Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton? (Bontonfilm)

LordMysti

Další český film na který jsem se dle anotace nechtěl původně ani dívat - a nakonec slušný lepší průměr a zajímavý příběh který nechá nahlédnout a zamyslet se nad lidskou slabostí... ()

caba

ZÁVAŽNÉ TÉMA ,ale s komedií to nemá nic společného.!!Spíš k politování a přání,aby dokázali všichni démona alkoholu porazit.Snad opravdu to pan spisovatel Formánek dokáže!!Moc mu to přeji. ()

Lasombra

Tedy, většinou tyto české naturalistické filmové výjev vynechávám, ale tento mě vtáhl do děje po prvních minutách a vzala jsem to jedním dechem. Moc povedené. Film si nehraje na nějaké americké happyendy, prostě jen ukazuje realitu toho, co se může stát každému z nás, když se přestaneme ovládat a sjedeme z cesty. A pokud budeme mít velké štěstí, podporu okolí a hlavně sílu a vůli jít zase tím správným směrem, dostaneme se z jakékoliv závislosti. Nejspíš to tím chtěli tvůrci říci. Ale naštěstí hodnotím jen objektivně. Musí to být těžký boj a tímto démonem ALKOHOLEM. ()

Inozuka

Po dlouhé době tuzemský film, za nějž by se tvůrci nemuseli stydět i v globálním měřítku. Úsměvy smutných mužů jsou natočeny zajímavým roztěkaným způsobem, který jen podtrhuje rozervanou mysl alkoholika. Způsob vyprávění může působit epizodicky, ale dává ucelený pohled na to, co se odehrává v nitru člověka, který si uvědomuje, že všechno kolem sebe ničí, ale nemůže si pomoct a výzvám okolního světa není schopen se bez flašky postavit. Jsem rád, že zde mohli zazářit i David Švehlík a Ondřej Malý, které jako herce oba docela obdivuji a zde dostali prostor ukázat, že jejich talent je opravdu veliký. Takže plná palba a zaťaté pěsti, ať ta abstinence Josefu Formánkovi vydrží. ()

vikino1

Film, který mě při sledování moc nebavil, ale když se to rozleží v hlavě, tak to rozhodně není tak o ničem, jak by se na první pohled zdálo. Je fakt, že v mém okolí bych pár lidí dokázal označit za alkáče, ale nikdo z nich nedosahuje takového levelu jak tady ta sebranka z léčebny. Vostré, uvěřitelné smutné.. Prostě takhle to dopadá, když vás ovládne démon alkohol. Lidi se pak mění na Ačka, TAčka a GTAčka.... ()

E lan

Varovné drama, výborně zahrané hlavními i vedlejšími protagonisty. Když se k tomu přidá přiměřená délka a slušný hudební doprovod máme tu příjemný počin. ()

czroman2

Tři hvězdy, ovšem je to opravdu hraniční. Myslím si, že pro člověka, který se nevyžívá v drama-sebe deptání nebo pro člověka, který nemá osobně blízko k tématu filmu, je ten film špatně pochopitelný, zavádějící a málo informativní. Některé věci byly přehnané, například procházení Delírkem. Chápu, že záměr filmu byl přinést dramatickou melancholickou atmosféru a pohled na připoutané lidi procházející delírkem tento účel splnil nejlépe. Nicméně od doby, kdy existují léky na útlum deliria (benzáče a lepší) by bylo nesmyslné nechat někoho tímto projít, akorát by ho to ohrožovalo na životě. Nicméně taky není příliš známé, že mezi abstinenční syndromy patří např. halucinace nebo až epileptické záchvaty. Slyšel jsem, že ještě dnes v některých léčebnách mají drastické postupy, je možné, že to takto v nedávné minulosti ještě bylo. Jako člověk, který si léčebnou prošel, jsem ale viděl spoustu referencí a věcí mezi řádky, které se mi líbily. Například jak popisoval svoje vlastnosti, slabý, nízké sebevědomí apod.... je pravda, že tohle lze uplatnit téměř na všechny alkoholiky paušálně. Některé věci je tam třeba hledat, ale pro někoho, kdo nemá určitou vášeň pro dané téma, bych to spíše nedoporučil. Film je spíš tak na 2*, přišel mi spíše jako amatérský prequel k nějakému opravdu dobrému filmu. Nicméně se mi líbí, že lidé, kteří nemají s tématikou zkušenost, nejspíš vůbec nechápou život závislých. A tenhle film ho přiblížil. Například to, že se každý po první léčbě cítí jako frajer a pak přijde do reálného světa a dost rychle narazí. Toto je prostě běžná věc, kterou si téměř každý závislý musí projít a běžný člověk by to mohl vnímat jako selhání. Za přiblížení problematiky a lehce přehnané, ovšem hezky udělané, umělecké zpracování nakonec 3*. ()

