobní zpověď z literatury na kameru. Nemoc snadno ignorovatelná a stejně snadno drtivá a zničující. Ve výsledku takový čistě český a alkoholický Přelet nad kukaččím hnízdem. Nijak extrémně asi pro každého dobře natočený a obecně zpracovaný. S mnoha slabšími částmi. Ale zcela jasně dokážu chápat, proč se film stal pro ČSFD uživatele jedničkou. Jednoznačně přínos.(25.1.2019)

• Zemi11

Úvodních 92 minut jsem si říkal, že to je zajímavé téma a jsem zvědavý, jak to bude uchopeno a ... ejhle.(18.7.2018)

Za brichopopadajici se komedie to rozhodne neni , ale humoru je v tomto filmu i pres tohle vážné téma dostatek. Moc hezky napsané, skvělá hudba i herci. Paráda film, jen by bylo lepsi videt tenhle film v nejakym mensim kine bez toho popkorno-colovyho silensti.(22.7.2018)

Jeden z mála tuzemských filmů, který něco skutečně sděluje. Z bahna českého průměru plného debilních pseudokomedií Úsměvy rozhodně vyčnívají svou smutnou poetikou, navíc vyprávěnou samotným autorem. Herecky se sestava filmu povedla. Švehlík, Malý a Dušek tu rozhodně hrají prim a postavám dávají reálné obrysy i hloubku. Ke škodě je snad málo rozvíjené dopady rodiny. Ta v příběhu překvapivě nedostává příliš prostoru, což zamrzí, vzhledem k tomu, že by příběh dostal ještě drsnější říz. Přesto pěkný film.(3.8.2018)

Z podobného súdku ako ,,Dobří holubi se vracejí,, , ale s rozdielom, že tu film a príbeh ide viacej na dreň a už to nie je až taká ,,sranda,, . Moderne pojaté, výborná hudba v kombinácii so strihom ála Requiem za sen s použitím postsynchrónov. Kvitujem, chválim, plus príjemné prekvapenie je výkon mladého Švehlíka, ktorý spolu s Malým, či Duškom boli figurky, ktoré tu dokonale zapadli a tie úlohy im museli byť šité na telo.(5.12.2018)

Ale no tak, to mi nedělejte... Ze začátku to vypadalo, jako nejlepší letošní český film (když nepočítám Tlumočníka), dost mě to bavilo, jenže jak ho prvně pustili z léčebny, kvalita a můj zájem šli dolů. A už to nikdy nešlo nahoru, naopak, čím blíže konci, tím nudnější a nezajímavý to pro mě bylo, tedy kromě mystery linek s Milanem, které mi připomněli slovenský film Dážď padá na naše duše, jenže to dopadlo stejně jako u toho slovenského filmu - zůstalo to skoro nevyužité a vlastně i zbytečné, což mě štve, jelikož by to mohlo film dost ozvláštnit. Jednalo se snad jen o roli napsanou přesně pro Duška? Jelikož to všechno zůstalo nevyužité. Film vlastně ani příběh nemá, ok, s tím se dá skvěle pracovat a dal by se vytvořit pochmurný snímek o osudech všech alkoholiků, jenže tady je to celé takové svěží, občas úsměvné (ale komedie to není ani náhodou), jenže tím je zabita ta depresivní atmosféra, která by tam měla být, aby to fungovalo. Takhle to je vlastně jenom něco, co si nějak plyne, nic moc se tam neděje a nijak to ani neskončí. Většina postav mi přišla zbytečných - třeba nemluvná Vietnamka byla brutálně nevyužitá. A chlápek z Prostřena taky. Vlastně, kromě hlavního hrdiny tu funguje jenom postava Milana a ani ne moc a pak ještě tu šéfovou ústavu, kterou hraje Babčáková. Záběry občas celkem zajímavé, i když někdy se zbytečně moc stříhá. Jako ano, v rámci českého filmu zajímavé, možná to je letos druhý nejlepší český film (opět, když nepočítám Tlumočníka), což je na jednu stranu dost smutný, když je tohle kvalita českých filmů. Ach jaj. Tak, snad se něco dobrého v té naší zemi letos ještě objeví. 3*(8.12.2018)

Alkohol je sviňa. Tak ako každá iná tvrdá droga. Niekto sa z toho dostane s pomocou lekárov alebo rodiny, niekto behaním maratónu, niekto tak, že sublimuje na aerosól, a niekto sa z toho nedostane vôbec. Filmov o odvykačkách bolo už veľa a tento patrí k tým lepším. K absťáku patrí aj tá mysteriózna vložka. Aj napriek drsným delíriovým scénam by sa kľudne mohol púšťať deťom na školách od pätnásť rokov, pretoze neskôr už môže byť neskoro. A malého oskara venujem malému dievčatku, ktoré svoj srdcervúci plač skutočne prežívalo. –––– Život abstinujícího alkoholika vyžaduje přísný pravidla. Tady zrekapituluješ celej svůj život. –––– Proč si přes všechny pozitiva abstinence myslím, že bez chlastu budu nekompletní?(25.11.2019)

Od filmu jsme hodně očekával a tak jsem se odhodlal jít na něj do kina. Na české filmy dobrovolně nechodím, jediná vyjímka byla Teorie tygra, kterou mám moc rád, a v letňáku Učitelka, která se taky povedla. Film naštěstí splnil má očekávání a já si ho patřičně užil. Herecky výborné, stejně tak režie i scénář. Atmosféra je výborná a člověk je vtažen do filmu. Silný příběh, který mě dostal. Film, který stojí za to vidět.(19.9.2018)

Zajímavé ztvárnění stejnojmenné knihy, přičemž úplně jiné. Srovnání obou děl je pro mě těžké, jelikož každé něčím vyniká. V čem byla kniha poměrně zmatečná, tam má film silné stránky. Film naopak postrádá některé Josefovy hluboké vhledy, kterých se mu během rehabilitace dostalo. Celkově je to však silný snímek, který závislost (ať už na čemkoli) vykresluje dle mého názoru velice přesně. Je to zkrátka síla, na kterou jedinec o samotě většinou nemá. Na české poměry se jedná o velice kvalitní film, byť bych si přál o něco silnější finále.(5.12.2018)

Velká tvrďárna, která je dobře zahraná a dobře natočená. Je to trochu takovej hranej dokument, kde zcela jasně exceluje D. Švehlík - postupem času herecky roste a mám ho ve filmech / seriálech čím dál radši. Styl vyprávění je zajímavej, nenudí, v podstatě tam nenastal žádnej prázdnej moment, rozhodně mě to nenutilo podívat se např. na hodinky. Můžeme polemizovat o některých scénách, jestli nebyly přehnaný, popř. že hlavní postava kalí opravdu prasácky, nicméně chápu záměr zajít tady trochu do extrému a ukázat problematiku velice nepříjemně. Za mě veliká spokojenost, zvažuju opakovaný podívání.(11.12.2018)

Aj toto by sa oplatilo pustiť tým, čo tvrdia, že treba skúsiť všetko.(26.12.2018)

Příběhově sice zajímavý, ale na druhou stranu zároveň i trochu prázdný. Spíš než jeden velkej příběh je tohle taková směsice několika menších epizod, příběhů, situací. Ale jinak herecky nadprůměrný, režijně nerušivý. Jo, tohle na 90minutovej film funguje, proč ne. 👌 A teda otevřít si k tomu filmu doma pivo nebyl dobrej nápad, nějak jsem na to vůbec neměl chuť. 😱😅(24.2.2019)

Žádná komedie, ale tvrdá realita. Drama, které je víc dramatem než komedií je výborně natočeno. Až s takovým depresivním nádechem. Většina případů je tu velmi těžkých a je vidět, jak lidé po alkoholu mohou padnout na samotné dno. Hlavní hrdina spisovatel Josef Formánek se nebál vyprávět příbeh o sobě a za to dávám jednoznačně palec nahoru.Co mohlo být lepší a film dotáhnout na vyšší level je rozvíjení postav, ale chápu, že na to byla krátká minutáž. Hodnotím jako určitě nadprůměrný český film, byť jsem měl pocit, jakoby mi tam pořád něco chybělo.(2.5.2019)

• Raccoon.city

neznášam alkoholikov a filmy o nich absolútny odpad.(24.6.2019)

Dobré herecké obsazení, slabší hudba. Ač Zlíňák, jsem v davu ve scéně natáčené v Praze.(3.11.2019)

Lehce na depresi, ale naprosto realistické vykreslení problémů s alkoholem. Švehlík je skvělej a úplně mu to celý sežereš. Chvíli soucítíš, pak jsi na něj naštvaná a nakonec mu přeješ, aby to zvládl. PS: Na Dynybyl už po tom záběru, kdy do sebe naklopil půlku lahve, asi nesáhnu..(14.9.2018)

• jasse

Nesourodý příběh, na kterém je znát, že je pojatý z pohledu (vyléčeného) alkoholika Josefa Formánka. Zcela chybí pohled z druhé strany - rodiiných příslušníků a všech těch, kteří musí život s alkoholikem snášet. Oceňuju odvahu pana Formánka s tímhle vším jít na veřejnost. David Švehlík velmi dobrý.(10.10.2018)

Byl jsem skutečně zvědav, co se z téhle výpravy do nitra duše notorických alkoholiků vyklube a žádná velká sláva to není. Vzhledem ke zdejším procentům, které na české poměry naznačují vyčnívajícíh jedince, jsem se nedočkal žádného závratného dramatu ani výjimečné komedie. Švehlíka jsem si oblíbil při mém nedávném maratonu třetí série Labyrintu, zde mi ale extrémně nenotoval. Úsměvy smutných mužů není v celkovém spektru špatným počinem, jen má u mě pravděpodobně tu smůlu, že jsem se jaksi přesytil šablonovitými českými filmy.(29.11.2018)

Asi se z toho dalo vytezit malinko vic a latka ceskych alkoholickych opusu jako Dnes naposled, Ikaruv Pad nebo Tazni ptaci nebyla dosazena, nicmene i tak jdu na plny pocet. Z velke casi diky vynikajicimu Davidovi Svehlikovi, ktery predvedl nejlepsiho opilce od Nicolase Cage v Leaving Las Vegas. Ma tolik charisma, ze i kdyz hraje notora v deliriu, furt vypada o parnik lip nez ja za strizliva. A nadhodnocuji, jelikoz se domnivam, ze min jak tri hvezdy muze tomuto snimku udelit jen abstinent, vegan nebo jiny curak. Pripadne osoba, podlehajici soucasnemu "sexy" trendu - automaticky podhodnocovat jakykoliv cesky film.(1.12.2018)

Tuzemská tragikomedie evropských parametrů, kterou bych z fleku zabalil a poslal americké akademii. Nevím jestli to je jen Formánkovou předlohou, nebo jestli Dan Svátek tak vyzrál...ale fakt se mu to tady sešlo. Btw další na tělo role pro Jardu Duška.(6.12.2018)

Slabých 60%. Film je de facto řetež střípků života Josefa a mnoha dalších postav, občas proložených životní pravdou či myšlenkou, ze kterých v tom rychlém tempu jsou často jen hlášky bez ukotvení. Málo se dozvíme o motivacích, příčinách či vnitřním životě. Nepodařilo se mi v té rychlosti identifikovat s žádnou, ani hlavní postavou. To co zřejmě funguje v knize, nefunguje na plátně.(13.7.2018)

Přiznám se, že jsem od Úsměvy smutných mužů nic moc nečekala. Námět mě sice velmi zaujal, trailer mě ale naopak od filmu spíše odradil. V každém případě byl pro mě tento film povinností, Jarda Plesl a David Švehlík v jednom filmu mi na návštěvu kina dokonale stačí. Čisté čtyři hvězdičky to určitě nejsou, scény mi občas přišly až moc "nasekané", u některých záběrů by neuškodilo více prostoru pro souvislosti. Navíc mě šíleně vytáčel beatbox, který se k filmu nejenom nehodil, ale vyloženě rušil. Co se ale týče hereckých výkonů všech "závislých", můžu jenom smeknout klobouk a hluboce se uklonit. Tak realisticky zpracované stavy jsou tím nejdokonalejším odstrašujícím případem, a proto si myslím, že by Úsměvy smutných mužů měl vidět úplně každý. Příběh sice nebyl úplně nejzajímavější a například dějová linka Milana mi svým způsobem do filmu neseděla, samotný námět je ale tak silný a tak skvěle zpracovaný, že se mi film opravdu hodně vryl do paměti.(21.7.2018)

Na Smutných mužích se mi asi nejvíce líbil trailer. Celý film už byl podstatně slabší. Klipovité sestřihy a kamera s filtry mě nebavily. Hlavně první třetina vypadala jak hoooodně dlouhý a docela nudný videoklip. Další mínusem jsou postavy. Ta hlavní je celkem o ničem a její příběh mě ani moc nezajímal. Většina vedlejších postav je mnohem zajímavější a řekl bych, že i lépe zahraná (není malých rolí), jenže nedostane zase skoro žádný prostor. Pak se mi nezdály některé faktické věci. Opravdu by v rámci odvykačky chodili na psychoterapie chlapi a ženský, alkoholici a ženská, který umřelo dítě? To mi tedy připadá hodně mimózní. Líbil se mi konec filmu, zejména Honzův osud mě celkem dojal, ale jako celek jsou Smutní muži jen průměrným filmem.(12.9.2018)

Příjemné překvapení. Trailer mě zaujal(což se u traileru na český film moc často nestává) a byl jsem celkem zvědaví, co z toho vyleze. A jsem rád, že mohu napsat, že je to dobrý film. Sice ne bezchybný film, ale rozhodně dobrý, který nedělá ostudu a má něco do sebe. Dan Svátek má řemeslo v ruce a umí pracovat se střihem, hudbou a kamerou. Díky tomu dokáže vytvořit i zajímavě vypadající scény, i přestože jsou obyčejné a nic se v nich neděje. Navíc se Svátkovi podařilo správně uchopit film. Zbytečně netlačí na pilu, ale sranda to taky není. Předlohu jsem nečetl, ale na scénáři se podílel sám autor, takže určitě je tam vše podstatné co by tam mělo být. David Švehlík mě v této roli dost sedl a já mu to věřil. Jaroslav Dušek je parádní i přestože nemá tolik k hraní. Dost hodně se mi líbil výkon Ondry Malého, který je hodně silný a dobrý. I zbytek herců je velmi dobře obsazený a herci předvádí velmi dobré výkony. Jediné co se mi moc nelíbilo, bylo to jak je vyprávěn příběh. Na druhou stranu jsem si vědom faktu, že to je účel, přesto mě to nesedlo. Úsměvy smutných mužů je zajímavý film, který stojí za to, abychom mu věnovali svou pozornost.(24.9.2018)

