Film mě zajímal hned z několika důvodů, svým tématem a pak také hlavní postavou Josefa, protože pan Formánek byl pro mě zajímavý už dávno předávno jako zakladatel časopisu Koktejl. To, co jsem 90 minut sledoval bylo z hlediska obsahového vnímání odpudivý. Chlast je opravdu zákeřná kurva první kategorie, protože člověk do stavu jako měl Josef sklouzává v podstatě nenápadně a příběh je opravdu drsný, syrový bez romantických přisad. Ničí ti zdraví, rodinu, přátelství vlastně všechny hodnoty které mají v životě cenu. A z Úsměvů to všechno jde, je to hodně intezivní, na mnoho scén se vysloveně nepříjemně kouká, což je dobře a věřím že to byl i Danův záměr. Já bych ocenil aby se tohle promítalo na školách, tam se to v mnoha případech láme. Dan Švehlík je moc dobrej, ale to samé můžu říct i na adresu Jardy Duška a Ondry Malého, to je další tragická figura filmu. V jednu chvíli mu člověk tak přeje a drží palce ... Možná dát víc prostoru manželce Josefa, kterou tady hrála Marika, ne snad proto, že Marika je moje top oblíbenkyně, ale ještě víc by film zdrsněl, vidět ve větší míře dopad Josefovi závilosti na děti a ženu. Chválím i obsazení role táty Josefa. Konečně po dlouhý době zase český film, který přináší kvalitní a především silný zážitek.(12.7.2018)

Zatím nevím, jak hodnotit. Silné tři, nebo slabší čtyři? Nejprve minusy: chybí nosnější příběh a charakterizace postav nejde do hloubky (zvláště o manželce se toho moc nedozvíme, o první manželce a starší dceři také ne, o postavách v léčebně ani nemluvě). Opět to Svátkovo silné nadužívání filtrů, kterým mi vždy lezl na nervy, zvláště s tím žlutým. Multikulti úlitba - na protialkoholních sezeních sedí i černoška a Vietnamka, přitom ta první během děje záhadně mizí a nemá vlastně žádné opodstatnění. Špatné časování témat, neprozrazení některých věcí nebo jejich až zbytečně pozdní představení (třeba stáje jsou nám představeny skoro na konci, do té doby netušíme, že tam jsou; osud Milana je sice podán hezky mysticky, ale přece jen bych ocenil, kdyby na půl slova někdo utrousil, jestli přelezl a zdrhl nebo co se stalo; u filozofa ve velmi dobrém podání Rostislava Nováka bych ocenil více informací; kde se tam vzal chlápek z Prostřeno, aby hrál závisláka na lysohlávkách s rumem, když tam do té doby nebyl?; něco o sestřičkách vědět by taky bodlo - především o primářce, která každou větou, kterou pronese, vypadá jako nekompetentní osoba, atd.). Navíc nevím, jestli to měla být pocta, nebo jen opisovačka ze Sedmi hladových ten útěk k proběhnutí se lesem? Ostatně srovnání se tento film nevyhne, ať jde o Dobří holubi se vracejí nebo Tažné ptáky, Ikarův pád, Kvůli mě přestane, Zjasnělá noc, ze starších Batalion či Dnes naposled. A nevyhne se ani srovnání s filmy jako Cesta kolem mé hlavy, zmíněných Sedm hladových, a především Sedláčkovými Pravidly lži. Sedláček totiž rovněž terapeutickou skupinu uchopil velmi realisticky, ale jeho film působí sevřeněji, napínavěji, osudověji i - když se zaměříme na tuto oblast - mystičtěji. Klady snímku vidím ve slušné hudbě, skvělých, ale skutečně skvělých hereckých výkonech (i když Dušek jako by hrál sám sebe ;-)), jistém nadhledu a obecně v tom, že se někdo po letech opět k tomuto žánru vrátil. Film působí realisticky (s pár mystickými vsuvkami, které samy o sobě nefungují, protože nejsou divákovi nijak avizovány, aby měl očekávání, takže samy o sobě působí jako pěst na oko a wtf, ale na druhou stranu jde o příjemné ozvláštnění), ale v některých momentech soustředěný hlavně na formu a onu realističnost, a jako by mu trochu uniká duše, podstata, emoce - vlastně ani jedna z nepříjemných či tragických okolností ve mně jako divákovi nevzbudila přílišnou vlnu emocí. Mírný naprůměr. Není to špatné, ale podruhé bych se u toho už asi nudil. Na rozdíl od Pravidel lži.(12.7.2018)