Oonika

Velké překvapení. Nečekala jsem, že mě to tak chytne, přece jen téma mě úplně nebere a na Duška už mám trochu alergii. Ale bylo to skvělé zahrané a když vím, že je to opravdu z autorova života, má to pro mě ještě větší váhu. ()

rublik05

Obavy jsem měl teda veliké, o české kinematografii nemám žádné valné mínění, o to větší mám pak radost, když se objeví nějaká taková výjimka, za kterou se nemusím stydět a která má své nesporné kvality. Úsměvy smutných mužů na první dobrou zaujmou svým obsazením, David Švehlík hraje perfektně, zaujali mě i Jaroslav Dušek a skvělá Simona Babčáková, v podstatě ale všichni herci podávají suprové výkony. Snímek má takový lehce psycho nádech, k danému tématu se to skvěle hodí, efekty i kamera krásně podporují syrovou a místy až nepříjemně drsnou atmosféru, s napětím jsem sledoval silné příběhy a osudy jednotlivých postav. Dokázal bych si ale představit, že by příběh byl víc poutavější a měl svižnější tempo, jinak ale nemám co vytknout. Silná záležitost, která donutí se nad určitými věcmi zamyslet. 7/10. ()

Lupes

Problém scénáře i knižní předlohy je bohužel sám autor. Josef Formánek totiž nenapsal drama o lidech bojujících s alkoholem, nepředstavil hlubší studii postav ani nesestavil pestrou mozaiku lidských osudů, pohnutek a souvislostí. Podstatou jeho textu je zřejmě jen obdiv Josefa Formánka k Josefu Formánkovi. Důsledkem je, že při závěrečném doslovu na pozadí sladké rodinné fotky samotného autora marně lovíte v paměti tváře postav, jejichž osud se dle textu naplnil tragicky. Lidské osudy stávají se tu jen jakousi neosobní informací, kulisou, a byť jsou zahrané povětšinou výborně, namísto soucitu, lítosti a dalších emocí nesou se na vlně lhostejnosti. Dobří holubi se tu (bohužel) nevracejí, což nemusí být zákonitě špatně. Namísto příběhu o despocii moci mohli bychom pro změnu sledovat příběh o despocii alkoholu. Očekávání však zůstává nenaplněno a radost je vystřídána smutkem nad promarněnou příležitostí. Formánkově scénáři se paradoxně nedostává hloubky o to víc, oč ji svými monology deklamuje. Příběh je sice plný mouder, poezie a Duškovy mystiky či esoteriky, jako celek však působí prvoplánově, povrchně a slouží účelu jedinému: Představit nového Manna, Becketta či Hemingwaye. Jenže zůstává jen starý Formánek. Jím předložené tajemství života je nakonec soudobě povrchní a prosté: Vše vyřeší maraton! // Filmu samotnému prospívá hudba; originální (byť trochu rušivý) je střih a časosběrné záběry; herecky nejsilnější jsou pak Švehlíkovy výkony ve chvílích alkoholických delirií. Je jich však poskrovnu a jako většině filmu jim chybí kontakt s realitou. Zarazí nejen alkoholikem obývaná, uklizená a vybavená chalupa s bourákem na zápraží, ale i sociální a etnická skladba pacientů léčebny. Kde jsou Cikáni (že by honba za korektností?), proč absentují bezďáči či trosky, jimž alkohol poškodil inteligenci ba dostal je za hranu zákona? S chlastem jako by měla problém jen vybraná společnost bílých intelektuálů, sportovců a podnikatelů, jejichž boje s démony se povětšinou odehrávají v dostatku a bohatství. A jelikož i prostory léčebny jsou situovány do luxusního zámečku, kde nechybí ani jízdárna, člověku se chce až začít chlastat; vždyť kdo by nestál o takovou nóbl "dovolenou" ve vybrané společnosti? ()

