Bábušky z Černobylu

The Babushkas of Chernobyl

Dokumentární

USA, 2015, 72 min (Alternativní: 50 min)

Holly Morris

Japhet Weeks

Rob Teehan
  • nascendi

Zakázaná zóna okolo Černobyľskej JE je lákavým miestom pre výskumníkov. Poznatky o tom, ako príroda a staré ženy reagujú na množstvo rádionuklidov v prostredí sú veľmi cenné. V zakázanej zóne sú kapitálne kusy zveri, veľké ryby vo vodných tokoch a bábušky, ktoré prežíévajú aj v týchto podmienkach. Nie snáď preto, že by rádioaktivita bola prospešná, ale preto, že zóna bola vyľudnená a ničivý vplyv človeka na čas ustal. A bábušky sú už také staré, že bude ťažké zistiť, ako sa na veku dožitia podpísala rádioaktivita a ako pocit, že sú doma vo svojom prirodzenom prostredí a nie presadené do nejakého domova dôchodcov 200 km ďaleko. Film nepovažujem za vydarený, ale vďaka aj zaň. Neprajem nikomu dožiť sa doby, keď celý svet bude jednou zakázanou zónou. Hlupákov na vedúcich postoch, ktorí koketujú s myšlienkou vyskúšať to je stále viac.(23.9.2018)

Jeden z nejlepších dokumentů o "Černobylu" vůbec. Faktografie se ve všech dokumentech na téma Černobyl veskrze opakuje, a přesto, že je to pro mě nesmírně zajímavé téma, dozvím se něco nového už jen málokdy. Ale tohle je něco diametrálně odlišného - jak se vlastně žije těm, co se po evakuaci do Zóny zase vrátili? Vážně perfektní dokument!(19.11.2017)

Babičky mali tak ťažký život, že jeho pokračovanie v rádioaktívnejj zóne považujú za výhru. A tešia sa z maličkostí. To je vec, ktorá nám už skoro nič nehovorí. Zvyšok obyvateľstva vytrhnutý od koreňov chradne a umiera v domovoch dôchodcov a naše "bábušky" si nič nepripúšťajú. Čistá hlava - pol zdravia..(1.5.2017)

Babušky jsou ukázány, tak, jak jsou, říkal jsem si, už to, že žijí, je skoro zázrak. I přes nepřízeň osudu, jenž postihl Černobyl, jsou vděčni za každý prostor k životu. A dovedou se těšit z velkého daru života. Nevyhnutelné věci prostě umí přijmout a žít dál, jak nejlépe to jde, bez zbytečného spěchu. Víc už snad není třeba nic dodávat.(10.9.2017)

Opravdu velmi povedený film o Černobylu - a ne jen o něm. Neomílá se zde to, co je o černobylských událostech všeobecně známo (kde že to vlastně leží ta Ukrajina, atp.), ale přináší se nové informace ze skutečného života - ne jen to, co řekne nějaký "výzkumník" na kameru. My nedokážeme pochopit, proč babušky žijí v zamořené oblasti, stejně jako ony nedokáží pochopit nás - osmdesátiletá žena, která zažila hladomor za Stalina a plno dalšího, má naprosto jiný pohled na věc, je to úplně jiný svět. Tomuto říkám opravdový dokument, studie života, tedy opravdu "živého života", není to jen plané žvanění jako v jiných "dokumentech" o Černobylu, které pouze sdělují to, co se tehdy stalo - a kolikrát ještě zkresleně.(28.8.2017)