Při tomhle kousku jsem vrátil do lednice rozpitého lahváče a nalil si raději čaj. Není víc co dodávat. Ovládl mě strach....:-)))(13.12.2018)

Film je velice pěkně a působivě natočen , bohužel mě nějak extra neoslovil .(18.12.2018)

Hm, tak mně filmek pořádně sedl. Hodně dobré herecké obsazení. Každý si tam jel to svoje a nemělo to chybu. Silné téma a výborný D. Švehlík. Bavilo ale hlavně zasáhlo. Pěkná práce.(23.12.2018)

...nejvíc mě mrzí, jaká spousta lidí začne zas i díky tomuto filmu říkat: "já si asi půjdu ODPOČINOUT do léčebny," jen na základě toho, že jde zde vykreslená jako krásné a v podstatě idylické klidné místo. Jenže tak to v čr absolutně není a nikdy nebude.(31.12.2018)

• bidja

-* za kino po mnoha letech. Netušil jsem, že se osazenstvo multiplexu může takhle zhoršit u vážně myšleného filmu. Z 2D bylo zdarma 4DX. Úvodní dimenzí byly trailery dvou vteřinových střihů co mě přivedly na pokraj epileptického záchvatu. Třetí rozměr by mohl být zvuk na pokraji vysílání pro hluchoněmé nebo nesourodý podklad hudebního doprovodu. Nadplán malého prostoru je pán Padesátník přede mnou, s paní Padesátníkovou předehrávající si na pubertální pár. Nesundal obří kšiltovku. Neměl kam, v jedné ruce třetinku Heinekenu + cca 2l kelímek koly, v druhé 2,5l kelímek tresťovaného, po sýru smrdícího popkornu. Z jiné strany esoterická vůně krému vůči slunečním spáleninám nebo snad i více, sadomasochistické samoopalovací mléko s příchutí beta karotenu. . Konečně i X faktor v podobě člověka co za mnou zřejmě jel na lehokole. Že to není o filmu? Není, proč? Podívejte se na Dobří holubi se vracejí, Ikarův pád, Tažní ptáci, Hadí jed nebo zahraniční Leaving Las Vegas, Aberdeen atd.(16.7.2018)

Malý s Duškem vynikající, stejně jako další osazenstvo léčebny, ovsem co předváděl mladý Švehlík, to jsem od něj vůbec nečekal. Excelentní výkon, jeho alkoholické stavy byly mrazivě přesné. Po skončení filmu na mě padla tíseň a tak pochmurná nálada, že jsem to musel jít spláchnout do hospody sedmi pivy...(28.7.2018)

Formálně na hrubo mletý, obsahově atraktivní, pocitově hořký a autorsky inteligentní film! Nejlepší Svátkův film, absolutně jinde, než jeho předchozí víceméně zkušební počiny. Vynikající herecké výkony Duška, Švehlíka, Malého, Gulyáše i Nováka. Šoposká v malé roli zahrála také velmi dobře. Oceňuji také scénku s rodiči a zoufalou maminku Medveckou, která přichází na pomoc s lahví - velmi silné a tvrdé!(24.8.2018)

Tu treba pochváliť mimoriadny herecký výkon pána Švehlíka, málokto by uveril, že toho zlomeného človeka s hlbokým alkoholizmom len hrá. Film je komédiou tak z 2%, všetko ostatné je len súbor rôznych situácií, ktoré donútia človeka rozmýšľať. Film rieši problém s alkoholizmom, škoda že sa viac nevenoval tomu, ako sa ten človek vlastne alkoholikom stal. Všetko inak chvályhodné, len ten súcit s alkoholikmi ja žiadny nemám. Kým sú slobodne na ulici tak zvyšujú len kriminalitu a keď sa konečne nechajú liečiť, mesačne štát ich liečba vyjde na niekoľko tisíc eur. Naozaj netuším, prečo by sa na tieto trosky mali skladať slušní ľudia, ktorí sa dokážu ovládať a pijú si v tichosti potajme doma.(1.12.2018)

• Danken

5/10 Film s přesahem a myšlenkou, ale podání a způsob vypravování mi vůbec nesedly.(10.12.2018)

Pro člověka, co skoro nepije je to solidní příjemná pohodovka, nahořklá semi-komedie "o těch druhých". Pro pravidelné pijany je to inspirativní alkomůvíčko, pro chlastuchtivé alkáče návrat do budoucnosti, pro ultimátní píče pak už jenom "behee *zvratk* oubloee". Já se bavil a byl rád, že tenhle osud neni můj. Jediná škoda je, že výsledný produkt neni v dynamice, svižnosti a "mystičnosti" blíž k traileru.(12.7.2018)

Poláci zvládli o něco lépe (Pod Mocnym Aniołem)(22.7.2018)

Silně depresivní s příjemnou dávkou humoru. To jsou slova, kterými bych popsal tento film. Všichni víme, že závislost na alkoholu je velice nepříjemná a tento film o tom krásně, byť bizarně pojednává. Od scén, na které je těžké se dívat, přes krátké a chytré komické momenty, až po chvíle, které mi vhrnuly slzy do očí. A to všechno díky krásné režii Dana Svátka a hereckým výkonům, které jsem tak kvalitní na české filmové scéně už hodně dlouho neviděl. Všechna herecká sláva by ale měla patřit právě Švehlíkovi, který do toho dává všechno a ještě něco navíc. Knížku jsem bohužel ještě neměl možnost přečíst, ale po zhlédnutí tohoto filmu o tom silně přemýšlím. Myslím si, že film by měli vidět všechny, a ne kvůli skvělým hereckým výkonům, výborné režii, kameře, scénáři a tak dále, ale kvůli té hlavní myšlence, která si zaslouží být oceněna. Jedna z dalších výhod Úsměvů je krátká stopáž, díky které je film hezky svižný a netáhne se. Po dlouhé době skvělý český film, který by měl vidět absolutně každý a proto ho velice doporučuji. 8/10(24.7.2018)

Sebelitující zobrazení vochlasty, který má naprosto všechno,takže jeho příběh je nezajímavý (ač Švehlík zahrál dobře). Pak je tu ovšem parta spolupacientů, kteří měli dostat větší prostor. (Dušek i třeba ten dědek z Ulice) Pak jsou tu ovšem ksichty, který vám opravdu dokáží zkazit den. (hlavně ten Maryško a beatboxující buřt) Je cítit velká snaha a potenciál, ale vznikla agitačně-sluníčkově-pseudofilozofická báchorka vožralýho pisálka, kde se objevuje hodně ošklivejch lidí.(9.12.2018)

Důstojný nástupce Menšíkových ptáků...(28.5.2019)

Tenhle film mě hodně oslovil,a to i přesto,že s alkoholem nemám problém.(15.8.2018)

Chvíli jsem si na začátku promítání myslela, že před filmem pouští i jeho trailer. Ale ok, nakonec proč ne, proč to trochu neprostříhat, s daným tématem to může korespondovat jakožto s alkoholovými okénky. Hodně lidí tady v komentářích volá po "nosnějším" příběhu. Inu, ony ty tři měsíce v léčebně mohou být příběh sám o sobě, se střípky příběhů ostatních spolupacientů a těžkým leitmotivem - co sám se sebou. Docela mě bavily různé vedlejší postavy, herecky dobře zvládnuté. A ta velká řada naturalistických scén... no jo, drogy jsou nebezpečné, někdy to končí v sanitce, někdy delírkem, někdy ještě hůř...(23.8.2018)

Úsměvy smutných mužů vyhlížejí jako jedna z mnoha českých tragikomedií. Může působit přehlédnutelným dojmem. Opak je pravdou. Režisér Dan Svátek a knižní předloha Josefa Formánka je tím nejlepším tandemem, který si lze přát. Reálné zkušenosti Formánka jsou převedeny do filmu tak syrově a drsně, že se Vám zatají dech. Skutečně nepřeháním. Ve filmu je mnoho scén, které jsou nepříjemné a donutí Vás zavírat oči. Není to veselá podívaná. Deprese, beznaděj a zoufalství v té nejhorší čisté podobě. Až na dřeň. Herci brilantní. Švehlík, Dušek, Malý, Plesl. Každá postava má svůj příběh, své zastoupení, svůj prostor. Spolupráce s reálnými pacienty je naprosto spontánní. Jakoby herci a pacienti splynuly dohromady a stali se skutečnou komunitou. Nelze opomenout výtečný střih a kameru. Krásně vybrané lokace, jenž dávají další vjemy. Vhodně vybraná hudba. Film neskutečně odcejpá. Chytne od začátku, nepustí. Forma i obsah si potřásají pravicí. Je i přítomen klasický hořký český humor. Postava Duška, která dodává Úsměvům onu magickou a tajemnou vsuvku. Švehlíkovo nasávání, ztráta blízkých, deliria. Malého snaha něco dokázat, změnit. Pleslův šokující příběh. Víte, Úsměvy smutných mužů jsou přesně tím filmem, který by měl vidět každý. Neváhal bych s promítáním v rámci prevence alkoholismu. Vysoce kvalitní evropská podívaná. Úžasní herci. Na konci budete naměkko.(9.12.2018)

Věrohodně natočené, z těch herců šla opravdu vycítit ta zhoubná touha po chlastu.(6.1.2019)

Za mne teda „dost dobrý“. Pravda, raději bych hleděl na příjemnější temata, ale poučení (obzvláště na chybách jiných), není nikdy dost. Zajímavé bylo, že maník (iron man), který měl našlápnuto to dát – všechny prudil, věděl, že chlastat nechce a měl „náhradní program“, to neustál. Ono není divu – to co ho motivovalo – jeho sen, se zhroutilo a měl pocit, že „není pro co žít“ a „řešení“ bylo nasnadě. Velká škoda, že to nedal. I pro kolegy... Jinak osudy (motivy) velice roztodivné. ____ Chudák pí. Babčáková, dostala hnusnou roli vyhořelé, sarkastické a podezřívavé potvory, která by nešťastníkovi asi moc nepomohla. ____ Naštvala mne ochranka. Nesnáším, kdy ten, který má fungovat proti něčemu, dělá pravý opak. Ať už to jsou celníci, policajti, úředníci atp., obecně asi ti, co „berou“. Vrhá nás to někam do orientu, ale chamtivost a neúcta k řádu i druhým (vč. přírody) je nyní asi určující vlastností pozemšťanů napříč národy i etniky. Čest výjimkám! ____ Kdysi jsem zaslechl hlášku (asi od B.Polívky): „Tato, nepij, veselejší už nebudeš“. Naštěstí se dovedu veselit bez pomocí chlastu, ale nechci se (milé dámy) propagovat. Nebyl mi jasný důvod pití hlavního hrdiny, ale časem vytanul – pocit permanentní nedostatečnosti a takto ho nastavila rodina. Ostatně mamča, která klukovi, který je evidentně v prdeli, dovalí v síťovce láhev, by asi rovněž potřebovala terapeuta. ____ Trochu mne zklamal „útěk“ sportu chtivých chovanců a otevřený, bezmála sluníčkářský závěr. Co jako? Dal to, či se o5 vrátil (byl v žalostném stavu přivezen)? Chtělo by to výrazné poučení - tento konec tak nějak neguje úsilí terapeutů i vážnost situace samé.(4.11.2019)

• husokachna

Všechno to filozofování a povídání mi přišlo na škodu a působilo jako pěst na oko k ostatnímu ději. V knížce, kde myšlenky hlavního zpiťara budou asi to gró, to možná fungovalo a asi bych si ji i rád přečetl, bude-li někdy čas. Při sledování filmu jsem ale akorát vzpomínal na Tažné ptáky a Dobré holuby a říkal jsem si, že bych se na ně rád znovu podíval, jak krásně vystihovali tu bezmoc a tíhu boje s alkoholismem a jak moc se mi líbili. Což pro smutné muže s rozpouštějícím se Sheran Duškem asi není moc dobrá vizitka. Závěr - přišlo mi to úplně zbytečný, i když Švehlík je charismatik, to ne že ne.(4.11.2019)

Velmi dobry film s podarenym soundtrackem. Davam poctive 3*(15.7.2018)

• kwaicheng

Bohužel, stejná sračka jako knížka. Bláboly co nedávají smysl, psychotik mezi alkáčema.... ach jo.(17.7.2018)

Při sledování Úsměvů Smutných Mužů mi bylo jasné, že Formánek, kterého jsem předtím vůbec neznal, musí být dobrý spisovatel (nebo se alespoň trefil do mojí chutě). Vůbec mi nevadí nedokončenost příběhů většiny vedlejších postav/pacientů, právě protože se jedná o vedlejší postavy, jejichž funkcí není nabízet úplné subploty, ale skrze ty své neúplné osudy pomoct hlavní postavě úspěšně korigovat ten svůj. David Švehlík hraje výborně, asi bude letos bojovat s Dobrým (Hastrmanem) o lva. Skvělí jsou taky Maryško, Dušek a Malý. Ač se nejedná o snímek formálně nezajímavý, v tomto případě bych upozornil spíš na ucelený, dobře napsaný příběh a zajímavé postavy. 85%(4.8.2018)

Je to drsný vousatý a na nic si to nehraje. Pokud se na to člověk dívá s myšlenkou toho, že vlastně téměř nic není přibarveno, běhá mu téměř celý film mráz po zádech. Chlast je sračka a kdo nevěří ať se podívá.(15.8.2018)