GTS_PUNK

Skutočný príbeh českého spisovateľa Josefa Formánka prenesený na filmové plátno. Pod režisérskou taktovkou Dana Sváteka uzrela v roku 2018 svetlo sveta snímka, ktorá sa venuje problematike alkoholizmu a neľahkého boja proti nemu. Diváka spoločne s hlavnou postavou Josefa (David Švehlík) prenáša do protialkoholickej liečebne, kde sa pred ním zjavuje spleť pohnutých ľudských osudov, ktoré spája práve závislosť na alkohole. Najvýraznejšou črtou Svátkovho filmu sú jednoznačne postavy, pretože práve na nich a ich vzájomnej tragickej prepojenosti celý príbeh stavia. Napriek tomu, že každý z protagonistov je jedinečnou individualitou, deštruktívny vplyv alkoholu ovplyvnil každého rovnako. Podobnosť s o tridsať rokov starším filmom Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí nie je nijak zvlášť veľká, aj keď sa obe snímky venujú prakticky identickej téme. Popri postavách Svátkovo dielo dokáže zaujať aj vnútornými monológmi, respektíve akýmisi zamysleniami sa hlavného protagonistu, ktorými sa vyrovnáva so svojím alkoholizmom a vníma, ako tento neduh ovplyvňuje ostatných ľudí. A to nielen tých, ktorí sa spolu s ním liečia, ale takisto aj ich rodiny, vrátane tej jeho. Práve rozpad rodinných väzieb a strata najbližších takisto patrí k výrazným črtám tohto filmu. Otázne je, do akej miery je snímka niečím viac než len obyčajným poukázaním na viac či menej úspešný boj človeka s alkoholizmom. Zrejme nie veľmi. Paradoxne to však postačuje, aby dokázala diváka adekvátnym spôsobom zaujať. Úsměvy smutných mužů nepotrebujú prehnane moralizovať a hovoriť, aký je alkohol škodlivý a deštruktívny. Stačí, keď to prostredníctvom zaujímavo napísaných (a zo skutočného predobrazu vychádzajúcich) postáv dostatočne ukážu. Kombinácia drámy a komédie v praxi funguje, pričom vytvára odstrašujúci príklad reality mnohých tých, ktorí sa liečia zo závislosti na alkohole. ()

existimi

Jsem fakt rád, že to český film nevzdal. Ano, hloubka vedlejších postav je minimální, zasloužily by si více prostoru - ale nakonec je to o cestě Josefa F. a událostech, které ho formovaly. Ne o manželce. Ne o kamarádech. Možná nahodnocuji, ale tento příběh si prostě zasloužil dostat se na plátno a Svátek se toho zhostil dobře. ()

sethi

Já toho okatýho Švehlíka fakt můžu. Konečně dostal prostor i mimo seriály a byl skvělý! Film měl na mě vpravdě negativně alkoholový účinek a doma sem studovala, jak je to vlastně s deliriem tremens. Takže bych ho doporučila i zařadit do nějakýho preventivního programu pro školy. Proč ne, stát se to může každýmu. A každej máme nějaký takový lidi v okolí. Po druhém shlédnutí zanechává ještě hlubší dojem. ()

Mahowny

Po velice dlouhé době skvělý český film. Má to kvalitní podklad, a tak dialogy baví a monology vedou k zamyšlení. Po celou dobu film drží hutnou atmosféru, sedí mu komorní provedení, které ještě povýšuje skvělá kamera a hudební doprovod. Cením perfektní výběr herců. Jako bonus po celou dobu severočeský feeling díky výběru herců, lokací, hudby a pod. ()

Terminer

Konečně se v Čechách začalo něco dít, co se týče situace ve filmovém průmyslu. Film, který sice vychází z knihy českého spisovatele a natočili ho Češi, ale je pochopitelný i pro všechny ostatní země. To lze považovat za takový malý zázrak. Konečně zdejším filmařům došlo, že jestli se chtějí někam pohnout, tak musejí točit filmy o světových, a ne pouze o českých tématech. Co se týče samotného filmu, tak musím říct, že jsem byl velmi překvapen. Začátek filmu je pro diváka hodně nekomfortní a drsný. Postupně se ale všechno začne posouvat z agresivní na myšlenkovou rovinu a to přidává filmu emotivní hloubku. A David Švehlík má podle mě Českého lva v kapse. ()

masekjc

Každý film, který ve mně vzbudí nejrůznější emoce a zároveň něco zanechá, má u mě vždycky úspěch. A o to víc těší, že se jedná o CZ záležitost. Přesto bych to udělal lehce drsnější a syrovější. 4 hvězdy a na zdraví! ()

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky

23.03.2019

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

Česko vyšle do boje o Oscara snímek Všechno bude

14.09.2018

Snímek Všechno bude režiséra Olma Omerzua (Rodinný film) byl vyslán za Českou republiku do bojů o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. O nominaci rozhodlo hlasování členů České filmové… (více)