Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton? (Bontonfilm)

C0r0ner

No. Velká očekávání se dařilo naplňovat tak prvních dvacet minut a pak to šlo pomalu ale jistě do prdele. Proč? Protože na rozdíl od Ikarova pádu a Dnes naposled sledujeme osudy lidí, kteří nám jsou totálně u prdele a vůbec nás nezajímá, co s nimi bude. Půlka třetí hvězdičky je za pěkné zpracování. 50% ()

cubajz

Mámu nechávající tašku s ginem na brance jsem fakt nepobral, to jen potvrzuje, že za průsery dětí jsou ve větší míře skoro vždy zodpovědní rodiče. ()

Cheeter

Celkově zajímavé téma, rozhodně jsem rád, že něco takového v naší produkci vzniklo. Nicméně celkový dojem z filmu byl, že je to někde na půl cesty, byť na té lepší půlce. Může to být také dáno mým velkým očekáváním, nicméně v tomto případě to spíš vylučuji. ()

Martrix

Jsem skoroabstinet a na české filmy chodím do kina nerad. Takže pro mě byly Úsměvy smutných mužů asi stejně lákavé, jako lesbické porno pro Mirku Spáčilovou. Zatímco alkohol mi prostě nechutná, tak českým filmům se vyhýbám díky sérii zklamání posledních pár let. Nicméně byl jsem svou drahou nadpolovičkou (samozřejmě ne pod nátlakem) přesvědčen, že "pro mě bude dobré", ten film vidět. Absolvovala se mnou několik "pohádek pro dospělé", takže ty vyjednávací schopnosti nejspíš odkoukala od Thanose. Jsem latentní demokrat, takže jsem kývl (dokonce se mi povedlo nevypadat u toho, jako kdyby mi někdo o hlavu ohýbal traverzu). Kino Svratka, staré dobré singlsálové kino, začali plnit lidi. Blažený úsměv mé drahé nadpolovičky rozšifrovalo její konstatování, že si konečně připadá v kině patřičně. Skoro jako na třídní schůzce. Rozhlédl jsem se a pochopil, co tím myslí. Nijak zvlášť pohodlné sedačky velmi solidně zaplněného kina, okupovaly zadnice převážně mých vrstevníků. Věkový průměr návštěvníků Marvelovek, mezi které se řadím hrdě i já, byl pokořen o dobrých 15-20 let. Uvědomil jsem si, že mezi ně minimálně designově zapadnu, což mě trošku otrávilo, ale s mým nulovým očekáváním ohledně "filmu o alkoholicích", už to moc nepohnulo. A snad i právě to, že jsem žádné recenze nečetl a očekávání nechal doma, nakonec přispělo k pocitu příjemného překvapení. Díky skvělé předloze p. Formánka, který dokázal vyprávět inteligentně a s nadhledem a současně bez moralizování a snahy vzbudit lítost, nebudete sledovat "ožralce, kteří si za to můžou sami", ale smutné muže, kteří se snaží popasovat s tím, že jsou otroky závislosti. Formánek neřeší kdo za to může, nenabádá, abychom se snažili pochopit, že závislost je nemoc a nedává rady, jak z toho ven. Svůj příběh vypráví prostě a s pokorou, jednoduchým jazykem bez příkras, tak jak by to alkoholem vyšisovaný, ale pořád inteligentní člověk, mohl opravdu říct. A tato opravdovost na mě udělal veliký dojem. Bohužel mi ten dojem trochu pokazil režisér. Já to chápu. Uzavřený prostor ústavu, jedna "normální" postava/divák a spousta bizarních postav(které lze obalit různými příběhy) a to vše vystaveno tlaku. Filmařský ráj, ze kterého vzešly skvosty jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Svět podle Prota, ale třeba i Vykoupení z věznice Shawshank a spousta jiných. Takže rozumím tomu, že se režisér snažil vnést trochu invence, nebo si nějaké téma vypůjčit z již zmiňovaných perel. Jenže pokud vyprávím velký příběh podle skutečné události a snažím se o uvěřitelnost, nemůžu v polovině filmu uskočit na tři minuty do pohádky a pak se vrátit zpět. Využití Duška, jakožto parafrázi na Prota, bylo laciné a zbytečně ubralo páru jinak skvěle rozjetému dramatu. Možná to bylo schválně, aby se právě to napětí zmírnilo. Duškovi fanoušci to asi ocení a věřím tomu, že nemalé procento platících diváků, přišlo právě na film s Duškem. Nevím, jestli jim to bude stačit, protože on je to film spíš se Švehlíkem, který je standardně výborný, ale především film o Josefovi. I přes mou výtku, je to jeden z mála opravdu povedených počinů a jako takový ve vás nechá pár otázek, na které je dobré se ptát. Kolik šancí si člověk zaslouží? Už jsme poznali, jaké to je být na dně? A čím to je, že někdo dostane od života ránu, otřepe se, zapláče si a jde dál a jiný se z toho dna přesune na dno láhve a sice se dokáže odrazit, ale nevydrží sám plavat a tak zase klesne? Jsou slabí, nemocní, nebo to mají v genech? V Úsměvech smutných mužů odpovědi nedostanete. Pan Formánek vám ale ukáže, že tu bitvu jde aspoň zremízovat a jak se to povedlo jemu. Normálně by to mohl být spoiler, ale ten chlapík pracoval na scénáři a dokonce si i zahrál malou roli. Procento vyléčených/nechlastajících alkoholiků je děsivě malé, takže přiznaný happyend je na místě. () (méně) (více)