• spaceboyCZ

Jako povinný film do škol - 100%. Ale jinak je to takové..nemastné, neslané. Za co bych lynčoval, to je hudba. Beatbox se sem opravdu nehodí, je to vyloženě rušivé a nevhodné, ba až odpudivé. Chyběl mi větší prostor pro postavu Jardy Duška. Výborný David Švehlík by zase zasloužil více scén se svou manželkou. To samé Ha Thanh Špetlíková, Ondra Plesl atd. A tak nakonec spokojen člověk odchází pouze s příběhem Ironmana Honzy v podání Ondry Malého..protože ten jeho příběh je tak nějak..kompletní. A ono, samotný konec filmu..to je sešup..jakobyste se rozjížděli na lyžích z můstku, pak vynechali samotný let a zažili až dopad. Nevím, zda to tak chtěli producenti, nebo byl režisér nucen dodržet formát 90 minut, ale se záverečnými titulky si říkáte: to jako vážně? Konec? Takhle? Prostě máte pocit, že vás okradli o třetinu příběhu. A to je věc, kterou já odpustit nedokážu.(16.7.2018)

Byla jsem na tenhle film hodně zvědavá. Nečekala jsem, že půjde až takhle do hloubky a že mě opravdu zasáhne. Asi tak v půlce filmu jsem se rozbrečela a chtěla z kinosálu utéct pryč. Dolehla na mně realita všedních dní. Má milovaná kamarádka má alkoholika za manžela. Byl několikrát na léčení a teď to hrne ještě přes trávu. Takže jsem si její vyprávění projektovala přímo do filmu. Úplně mě z toho mrazilo v zádech a nebylo mi zrovna moc dobře po těle . David Švehlík mě velmi mile překvapil tím, co je schopen zahrát. Jaroslav Dušek zde působil jako naprosté zjevení. Byl skutečný nebo to byla Josefova halucinace? Musí mít na podivné figurky asi fakt patent. Vždyť každá jeho postava je něčím divná. Maraton byl moc dobrou metaforou. Boj s alkoholem je maraton a je to skutečná válka, kdy člověk bojuje o sebe samého. Na mně v tomhle filmu zafungovalo všechno. Chválím za všechno, co se zde dělo. Odcházela jsem se zvláštním pocitem a musela jsem ho jít rozchodit. Film k velkému zamyšlení.(14.7.2018)

Ještě se mi nestalo, že bych šel do kina na úplně jiný film, protože jsem si spletl čas zahájení. O to víc jsem byl překvapen, když jsem se do zahájení projekce ani nepodíval na vstupenku a prvních cca 5 minut filmu jsem byl přesvědčen, že se jedná o jakýsi nezvykle dlouhý trailer. On tak film především zhruba do konce první třetiny vlastně i jako trailer působí. Záměr tvůrců pojmout výpravu netradičně jakýmisi ústřižky ze života alkoholika k filmu celkově sedí, ale ne vždy mu úplně svědčí. I přes krátkou stopáž jsem se stihl párkrát nudit, a to především u expozice většiny vedlejších postav, které sami o sobě zajímavé jsou, ale právě ono nesoustředěné útržkovité vyprávění neumožňuje jít příliš do hloubky a vyznění některých scén na mě působilo ucházejícím dojmem. Musím ovšem smeknout před vykreslením ústřední postavy Josefa v soukromém životě, kde má film fakt grády a působí až nepříjemně realisticky. Kdyby se děj odehrával převážně "venku", určitě bych s hodnocením nešel pod čtyři hvězdy. Takto je to slušný (na poměry české kinematografie velmi slušný a vcelku i odvážný) snímek, který ovšem už asi nemám potřebu vidět podruhé.(17.7.2018)

