Reklama

Reklama

Furiant

(studentský film)
  • angličtina Peacock
Ukázka z filmu

Obsahy(1)

„Aby se mohl stát prvním skutečným dramatikem realismu, musel pocítit, jaké to je, být posledním romantikem." I tak by se dalo popsat mládí klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického – alespoň to se specifickým humorem činí ve svém filmu režisér Ondřej Hudeček. Snímek s podtitulem Komedie o třech dějstvích parafrázuje klišé televizních inscenovaných dokumentů a po svém dotváří obraz slavného dramatika a dramaturga tak, jak ho (ne)známe z učebnic literatury. Slovy autorů, nechybí zde napětí, humor, násilí, naděje, emoce, nahota, sex ani šťastný konec. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (1)

Ukázka z filmu

Recenze (22)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Milý Láďo, na český poměry dobrý. Ani o ťuk víc. A co si o tom myslí ve světě, na tomhle mym dojmu nic nemění. Hezký cvičení na téma "životopis historické osoby stylem Wese Andersona". Leda. (Po zkouknutí víc Hudečkových studentských filmů dojem roste, najednou určité prvky vnímám docela odlišně a hlavně jen jako část většího celku. V kontextu jeho tvorby, jako "jedno z cvičení nadějného filmaře" je pak Furiant lepší než samostatný kus.) ()

kla_ra 

všechny recenze uživatele

Pár vtipných či zajímavých momentů v tomhle filmu je - třeba zakroužkovaný posed, ze kterého se střílelo, nebo to, jak na začátku divák vidí v rohu záběru plazící se postavu a až posléze zjistí, o co jde - ale celkový dojem je přehluší. Protože všechny fóry, ať už filmové nebo vyprávěné jsou nasázeny tak přímočaře a zveličeně, že chybí prostor pro jakékoli překvapení. Je to až moc hrubý humor, bez napětí, na první dobrou. ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Poslední romantik, první realista. Chytrá demytizační věc, suverénně zrežírovaná a vizuálně naprosto aktuální. Přesně ten typ pohledu na velikány dějin, kterej jim bere hnilobnej rubáš čítanek. Ladislav míval trochu zkaženou krev, Hudeček nezkazil nic, i proto, že se chytře obešel bez dialogů. Film akorát pro Vladimíra Macuru. Doufám, že tohle je znamení zrodu zajímavýho talentu... Vlastně o tom vůbec nepochybuju. Tohle není třeba omlouvat studentskostí ani českou kotlinou. Tohle je prostě sebevědomá filmařima, která má co říct kdykoli a kdekoli. ()

Vajonek 

všechny recenze uživatele

Obsahovalo to a asi i slušně zpracovalo některé, na domácí poměry originální nápady či prvky (prolnutí hraného s různými malůvkami, správně distingovaný a zároveň ironický vypravěčský podkres...). Ale také to mělo poetiku, u které mi nějak nebylo dobře. Tu Wese Andersona, kterou to evidentně mnohým připomnělo a se kterou mi většinou dobře bývá, mi Furiant v komplexu nějak nenavodil, ačkoli když si to tak zpětně promítám v hlavě, "technicky" by se zde dalo nalézt vícero společných prvků. Je to v tomhle případě dosti pocitová a intuitivní záležitost, ale přemítám-li, co (mi) tu správnou atmosféru, vyznění mohlo nejvíce narušovat, vsázela bych asi na ke zbytku mi nesedící, příliš rozjuchanou hřmotnou hudbu. Ale těžko říci, bylo toho asi více... ()

jiri.twist 

všechny recenze uživatele

Tento klasik českého divadla šel dlouhou dobu mimo mě, až do této chvíle, kdy jsem si o něm spoustu textů nastudoval. Film mě pozitivně překvapil. Je vytříbený, originální, mapuje jen malý úsek života, zaujala mě kamera, výtvarné pojetí a výprava. Určitě má dílko co říci a dává možnost zapřemýšlet ... 8679 ()

Galerie (4)

Zajímavosti (4)

  • „Chtěl bych natočit takový film, který mně samotnému v kinech chybí, chytrou, autorskou zábavu s přesahem, univerzálně srozumitelný žánrový film, který má šanci uspět v zahraničí, a který se nebojí zobrazovat na plátně nahotu, sex a násilí," řekl o filmu Ondřej Hudeček. (Zdroj: České filmové centrum)
  • Furiant byl na festival Sundance vybrán z celkového počtu 8712 přihlášených krátkých filmů jako jeden ze 13 zahraničních hraných filmů. Jedná se o vůbec první český krátký film a celkově teprve druhý český film, který bude na tomto festivalu uveden v hlavní soutěžní sekci. Úspěch je o to větší, že se jedná o studentský film – ty jsou na velkých festivalech tohoto typu spíše výjimkou. (Zdroj: České filmové centrum)

Související novinky

Češi bodovali na Sundance festivalu

Češi bodovali na Sundance festivalu

28.01.2016

Z filmového festivalu Roberta Redforda, na kterém se každoročně scházejí nezávislí filmaři, se letos veze cena i do České republiky. Za režii krátkého filmu Furiant ji vyhrál Ondřej Hudeček, který… (více)

Festival krátkých filmů Praha

Festival krátkých filmů Praha

09.01.2016

Vyznání lásky osmdesátkovým akčňákům jménem Kung Fury, sonda do světa pornohereček, ale i pocta slavnému kameramanovi Jima Jarmusche a Guse van Santa. Takový bude 11. Festival krátkých filmů Praha,… (více)

Reklama

Reklama