zette

Tech zajimavych postav a jejich pribehu je tolik, ze ne vse se da dostat do filmu s devadesati minutovou stopazi. Kdo tedy hleda otazniky, bezpecne je najde. Mne spise vadily ty zatracene filtry a nekdy strih. Jinak dobry, vyborne herecke vykony tria Svehlik-Dusek-Maly, vdecny namet a rada zajimavych scen. Urcite se bude jednat o jeden z nejlepsich nasich filmu za rok 2018. Dan Svatek udelal pokrok. Videno v ostravskem Cinestaru. ()

campix

Námětem hodně silný film, který pramení ze skutečného života autora knižní předlohy. Ukazuje, že závislost na alkoholu je neskutečný svinstvo, který zničí život tobě i všem ve tvém okolí, z čehož pramení několik velmi silných scén, ze kterých Vám je až fyzicky špatně. Sešel se tu i hodně zajímavý herecký ansámbl. Jména Švehlík, Dušek, Malý nebo Plesl zaujmou snad každého filmového fanouška. Nejvíce mě pak zklamalo technické zpracování, které nepůsobí snad ani jako televizní film. Spíše ale jako nějaká průměrná studentská práce před deseti lety. To celý film hodně sráží. Bohužel. ()

PROCESOR

Tak pro mě hodně velký zklamání. Myslel sem, že to bude něco na způsob Kobry a užovky, ale tohle bylo prostě nudný. Ve státě, kde chlastá každej druhej, nic zásadního a převratnýho nenabízí. Pobyt v léčebně je třeba ve filmu Kanárek celkem drsně vykreslený, tady je to takový fádní, nic se neděje. A neděje se ani mimo léčebnu. Už sem asi otupělý… ()

Vignette

Souhlas s Djokerem, navíc musím říct, že oproti knížce je to dost slabý odvar a příběh působí mnohem obyčejněji, což je škoda... ()

sator

Nejdůležitější věta filmu "Vy prostě neumíte bejt sami, sami se sebou..." viděno znovu 2019 a našel jsem si tam neuvěřitelný program vlastní prázdnoty... Jaroslav Dušek který hraje pacienta který se představuje jako Velitele 5té hvězdné flotily z Aldebaranu se se svým předobrazem potkal na premiéře filmu.Přesto že scénarista Formánek říkal on je plachý nepřijde, přišel. Dušek ho nakonec pozval i na pódium kde si spolu povídali. Když viděl autor předlohy Josef Formánek film hotov na předpremiéře, musel bojovat aby neodešel z kina a film zhlédl do konce. Míra pravdivosti a autentičnosti jej zasáhla natolik, že zapochyboval zda udělal dobře, že byl takto otevřený. Začas se však objevil muž, který mu řekl, že že mu jeho příběh zachránil život i manželství a tím potvrdil smysluplnost takové pravdivosti. ()