Na Úsměvy jsem se moc těšila, a o to víc mě mrzí, že mi žádná z postav nepřirostla k srdci a chybělo mi, že jsem se nedozvěděla víc o rodině hlavního hrdiny. Nějak jsem nechápala to multikulti obsazení, ale budiž. Dušek hraje sám sebe, Maryško do léčebny zapadne svým vzhledem, Ironman hrál taky slušně a pak i chápu Josefa a jeho účast na maratonu. Asi jsem čekala něco jako byly filmy s Menšíkem.(12.12.2018)

Na české poměry děsně atypický film, který je ale kudla fakt dobrý. Odkrývá přesně to co má a na nic si nehraje. Někoho tam asi bude štvát použitá hudba a ruchy, ale mě to vyhovovalo... Dost to umocňovalo danou atmosféru.(8.1.2019)

Další český film na který jsem se dle anotace nechtěl původně ani dívat - a nakonec slušný lepší průměr a zajímavý příběh který nechá nahlédnout a zamyslet se nad lidskou slabostí...(22.1.2019)

Silné téma i zajímavé postavy. Vše ale sráží neschopný režisér, průměrný scénář a naprosto nesnesitelně napsané dialogy. Většina postav mluví jak kdyby šlo o profesory lingvistiky. Škoda promarněného potenciálu.(12.9.2019)

Kam až musí člověk padnout, kde leží dno závislých GTÁček? Kde je hranice za oponou, odkud se už nedá vylézt v celistvém stavu? Josef Formánek vyprávěl svůj příběh, který byl okořeněn Danem Svátkem o rozsáhlejší životní osudy i tam venku. Tam venku, kde je jediná kapka alkoholu zabijákem. Švehlík, Dušek, Malý a Franěk pěkně hrajou podle notiček. 75%(26.7.2018)

Připomíná hraný dokument, nemá jednu silnou postavu a osudový příběh, ale spíš je poskládaný z osudů jednotlivých členů komunity. Film přesvědčivě ukazuje jak jednoduché je upadnout do závislosti, a těžké se z ní dostat, a dokud si bude závislák lhát sám sobě, nikam se neposune. Tyto staré známé pravdy jsou ve filmu zpracovány civilně, a to přesvědčivěji. Plusové body přihrávají velmi slušné herecké výkony.(22.8.2018)

Po shlídnutí tohohle filmu jsem si hned na schodech kina usmyslel, že musím přestat chlastat - tak dobře natočený to bylo. Sice jsem si potom k večeři dal 3 Plzně, ale to přeci není chlastání, že jo :-) Takhle to podle mě v mnohých případech začíná... Plejáda mých oblíbených herců si tam chlastala opravdu věrohodně, muzika, kamera výborná. Chvílemi malinko zdlouhavé, ale dalo se to vydržet.(2.9.2018)

Kdyby jen téma filmu, ono i povolání hlavního hrdiny dává vzpomenout na U strážnýho anděla, samozřejmě s humorem řečeno. Ale vážně, na zmíněný film jsem si vzpomněl už při sledování traileru, nějaká inspirace možná byla, což rozhodně neberu jako zápor. Úsměvy si jdou svou vlastní cestou, řekněme ne tak brutální (ač se to někomu může zdát nemožné), ale především pravdivou. Právě již v traileru mě zaujaly ony vzpomínkové části, pro příběh tak důležité! Ten má mnoho postav, o kterých zdánlivě neřekne příliš... opravdu pouze zdánlivě, vše je totiž jasně a stručně popsáno právě ve výborně natočených vzpomínkách, mám pocit, že o postavách více vědět nepotřebuji. Tyto části jsou navíc do příběhu umně vloženy, vlastně ho i přes svoji dokonalost spíše doplňují. Vždyť děj by si vlastně vystačil sám, má mnoho silných scén, například Německo, dopis od dcery, návrat Honzy a samozřejmě také závěr. Herecky to potom není pouze o výborném Davidu Švehlíkovi, neméně zaujme i Ondřej Malý a Jaroslav Dušek, z nějž mám pocit, že mu role nemohla sednout více. Nadšenec do zvuku a krásných kompozic samozřejmě nemůže opomenout právě hudbu, kameru, střih a jejich dokonalou souhru, v současném českém filmu vlastně nevídanou. Dan Svátek natočil film, který by měli vidět všichni, už jen pro to poselství, ale samozřejmě i kvalitu. 80%(10.9.2018)

Hodně podařený film. Naštěstí jsem nemusel být v „tom“ zařízení, ale věřím, že bylo podáno dost reálně. Problém byl jasný a existuje. Ne jak jeden chytrák napsal, že nevěří existenci tak extrémního alkoholismu a navíc, že film byl dobrá komedie. Asi se chudák neumí rozhlížet v reálném světě. Herecké výkony byly moc dobré. Překvapil Švehlík a ostatní herci i neherci velice uvěřitelní. Dušek je klasika, takže netřeba ani zmiňovat, ale třeba Ondřej Malý také zabodoval. Člověk neodchází z kina s radostným pocitem, ale rozhodně s dobrým pocitem z dobrého filmu.(17.9.2018)

Nenápadný film z Tuzemska, který o to víc potěší. Po dlouhé době mi česká tvorba udělala radost.(3.12.2018)

Vděčné téma pro každého spisovatele, co se do vodmašťovny dostane. Co jinýho napsat, než příběh figur se kterýma tři měsíce sdílím úplně všechno a taky všechno o jejich životě několikrát v různých úpravách dle aktuálního rozpoložení slyším. Herecky a režijně se filmu nedá vytknout vůbec nic, ale předloha je už taková ,,frenčíza".(8.12.2018)

Řemeslně i herecky film první ligy ( Švehlík ani Malý nikdy nezklamou, jako perlička v obsazení moje oblíbenkyně Špetlíková a Karel Ondrka, který s Kazmou naboural primácké Prostřeno ), ale tématem protialkoholní léčebny tak těžké a depresivní stejně jako filmy o nevyléčitelných chorobách nebo umírání, kterým se obloukem vyhýbám. Chtěl jsem dát jen slabší tři hvězdy, ale dám čtyři za úplný závěr s fotkou opravdového pana Formánka a jeho rodiny, ( plus popisky osudů jednotlivých spolupacientů ) což mi řeklo víc než celý film. Obdivuhodné z čeho se člověk dokáže vyhrabat. Držím palce.(9.12.2018)

konec sveta uz byl..... dobre zahrane, dobre natocene.(16.12.2018)

• jakub.uck

Rok ďábla mínus všechno, co bylo na Roku ďábla vtipné, originální a povedené.(29.12.2018)

Tedy, většinou tyto české naturalistické filmové výjev vynechávám, ale tento mě vtáhl do děje po prvních minutách a vzala jsem to jedním dechem. Moc povedené. Film si nehraje na nějaké americké happyendy, prostě jen ukazuje realitu toho, co se může stát každému z nás, když se přestaneme ovládat a sjedeme z cesty. A pokud budeme mít velké štěstí, podporu okolí a hlavně sílu a vůli jít zase tím správným směrem, dostaneme se z jakékoliv závislosti. Nejspíš to tím chtěli tvůrci říci. Ale naštěstí hodnotím jen objektivně. Musí to být těžký boj a tímto démonem ALKOHOLEM.(30.1.2019)

Ať už jsou to drogy nebo alkohol, vždy to musí být pojaté v drsné a odpudivé formě a je to dobře! Protože to svinstvo je a ničí to hodně ať už jako člověka, nebo okolí a tak!!! Krásně zpracované a zjišťuji, že asi víc radši koukám na dramata, ovšem když jsou dobře udělaná!!!(10.3.2019)

• EllienPM

Nejhůře ozvučený snímek, co jsem kdy viděl/slyšel/neslyšel. David fantastický. Škoda nevyužitého potenciálu - čekal jsem bližší vhled do "zákulisí" léčebny. Nebýt zajímavých (pidi) linií - nevlastní dcera, umřel mi chlapeček a běh, bylo by to naprosto prázdné. Za vidění stojí. Jednou. Škoda...(3.11.2019)

"Fakt mi tohle sezení připadá jak vymejvání hlav nějaký sekty!" Soudce A.K. s lahví v ruce místo soudcovské paličky? Tak trochu ano.(5.11.2019)

Varovné drama, výborně zahrané hlavními i vedlejšími protagonisty. Když se k tomu přidá přiměřená délka a slušný hudební doprovod máme tu příjemný počin.(29.11.2019)

Já toho okatýho Švehlíka fakt můžu. Konečně dostal prostor i mimo seriály a byl skvělý! Film měl na mě vpravdě negativně alkoholový účinek a doma sem studovala, jak je to vlastně s deliriem tremens. Takže bych ho doporučila i zařadit do nějakýho preventivního programu pro školy. Proč ne, stát se to může každýmu. A každej máme nějaký takový lidi v okolí. Po druhém shlédnutí zanechává ještě hlubší dojem.(9.8.2018)

Po velice dlouhé době skvělý český film. Má to kvalitní podklad, a tak dialogy baví a monology vedou k zamyšlení. Po celou dobu film drží hutnou atmosféru, sedí mu komorní provedení, které ještě povýšuje skvělá kamera a hudební doprovod. Cením perfektní výběr herců. Jako bonus po celou dobu severočeský feeling díky výběru herců, lokací, hudby a pod.(26.9.2018)

• Dogfish

Že by po 30 letech Dobří holubi se vracejí 2 ? Švehla to hraje dobře, jen je takový solitér. Zbytek postav celkem nevýrazná. Malý si celou dobu myslí, že to dá, a on to nedal. Dušek je blázen a vlastně hraje sám sebe. Na konec vzpoura jak v Přeletu nad kukaččím hnízdě. Sem tam slušná hláška, ale celkově slabé ...(4.1.2019)

• DAPDO

Za mě velký zklamání, jako drama 50%, jako komedie 10%, takže celkově 30%. Jinak ale výbornej Švehlík, Dušek s Malým dostali strašně málo prostoru a závěr filmu je neskutečně slabý.(4.1.2019)

Příjemné překvapení! Poněkud úspornější a dějově roztříštěnější variace filmu Dobří holubi se vracejí. Mozaika příběhů z psychiatrické léčebny. Dokázal jsem se vcítit do toho zoufalství alkoholika, který je nucen abstinovat do konce života, nechce-li ukončit svůj život předčasně. Švehlík není zrovna mým oblíbencem, ale svého "alkáče" Josefa hraje věrohodně. Zdá se, že jsem objevil svého kandidáta na Českého lva.(9.1.2019)

Po dlouhé době tuzemský film, za nějž by se tvůrci nemuseli stydět i v globálním měřítku. Úsměvy smutných mužů jsou natočeny zajímavým roztěkaným způsobem, který jen podtrhuje rozervanou mysl alkoholika. Způsob vyprávění může působit epizodicky, ale dává ucelený pohled na to, co se odehrává v nitru člověka, který si uvědomuje, že všechno kolem sebe ničí, ale nemůže si pomoct a výzvám okolního světa není schopen se bez flašky postavit. Jsem rád, že zde mohli zazářit i David Švehlík a Ondřej Malý, které jako herce oba docela obdivuji a zde dostali prostor ukázat, že jejich talent je opravdu veliký. Takže plná palba a zaťaté pěsti, ať ta abstinence Josefu Formánkovi vydrží.(3.2.2019)

Film, který mě při sledování moc nebavil, ale když se to rozleží v hlavě, tak to rozhodně není tak o ničem, jak by se na první pohled zdálo. Je fakt, že v mém okolí bych pár lidí dokázal označit za alkáče, ale nikdo z nich nedosahuje takového levelu jak tady ta sebranka z léčebny. Vostré, uvěřitelné smutné.. Prostě takhle to dopadá, když vás ovládne démon alkohol. Lidi se pak mění na Ačka, TAčka a GTAčka....(14.5.2019)

• Mamlas

Alkoholici se léčí, aby nechlastali. Nezaujalo mě to ničím. Nedodíváno.(9.6.2019)

Dost zajímavej pohled na svět očima alkoholika (sakra asi budu méně pít :) Po dlouhé době jsem viděl Duška ve filmu a opět měl dost divnackou roli.. :) je to hodně silné téma.. A věřím že to je asi hodně těžké přestat a vyléčit se.. Doufám že mě tohle mine :) celý film provází zajímavá hudební kulisa.. 65%(18.8.2019)

Slabé čtyři nebo silné tři hvězdy. Co mohlo být českým Requiem za sen nebo Trainspottingem, je "jen" působivou výjimkou na poli obvyklé české tvorby, kde jsou Úsměvy smutných mužů jednookým králem mezi slepými. A je škoda, že přes skvělý casting a zvolené téma toho člověku z filmu zase tolik neutkví.(4.11.2019)

Jsem fakt rád, že to český film nevzdal. Ano, hloubka vedlejších postav je minimální, zasloužily by si více prostoru - ale nakonec je to o cestě Josefa F. a událostech, které ho formovaly. Ne o manželce. Ne o kamarádech. Možná nahodnocuji, ale tento příběh si prostě zasloužil dostat se na plátno a Svátek se toho zhostil dobře.(15.7.2018)

Film jsem viděla vlastně úplnou náhodou, asi by mě nenapadlo, zajít na něj do kina. Ale náhody neexistují, o čemž jsem se přesvědčila hned v prvních minutách. Člověk se během filmu několikrát zamyslí. Ne tak jako povrchově a na chvíli, ale zamyslí se fakt do hloubky. Nevím, jestli to bylo charismatickým hlasem Davida Švehlíka, alkoholismem všech zúčastněných nebo tím, že jsem si uvědomovala, že jednou ta "poslední šance" bude vážně poslední. Celý příběh je hodně drsný, hodně syrový a neskutečně realistický. Na české poměry velmi dobře zpracované téma + skvělý soundtrack.(16.7.2018)

Výborná hudba, těžký téma natočený tak lehce, že se až nechce věřit, jedna hláška za druhou... a zase ta hudba, co mi nedovolila vstát ani od titulků.(14.8.2018)

Prijemna a pritom kruta povidka o chlastani, super herecke vykony, pekne natocene, jen pribeh mohl byt silnejsi(22.8.2018)

neskutečný výkon herců(23.8.2018)

• iz67

Na začátku rychlý trhaný střih - slibné, pak se začíná vkrádat nuda, ale nejhorší na vás čeká v druhé polovině : velkodušné bláboly, prvoplánově dojemné vedlejší příběhy, strašlivý vypravěč. Když k tomu doplníte: klouzání po povrchu, spoustu klišé, špatné výkony ve vedlejších rolích, trapné prostřihy na speciální figurky - neherce, naprosto samoúčelné scény, pak vám jako divákovi nezbývá než do sebe výklopný podle vzoru hrdinů filmu také jednu láhev činu na ex. Tvůrci nemůže stačit myšlenka, že závislost je svinstvo, ale musí chtít a být schopen odvyprávět víc.(11.9.2018)

Každý film, který ve mně vzbudí nejrůznější emoce a zároveň něco zanechá, má u mě vždycky úspěch. A o to víc těší, že se jedná o CZ záležitost. Přesto bych to udělal lehce drsnější a syrovější. 4 hvězdy a na zdraví!(5.12.2018)

Celkem dost síla ten odvykační proces. Hlavně ty delirijní stavy. Jsem rád že nepiju první ligu.(18.1.2019)

ZÁVAŽNÉ TÉMA ,ale s komedií to nemá nic společného.!!Spíš k politování a přání,aby dokázali všichni démona alkoholu porazit.Snad opravdu to pan spisovatel Formánek dokáže!!Moc mu to přeji.(24.1.2019)

Posílat se je naše poslání!(7.4.2019)

Černá komedie která ukazuje kam až člověk může zajít a jak může dopadnout kvůli alkoholu.... Opravdu povedené a doporučuji shlédnout.(26.5.2019)

Silný příběh Josefa Formánka, kterému patří ke cti, že svůj boj vyhrál. Jinak je to film bez příkras a měl by se povinně vysílat mladým lidem, jak lehce se dá sklouznout z příjemného alkoholového občasného opojení až na samotné dno alkoholového pekla a podívaná to občas není příjemná, hlavní roli Davida Švehlíka doplňují příběhy ostatních z protialkoholové léčebny, kterým vévodí Ondřej Malý a Jaroslav Dušek. Možná škoda, že nedostali ještě o něco více prostoru.(13.1.2020)

”Nedokážete žít sami se sebou.”(16.7.2018)

Zhruba 10 dnů od začátku promítání se tomu propadlo hodnocení zhruba o 10 bodů- aktuálně to má už jen 78 procent. Není to nejlepší film, kterej jsem kdy viděl. Dokonce to není ani nejlepší film o alkoholismu, kterej jsem kdy viděl. Je ale ještě pořád dost dobrej, hodně silnej- ale hlavně: ohromně důležitej a užitečnej. Chlast rozežírá naši- českou společnost jako rakovina. Musíme nutně přibrzdit, musíme konečně pochopit, že to naše nekonečný chlastání není bez následků, musíme se chytit za nos a k tomu se asi potřebujeme posrat v kině. Úsměvy smutných mužů k tomu mohou být příležitostí a impulsem. Panu Formánkovi děkuji za odvahu, Davidu Švehlíkovi za perfektně odvedenou práci- v lepší formě jsem ho ještě neviděl. Jistě je to i tím, že je role Josefa opravdu výjimečná a nabídla mu ohromný prostor. Využil ho dokonale. Režisér Svátek je mistr chaosu, gratuluji jemu i střihačovi, že ho dokázali učesat do této podoby, která by snad mohla být pro méně náročné diváky ještě přijatelná, přičemž v očích náročnějších diváků film povyšuje na umělecké dílo.(21.7.2018)

100% dobří holubi se vracejí i po 30 letech.(2.8.2018)

Pro me hodne rozpoluplny film. Jelikoz nemam uplne kladny vztah k alkoholu a opilce uplne nemam v lasce... Tohle mi mistama prislo hodne ujety az snad nerealne... A pokud je to realne, tak to je opravdu hodne smutne.(10.9.2018)

Není to Rekviem za sen, ale je to o to silnější film, protože je ryze český v tom nejlepším slova smyslu. Národ alkoholiků, který si vypěstoval kult alkoholu s lehkým úsměškem potřebuje přesně takové probuzení. Herecké výkony jsou snad nejlepší, co jsem viděl za nevím od kdy, protože ta banda tragických hovad to nehraje, oni v té léčebně prostě musí být. David Švehlík je démon. A každý z nás by tam potenciálně mohl být s ním. A nikdy není vyhráno. Nikdy. Úžasný zážitek a vpálím si to velmi brzy znovu, ideálně v kocovině. Pro Daviese, to jsi z nějaké slušné doby, ne? V 15ti letech jsme drželi v jedné ruce zelenou a v druhé vodku. A nebylo to bohužel naposledy. Tvrdej se chlastá i v téhle míře i mezi "slušnýma lidma", neboj se...(17.9.2018)

Docela drsně popsaný život závislého alkoholika. David Švehlík zahrál svoji roli skvěle, ostatní na mě působili dost herecky. Jinak děj byl víceméně smutný, za to dost reálný. Dávám tři hvězdy, 55%.(1.12.2018)

• hurki

Hodně velký a nudný hovno, jdu si něco namíchat....(2.12.2018)

Jako když se díváš na nedokončený plátno. Spousta skvrn, který chceš pochopit a možná i dokážeš rozeznat kontury, ale pořád je to amorfní a pro tebe samotnýho nezřejmý, nejsi schopnej se s tim úplně ztotožnit a vzít si z toho pointu, která je za shlukem schovaná. A přes tu agitační signaturu a vnitřní rozpolcenost nakonec dostaneš chuť na panáka.(7.12.2018)

• Pitryx

Jaképak úsměvy? Tohle nebyla komedie. Nevím co to bylo, ale rozhodně to byl nejslabší a nejhorší film na toto téma. Tu dvacítku má také za to, že jsem to vydržel až do konce bez rychloposunu. Nezaujalo to prostě vůbec ničím, snad jen malililinko okrajově.(3.1.2019)

Pěkný počin, ale bohužel dost plochý. V podstatě jsme se nedozvěděli o nikom nic... Škoda, potenciál to mělo...3 lepší hvězdy za nepřekonatelného Švehlíka.(9.1.2019)

Zatim co u predesleho sledovaneh filmu Chata na prodej, kde atmosfera chaty me dodutila u filmu neco popijet, tenhle film naprosto opacne. Mate chut snad jen na sodovku. Naprosto naturalnim zpusobem je zobrazen vztah zavislych k alkoholu, abstaky, deliria, neschopnost abstinence a jeji nasledky, zoufaly zivot, odnaucovani. Silne tema, silny film.(14.2.2019)

Výsledný celek není ničím objevným. To si opravdu nenalhávejme. Ale otevřel se tady nevídaný prostor pro herecké výkony, nad nimiž nepřekvapivě ční David Švehlík a musím použít spojení, že je nevídaná drzost od ČFTA ho ani nenominovat. Ale co si budeme povídat, když se nejmenujete Biermann, tak holt.. Nic. Úsměvy jsou prostě herecký film s nepříliš dobrým scénářem a kupodivu i technickými profesemi. 50%(21.2.2019)

75%(12.8.2019)

Režisér D. Svátek na to išiel dobre. Autentické prostredie a skutoční ľudia/herci, z ktorých kričí, že majú nemalé problémy. V centre pozornosti je spisovateľ Josef, ktorý, ako sa to dalo očakávať, zvládne zvíťaziť nad svojimi problémami len na druhý pokus. O živote ostatných sa dozvieme v rámci spoločnej terapie – čo človek, tak príbeh. Jediný, čo postrácam, je lepšie zainteresovanie rodinných príslušníkov jednotlivých pacientov do príbehu. To, čo vidíme, slúži len k doplneniu príbehu jednotlivých postáv. Film, ktorý jednak plní úlohu odstrašujúceho charakteru, jednak slúži akémusi prvému kroku začať bojovať s veľmi škaredou závislosťou človeka. P.S.: Nenechajte sa oklamať s naznačením žánru „Komédia“. Je tu síce pár vydarených poznámok, ale toto z filmu ešte nespraví komédiu. Osobné hodnotenie: 76% (***) (22.8.2019)

Všechno je silné, dobře natočené, ale nedotklo se mě to. A navíc zůstáváme stále v léčebně, domů se nedostaneme, pokud nepočítám pár slabých minut. Bohužel srovnávám s Dobrými holuby, tam jsem měla pocit, že znám i Menšíkovu rodinu a hltám každou pohnutku k dalšímu loku.(4.11.2019)

Jak to říct, Švehlík mě baví jako herec čím dál víc a tady hraje velmi uvěřitelně. Je to první zfilmovaná kniha Formánka, kterého jsem zatím vnímal spíš z jeho glos, a u mě dobrý. 75%(4.11.2019)

(7/10). Je až neuvěřitelné, co dokáže alkohol s člověkem udělat.. Je to opravdu droga a jedna z nejlevnějších a nejdostupnějších.. Švehlík to hrál velmi přesvědčivě a z některých záběrů mi bylo opravdu úzko.(4.11.2019)

Konečně jsem se dočkal a Skejpr hraje i v něčem jiném než v Prostřenu!(4.11.2019)

Filmy o chlastu a i ty z protialkoholních léčeben bychom mohli, díky jejich počtu, vyvážet (nejlepší dle mě je Ikarův pád). Tento symbolicky upomíná na "dobré holuby" několika prostřihy na kolem léčebny letící ptactvo. Co jinak? Váš, v tomto případě Formánkův příběh, aby byl zobecnitelný a silný musí mít nějaký přesah. Tady se mi zdálo, že jsem jen sledoval snůšku divnolidí, kterým prsatý maratonec krade příběhy...Do toho kapka magické Duškova realizmu a jsme kde? Před léčebnou...nevím jestli je to dost...(18.11.2019)

Trochu úmorné čekání na konec. Alkoholik nejsem, ani v okruhu blízkých žádného neznám, a asi proto nedokážu tolik ocenit ve filmu to, co jiní třeba ano. Pro běžného diváka, který s danou tématikou nemá zkušenosti, je to jen dost dlouhý a nudný snímek, kde se celou dobu čeká, kdy se konečně něco stane.(23.11.2019)

Velmi dobře obsazený film o komplikované problematice nemoci zvané alkoholizmus.(26.2.2020)

Perfektní film, zejména na zamyšlenou, jak chlast dokáže zničit životy. Výborné herecké obsazení, hlavně Švehlíkové, to je perfektní tah. Subjektivně jsem však toho názoru, že to je dobré pro ty, co alkoholu moc neholdují, a ty ty vystraší – chvilkově, než aby to ty, co pijí a nepřiznají si to, odnaučilo.(26.7.2018)

Tak se mi konečně podařilo jít do kina a odcházet spokojená. Snímek se na české poměry opravdu povedl. Syrově vylíčený alkoholismus ve mně zanechal smíšené pocity a radost, že nejsem alkoholik. Slyšela jsem, že někteří vyléčení alkoholici, kteří film viděli byli v šoku z autentičnosti filmu. Proto rozhodně dávám pět hvězdiček a těším se až si přečtu i knihu Josefa Formánka.(30.7.2018)

David Svehlik rulez!(1.8.2018)

Po nadšených recenzích jsem čekal asi přece jen o něco víc. Je to vážně super zahrané a je to šílená depka. Ale zároveň je to takové až moc útržkovité, bez vývoje, některé scény dost nepovedené (rádoby umělecké zrychlovačky smíchané s beatboxem byly IMHO velkým šlápnutím vedle). Spása českého filmu to nejspíš není, i když je mi jasné, že to určitě dostane spoustu Lvů.(10.8.2018)

Zajímavý a vůbec ne špatný pokus o ztvárnění velmi složitého tématu. Ale film mi moc neseděl , i když měl silné herecké obsazení a některé výborné scény, bylo to spíš jako vyprávění, něco jako dokument nebo naučný film. Kdyby to promítali ve školách, asi by to studenty moc nezajímalo, alkoholik se na to dívat nebude a tak to zbývá nám, zvídavým divákům, nebo příbuzným alkoholiků. Možná, kdybych neviděla Rok ďábla, tak bych přidala jednu hvězdu. Ale já ho viděla a je to můj oblíbený film. A bohužel mi některé scény tento film připomínaly ( Dušek x Plíhal ). . Oceňuji realistický závěr, který měl v sobě jakési kouzlo. Doporučuju mnohem lepší film o alkoholikovi My name is Joe.(28.8.2018)

7/10(2.9.2018)

Doufal jsem sice v trochu víc Úsměvů, kterých jsem tu sotva pohledal, ale na druhou stranu tu zbyla spousta prostoru pro hlavní myšlenku filmu. Ten působí dost výchovným a odstrašujícím dojmem a zvlášť u některých scén se s problematikou chlastu vůbec nesere. To sice vůbec není na škodu, u silných jedinců se to ale přeci jen může minout účinkem, protože já jsem hned po návratu z kina musel jít a otevřít si šlahouna. V kině jsem si ale těch 90 minut protichlastací propagandy užil celkem slušně. My, co si dáme jednou za čas v hospodě pár piv a k tomu nějakej ten vitamín, nemůžem mít páru o čem je řeč. O tom, že když už není co, dá se chlastat i benzín. Zahranej je film taky slušně, David je opravdu výbornej. Snad jen hudba na mě působila lehce rozporuplně, ale asi spíš lepší než horší. Navíc mám rád filmy, který ani přes svojí relativní nechutnost neztrácejí naději... 78%.(16.9.2018)

Wow! Tak mladej Švehlík už je opravdu PAN herec! Gratuluju! Super. Film po všech stránkách OK, líbila se mi i beatboxový podkres (aka hudba). Nebylo to úplně na plný počet bodů, ale hodně dobré!(25.10.2018)

• rigby

Knižní předlohu jsem nečetl, ale může to být zajímavé čtení. S největší pravděpodobností funguje lépe než podle knížky natočený film. Dobří holubi měli aspoň jednoznačné poselství podpořené silnými osudy a příběhem. V tomto případě se jedná o smutný osud, který se může změnit v pozitivní závěr. Ale jinak je to i na devadesát minut nedostačující.(28.11.2018)

