Hříšní lidé starého Egypta

(TV film)
  • Česko Egypt - temná tajemství (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
USA, 2015, 2x41 min

Richard Lopez

Alexander Siddig (vypravěč), Jay Sutherland

Z tohoto dvoudílného filmu se dozvíme, že život starověké egyptské elity byl bohatý nejen na události dějinného významu. Odborníci se s diváky podělí o příběhy, které vyprávějí o nezměrném přepychu a o skandálním, extravagantním chování v duchu dobové módy, prostě o senzacích podobných těm, o kterých píší i dnešní moderní magazíny. (TV Spektrum)

Ikewoo

Je to takový... no, jako, bulvár. Mluví tam sice hlavy nazvané egyptolog či archeolog, ale vyznění dokumentu je jasně senzacechtivé. Vlastně neodpovídá na žádné zásadní otázky, nedopovídá načatá témata... Jenom tak si plyne od pikošky k pikošce. Ne, že by to člověk tak trochu podle názvu nečekal, ale nečekal jsem to v tak syrové a neskrývané podobě. Zvláštní vydání Blesku ze starého Egypta. Nu, někoho to ale asi bude bavit... ()

Sidonka

HODNOCENÍ 1.DÍLU:Zajímavé téma, které jsem uvítala. Zpracování se však příliš neodlišuje od jiných povrchnějších dokumentů o Egypťanech, přesto dokument potěšil. Zápory filmu: Hrubě načrtnuté informace, nedořčenost a naznačování, které nám mnoho nesdělí. Například:" faraóni se dopouštěli hříšných extrémů, děly se různé erotické nepředstavitelné zvrácenosti..." To mělo být jako kupříkladu konkrétně co? Nic bližšího se nedozvím, jen že měli harémy a velké množství žen. Je to takové letem světem, ale pěkně se na to dívá a člověk může nadále jen fantazírovat, jak život vládce, který si mohl dovolit úplně vše, který se pokládal za božského panovníka, nadčlověka, asi vypadal. Scházely mi také digitální ukázky, jak přepychové paláce, v nichž faraoni žili, pravděpodobně vypadaly. Zde je ukázaný jen bazén, kus sloupu a Kleopatřina luxusní zlatá loď.:) - Lepší průměr s několika působivými scénami. (Komentář je psaný po prvním dílu. Uvidím, kam se to posune dál). 2.DÍL: Je slabší, s méně líbivým námětem (sadismus některých faraonů, lži, atd.). ()

Vavča

Vždycky jsem měl za to, že z kultur starověku uměli nejvíce pařit Řekové a jejich přístup k životu, ke svobodě, smyslu existence, je ten nejvíce imponující. Ale tento dokument, Vám ukáže, že Egypťané za to uměli pořádně vzít a rozhodně si dopřávali, spousta zajímavých informací, neznámých a nových objevů, těším, co přijde v druhém dílu. Druhý díl spíše průměr a spíše otravná tendence posuzovat tehdejší chování ve válce, očima dnešní psychologie, mi přijde nepatřičné, vzhledem k tomu, co dělali později Asyřané, nebo i egyptští současníci jako Chetité (oslepili a zotročili zajatce, nutili je otáčet zařízením na drcení obilí místo dobytka atd.). Je to škoda, ale díky vynikajícímu prvnímu dílu odmítám dát za tři. Škoda, že nemám originální zvukové změní Alexander Siddig je vynikající, charismatický vypravěč. ()