dr.fish

Samotný film by nebyl špatný, kdyby byl civilněji natočený. Je to totiž ve stylu reklamního videoklipu a ta hudba bohužel s tím klipem velice koresponduje. Ty barevné prostřihy provázené hudbou působily velmi rušivě a herci tak v mnoha případech nedostali tolik prostoru kolik by si zasloužili. Dobří holubi se vracejí tak zůstanou asi navždy tím nejlepší z tohoto ranku. 60% ()

otík

Hořký film o smutných okolnostech života natočený syrově a s mírným humorem. A také drsná ukázka, kam až může alkohol člověka zavést. ()

chelseaman22

Úsměvné na filmu není pranic. Grupa alkoholiků si dala dostaveníčko v Bohnicích, aby si společně pokecala o svých neduzích vyplývajících z nadměrné a frekventované konzumace methanem nasyceného moku. Žádná herecká esa, žádné profesionální zpracování, ale přesto od příběhu těchto osob asi nemůžete očekávat víc. 66 % ()

UhLee

(7/10). Je až neuvěřitelné, co dokáže alkohol s člověkem udělat.. Je to opravdu droga a jedna z nejlevnějších a nejdostupnějších.. Švehlík to hrál velmi přesvědčivě a z některých záběrů mi bylo opravdu úzko. ()

Swansea

Poctivě jsem přečetla všechny komentáře. Zmíním ten absurdní.. Až si to ten nemocný uvědomí.. Tak tomuhle je to právě u prdele. D. Svátek se zhostil tohoto na výtečnou. Ukázal, že to není "nemoc" sociálně slabých nebo mdlých na duchu. ()

HonzaBez

Drsné, ale věřím že pravdivé příběhy několika mužů, kteří to v životě "podělali" a jsou na "válečné stezce s chlastem". Šance, že v tom boji uspějí, není, jak film názorně ukazuje, moc veliká, přesto však stojí za to dále bojovat. Co jsem ve filmu moc nepobral, bylo vše kolem bizarní postavy Milana (v podání Jaroslava Duška). Když dotyčný o sobě tvrdí, že je velitel 9. hvězdné flotily/archanděl Gabriel nebo že z knihy Zjevení porozuměl, kdy nastane konec světa, má člověk pocit, že dotyčný je totální cvok/schizofrenik. Ale pak dojde k "záhadnému zmizení" dotyčného, a v závěrečných titulcích je uvedeno, že dotyčného už poté nikdo neviděl. Tak nevím, zda si z nás tímto autoři snímku dělají srandu nebo co... Podle mě tahle mysteriózní dějová linka trošku zbytečně narušuje jinak silnou výpověď filmu. ()