Konečně se v Čechách začalo něco dít, co se týče situace ve filmovém průmyslu. Film, který sice vychází z knihy českého spisovatele a natočili ho Češi, ale je pochopitelný i pro všechny ostatní země. To lze považovat za takový malý zázrak. Konečně zdejším filmařům došlo, že jestli se chtějí někam pohnout, tak musejí točit filmy o světových, a ne pouze o českých tématech. Co se týče samotného filmu, tak musím říct, že jsem byl velmi překvapen. Začátek filmu je pro diváka hodně nekomfortní a drsný. Postupně se ale všechno začne posouvat z agresivní na myšlenkovou rovinu a to přidává filmu emotivní hloubku. A David Švehlík má podle mě Českého lva v kapse.(1.12.2018)

• a0001

Film ako stelesnená nuda, neuveriteľne mŕtva, až depresívna stopáž, ktorú lemuje nudný, chabý dej.(2.12.2018)

• fafejt001

NĚJAK jsem čekal od ,, hvězdné " trojky daleko něco více . Dušek se rozplynul u brány , nechápu . Chybí tomu filmu opravdovost a osudy rodinných příslušníků . No Dobří holubi .... jsou stále na špici .(25.12.2018)

Dala jsem 3*/5*, ale neznamená to, že film byl průměrný. Téma je velmi silné, David Švehlík hraje dobře (díky němu jsem sledovala i Život i dobu soudce A.K.)...Mnohem zajímavější mi ale přišly příběhy těch ostatních "alkáčů". Možná mohl mít film i o deset minut víc a občas se mohli ponořit hlouběji do ostatních postav. Neznám předlohu - knihu - , ale jako režisér jinak Dan Svátek nezklamal. Stejně tak jako v "Hodinu nevíš." Rozhodně stojí za zhlédnutí.(30.12.2018)

Tady neváhám ani vteřinu. Maximální hodnocení za skvěle realisticky a syrově zpracované téma alkoholismu a parádní obsazení všech postav. Hlavně pánové David Švehlík, Ondřej Malý a Jaroslavové Dušek a Plesl. Skvělí ale byli všichni. Hodně mě bavil Jiří Maryško a potěšil mě i Karel Ondrka. Všichni byli uvěřitelní. Hudba v podstatě nenápadná, ale skvěle korespondující s dějem. Divák nemá čas se nudit a vše krásně plynule odsýpá. David Švehlík má neskutečné charisma a kouzlo. A taky dobrou figuru. Z mého pohledu jsou Úsměvy jedním z nejlepších našich filmů za rok 2018.(2.1.2019)

Měl by mít management likérky Božkov strach, že klesnou tržby a odměny budou zákonitě nižší. Nemusí. Klid. Chlastalo se, chlastá se a chlastat se bude. Ani Doc. MUDr. Jaroslav Skála, který celý život zasvětil léčení alkoholismu a dalších závislostí a uvedl do provozu odpočívárnu pro nalitý, nebyl schopen vysvětlit „Proč se jeden stane alkoholikem po vypití několika piv, nic ho nezastaví a uchlastá se postupně k smrti a druhý chlastá celý život a alkoholik z něj není?“ Klady : Takový slušný následovník filmů Dobří holubi se vracejí, Ikarův pád, Tažní ptáci. Poklona Davidovi Švehlíkovi, byl super. Zápory: Hudba mě každou chvíli přiváděla do alkoholického absťáku, asi to tak mělo být.(7.1.2019)

Film ukazující všechen ten hnus, do kterého spadnou lidé závislí na chlastu. Hodně depresivních 90 minut, které zpříjemnil jen povedený casting, všechny hlavní postavy jsou výtečně zahrané a David Švehlík ukazuje, že je nejvýraznější hereckou personou své generace.(13.1.2019)

• raxxx

Jak jsem tu na diskuzi čet to neni film ale Trailer.Ve filmu vubec neni popis duvod destrukce J.F. bývaleho šeferktora Kokteilu který procestoval prý 102 zemi a z duvodu nějakch jednáni a schuzek žačal chlastat proto že u nás je alkohol tak levný !!! chudak , rozhovor pro časopis Reflex ale za film J.F. nemuže , prostě nepodařena věc.(16.1.2019)

Tomuto filmu můžu vytknout jenom pár věcí, které bych spíš jen rád viděl, než že by mi tam nějak zásadně chyběly. Jinak je to film, který téma zpracovává opravdu reálně a stejně tak i jeho děsivost a beznadějnost.. Bylo to až moc krátké. 120 minut stopáže nebo dokonce rozdělení do dvou částí by Úsměvům jenom prospělo. Hodně postav a jejich dějových linek bylo utnuto dost brzy a nerozváděno, jak by si zasloužily (Marika, Milan, Soňa a další). Milanův odchod ála Prot mi do filmu popravdě neseděl.. Mám Duška svým způsobem rád a jeho herectví je kapitola sama o sobě ale do tohoto filmu, eeh.. No, nevím. Náznak tajemna ano, takto ale radši prosím ne. Respektive ne v tomto konkrétním filmu, kdekoli jinde ano, děkuju. A poslední výtka je k samotnému závěru, který dopadne jako kosa na kámen, respektive jako klapka ve střižně a ukončí film ve fázi, kdy jede velice slušným tempem a nechá člověka na pochybách, jestli něco nepřehlédl anebo jestli se nečeká na další díl (což snad ne, určitě chápete, jak to myslím). Suma sumárum, pouštět na středních školách nebo ještě lépe zajít na to do kina s dospívajícími potomky či se na to nejlépe s nimi podívat doma, a i osamotě a ačkoli si myslíte, že takový problém sami nemáte.... (...). 4/5(21.1.2019)

Velmi útržkovitý děj, bez hlubšího ponoření do myslí a osudů hlavních postav. Oproti knize, zkrátka poměrně ploché, a to je škoda! 60%(22.4.2019)

• nikinikiniki

Nevyužitý potenciál... a to je velká škoda! 92 minut jedné velké nudy, kde se prakticky nic neděje. Vždycky si alkoholik myslí, že se vyléčil, jde ven, načež se opět vrátí zpět. A takhle pořád dokolečka. Role Simony Babčákové jako primářky super, i když tam moc nebyla, a David Švehlík taky super, stejně jako role psychoterapeutky, kterou hrála Marika Procházková. Je to fakt škoda, protože dobrý námět, ale chybí opravdu hodně. Proto vážně nechápu zdejší hodnocení... Podprůměrný film!(11.6.2019)

Úsměvy smutných mužů si vybraly ne zrovna divácky vděčné téma alkoholismu a boje proti němu v léčebně. Těžké to měly i v tom, že v minulosti u nás vznikly na tohle téma velmi dobré snímky, například Dobří holubi se vracejí a Tažní ptáci. Na druhou stranu se z toho poměrně snadno dá filmařky vytěžit silný příběh, tady je to navíc podloženo dobrou předlohou Josefa Formánka. K silnému příběhu, nebo spíš ke směsi silných příběhů všech léčených, se naštěstí dostavili i dobří herci, kteří to všichni parádně zvládli. No, nebudu vychvalovat jednotlivé složky filmu, možná stačí je napsat, že mě nenapadá, co bych vytýkal. Ano, něco by se jistě našlo, ale při sledování jsem se tak ponořil do atmosféry a příběhu, že jsem jednotlivé nesrovnalosti nevnímal. Proto Úsměvy smutných mužů všem rád doporučím, i když to místy nebyl pěkný pohled. No a dát si za cíl uběhnout maraton doporučuji také a ani před tím nemusíte chlastat první ligu. :-)(3.7.2019)

Dark side.(27.8.2019)

Příjemný film o drsném fenoménu (zvláště v Česku). Hrany jsou notně zaobleny a hrozivým stavům se spíše vyhýbá. I proto se v neděli večer můžeme v klidu dívat na rozvraty rodin a krizové stavy. Vážím si filmu bez větších slaboduchých scén tak typickým pro český mainstream a výkonu Švehlíka s Malým. Pokračování by bylo zajímavou volbou, co třeba pohled rodin alkoholiků?(4.11.2019)

• brasek

Snímok ponúka zaujímavú tému, žiaľ v nie veľmi zaujímavom prevedení, príbeh dokonca nudí. Neustále flashbacky jednotlivých postáv a predkladanie myšlienok je niečo desné a nezaujímavé. Postavy z príbehu sú nudné, bez emócií. Proste chýba tam alkoholik Lexa a celá banda kladných i záporných hrdinov ako bolo vidno v snímku Dobří holubi se vracejí.(4.11.2019)

Mazec... a tak to chodí. Pár let života pryč a oni o tom ani neví. Rodiny se trápí, lidé kolem nich se trápí....a oni si myslí, že jim všichni ubližují. David se do toho položila tak věrohodně... ty pohyby, motání, gestikulace, výraz ve tváři, kdy mimické svaly povolí a člověku nějak prapodivně upadne obličej.....lidé v léčebně, závislosti.....jak jsme my lidé slabí....výborný film :-)(21.1.2020)

Těžká tématika, výborně zpracováno. Až mrazí, když si člověk uvědomí, do jakých sraček se dá spadnout. Sice jsme z kina nedocházeli moc naladěni, ale je užitečné film zhlédnout. Moc se nám líbil Švehlík v hlavní roli. Dávám 85%.(14.7.2018)

To, že jsou scény bez přikrášlení posiluje autenticitu i prožitek. Hlavní hrdina je však tím, kdo zde vládne. Herec oddaně, přesně a věrně táhne celý film... je pohrdavý, protivně ohavný, sebelítostivý a hlavně zdrcený. Nejvypjatější jsou ovšem rodinné scény, které ukazují tu nejdrsnější realitu a jsou tak silné. :)(15.7.2018)

Takže... Smekám před tvůrci, smekám před herci, smekám před hudbotvůrcem, smekám před panem Formánkem. Nikdy jsem na českém filmu v kině nebyla, já vlastně na české filmy téměř nekoukám, ale tento mě zaujal ihned jakmile mi jeho trajler vnutila některá ze sociálních sítí. Byla jsem zvědavá, jestli film bude stát za to, nebo jestli veškeré zajímavé scény vyplýtvali do traileru a teaseru. Je možné, že ano, ale i tak jsem byla naprosto odvařená z toho, že ten film je mnohem víc než se mi na první pohled zdálo. Tohle je černý film, černá komedie a syrové drama. Ani vypravěč, ani hrdinové, ani lékaři neměli potřebu divákovi podsouvat jak se u sledování má cítit a s kým sympatizovat a s kým ne. Chvílemi jsem měla pocit, že film má společné znaky s Rokem ďábla a hodinu tipovala jestli ten prošedivělý alkoholik s černými brýlemi je zpěvák z Čechomoru. Smála jsem se nahlas a naprosto mi bylo jedno, že jsem jediná ze sálu. Totálně jsem se do toho vžila a mít v sobě pár panáků ginu, rozhodně na konci vstanu a zatleskám. Milovníci skandinávské tvorby zaplesají blahem.(18.7.2018)

Slabší 3 hvězdy. Nějak mě film nevtáhnul. Celou dobu mě rušila nekonzistentnost - nejasný žánr, mix stylizace a realističnosti, špatné herecké výkony ve vedlejších rolích (jak z Divadla Sklep), vůbec casting - figury z nekonečných seriálů, co hrají pořád stejný mělký charakter, akorát v jiném snímku. Z příběhu bylo vypíchnuto pár osudů, ale u ostatních postav se člověk vůbec nedozvěděl, kdo to je a proč. Spíš sloužili jako vycpávka. Výborný byl Jaroslav Dušek, David Švehlík celý film táhnul. Bylo zde pár silných nebo vtipných a dobrých momentů. Celkově to ale na mě nefungovalo.(24.7.2018)

• pan_buh

Klišé, klišé, klišé....(28.7.2018)

Vynikající vhled do neradostného světa alkoholiků. Herecký koncert D.Švehlíka a dalších : 5 hvězd a 90 % ...... .(2.9.2018)

Bylo to příjemné, k zamyšlení, vtipné. Dějová linka nebyla zbytečně náročná, i když by to možná film trochu víc posunulo, ale na komedii s myšlenkou to stačilo. Je pravda, že charakteristika postav nebyla příliš vystavěná na to, aby se divák mohl plně vcítit do manželky nebo i do dalších alkoholiků, což je podle mě pro toto téma také důležité. To se ale snažil vykompenzovat jinými prostředky. Vcelku to byla zajímavá a nezvyklá česká komedie, která má i něco do sebe.(17.9.2018)

Úsměvy smutných se rozhodně řadí k těm lepším českým filmům, nicméně mě ve sledování občas přerušil silný cringe vyvolaný několika do očí bijícími prvky - třeba když v prostředí rodiny ze střední vrstvy naleze alkoholik skoro bez oblečení do úplně nového, nablýskaného auta, nebo když se šťastná rodinka rozhodne jet stejně šťastným vláčkem za svou dcerou do Německa. Až při titulcích jsem tyto scény pochopila, protože partneři České dráhy a VW tu byli zmíněni několikrát. Co se týče hereckých výkonů - Davidovi Švehlíkovi jsem to většinu času naprosto věřila (i přes ty všechny občasné příšerné efekty) a zbytku rodiny také, jen bych ráda viděla trochu více prostoru pro jejich reakce a životy, když už se jejich nejbližší léčí z těžkého alkoholismu na léčebně. Přesto ve mně ale film rozhodně vyvolal přinejmenším obdiv - prostředí alkoholové léčebny se zajímavými příběhy(obzvlášť jeden mne tedy nepřestával překvapovat) a skoro až autentickým okénkem do života na léčebně, které dává divákovi nahlédnout do reálného režimu na léčebnách (nejen drogových a alkoholických). Celkově film rozhodně doporučuji. Samotný fakt, že takovýhle film pochází z Česka, jej v mých očích pozvedá na další úroveň a dělá z něj další must watch minimálně pro všechny, koho znám.(9.10.2018)

Priznať si prehru znamená byť na uplnej nule, ani o kúsok viac. Budeš to vedieť podľa toho, že sa tam už nikdy nebudeš chcieť vrátiť.(1.12.2018)

• solisoli

Kam Československá kinematografia speje. Inšpirácia k skutočnému príbehu na TV úrovni. Nepravdepodobný scenár a nevydarená réžia za podpory chabých hereckých výkonov. Takto asi by som zhrnul tento nepodarený cyklus o alkoholickej liečebni a jej pacientoch. Spústa prázdneho nevyužitého času voči hlbšej analýzy pacientov to celé doslovne unavovalo blbosťou, naivitou a trápnym humorom.(2.12.2018)

Nemám k chlastu žádnej vztah. Znám pár lidí, co takhle extrémně chlastaj a jsou to trosky, ano je to humus ...ale nelituju je, každý svého štěstí strůjcem. Důvod mých 3 hvězd je ten, že jsem před nedávnem viděla polský film U strážnýho anděla ...a ten na mě zapůsobil o něco víc...no a přiznám se, i ta moje skoro abstinence. Já to chlastání zkrátka nechápu.(2.12.2018)

• Fracek

Něco tomu chybělo, Dušek tam zahrál sám sebe, a zbytek jsem dokoukal, abych se přesvědčil, že to skončí přesně tak, jak to skončilo.(18.12.2018)

Je zvláštne sledovať takýto film pár hodín pred firemným alkoholickým večierkom :) Ale ano, vystihli to" černou, vezěmte to černou celý ješte jednou" ... Tvorcom sa poradilo ťať do živého a presne o to má v takýchto filmoch ísť. David Švehlík veľmi presvedčivý. Snáď to chcelo len trochu viac rozvinúť deštruktívny dopad na rodiny a ich pozadie. Ale aj tak film ako celok výborný ... kto chlastal, ten chápe.(21.12.2018)

• Slepejsek

Slibné téma, které se bohužel rozplynulo v prázdných frázích. O zrůdnosti alkoholismu a zrádnosti alkoholu se tu hodně mluví, ale málo skutečně ukazuje. Mým dominantním pocitem při odchodu z kina byl dojem, že jsem právě zhlédl amatérskou školní agitku. Z příběhu hlavního hrdiny chybí to nejpodstatnější - jaký vliv vlastně měl alkohol na jeho rodinu. Co ho do léčebny přivedlo poprvé. Co jeho ženě tak moc vadilo? Podobně je tomu i u všech ostatních alkáčů - všichni jsou tu vylíčeni tak, že se dobrali k nějakému velkému životnímu zklamání a to je nakoplo tak, že začali chlastat jak duhy. Tahle otázka padne i na jednom sezení - "kdy jsi začal pít?". Myslím, že to je zcela špatně postaveno. Pít začali všichni svojí první skleničkou v životě. Nemyslím, že závislost vzniká na tom, že se člověk párkrát ožere na plech. Myslím, že to začíná na pár skleničkách, na pár víc skleničkách, až najednou bez skleničky den nejde dát. A s ní nakonec taky ne. Stejně naivně a idylicky je líčen pobyt v léčebně. Žádné konflikty, žádné příznaky absťáku, žádné fyzické ani psychické problémy, všichni jsou naprosto vyrovnaní a v pohodě. S výjimkou příjmů a pochcanýho prkýnka. Vedle Josefa nejvíc bije do očí nezvládnutý příběh Ironmana. U něj se sice hodně opakuje čím byl, ale o jeho sestupu na dno se nedozvíme skoro nic. Půl filmu pak otravuje svými chytrými řečmi, aby ve je ve finále rozmetal na cáry. Přitom nezodpovězenou otázkou zůstává proč nedoběhl. Bylo jeho zdraví už natolik podlomené, že to prostě tělo nedalo? Při jeho posedlém běhání v léčebně? Neměli to v tom případě doktoři poznat a říci mu, že tudy cesta nevede? Nebo prostě jenom psychicky neunesl, že už maraton nedá? Ale to znamená, že jeho předchozí moudra nebyla žádným poselstvím ani těžce nabytou zkušeností, ale jenom vylhanými oblbovacími frázemi, protože jeho dno bylo v tu chvíli ještě před ním? Tu nejhorší službu ale dělá filmu až pseudomystický odchod Milana - taková ofsajdová výhybka ke grotesce... Smutné. Smutnější o to více, že autor předlohy a spoluautor scénáře vycházel ze svých osobních zkušeností.(25.12.2018)

Je to natočeno s citlivým porozuměním, ale zároveň to ukazuje všechny možné průvodní hrůzy alkoholové závislosti.(6.1.2019)

Nejdříve jsem četl knihu J.Formanka a teď zkouknul tuten film. Scéna s počůraným Švehlíkem, vyšilující Marikou a řvoucím dítětem mě fakt rozsekala a ta právě v knížce nebyla. Jeden z mála případů, kdy je pro mě film lepší, než předloha. Pokaždé, kdy teď ředím Morgana s Colou si na to vzpomenu. Výchovný koncert páně Švehlíka, Malýho a Duška. Masakr!!!(8.1.2019)

• Tomiczekk

Není šálek mého čaje. 1* za obsazenost herců(20.1.2019)

Po dlouhé době kvalitní český snímek. Velice zajímavá volba tématu, kde rezonuje téma alkoholismu a všeho co s sebou tento démon přináší. Popisuje životní osudy několika pacientů protialkoholní léčebny, zejména pak toho, proč alkoholu propadli. Zajímavé herecké výkony přitom méně známých českých herců.(27.1.2019)

Velmi silné téma. Za mě je i dobře zpracované a z hlediska herců i dobře zahrané. Jediné co mi vadí , tak jsou v některých scénách nepříjemné zvuky a pohybování kamerou. Nepochybuje, že to byl záměr, ale občas se to tam tolik nehodí. Snímek je už díky tématu dost nepříjemný, ale to je na něm právě to úžasné. Hodnotím 4 hvězdy.(28.1.2019)

Nejsmutnější je, když vám v průběhu sledování filmu dojde chlast a musíte to dokoukat o čaji. Ono vůbec to "dokoukat"... konec nečekejte, žádný to nemá a zřejmě ani mít nemůže (má to dlouhé titulky, to je fakt). Nějaké sdělení tam bylo a jeho rozkódování bude chtít ještě čas. Chyběla tomu hloubka, tragické příběhy vejdou dovnitř, vyjdou ven, možná kdyby se tam toho rozehrálo méně a nechalo to nějaký prostor pro drama. Možná jako kniha by to zafungovalo lépe. Takto to bylo jako cigánská férovka, kdy si uvědomujete co se děje a rázem to přijde zprava, zleva, loket, koleno a už se sbíráte ze země a jdete domů a říkáte si, že tak hrozné to zase nebylo, ale proč to opakovat?(11.2.2019)

50% - komentář 20ti slovy: Komedie? Vůbec. 90 minut se koukáte na chlapy, jak "relaxují" v léčebně...ale fandil jsem jim. Každopádně, docela kvalita na české poměry.(22.2.2019)

Pozitivom tohto filmu je že nesklzol do citoveho vydierania.Film je dôstojnou vypovedou človeka,ktory je zavisly na alkohole.O vedlajšich postavach sa toho vela nedozvieme a samotny pribeh pôsobi značne roztireštene.Usmevom smutnych mužu sa da vyčitat ista klipovitost.Filmu ani velmi nepomohol rozpravač.Celkovo skôr priemerny film,ktory môže rychlo vyšumiet z hlavy.(20.3.2019)

Povedený náhled do životů českých alkáčů... lze jedině doporučit. btw... pobavil velitel deváté mezigalaktické flotily alias archanděl Gabriel :_)(21.4.2019)

• Karell840

Předlohu neznám. Film mi připadá nevyvážený - neví co chce, tak dělá od všeho trochu. Hlavní hrdina je, tak dáme i hodně vedlejších. No máme hlavní dějovou osu, máme jich víc, tak tam nápereme i nějaké anekdoty, které nikam nevedou. Občas humor, flashbacks v nadsázce. Závěr hluchý. Švehlík hraje dobře. No znám určitě horší filmy, ale tohle je prostě takový jako když někdo napíše autobiografickou knihu a pak podle toho napíše s režisérem scénář a nechce na nic zapomenout a musí tam být humor. Je to takové jako koukatelné, ale nic moc to ve mě nezanechalo.(22.4.2019)

• Dawe2

Čekal jsem mnohem víc, film mě nebavil. Nevyužití potenciálu příběhu, neschopnost diváka zaujmout a udržet. Dějová linii je rozvleklá a nekontinuální. Druhá hvězda za téma a nastínění problémů vyléčených alkoholiků. Byť zde zavedeno do totálního extrému. Ani Švehlík neměl moc prostoru ukázat co v něm dřímá, natožpak ostatní. Možná maličko Malý. Tohle opravdu nezaujalo.(14.5.2019)

Průměrný film, který ovšem jasně ukazuje, jaká je závislost kurva a co s člověkem dělá.(18.6.2019)

Slušná sonda do života alkoholikov ale bez výraznejšej katarzie. Po hereckej stránke super.(26.6.2019)

Drsné, mrazivé a smutné vyobrazení alkoholismu v jeho nejvyšším stadiu - se vším hnusem, který k němu patří. Je podáno bez příkras, bez nadsázek, realisticky a opravdově. Slovo "komedie" za název filmu rozhodně nepatří. Výborná práce Dana Svátka, podpořena skvělými hereckými výkony. David Švehlík se na svou roli velice dobře připravil a zhostil se jí parádně. Po tom, co předvedl - si musím poopravit svůj názor na jeho herectví, které mne doposud nepřesvědčovalo. Vynikající domácí filmový počin, jehož některé pasáže a některé postavy zůstanou v mojí hlavě hodně dlouho. 85%.(30.7.2019)

• Joachim36

Joo, takže trailer slibnej, potom člověk v rádiu chytne rozhovor s Formánkem, a všechno to je moc zajímavý. Látka která vybízí ke zpracování jak kniha od Kinga. Obsazení hercema, který umí hrát a jeden si tak řekne, že v Čechách možná už zase po nějaký době natočili dobrý a zajímavý film. No a tak jde do kina a potom nevěří svým očím a uším, kam že se ta pohádka ztratila. Škoda...(26.8.2019)

Hodně zajímavej film z pohledu základního děje (dvojnásob u nás). Za mě ale trochu škoda, dalo by se jít i do hlubších detailů, což by za mě zajímavost a odrazení od alkoholu podpořilo mnohem více. Nekteré příbehy a vedlejší role byly malinko zvláštní, ale celkový výsledek 4,1* si film určitě zaslouží.(4.11.2019)

Skvělá myšlenka, bohužel za mě nedotažená. Postavy nejsou prokreslené, divák si k nim nevytvoří vztah, natož aby alespoň částečně pochopil jejich motivaci. Švehlíkovi nevěřím jediný pohled ani slovo, role Duška úplně zbytečná.. Film celkově vyznívá dost do prázdna.(4.11.2019)

Tažní ptáci po 35 letech...má to jiskru, charisma i promile(4.11.2019)

Dobrý, dobrý, moc dobrý. Takhle si nějak představuji film o závislosti. Klidně bych to zařadil vedle takového skvostu jako je Requiem for a dream, ten se ale nemazal ani s tím koncem. Švehlík je opravdu dobrý herec, až jsem byl překvapen z toho, jak zahrál permanentně nadrátovaného. K dokonalosti tomu už chyběly jen některé ne úplně vydařené herecké výkony. Takže chlast ne, děti. Aaaaano??(7.11.2019)

Slušně natočeno, ale nedívalo se mi na to moc dobře.(9.11.2019)

• RavenSpector

Typická záležitost českého filmu posledních 20-ti let. Nicneříkající blábol proložený mnoha rádoby moudry jež je je vcelku slušně prezentovaná dobrými herci. Škoda jich, protože v dnešní době nemáme dobrého režiséra který by je využil. Vyjma Teorie tygra, což sice byla ptákovina, ale vtipná a lidská, se u nás za posledních x let nic rozumného nevytvořilo. Dostávají mě místní hvězdičkáři co si cení každé oduševněle vypadající kraviny a chrlí tady mnohařádkové eseje na nová dílka české produkce. Po většině podobných kravin neštěkne za dva-tři roky pes.(28.11.2019)

Povedený niterný kousek. Strhne, vystraší, překvapí, dojme. Výborné herecké výkony, působivý mix zvuku, pěkná hudba.(12.7.2018)

Z počátku filmu jsem měl pocit, že to nebude ten pravý odstrašující snímek, demotivující k pití alkoholu. Vše se seběhlo v rychlém sledu a už jsem myslel, že děj se bude točit pouze kolem skupinových terapií za zdmi odvykacího centra. Pak ale nastal zlom a přišlo to, co jsem od filmu očekával. Z kina jsem odcházel se staženým žaludkem a pocitem nevolnosti, který mi přetrvává i při psaní této recenze. Ve filmu bylo pár rušivých momentů a byl jsem rozhodnutý, že nedám hodnocení vyšší než 4*. Po přehodnocení však musím dát za plný počet * a shlédnutí filmu budu doporučovat všem mým kamarádorádopijcům a nejen jim. Po dlouhé době český snímek, který mě příjemně/nepříjemně zasáhl.(13.7.2018)

Nejela jsem do kina s velkým očekáváním, myslela jsem, že se sem tam jednoduše zasměju a budu mít dál přehled i o naší filmové tvorbě. Snímek mě naprosto nadchnul… za á Dejv a vlastně všichni ostatní předvedli pro mě překvapivě až skvělé výkony, za bé výborný námět dost dobře zpracovaný, za cé jsem byla dlouho vdaná za alkoholika a prostě jsem se u spousty scén usmívala jen tak, protože jsem prostě věděla… :-) Klidně bych dala i šestou hvězdu, protože jsem fakt hltata každou minutu od začátku do konce.(14.7.2018)