"Uvědomuju si všechny výhody abstinence, tak proč i přesto mám pocit, že bez alkoholu nebudu kompletní?" Mrazivě autentická výpověď vyléčenýho (= t.č. abstinujícího) alkoholika Josefa Formánka (doporučuju rozhovory na DVTV nebo ČRo Plus) v interpretaci skvělýho Davida Švehlíka. Ono vůbec to obsazení bylo dokonalý (až na řídký a epizodní výjimky - třeba ta zpěvačka-manželka jednoho z pacientů, Josefova nevlastní dcera...) a překvapila mě i skvělá hudba, nebo v tomhle případě možná spíš líp řečeno hudební podkresy - u takovýhleho filmu je rozhodně lepší nasadit podobně alternativní styl s nápadem, než se pokoušet o nějakou patetickou symfonickou filmovku (o hudbě užitý ani nemluvě), která by tady stejně byla jen nepatřičná. Zní to jako klišé a klišé to asi pro každýho, kdo se s tím nijak nesetká, nakonec nejspíš i je, ale po detailnějším seznámení se s podobnejma osudama si z toho já odnášim to, že je namístě alkohol repsektovat jako něco, co sice punc smrtelný drogy nemá, ve výsledku ale oproti jinejm návykovejm látkám nijak mírumilovnější neni a vzhledem k tý vší masivní společenský toleranci je o to plíživě nebezpečnější. A jakmile do toho člověk jednou spadne, dostat se z jeho spárů ven je podobně složitý až nemožný jako u tvrdejch drog - a přesně o tomhle ten film je. Jak řiká Josef, "Nás alkoholiky od lidí bez závislosti dělí jediná sklenička" - právě ta jedna jediná, kterou si tyhle lidi už nikdy dát nemůžou; a smířit se s tim, že tahle věc už pro člověka neexistuje, to je asi jedna z nejtěžších věcí na celý léčbě. Ten film je žánrově špatně zařaditelnej - je hranej, ale charakter dokumentární osobní zpovědi jednoho účastníka odvykačky to má nespornej a přiznanej; filmům jako Requiem za sen, Trainspotting atd. nejsou Úsměvy podobný ani trochu. Vůbec to ale neni na škodu, nehraje si to totiž na nic, čim to neni, 90% dramatu tady plyne ne z nějaký megalomanský a epicky efektní kamery, ale ze skvělýho Formánkova scénáře (resp. z Josefovejch promluv, příp. ze slov ostatních pacientů). Ten film neni nijak zvlášť dramatickej, nemá propletenej děj ani šokující pointu, nepřináší žádnou novou látku - jeho smysl a jeho kvalita je v tý osobný zkušenosti, v tom líčení a příběhu toho jednoho zúčastněnýho člověka. Přesně v tom, co se nedá nastudovat ani imitovat, ale co se musí prožít, jinak by to na plátně nefungovalo a nebylo by to uvěřitelný. A pohled a příběh Josefa Komárka tady ještě nebyl, i když zdramatizovanejch filmů o alkoholicích bylo už tisíc - tenhle ale ne. A smysl to má: Ne každej tim bojem totiž dokáže projít vítězně, ne každej o tom pak dokáže mluvit, a ještě míň je těch, kdo jsou schopný hodit to nakonec i na papír - pokud se to ale povede, ten výsledek pak neni standardizovanej, ale naopak jedinečnej a svébytnej. Vlastně se tomu filmu dá (podle mě) vytknout fakt máloco - vzhledem k tý síle vyřčenýho a celý výpovědní hodnotě se to těžko dalo udělat nějak výrazně líp. Ze mě jednoznačný "nadšení" a mezi 4 a 5*.(16.7.2018)

Hurá, je to doma, český film ještě není úplně v prdeli! Tuto větu jsem se rozhodl použít hned na začátku, protože nemá cenu to protahovat a říct, že Úsměvy smutných mužů jsou pravděpodobně nejlepší český film za posledních pár let. A proč tomu tak je, hned vysvětlím. Film vzniká podle knihy Josefa Frománka, která je vlastně knihou autobiografickou která popsala jeho příběh z protialkoholní léčebny, na které strávil nějaký ten čas. Z knihy se stal besteller a jakmile je z něčeho bestseller, musí se z toho udělat film. Formánek naštěstí zůstal u kormidla a napsal scénář společně s režisérem Danem Svátkem jenž pro mně byl velkou režisérskou neznámou. Je ale pravda, že v závalu všech těch chystaných českých filmů, Úsměvy smutných mužů prostě vyčuhovali. Trailery navíc působili zajímavě a vypadalo to tedy, že zase bude jednou důvod se radovat z českého filmu. A je to gól! Rozhodně bych však spekuloval o tom, jestli jsou Úsměvy smutných mužů opravdu komedie. Spíše než o sleď komediálních scének a gagů, jde totiž občas až o dost depresivní podívanou. Drsnou, nekompromisní podívanou, kde se humor objevuje především v tom, že většina osazenstva blázince jsou jednoduše blázniví a chybí jakákoliv klišé romantická linka, takže i za to palec nahoru. Zašlo to až tak daleko, že jsem si párkrát vzdáleně vzpomněl na Přelet nad kukaččím hnízdem ale srovnávat tyto dva filmy nemá smysl. Zatím co Přelet byl především o blázinci jako takovém, Úsměvy jsou pořád především o alkoholu a jakákoliv práce s vyprávěním či postavami je jinde. Film dost táhnou herci. David Švehlík je v hlavní roli perfektní a občas dokonce dokáže nahnat husinu, zdatně mu ale sekundují Ondřej Malý a především Jaroslav Dušek. Ve filmu se objevuje i více šikovných českých herců, především u těch méně známých jsem ale měl problém rozeznat, kdo je pouze herec a kdo je pravý nemocný pacient- jelikož ve filmu hráli i skuteční obyvatelé blázince v Petrohradě. Na postavách filmu je jinak pozitivní to, že postavy několikrát vysvětlí proč začali pít a tyto důvody jsou natočené ve formě flashbacků. Divák má tak více příležitosti s postavami sympatizovat a působí to rozhodně víc, než kdyby herec 2 minuty na plátně vyprávěl svůj příběh. Na českou kinematografii originální dílo, která více než na humor sází na temnou skutečnost toho, že alkohol ničí lidi. Perfektně natočené, herecky zvládnuté a životem napsané.Zase jednou prostě dorazil slušný český film a bylo by fajn kdybychom jich tu brzo měli víc. Jak je vidět, máme na to!(14.7.2018)

