Lůzři (festivalový název)

Bulharsko, 2015, 97 min

Ivajlo Christov

Ivajlo Christov

Emil Hristow

Nejen drama, ale perfektní mix dramatu a černé komedie o bezvýchodnosti života na malém městě. Pomalé tempo, záběry na rozbité stavby, černobílý formát a hlavně naprosto perfektní scénář, který snad autor nemohl napsat, aniž by něco takového neprožil na vlastní kůži. Z každé věty, z každého záběru čiší apatie a rezignace, ale film přesto ani v nejmenším nepůsobí depresivně a atmosféru chcíplého psa zprostředkovává s takovou lehkostí a vtipem, až jsem se musel mnohokrát smát nahlas. Naprostá spokojenost.(16.4.2017)

Kdyby Forman ráno snědl ironickou kaši kterou ukradl tvůrcům Trainspottingu2, a pak se vydal natočil Samotáře s teenagerama v bulharském zapadákově, mohlo to dopadnout asi takhle nějak. K čertu s přirovnáníma - je to originální, skvělý a s omlazujícím účinkem :)(8.4.2017)

Super film s dobře vyváženou komediální i dramatickou rovinou. [LFŠ2019](12.9.2019)

• - K napsání scénáře přivedla herce, scenáristu a režiséra Ivajla Christova tristní realita. V Bulharsku je pro mladé herce velmi obtížné uchytit se na některé z etablovaných scén, které se samy potýkají s finančními problémy. A začít svou kariéru v druhořadých soap operách Christov svým studentům z Národní akademie divadelního a filmového umění nepřál. Proto pro ně napsal scénář, který situaci a vyhlídky bulharských teenagerů vtipně glosuje, byť netupí ostří sociální problematiky. (Zdroj: Letní filmová škola)