Já bych zas tolik nejásal. Dělat film o chlastu je jako psát písničky o lásce. Vše už tu bylo. Mimochodem několik scén mi přijde jako kopie z dřívějška, ačkoliv věřím, že to tak není. Příkladně uzavření postavy Jaroslava Duška koketuje s uzavřením postavy Karla Plíhala ve filmu Rok ďábla. Kotelna zas Dobří holuby se vracejí... Sám o sobně bych asi o chlastu už nepsal, přijde mi to jako klišé. Povadlý ksichty alkoholiků v léčebnách a snimi jejich zajímavé životní příběhy... Kartarze je poněkud jednoduchá. Žádný extrémní zvrat, co by nikdo nečekal. Koneckonců film je moc pěkně natočený. Dokonalý střih, hudba, skutečná pravdivost. Vše je na místě, je patrná i inovace v kameře, smysl pro detail, smysl soucítit s postavami atd... Ale stále se ptám, proč dělat toéž? Pusťme si Kanárka od Tauše, Dobrý holuby, Ikarův pád a srovnávejme. Toto téma se nám opakuje, měli bychom vymýšlet stále něco nového, byť stále krásně vedeno jako v tomto případě...(15.7.2018)

Film osciluje mezi dramatem a komedií, ale nemůže se rozhodnout. Na drama moc povrchní, na komedii málo vtipné. Dávám 3 hvězdy za Švehlíka, jinak bych hodnotila ještě přísněji...(17.7.2018)

• Unlikelyhero

Knížku jsem četl, možná ve vztahu k filmu chyba. Určitě se mi nelíbilo obsazení, hodně týpků bylo mimo mé představy, film je takový klipovitý, občas nudný(23.7.2018)

S čím větším odstupem se k filmu vracím abych jej ohodnotil tím víc docházím k názoru, že ten film je dobrej! Silné téma naší národní závislosti, ke které máme všichni blízko a všichni nějakého toho alkáče známe, podpořené skvělými hereckymi výkony posouvá film hodně vysoko. Pozitivní na filmu je, že narozdíl od drtivé většiny dalších filmů z léčeben a blázinců neukazuje zdravotnický personál jako sadistické psychopaty, ale jako lidi, co se skutečně snaží pomoc, což je bomba!(25.7.2018)

Film byl herecky dobre obsazeny, ale dohromady pro me nefungoval. Bylo v nem prilis mnoho postav a hlavni dejova linka proplouvala mimo. V prvni pulce bylo tezke byt uvnitr pribehu, clovek se nemel kde chytit, s cim se identifikovat, coz je skoda. Asi bych se vice venoval hlavni postave a jeho rodine a k tomu "jen mimochodem" vypichl nekolik dalsich pribehu, ktere byly vazne zajimave, viz vyborne zpracovany ironman nebo vetsi pozornost si zasluhujici "nevlastni otec". Zato Dusek mi tam prisel uplne mimo, nadbytecny a zbytecne rozvlacneny a personal ustavu "bezpohlavni".(26.7.2018)

Na úvod musím napsat, že jsem četl knihu, ještě než jsem slyšel, že vznikne nějaký film. Pro Formánka mám slabost, mám ráda jeho styl. Já byl nadšený. Ten film odpovídá knize. Není to Viewegh =) Jeho styl je jiný a pro někoho může být trošku zmatený a bez vysvětlení a jasných dějových linek. David Švehlík byl perfektní. Jediný kdo mně tam neseděl je Babčáková (nevím proč ji každý chce za každou cenu nacpat všude). Celkově příjemné překvapení. Bál jsem se, že to spadne do trapné "komedie". díky(27.7.2018)

poměrně věrná ukázka toho, jak to vypadá na odvykačce a co se při tom honí hlavou jednomu z účastníků. Do komedie to má daleko - sem tam úsměvný moment je spíš na odlehčení.Těžko říct že bych se u sledován bavil,ale rozhodně jsem neodcházel zklamán.(30.7.2018)

• eldedkus

Skvělé obsazení, zajímavé téma, hořká komedie. Ok. No komedie. Všechny fóry jsou v tejzru (sic). Všechny. Postavy jsou ploché, pointa je slabá, vztahové linky ve filmu prakticky nejsou. Semtam se něco stane, co nemá souvislost vůbec s ničím. Semtam někdo přednese nějakou teorii, případně problém, aby zůstal ad hoc vyřčen. Přijde mi, jako by se scénarista nemohl rozhodnout, co do toho dát. Tak tam dal všechno a nic. Plus vatu v podobě úplně pitomých nic neříkajících scén s beatboxerem, cvičením, vytíráním Jardy Duška... Mimochodem, když jsme u figury Jardy Duška, tak "mystické rozplynutí zádumčivé postavy na odchodu z protialkoholické léčebny už jsme jednou viděli, ovšem tehdy v Roku Ďábla to bylo jednak prvně a druhak to mělo pointu. Celkově velký špatný jak od Jolandy to sice není, ale je to prostě Nic. Nic. Takže děti nepijte a když budete chlastat, začněte aspoň běhat...(2.8.2018)

Nemám obecně moc dobrý vztah k českým filmům, přijdou mi často těžkopádné a takové nemastné neslané. Čest všem vyjímkám a toto dílkou je jednou z těchto vyjímek. David Švehlík a spol. dokázali, že jsem se v kině pohodlně usadil a vychutnal si herecký koncert se vším všudy. A to i u sakra těžkého tématu, který neskýtá moc prostoru k humoru a odlehčení.(3.8.2018)

Musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Na český film si do kina obvykle nevyjdu, ale Úsměvy smutných mužů jsou důkazem, že se mi i může líbit, i když jsem na něj zašel jen kvůli sympatickým hercům. Pro mě tento film dobře funguje jako klasické blázinecké drama, u kterého se člověk uvolní a pak je baven převážně příběhy postav a jejich výjvoji. David Švehlík a spol. navíc předvádějí úctyhodné výkony, takže i v tomto smyslu hodnotím Úsměvy smutných mužů pozitivně.(9.8.2018)

60% - David Švehlík je můj oblíbený herec a v roli recidivujícího alkoholika (opět) exceluje. Bohužel, scénář není schopen vykreslit vedlejší postavy dostatečně hluboce a věrohodně. Snaha o ozvláštnění vedlejších postav, aby nesplývaly v jednu, je hodně patrná, ale není příliš úspěšná. Valí se na nás plejáda epizodních událostí, nemajících mezi sebou nijak valné propojení. Svoji výchovnou roli film bezpochyby splňuje naturalistickým vykreslením alkoholických delirií a přešlapů, ale o moc dál se film nedostane.(24.8.2018)

• tupackTrumpe

chtěl jsem z kina odejít. Absolutně mě alkoholismus vyděsil. Film zapůsobil jako horor podle skutečných příběhů. Ačkoliv se nikdy neleknete jako v lekačkách, moudří si uvědomí že tohle je skutečný horor který se děje teď v léčebnách. Nemám s pitím absolutně žádný problém ikdyž si ted dávám při psaní černého kozla, a z tvrdého piju jen Danielse Honey, ale tohle mě absolutně vyděsilo. Film už nechci nikdy vidět, odstrašující pohled díky skvělé kameře a dobrým hereckým výkonům.(26.8.2018)

Necekane dobre natocenej film o alkoholismu a super(31.8.2018)

Vynikající drama o lidech, kteří spadli na dno a hledají cestu vzhůru. David Švehlík se do role sqěle hodí, stejně tak mi sedl Dušek. Taktéž mi perfektně sedla i hudba.. Zároveň spousta zajímavých myšlenek!(4.9.2018)

Skvělé téma,výborné obsazení,zajímavé postavy,precizně natočené. Přesto se nemohu zbavit dojmu slabší režie,lepší režisér by dovedl z filmu udělat kvalitnější,ucelenější a vygradovanější podívanou. Přesto velice solidní podívaná...75%(6.9.2018)

Jeden z těch filmů, na které jsem se z nějakého důvodu (v tomto konkrétním případě tím důvodem byla hudba) hodně těšil, a proto jsem o něm chtěl dopředu vědět úplné minimum, nejlépe nic. A to se mi povedlo. Takže jsem byl docela překvapený tím, že hlavním tématem filmu je boj s metlou lidstva - alkoholem. David Švehlík exceluje, scénář a režie taky na jedničku. Silnými scénami se tu nešetří. A hudba, kvůli které jsem na film do kina vyrazil, byla taky velmi povedená. Až na scény s beatboxerem, který je tam tak trochu prvoplánový, mě hudba nadchla především tím, že nevyčnívala, ale filmu dokonale sloužila. Nepřekvapivě mě bavil i Jarda Dušek hrající tak trochu sám sebe, čímž mě jeho dialogy bavily hned ve dvou liniích. Jen zakončení filmu seznamem toho, jak který hrdina dopadl, aniž by se u textů objevily obličeje jednotlivých postav, je vůči nám, co jména při filmu moc nevnímáme, dost zákeřné. Až se na film podívám znovu, a to si pište, že podívám, připravím se na to lépe a těch asi osm jmen si budu v průběhu memorovat, abych se v tom závěrečném přehledu zorientoval :o)(14.9.2018)

• Kunderion

Úsměvy smutných mužů jsou spíš společenskou událostí než filmovým zážitkem. Stáli jsme v půlce léta v Kadani šílenou frontu na vstupenky a do sálu jsme dorazili až pár minut po začátku. Nejprve jsem si myslel, že se koukáme na upoutávku, až teprve po čase mi došlo, že tahle upoutávka nikdy neskončí. Byl to prostě film sám. Zmatenej, s efektní kamerou a neuvěřitelnejma hereckýma výkonama. Tou neuvěřitelností mám pochopitelně na mysli fakt, že jsem nechápal, co tam ti herci dělají a hlavně - proč to všechno dělají. Proč vlastně hlavní hrdina v podání nesympatickýho Davida Švehlíka začal chlastat? To jsem se pochopitelně za celej film nedozvěděl. A o těch ostatních postavách ani nemluvě - vždy se jen na chvíli odkudsi vynořily a pak zase zmizely. Což možná v knižní předloze Pepy Formánka nevadí, ale jeho a Svátkův společnej film by odpovědi na podobný otázky snesl. Zkrátka: špatnej scénář, zmatená režie, rozporuplný herecký výkony. A pak najednou byl konec, naprosto bez varování, a lidi v kině vstávali a pochvalně pohupovali hlavama. Jen já a moje žena jsme v ten samý okamžik utrousili: "škoda peněz za takovouhle slátaninu".(18.10.2018)

Docela zdarile zpracovani sebereflexe. Funguje jako vypoved a poslednich stadiich alkoholismu, nicmene jako film selhava. Dobre herecke vykony a dobra hudba pomahaji. Film je obecne precenovany, spise muze pusobit jako vyukova pomucka proc nepit ve velkem.(29.11.2018)

Hodně dobrý český drama na světový úrovni. Komedie? Rozhodně ne,i když černý humor se tam občas objeví. Taky tomu moc přidali jedni z mých nejoblíbenějších českých herců - Švehlík a mistr Dušek,který mi tu připomínal Prota z K-paxu.(30.11.2018)

Dobre natočený príbeh rôznych "druhov" ľudí, ktorých spája jediné - alkohol. Svojou témou podobné filmom ako Dobří holubi se vracejí alebo Ikarův pád / Tažní ptáci. Musím vyzdvyhnúť hlavne skvele padnúcu hudbu v tomto filme. Za mňa 76%(1.12.2018)

• clot

Po shlédnutí filmu jsem dostal chuť na panáka. Asi tak.(2.12.2018)

Krásnej film....(2.12.2018)

Místy úsměvný film s přesným hereckým a scenáristickým vyjádřením. Kamera tak trochu nahrubo mletá, režie s lehkou rukou. Výborná scénka s rodiči a se zoufalou maminkou Medveckou. Dosud také nejlepší výkon Davida Švehlíka a nejlepší Svátkova režie. Vděčím tvůrcům i za obsazení Jaroslava Duška, který už ve filmech nebývá moc vidět. Skvěle obsazené drobné party alkoholiků a především velmi dobře literárně připravený film, který nemá chybu.(3.12.2018)

Váhal jsem mezi hvězdičkami v počtu 5 nebo 4 a rozhodl se pro 4. A to pro téma se znaménkem mínus - alkoholismus, ačkoli ho považuji za kvalitně zpracované. Takže opětovná pochvala všem, kteří se podíleli na vzniku filmu a souhlas s názorem například od Enšpígla.(4.12.2018)

Poměrně zdařilý tuzemský film, který má slušné herecké výkony a dá se na něj koukat. Na to, jak útlá je knižní předloha a jak málo příběhu v ní je, z toho Dan Svátek dostal celkem dost. Švehlík moc dobrý a i ostatní pacoši mu skvěle sekundují. Formánek píše, že byl spíše hladinkář a Josef F tady pije jak zvíře. Tak nevím. Asi mi chybí větší kresba postav a pohled do Josefova soukromí je taky lehce slabší. Ale každopádně je to celkem dobrý... 60%(5.12.2018)

Chyběl mi tam větší ponor do chlastacího života jak Josefa, tak ostatních mužů. Vyměnila bych je za příliš scén z léčebny, které mi přišly chvílema trapný, zbytečný, špatně zahraný a nevím, proč tam byly. Nevěřila jsem to ani Babčákový, Nesvačilový ani Procházkový. Celý fim mi přišel jako nepřirozený sestřih jednotlivých scének a dialogů. Ale David Švehlík to zahrál skvěle, to ano. Kniha je lepší.(10.12.2018)

• bosso

Rozhodne som cakal viac ked som si cital komentare. Ale po zhlidnuti sklamanie. Ziadna diera do sveta. Oproti Dobry holuby se vraceji je toto odpad.(10.12.2018)

Film o vlaku, ze kterého vystoupit vyžaduje neskonalé odhodlání a pevnou vůli. A i když se vám to může podařit, ještě silnější odhodlání a vůli budete potřebovat k tomu, aby jste na další zastávce opět nenasedli. Myslím, že David Švehlík by si nějakou tu sošku již zasloužil.(14.12.2018)

Kdo to zažil (zažívá), ten ví...(19.12.2018)

Přišlo mi to trochu přitaženě za vlasy..takhle chlastat jak Švehlík snad ani nejde,to byla destrukce sama sebe.I důvod proč začal,mi nepřišel jako ten hlavní důvod proč začít.Léčebna mi připadala jako nějaká rekreace a Dušek je prostě Dušek.Poslední jeho filmy jsou role podivínů..jakožto i mimo film. Švehlík se mi,ale líbil a houbičkový Karel pobavil :)(20.12.2018)

Dobry film, realisticky, kedze je natoceny podla skutocneho pribehu. Vytkol by som ani nie filmu, ale traileru, ze do neho dali vsetky vtipne sceny a potom to vyzeralo, ze aj film bude trochu sranda. Nebola. Psyhologicka drama, narocny film. Potrvdilo sa mi, ze alkoholizmus je zvycajne zastierka inych neriesenych problemov, casto nevery.(24.12.2018)

David Švehlík opět dokázal, že je jedním z nejlepších českých herců současnosti. Film je zmatený a nejasný. Na úroveň výsměchu se ho pokusil srazit šílenec Dušek, naštěstí se mu to úplně nepovedlo.(27.12.2018)

Tento film bych rozhodně nenazval komedií. Jakožto člověk ,,od fochu" v tomto filmu spíše vidím mrazivé drama na pomezí thrilleru s hororovými a životopisnými prvky. Protože tohle není žádné smyšlené téma. Film si na nic nehraje, nesnaží se vytvářet srdceryvné příběhy, tohle je náhled do každodenní reality stovek tisíc Čechů. Potkal jsem spoustu lidí s podobnými osudy, o řadu z nich pečoval, viděl nesčetně delirií. Tohle se skutečně děje. Možná jen 4 hvězdičky, ale jinak 85%.(29.12.2018)

Moc se mi to líbilo, jen škoda, že při závěrečných titulcích nedali i fotky těch o kterých ten příběh byl - tím myslím těch co je hráli.(29.12.2018)

Silné a "vděčné" téma rozpadlé do mozaiky jednotlivých mini-epizod bez děje a smyslu. Bavili mne herci, bavila mne kamera, hudba, ale moc mne nebavil film. Nevím jak to jinak vyjádřit.(3.1.2019)

• anevanu

Z mého pohledu ,někdo hledá sny ,tam co všechny sny už skončili a myslí si ,že filmu přidá občasná ukázka reálného pacienta .Působí to jako pěst na oko .Snaha o zachycení reality,která se opravdu nepovedla .Byli tam věci co se dějí,ale celek prostě nesedí .(4.1.2019)

Tak nějak nevím odkud začít.. téma filmu zpracované velmi dobře, herecký výkon Davida Švehlíka velmi věrohodný, nicméně pořád mi ve filmu něco chybělo. Možná pořádný děj. Možná jsem měla příliš velké očekávání. Herecké obsazení bylo perfektní, ale přišlo mi to takové monotonní, až na pár scén, kdy alkohol tekl proudem a měnil člověka v nepoznání, to jsem potom vše prožívala dost intenzivně.. Není to zrovna film, který bych si pustila znovu, ale jako doporučení pro mládež a povinný školní film určitě ano.(7.1.2019)

A pak že v česku se netočí kvalitní filmy.(17.1.2019)

Na České poměry jde bezesporu o nadprůměrný filmový počin. Film z prostředí protialkoholní léčebny. Démon zvaný alkohol !! Příběhy ušpěšných chlapů ,kteří spadli na dno......(28.1.2019)

Švehlík se zhostil role fakt dobře, z jeho scén úplně čpí chlast, špína a závislost. To je hodně autentický. Nelíbila se mi scéna, jak se spolupacient z léčebny proměnil v páru..? Co? To bylo trošku divný.(4.2.2019)

příjemný překvapení, ne, že by to bylo dokonalý a samozřejmě znám i všechny ty Dobré holuby, co se vracejí apod., ale i tak mě to bavilo. dobrá energie a jak se tak hezky říká: pěkné natočené. A to bez toho, aby se to snažilo zavděčit všem.(8.2.2019)

Divácký inteligentní film, který tu velmi chybí! Tohle je správná cesta a vůbec první Svátkův film, na který se dá dívat. Díky zvlášť za Jaroslava Duška + dobrý casting alkoholiků.(13.2.2019)

• PMU

Já nevím.. Na český film celkem obstojný snímek. Co měl vyvolat? Měl něco sdělit? Vyvolat lítost? Takové nemastné neslané až na pár okamžiků. Švehlík mě bavil.(14.2.2019)

Jsou filmy, které vás přinutí přemýšlet. I české...(16.2.2019)

Příhody jednoho alkáče.Neucelený příběh s mnoha postavičkani bez nosného děje.Kdo nechlastá neví.(3.4.2019)

Nečekejte ten typ filmu, kdy vás tvůrci nechají nahlédnout do detailního života alkoholika. Žádné velkolepé absťáky se tu neodehrávají, náladě a vztahům v komunitě není věnovaná přílišná pozornost, není zde ani pořádně zachyceno, jak odporný život alkoholika je a jak ničí životy všem jeho blízkým. Řekla bych, že ten film velmi jemně znázorňuje alkoholikovy myšlenky, činy, léčbu a poukazuje na fakt, že alkoholik bude do smrti už jenom abstinující / alkoholik. Jsou zde naprosto standardní příběhy, které začínají sice u každého jinak, ale končí vždy stejně - přijdou o všechno - rodina, kamarádi, práce, peníze. Nezáleží na tom, odkud jste, co jste v životě dokázali, jakmile chlastáte, budete v očích jiných lidí jenom ten "opilec z benzinky" Líbilo se mi, že jako divák nemusím koukat na profláknuté tváře české scény, které se opakují ve všech seriálech nebo filmech, ale dal se prostor někomu jinému. Film je takový slabší odvar, který je určen zřejmě pro diváky, kteří nemají žaludek na to, sledovat skutečný průběh závislosti.(28.4.2019)

Krutý ....(5.5.2019)

Skoro to bylo na plnou stovku. Syrovej příběh o lidech, kteří se od nás ostatních, co pijou pro radost, liší tím, že si na chlastacích večírcích vytáhli genetickýho černýho petra a ožralost se jim stala více než fyziologickou potřebou. Je to dobře natočený, dvě výhrady bych ale měl. Ta první je v mých hodnoceních poměrně častá. Místama není rozumět, zvukaři ze sebe opět nevydali to nejlepší, co mohli odevzdat. Je nutné hodně zesílit zvuk. A ta druhá... Scénář se řádně nevypořádal s ústřední postavou příběhu, Josefem F (vynikající Švehlík). Ne každý totiž nutně ví, že si pustil film, natočený podle autobiografie vcelku známého severočeského spisovatele a cestovatele Josefa Formánka. A i nepoučený divák má právo vědět, jak Josef ke svému alkoholismu přišel hned od prvních minut. Notabene, když už se sám autor rozhodl svůj příběh zvěčnit v knize a také ve filmu. Pátrat do bezmála poloviny filmu, co se mu stalo, že začal pít dvě lahve ginu denně, není úplně prodivácký přístup. Za mě to jsou dva drobnější kazy v jinak velmi dobře natočeném filmu. Ode mne zasloužených 75%.(21.6.2019)

Já jsem od filmu měla velké očekávání a to se nenaplnilo. Film mě místy docela nudil. Líbil se mi námět, ze kterého by schopnější režisér určitě vytřískal maximum. Davida Švehlíka navíc moc nemusím, působí na mě ospalým dojmem.(28.7.2019)

Je velmi těžké zbavit se závislosti a protože každý člověk není vybaven tak silnou vůlí,kterou by dokázal jen pomocí psychologie stav věci změnit tak jsem sledovala jak může současná medicína těmto lidem pomoct. A světe div se! Nijak. Už před 15 lety jsem četla studie o pozitivních účincích vlivu LSD po vedením odborníků na změnu myšlení závislých jedinců potažmo alkoholiků.Ale nějak není zájem dotáhnout věci do zdárného konce.Protože našemu státu současná spotřeba alkoholu velmi vyhovuje.(28.7.2019)

Úsměvy jsou vysoce aktuální a v principu sdělují, že problém závislosti jakéhokoli druhu a boje s ní se výhradně netýkají "spodiny", ale spíše naopak "elity", ať už podnikatelské, umělecké, sportovní...politiku necháme stranou, tam se přece nechlastá, ani nešňupe...Dan Svátek skvěle využil prostor daný zejména předlohou pana Formánka a vytvořil působivý snímek, na který se (doufám) nezapomene stejně dlouho, jako na Dobré holuby nebo na Ikarův pád. Výtečná kamera Jakuba Šimůnka - černý drak i celkové pojetí, které nerozlišuje na černobílé prostředí atmosféry léčebny a "civilního" světa. Výborný hudební doprovod dru Havlíka. Na jednu stranu velká škoda, že celkový výkon nebyl satisfakován Českým lvem, na druhou stranu Cena filmových fanoušků (v nabité konkurenci) napovídá, že věrné diváky si určitě našel.(30.7.2019)

• Dobry_clovek

V porovnani s podobne tematickymi filmy jako Tazni ptaci, Ikaruv pad, nebo Dobri holubi se vraceji, nesrovnatelne horsi. Nejvic je patrna zejmena absence byvalych vynikajicich hercu, ale i silny pribeh, ktery je zde degradovany jen na jakesi na sebe navazujici klipy a minipribehy. Svehlik a Dusek jsou dobri, zbytek hercu hraje na urovni ochotniku.(16.10.2019)

Povedené, mně se líbilo.(3.11.2019)

Nebylo to úplně špatné. Ale víc hvězd nedávám třeba proto, že mi zpracování nepřipadlo nijak extra dobré. Co ale bylo naprosto otravné, špatné, ubohé, přihlouplé, byla tzv. hudba a hudební pozadí.(3.11.2019)

• alesandro2

Toto závažné téma již bylo několikrát v minulosti velmi dobře zpracováno. Zde to bohužel pro mne neplatí i díky slabé věrohodnosti některých vedlejších postav.(4.11.2019)

Uteklo to jak rum s kolou. Pěkných 3,5 ‰.(4.11.2019)

• JohnnyV

Smutné osudy, ale realizace ještě smutnější. Je vidět, jak je to prostě hrané. Pokud chcete opravdový zážitek ze života alkoholika a z léčebny, doporučuji Ikarův pád a Tažné ptáky nebo Dobré holuby... Navíc jsem nepochopil postavu Jaroslava Duška. Chápu, že zde hrál sám sebe, ale nějak mimo hlavní osu. A zcela jistě bych to neoznačoval jako komedii.(4.11.2019)

• bambiz

Nic nového, schematické postavičky, žádný větší prožitek se u mě nedostavil. Zase škoda.(5.11.2019)

Přestože název svádí k dojmu, že se jedná o něco jako komedii, tak veselý film to tedy věru není. Zajímavě podaná a velmi solidně natočená látka, která získává na věrohodnosti tím, že je založena na skutečném příběhu autora předlohy. Filmy tohoto druhu většinou stojí a padají s hereckými výkony hlavních figur a je tomu tak i zde. David Švehlík svým přesvědčivým výkonem potvrdil, že patří mezi naše nejvýraznější herce střední generace a v dalších rolích mu výborně sekundují i další, zejména Ondřej Malý a Jaroslav Dušek, který má na podivně svérázné postavy už doslova patent. Do dokonalosti, kterou pro mě představují v daném tématickém žánru Dobří holubi se vracejí, přece jen něco chybělo, ale film mě opravdu bavil, pěkně to odsýpalo a tak musím říci, že se jedná o příjemné překvapení a jeden z nejlepších českých filmů poslední doby.(5.11.2019)

Zpočátku jsem měl pocit, že se jedná o jeden velký chaos. Střihový, scénaristický i filmový obecně. Ale pak jsem pochopil styl vyprávění tohoto příběhu, díky kterému to vše působí částečně dokumentaristicky, ale hlavně syrově a neskutečně pravdivě. Natáčeno jako film, byl by z toho příběh o alkoholicích v léčebně, kterých už diváci viděli bezpočet - nejslavnější s V. Menšíkem. Ale odnesli by si z toho akorát to, že je hrozné, jak někteří dopadnou a ožerou se jako prasata sotva vylezou z léčebny. jenže tenhle film jde dál. Do hloubi duše každé z postav a ještě navíc vše zobrazuje s krutou pravdivostí. A to s takovou, že se i mě občas zvedal kufr...tím není myšleno, že bych se nejraději sbalil a šel si tam taky lehnout. Když k tomu přidáme silně kvalitní obsazení a docela tvrdý, syrový, ale z hlavně pravdivý scénář, pak už se jedná o kvalitní film. Důležité taky je, že z tohoto počinu filmaři neudělali klasickou pijandu s lacinou snahou diváka na konci dojmout za každou cenu. Prostě zobrazili vše tak, jak to je, bez servítek. Zároveň ale nepřetáhli zbytečně stopáž a tak z toho neudělali laciné drama s podbízivou velkolepostí.(11.11.2019)

Hodně intenzivní a silný film o těžkým tématu. Obsazení a výkony výborný. Konec aspoň částečně pozitivní, zmizení Jardy Duška geniální. Celkově moc pěkný a doporučuju shlédnout!(25.12.2019)

Už při uvedení do kin jsem byl skeptický k tomuto dílku a tak jsem mu dal trochu času.Takhle mě to nezklamalo, ani nenadchlo. Na plátno kin je to málo, ale v televizi to funguje. Svátek natočil rozjímání napraveného muže, kterého si s jistotou "střihnul" mladý Švehlík; a to celkem uvěřitelně. I když jsem předlohu nečetl, ději nemám co vytknout. Část životního období chlapa, který začal chlastat. V tomhle ohledu je ale film trochu plochý a slušelo by se více rozvinout vedlejší postavy, pouze u jedné se to podařilo. Co ale nefunguje, je vysoké množství neherců; dodávám, že méně je někdy více. V tomhle filmu co neherec, to průser. Vedle českých hvězd ruší. Natočeno komorněji s méně postavami (zato propracovaněji vykreslenými) by to zafungovalo lépe. Suma sumárum, jedna hvězda mínus za nezvládnuté neherce, jedna hvězda plus za přesvědčivě natočené delírko. Brrr(29.1.2020)

"Koniec sveta už bol. My v skutočnosti neexistujeme." Táto Milanova myšlienka ma neskutočne zaujala. Nemusí sa v nej nájsť len alkoholik. Veľmi dobrý film, zvlášť, že ide o príbeh podľa skutočnej postavy.(15.2.2020)