• Zemi11

Úvodních 92 minut jsem si říkal, že to je zajímavé téma a jsem zvědavý, jak to bude uchopeno a ... ejhle.(18.7.2018)

Slabých 60%. Film je de facto řetež střípků života Josefa a mnoha dalších postav, občas proložených životní pravdou či myšlenkou, ze kterých v tom rychlém tempu jsou často jen hlášky bez ukotvení. Málo se dozvíme o motivacích, příčinách či vnitřním životě. Nepodařilo se mi v té rychlosti identifikovat s žádnou, ani hlavní postavou. To co zřejmě funguje v knize, nefunguje na plátně.(13.7.2018)

• bidja

-* za kino po mnoha letech. Netušil jsem, že se osazenstvo multiplexu může takhle zhoršit u vážně myšleného filmu. Z 2D bylo zdarma 4DX. Úvodní dimenzí byly trailery dvou vteřinových střihů co mě přivedly na pokraj epileptického záchvatu. Třetí rozměr by mohl být zvuk na pokraji vysílání pro hluchoněmé nebo nesourodý podklad hudebního doprovodu. Nadplán malého prostoru je pán Padesátník přede mnou, s paní Padesátníkovou předehrávající si na pubertální pár. Nesundal obří kšiltovku. Neměl kam, v jedné ruce třetinku Heinekenu + cca 2l kelímek koly, v druhé 2,5l kelímek tresťovaného, po sýru smrdícího popkornu. Z jiné strany esoterická vůně krému vůči slunečním spáleninám nebo snad i více, sadomasochistické samoopalovací mléko s příchutí beta karotenu. . Konečně i X faktor v podobě člověka co za mnou zřejmě jel na lehokole. Že to není o filmu? Není, proč? Podívejte se na Dobří holubi se vracejí, Ikarův pád, Tažní ptáci, Hadí jed nebo zahraniční Leaving Las Vegas, Aberdeen atd.(16.7.2018)

Pro člověka, co skoro nepije je to solidní příjemná pohodovka, nahořklá semi-komedie "o těch druhých". Pro pravidelné pijany je to inspirativní alkomůvíčko, pro chlastuchtivé alkáče návrat do budoucnosti, pro ultimátní píče pak už jenom "behee *zvratk* oubloee". Já se bavil a byl rád, že tenhle osud neni můj. Jediná škoda je, že výsledný produkt neni v dynamice, svižnosti a "mystičnosti" blíž k traileru.(12.7.2018)

Po dlouhé době mnou zmítala opravdová radost z nového českého filmu (naposledy jsem se tak cítil u o něco lepšího Hmyzu). Především bych ocenil Svátkovu vizuální koncepci. Delirium a psychedelie z ní stříká na maximum. Dalším příjemným překvapením jsou herecké výkony a hloubka postav (což ale pro čtenáře Formánkových knih není nějakým překvapením). To, co mi vadilo, byla hudba. Sama o sobě nebyla špatná, ale scény nikoliv nepodporovala. Chápu, že se jedná o vzdání hold Josefu Formánkovi, který podobnou hudbu užívá i při svých autorských čtení, ale v kombinaci s tímto snímkem se jedná o velký špatný. Podobně jsou na tom dialogy, kterých je moc a daly by se vyjádřit obrazem, ale to je bohužel Svátkovo rozhodnutí. Takto to prostě dopadá, když se na scénáři podílí autor předlohy. Ale jinak příjemné překvapení.(14.7.2018)

