Reklama

Reklama

Bábušky z Černobylu

  • USA The Babushkas of Chernobyl
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Třicet let po černobylské katastrofě se štáb filmařů vydává do uzavřené zóny, aby zdokumentoval život několika starých žen, které byly z oblasti násilně evakuovány, ale tajně se vrátily a žijí tam dodnes... V místě, kde v roce 1986 došlo k dosud největší jaderné katastrofě na světě – v okolí Černobylu – existuje dodnes uzavřená zóna s režimem přísného dohledu. Je zde zakázáno jíst a kouřit venku, dotýkat se rostlin, konzumovat lesní plody, dotýkat se staveb. Přesto tu žije skupina převážně už velmi starých žen, které se po násilné evakuaci po katastrofě tajně vrátily do svých domovů. Filmaři navštěvují některé z nich, aby zjistili, že tyto moudré a odolné ženy si zde žijí v poměrném klidu a spokojenosti. Vláda jim to částečně umožňuje, protože se domnívá, že v dohledné době zemřou sešlostí věkem, a to dříve, než by mohly zemřít na následky ozáření. Radiace je tu na některých místech stále vysoká, tyto ženy z ní ale strach nemají. Vesměs za sebou mají tvrdý život, mnohdy doprovázený hladověním, kterého se paradoxně bojí mnohem více než radiace... Epicentrum výbuchu, kolem něhož jsou ustanoveny dvě zóny – jedna ve vzdálenosti deseti a druhá třiceti kilometrů – je kryto sarkofágem, z něhož ale radioaktivní prach už třicet let uniká. Plánuje se proto nový kryt, který by měl vydržet prakticky neomezenou dobu – snad i déle než pyramidy ...
Valentina Ivanovna, zdravotní sestra, byla povolána do nemocnice ihned po katastrofě. Strávila tam mnoho času a viděla mnoho mrtvých. Později sama onemocněla rakovinou štítné žlázy - jediným onemocněním, které je s Černobylem jednoznačně spojováno – uzdravila se a dodnes žije v místě, kde se narodila a prožila celý život. Stejně jako pro další bábušky je to pro ni velice důležité. Ženy se navzájem navštěvují, zazpívají si spolu i zatančí. Rády se napijí a vždy pro návštěvu připraví bohaté pohoštění, přestože převážně žijí jen z toho, co si samy vypěstují anebo uloví. V oblasti pravidelně probíhá sběr vzorků půdy a vody, stejně jako měření radiace přímo v domech. Ta ovšem závisí na mnoha faktorech, kromě jiného i na počasí a síle větru. Zjištěné údaje jsou zveřejňovány na budově pošty v Černobylu. Bábuškám jsou také rozváženy důchody, ovšem v zimě, když jsou cesty nesjízdné, si na ně občas musí pár měsíců počkat... Analýza odebraných vzorků pravidelně ukazuje stálé zamoření. To ale místní obyvatelky rozhodně nemůže přimět k tomu, aby se odstěhovaly. Jsou hrdé na svou nezávislost, na to, že se dokáží samy o sebe postarat a nejsou nikomu na obtíž. Jsou zvány na lékařské kontroly. Valentina Ivanovna se tak dozvídá, že je zdravá, hodnoty škodlivin v jejím těle zůstávají v normě. Mladý lékař vysvětluje, že zde hrají významnou roli i socio-psychologické faktory: bylo statisticky dokázáno, že lidé, kteří se do své domoviny vrátili, se dožívají vyššího věku než ti, kteří byli evakuováni a donuceni žít jinde. Štáb navštěvuje i Pripjať, dnes nazývaný „město duchů". Původních obyvatel v celé oblasti pomalu ubývá, bábušky vymírají. To ale nic nemění na tom, že své volby – vrátit se domů navzdory nebezpečí – nikterak nelitují ... (TV Prima)

(více)

Recenze (49)

tahit 

všechny recenze uživatele

Babušky jsou ukázány, tak, jak jsou, říkal jsem si, už to, že žijí, je skoro zázrak. I přes nepřízeň osudu, jenž postihl Černobyl, jsou vděčni za každý prostor k životu. A dovedou se těšit z velkého daru života. Nevyhnutelné věci prostě umí přijmout a žít dál, jak nejlépe to jde, bez zbytečného spěchu. Víc už snad není třeba nic dodávat. ()