Helmutek

"Uvědomuju si všechny výhody abstinence, tak proč i přesto mám pocit, že bez alkoholu nebudu kompletní?" Mrazivě autentická výpověď vyléčenýho (= t.č. abstinujícího) alkoholika Josefa Formánka (doporučuju rozhovory na DVTV nebo ČRo Plus) v interpretaci skvělýho Davida Švehlíka. Ono vůbec to obsazení bylo dokonalý (až na řídký a epizodní výjimky - třeba ta zpěvačka-manželka jednoho z pacientů, Josefova nevlastní dcera...) a překvapila mě i skvělá hudba, nebo v tomhle případě možná spíš líp řečeno hudební podkresy - u takovýhleho filmu je rozhodně lepší nasadit podobně alternativní styl s nápadem, než se pokoušet o nějakou patetickou symfonickou filmovku (o hudbě užitý ani nemluvě), která by tady stejně byla jen nepatřičná. Zní to jako klišé a klišé to asi pro každýho, kdo se s tím nijak nesetká, nakonec nejspíš i je, ale po detailnějším seznámení se s podobnejma osudama si z toho já odnášim to, že je namístě alkohol repsektovat jako něco, co sice punc smrtelný drogy nemá, ve výsledku ale oproti jinejm návykovejm látkám nijak mírumilovnější neni a vzhledem k tý vší masivní společenský toleranci je o to plíživě nebezpečnější. A jakmile do toho člověk jednou spadne, dostat se z jeho spárů ven je podobně složitý až nemožný jako u tvrdejch drog - a přesně o tomhle ten film je. Jak řiká Josef, "Nás alkoholiky od lidí bez závislosti dělí jediná sklenička" - právě ta jedna jediná, kterou si tyhle lidi už nikdy dát nemůžou; a smířit se s tim, že tahle věc už pro člověka neexistuje, to je asi jedna z nejtěžších věcí na celý léčbě. Ten film je žánrově špatně zařaditelnej - je hranej, ale charakter dokumentární osobní zpovědi jednoho účastníka odvykačky to má nespornej a přiznanej; filmům jako Requiem za sen, Trainspotting atd. nejsou Úsměvy podobný ani trochu. Vůbec to ale neni na škodu, nehraje si to totiž na nic, čim to neni, 90% dramatu tady plyne ne z nějaký megalomanský a epicky efektní kamery, ale ze skvělýho Formánkova scénáře (resp. z Josefovejch promluv, příp. ze slov ostatních pacientů). Ten film neni nijak zvlášť dramatickej, nemá propletenej děj ani šokující pointu, nepřináší žádnou novou látku - jeho smysl a jeho kvalita je v tý osobný zkušenosti, v tom líčení a příběhu toho jednoho zúčastněnýho člověka. Přesně v tom, co se nedá nastudovat ani imitovat, ale co se musí prožít, jinak by to na plátně nefungovalo a nebylo by to uvěřitelný. A pohled a příběh Josefa Komárka tady ještě nebyl, i když zdramatizovanejch filmů o alkoholicích bylo už tisíc - tenhle ale ne. A smysl to má: Ne každej tim bojem totiž dokáže projít vítězně, ne každej o tom pak dokáže mluvit, a ještě míň je těch, kdo jsou schopný hodit to nakonec i na papír - pokud se to ale povede, ten výsledek pak neni standardizovanej, ale naopak jedinečnej a svébytnej. Vlastně se tomu filmu dá (podle mě) vytknout fakt máloco - vzhledem k tý síle vyřčenýho a celý výpovědní hodnotě se to těžko dalo udělat nějak výrazně líp. Ze mě jednoznačný "nadšení" a mezi 4 a 5*. ()

Lachtaan

Byl jsem skutečně zvědav, co se z téhle výpravy do nitra duše notorických alkoholiků vyklube a žádná velká sláva to není. Vzhledem ke zdejším procentům, které na české poměry naznačují vyčnívajícího jedince, jsem se nedočkal žádného závratného dramatu ani výjimečné komedie. Švehlíka jsem si oblíbil při mém nedávném maratonu třetí série Labyrintu, zde mi ale extrémně nenotoval. Úsměvy smutných mužů není v celkovém spektru špatným počinem, jen má u mě pravděpodobně tu smůlu, že jsem se jaksi přesytil šablonovitými českými filmy. ()

Tosi

Kolikrát jsem polským filmům záviděl, jak uměj trefit tu středoevropskou náturu. Tak tady můžou závidět oni nám. ()

Johnny.ARN

Usmevy smutných mužov prinášajú len znechutená tváre nasratých divákov. Ako edukatívny film na školské besiedky super, ale ako film do kina za vstupné, no to fakt nie. 1 z 5 ()

Mrkvič

Drama-komedie. Čekal jsem typický český produkt, který mě vždy baví. Tragikomický příběh, který je zajímavý a baví od začátku do... no, do posledních deseti minut. Úsměvy smutných mužů jsou ale hlavně tím dramatem a navíc místy náročnějším pro diváka. Některé osudy alkoholiků jsou ale hodně zajímaví nebo aspoň zajímavě podané. Celek mě ale většinu doby moc nezajímal, protože příběh hlavní postavy byl tím nejnudnějším osudem. Závěr byl ale trefný a všechny osudy příjemně propojil a využil jejich strasti a nálady. ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky

23.03.2019

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

14.09.2018

Snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua (Rodinný film) byl vyslán za Českou republiku do bojů o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové… (více)