poster

Revoluční rok 1848

Drama / Historický

Československo, 1949, 122 min

Režie:

Václav Krška

Předloha:

Karel Josef Beneš (kniha)

Kamera:

Jan Stallich

Hrají:

Vladimír Ráž, Václav Voska, Josef Bek, Zdeněk Štěpánek, František Smolík, Helena Friedlová, Vlasta Fabianová, Zdeněk Dítě, Soběslav Sejk, Jaroslav Mareš, Jiří Plachý st., Vítězslav Boček, Saša Rašilov st., Zdeňka Baldová, Věra Petáková, Theodor Pištěk, Jaroslav Marvan, Eva Karelová, Jiřina Petrovická, Zvonimir Rogoz, Bedřich Vrbský, Eduard Dubský, Karel Dostal, Libuše Freslová, Eduard Kohout, Felix le Breux, Marie Popelková, Václav Vaňátko, Jiří Dohnal, Vladimír Salač, František Černý, Karel Jelínek, Marie Kautská, Jan Stanislav Kolár, Marta Májová, Viktor Očásek, Ota Motyčka, František Vnouček, Antonín Šůra, Josef Mixa, Jiří Vondrovič, Robert Vrchota, Jarmila Bechyňová, Božena Helclová, Zdena Kožíková, Hynek Němec, Růžena Gottliebová, Jaroslav Seník, Josef Bělský, Jiří Němeček, Vladimír Brabec, Oldřich Šmalcl, Stanislav Remunda, Bolek Prchal, Rudolf Deyl ml., Václav Švec, Vladimír Řepa, Karel Richter, Vladimír Hlavatý, Antonín Holzinger, František Kreuzmann st., Eman Fiala, František Marek, Zdeněk Hodr, Vojta Plachý-Tůma, Josef Kotapiš, Jan W. Speerger, Miloslav Jenčík, Miloš Kopecký, František Klika, Josef Příhoda, Antonín Kandert, Josef Maršálek, Václav Špidla, Karel Hovorka st., Karel Pavlík, Richard Záhorský, Soňa Červená, Vlastimil Fišar, Jaroslav Zrotal, Radovan Lukavský, Helena Scharffová-Tomanová, Jarmila Patzeltová, Josef Leitner, Otto Tutter, Ladislav Janeček, Karel Šašek, Ada Dohnal, Ladislav Kulhánek, Josef Steigl, Antonín Jedlička, Jiří Majer, Karel Svoboda, Egon Kulhánek, Harold Mayer, Břetislav Král, Method Buitcik, Vladimír Jedenáctík, František Holar, Ilona Kubásková, Zdeněk Šavrda, Otakar Brousek st., Oskar Hák, Stanislav Litera, Věra Ralston-Hrubá
(další profese)
 • Radek99
  ***

  Místy ideologicky sporný a dobové propagandě poplatný film, který má však i přesto historicky co nabídnout. Jelikož takovéhle filmy se dnes vůbec netočí (a pro svou nákladnost ani už nejspíš točit nebudou), je nutno vzít zavděk historickými velkofilmy starými přes padesát let a odmyslet si ten ideologický nános v podobě pochybné přehnaně sociálně laděné motivace mas a dějinné hybné síly dělnictva, nevnímat Fričovy a Sabinovy komunisticko-patetické proslovy a soustředit se na sled historických událostí revolučního roku 1848. Tvůrci sice trochu manipulují s historickou věrností a jejich přehnaná snaha má místy až cimrmanovské vyznění (úvodní scéna jakoby z oka vypadla z filmu Jára Cimrman ležící, spící, ta koncentrace slavných obrozenců je až směšná, obdobně vyznívá i scéna, kdy Karla Havlíčka Borovského po skončení bojů na barikádách varuje před policií malý ,,Honzík Nerudů z Malé Strany"...). Celý film je cenný hlavně v tom, že mapuje události jednoho roku a tomu podřizuje i svou strukturu, upozaďuje nosnou dramatickou složku a je vystavěn na principu široké dobové fresky. Pakliže vás zajímá česká historie a jste schopni identifikovat ideologické nánosy socialistické propagandy, pak je to film právě pro vás...(9.6.2008)

 • dr.fish
  ****

  Rok vzniku tento film poznamenal, ale zas ne tak, jak by člověk čekal. Lze očekávat, že radikální vrstvy zde dostanou největší prostor, ale upřímně řečeno, byly taky nejvíc vidět. Několikeré zdůraznění zájmů dělnictva, zviditelnění nejnižších vrstev a další drobné dezinterpretace nemohou zakrýt poctivou snahu natočit svědectví doby, načrtnout stav české společnosti v předvečer revoluce, najít vzory v minulosti. A to se myslím v rámci možností povedlo na výbornou. V době, kdy k vlasti má náš národ vztah jen v rámci MS v hokeji či Eura, možná film bude působit trochu směšně, ale jednou třeba zase národní hrdosti nabudeme a pak nám tyto vzory budou dobré...80%(25.6.2012)

 • mchnk
  ****

  Neohrožený Vladimír Ráž v čele odbojového hnutí, které má bezesporu husitské ideály. Boj za svobodu vlasti ještě více povzbuzuje rok vzniku filmu. Odhodlanost, cílevědomost i proradnost. Lidstvo se v těchto situacích vždy rozdělí do několika kategorií. Každopádně nejen barikády jsou společným faktorem v podstatě každé české revoluce. Nho až na tu poslední to byla spíš kontrarevoluce rozvrácená zevnitř. Určitě perfektní školní pomůcka dějepisu.(21.3.2012)

 • Stegman
  **

  Jenom proto, že je tohle náš jediný film o roce 1848 (když pominu Filosofskou historii), ho ještě nebudu hodnotit líp. Sice si dokážu odmyslet ideologický nános o socialistických myšlenkách, ale co pak z filmu zbyde? Příběh je jednoduchoučký, postavy pohádkově černobílé, chybí památné scény (kromě té úvodní - cimrmanovské :)) nebo jsou odbyté: třeba ta s Windischgrätzovou ženou u okna si přímo říkala o pořádnou dramatizaci. Nevyužitá šance.(25.2.2012)

 • majo25
  ***

  Historická dráma o historickom roku. Priznávam, nemal som poňatia, ako tieto revolučné roky prebiehali na západ od rieky Moravy. Režisér Krška sa snažil o akčnú epopej, ráznu ako mentalita mladých ľudí, ktorí chcú zboriť starý svet, aby na jeho ruinách mohli postaviť nový. V.Ráž sa však hodí skôr do rozprávok ako princ či kráľ. Tiež sa nedá filmu uprieť teatrálnosť emócii ako ľud - deti bohatých mešťanov, novinári, spisovatelia, hudobníci a robotníci - drží pokope a ťahá za jeden povraz vpred novým začiatkom - bohužiaľ začiatkom socializácie a budovateľstva. Hodnotenie: 65%(27.4.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace