Mistr a kazatel (TV film)

Dokumentární / Historický

Česko, 2015, 52 min

Jan Vondráček (vyp.), Zdeněk Hruška (vyp.)

Když to srovnám s dokumentárním seriálem "Druhý život Mistra Jana Husa", tak tento dokument je rozhodně přehlednější a stručnější, aniž by podstatné vynechal. Jsou tam zmíněny klíčové postavy i lokace, které Husa ovlivnily a kde pobýval. Dokumentů je z minulosti a zejména letos u příležitosti 600. výročí mučednické smrti Jana Husa hodně, ale tento považuji zatím za nejlepší.(17.8.2015)

Tak jdu právě z předpremiéry filmu. Jde o fundovaný životopisný dokument o mistru Janu Husovi. Trochu mě chyběl výklad jeho učení, který by pomohl pochopení v dnešní době těm, kteří nejsou věřící. Hlubší zasazení do kontextu doby by také nebylo na škodu (zase těžko se pak vejít do stopáže), ale za dokumentem stojí Karlova univerzita a tak se základní povědomí předpokládá. Film bych doporučil každému, kdo se chce dozvědět něco o kořenech a základech našeho národa. Skvělý počin - díky(1.7.2015)

Za mě tedy nic moc, byť je to o obsahové stránce velmi slušné (ovšem od dokumentu od University Karlovy bych čekal mnohem hlubší náhled na věc a ne jen veskrze známá fakta a pár zajímavostí), ale nezvládnuté je to z hlediska filmařiny a hlavně jsou tu hrozně bizarní průvodci (dívají se na sebe a pronáší dlouhé monology, které se snaží vydávat za vzájemnou debatu, mnohem lepší by bylo hodit tam pár hezkých záběrů památek a tohle nechat jen jako doprovod).(9.3.2018)