• kwaicheng

Bohužel, stejná sračka jako knížka. Bláboly co nedávají smysl, psychotik mezi alkáčema.... ach jo.(17.7.2018)

Velmi dobry film s podarenym soundtrackem. Davam poctive 3*(15.7.2018)

Film jsem viděla vlastně úplnou náhodou, asi by mě nenapadlo, zajít na něj do kina. Ale náhody neexistují, o čemž jsem se přesvědčila hned v prvních minutách. Člověk se během filmu několikrát zamyslí. Ne tak jako povrchově a na chvíli, ale zamyslí se fakt do hloubky. Nevím, jestli to bylo charismatickým hlasem Davida Švehlíka, alkoholismem všech zúčastněných nebo tím, že jsem si uvědomovala, že jednou ta "poslední šance" bude vážně poslední. Celý příběh je hodně drsný, hodně syrový a neskutečně realistický. Na české poměry velmi dobře zpracované téma + skvělý soundtrack.(16.7.2018)

Jsem fakt rád, že to český film nevzdal. Ano, hloubka vedlejších postav je minimální, zasloužily by si více prostoru - ale nakonec je to o cestě Josefa F. a událostech, které ho formovaly. Ne o manželce. Ne o kamarádech. Možná nahodnocuji, ale tento příběh si prostě zasloužil dostat se na plátno a Svátek se toho zhostil dobře.(15.7.2018)

”Nedokážete žít sami se sebou.”(16.7.2018)

To, že jsou scény bez přikrášlení posiluje autenticitu i prožitek. Hlavní hrdina je však tím, kdo zde vládne. Herec oddaně, přesně a věrně táhne celý film... je pohrdavý, protivně ohavný, sebelítostivý a hlavně zdrcený. Nejvypjatější jsou ovšem rodinné scény, které ukazují tu nejdrsnější realitu a jsou tak silné. :)(15.7.2018)

Takže... Smekám před tvůrci, smekám před herci, smekám před hudbotvůrcem, smekám před panem Formánkem. Nikdy jsem na českém filmu v kině nebyla, já vlastně na české filmy téměř nekoukám, ale tento mě zaujal ihned jakmile mi jeho trajler vnutila některá ze sociálních sítí. Byla jsem zvědavá, jestli film bude stát za to, nebo jestli veškeré zajímavé scény vyplýtvali do traileru a teaseru. Je možné, že ano, ale i tak jsem byla naprosto odvařená z toho, že ten film je mnohem víc než se mi na první pohled zdálo. Tohle je černý film, černá komedie a syrové drama. Ani vypravěč, ani hrdinové, ani lékaři neměli potřebu divákovi podsouvat jak se u sledování má cítit a s kým sympatizovat a s kým ne. Chvílemi jsem měla pocit, že film má společné znaky s Rokem ďábla a hodinu tipovala jestli ten prošedivělý alkoholik s černými brýlemi je zpěvák z Čechomoru. Smála jsem se nahlas a naprosto mi bylo jedno, že jsem jediná ze sálu. Totálně jsem se do toho vžila a mít v sobě pár panáků ginu, rozhodně na konci vstanu a zatleskám. Milovníci skandinávské tvorby zaplesají blahem.(18.7.2018)

Povedený niterný kousek. Strhne, vystraší, překvapí, dojme. Výborné herecké výkony, působivý mix zvuku, pěkná hudba.(12.7.2018)

Z počátku filmu jsem měl pocit, že to nebude ten pravý odstrašující snímek, demotivující k pití alkoholu. Vše se seběhlo v rychlém sledu a už jsem myslel, že děj se bude točit pouze kolem skupinových terapií za zdmi odvykacího centra. Pak ale nastal zlom a přišlo to, co jsem od filmu očekával. Z kina jsem odcházel se staženým žaludkem a pocitem nevolnosti, který mi přetrvává i při psaní této recenze. Ve filmu bylo pár rušivých momentů a byl jsem rozhodnutý, že nedám hodnocení vyšší než 4*. Po přehodnocení však musím dát za plný počet * a shlédnutí filmu budu doporučovat všem mým kamarádorádopijcům a nejen jim. Po dlouhé době český snímek, který mě příjemně/nepříjemně zasáhl.(13.7.2018)

<< předchozí 1 2