Šílený svět studené války

Dominový efekt (E08)

(epizoda)
  • USA Falling Dominoes
USA / Česko, 2015, 52 min

V osmdesátých letech minulého století se ve východním bloku stalo majákem odporu a naděje polské disidentské hnutí Solidarita. Klíčový rok 1989 přinesl kromě pádu železné opony i zboření Berlínské zdi, symbolu rozděleného světa. V Rumunsku si prezident Ceauşescu a jeho žena žili jako imperiální vládci po celá desetiletí. Jejich pád, stejně jako konec komunistických režimů v ostatních zemích východní Evropy, znamenal definitivní konec sovětského bloku. Z područí Sovětského svazu se vymanilo mnoho staronových států. Sovětský svaz už neexistuje, studená válka je u konce. (Česká televize)

Mikovec

Rozhodně nejlepší díl a velice dobrý závěr celé série, který jak je vidět patřičně naštval zejména milovníky SSSR, či českého socialismu, pro které je realita sprosté slovo a kteří svůj svět lží a iluzí považují za ,,otevřené oči" a jakékoliv jeho kritizování, či znevažování za propagandu a lidi toto činící ,,bez vlastního rozumu" Díl se věnoval zejména ukončení studené války, rozpadu SSSR a jeho ztrátu moci ve východní Evropě. Ukazoval bídu pod kterou musela východní Evropa žít a touhu stovek tisíc lidí dostat se ze zadrátovaného vězení za lepším životem na západ, klidně s holýma rukama, beze všeho. Jak je vidno, tuto kapitolu dějin nemůže spousta našich důchodců (Fooggyy7) stále rozdýchat... I tak jsem překvapený, že vzhledem k poměrně kritickému konci pro SSSR dokument (a hlavně tento díl) není hodnocen od odpaďáků ještě hůře. ()