juta 

všechny recenze uživatele

Pohled na život v zamořené zóně s bábuškami, které přežily překvapivě dlouho. Nenáročný dokument, který má ale na můj vkus přemrštěné hodnocení. Existují lepší dokumenty o Černobylu. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Příjemné nahlédnutí do zakázané zóny, kam se navzdory katastrofě vydalo několik postarších paní prožít život, který zde zahájily. Před zhlédnutím jsem neměl tušení, že tato zóna má své obyvatele a že se z tohoto místa stala turistická atrakce. Celkem zajímavý byl i vědecký pohled ukazující, že jsou tato místa velmi nebezpečná. Díky své neznalosti si z toho paní nic nedělali. Střechy mají z azbestu, na oběd si dají radioaktivní houby a stejně se hravě dožijí osmdesátky. Zřejmě za to může alkohol, který dle vlastních slov nepijí, aby se opily, ale aby byly zdravé. Celkem mě překvapilo, že se na Ukrajině měří radioaktivita v Rentgenech, měl jsem za to, že se používají Sieverty. Možná jsou jen zaostalí. Příjemná dávka radioaktivní radosti ze života. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Zakázaná zóna okolo Černobyľskej JE je lákavým miestom pre výskumníkov. Poznatky o tom, ako príroda a staré ženy reagujú na množstvo rádionuklidov v prostredí sú veľmi cenné. V zakázanej zóne sú kapitálne kusy zveri, veľké ryby vo vodných tokoch a bábušky, ktoré prežívajú aj v týchto podmienkach. Nie snáď preto, že by rádioaktivita bola prospešná, ale preto, že zóna bola vyľudnená a ničivý vplyv človeka na čas ustal. A bábušky sú už také staré, že bude ťažké zistiť, ako sa na veku dožitia podpísala rádioaktivita a ako pocit, že sú doma vo svojom prirodzenom prostredí a nie presadené do nejakého domova dôchodcov 200 km ďaleko. Film nepovažujem za vydarený, ale vďaka aj zaň. Neprajem nikomu dožiť sa doby, keď celý svet bude jednou zakázanou zónou. Hlupákov na vedúcich postoch, ktorí koketujú s myšlienkou vyskúšať to je stále viac. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Poutavý a lidský dokument o babičkách, které přežívají v nehostinných podmínkách v okolí vybuchlé černobylské elektrárny. Babušky jsou neskutečně sympatické a jejich život neuvěřitelný. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Babičky se smyslem pro humor se voják odebírající vzorek radiace ptá: "Babičko vypadáte dobře, chodíte tancovat?"Načež ona odpoví: "A kam, není tu noční klub." Mohu porovnat s letním pobytem v české vesnici v Srbsku o 35 obyvatelích. Toto je ještě větší poustevničení. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Všetka úcta k starým ľuďom, ale tieto bábušku tu pôsobili, ako by boli priamo v epicentre černobyľského výbuchu, jemne povedané pôsobili "poněkud retardovaně". 84 percent pre dokument, ktorý v podstate nič nehovorí? Vidíte tam tri staré baby, ktoré sa napájajú vodkou so slovami To je dobrota! a potom začnú spievať nejaký ukrajinský folklór. Občasne povedia niečo zo svojho života, kto vie čo z toho je pravda. Dokumentárna hodnota tak 20 percent a podľa toho aj hodnotím. ()

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Jedna z bábušiek to povedala krásne: " Keď sa dívate do mláky, niekto v nej uvidí oblohu, niekto sám seba a niekto v nej nevidí nič." Podobne je to s Černobyľom. Niekto v ňom vidí len rádioaktivitu, choroby a smrť, oni vidia domov a svoj život. ()

luka4615 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument o ženách, které se i navzdory jaderné katastrofě v Černobylu odmítají odstěhovat ze Zakázané Zóny, potažmo i ze svých dobových chaloupek, ve kterých žijí již od nepaměti. Snímek na Černobyl i na celou katastrofu s celým jejím dopadem nahlíží jak z pohledu "Bábušek", tak i z pohledu vědců a překvapivě, i z pohledu nelegálních "STALKER" výletníků, kteří po zóně chodí pěšky, popíjí radioaktivní vodu či v Pripjati pojídají ovoce z rostlých stromů. ()

6thSun 

všechny recenze uživatele

Dokument o babkách, jež se rozhodly neodejít ze zamořené zóny, takže by člověk čekal, že budou mít nejméně tři ruce nebo tak něco, jenže ony nezáří radioaktivitou, ale úsměvy a vesele baští jablka, maliny i brambory, co všude kolem rostou, a chytají ryby a krmí zvířata, co v pohodě kolem fungují. Do toho přednášejí vědci různé rozumy, jak je to tam hrozně nebezpečný, babky si z toho ovšem nic nedělají a ještě hlásí věty jako: "Tady je vzduch čistý, ne jako u vás ve městě, kde auta vypouští celou periodickou tabulku." nebo (před konzumací alkoholu) "Sbohem mozku, uvidíme se zítra!" Tyhle bábušky prostě díky své přirozenosti přirostou k srdci, až má člověk chuť všeho nechat a rozjet se za nimi na návštěvu. ()

F.man 

všechny recenze uživatele

Ty jsou tak fajn. Až příště budu v Černobylu, skočím na kafe. Proč nás ti průvodci za nimi nevzali? Bylo by to možná zábavnější, než rozbořený supermarket. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument o bábuškách, které navzdory věku a radioaktivitě, žijí stále v zamořené černobylské oblasti. Pěstují si bylinky, zeleninu, ovoce, zvířata, sbírají houby, loví ryby. Ostatní, kteří odtamtud odešli, jsou dávno mrtví. Podívejte se na tuto hodinu optimismu a radosti ze života. ()

Sidonka 

všechny recenze uživatele

Další dokumentární "postapokalyptická romance" o tom, jak se žije lidem v uzavřených zónách, uprostřed léty netknuté přírody, v nedostatečně udržovaných domech.Dokumentů z černobylského území už bylo natočeno více a nezdá se mi, že by tento nějak obzvláště vyčníval z řady, až na více zdůrazňovaný optimismus místních. Osobně bych vyzdvihla sdělení, že staré ženy, které se neoficiálně, "tajně" vrátily domů a dlouhodoběji žijí v uzavřené zóně, v nebezpečné oblasti stálého zamoření, se dožívají vyššího věku, než nynější seniorky co nebyly dlouhodobě vystaveny radiaci a byly rozstrkány do vzdálenějších měst, ke kterým však neměly citovou vazbu, kde nestrávily dětství,nevychovávaly děti, neznaly sousedy, neměly oblíbená místa, nemohly žít uprostřed přírody,možná si už ani z různých důvodů nemohly najít opravdové přátele.Vliv psychiky a komunita, držící pospolu má ohromný vliv na kvalitu a zdraví člověka. Nevím, jestli si do uzavřené zóny troufly vrátit jen ty odolnější, ale vliv psychiky na zdraví člověka je určitě značný a nikdy není zbytečné si tuto známou pravdu opakovat. Cituji: "Více se umírá na samotu a nenadálé vytržení z původních kořenů, než na nemoci." Nebo: "Nikdy jsme se nebály. Na rodné zemi neonemocníte." Jedno z poselství snímku je tedy jasné. ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Už vícekrát mi v sovětských filmech připadalo, že nebýt tamních odolných žen, celá společnost by se dávno zhroutila. A ona to zřejmě bude pravda, neboť tyto bábušky slabé tělem a silné duchem jsou odolnější více než hrdinové akčních filmů. Je to trochu optimistické a trochu více jímavé. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Babušek z Černobylu ubývá, není se čemu divit; předběhout smrtí stářím smrt v důsledku rakoviny štítné žlázy, není jen tak snadné, zvlášť při vybrané stravě (kontaminované houby) a vybraných nápojích (kontaminovaná voda). Protože moji kamarádi umírali na rakovinu mladí, domníval jsem se, že když buňky začnou polevovat ve svém množení, platí to i pro ty rakovinné. Ale asi to tak není: "Větší výskyt nádorových onemocnění ve vyšších věkových skupinách souvisí s delším časovým obdobím působení rakovinotvorných faktorů. Čím déle působí tyto rakovinotvorné faktory, tím narůstá pravděpodobnost, že dojde k poruše informačního centra buňky. Zdravé buňky stárnoucího organismu nejsou schopny se opakovaným útokům bránit a tyto změny opravit." (prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc.). Ale babky mají stejně pravdu, horší je než možná smrt je "TOCKA" (toska) po zbytek života: „Žádné cizojazyčné slovo ještě nepostihlo celou škálu významů slova toska. Na nejvyšší úrovni znamená něco hluboce bolestivého, je to pocit velké psychické úzkosti, často bez konkrétní příčiny. Na střední úrovni je to tupá bolest duše a mučivá touha. Na nejnižší úrovni sestupuje do melancholie.“ (Vladimír Nabokov). A tak po poslední babce přikryjme Černobyl něčím doopravdy trvanlivým, ba něčím věčným, neboť poločas rozpadu Uranu238 je čtyři a půl miliardy let. ()

Necron 

všechny recenze uživatele

- Vy si necháváte posvětit pálenku? - Ano, pálenku. Můžete si nechat posvětit víno. Tak proč ne pálenku? - To není povolené. Schovejte to. - Vše je povoleno. Ničeho nelituji. ()

Reklama

Reklama