Reklama

Reklama

Fenomén VHS

(TV film)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Milované i nenáviděné kazety. Vhodné pro samotáře i člověka společenského... Polovina sedmdesátých let minulého století přinesla nejdříve do amerických, později i do světových domácností převratný vynález: magnetofony, které byly schopné přehrávat nejen zvuk, ale i obraz! Mnoha lidem to znělo jako sci-fi. Ti bohatší si kouzelné zařízení pořídili okamžitě, chudší nadšenci museli poměrně dlouho šetřit. Tehdejší systém „Betamax“ byl ovšem nejen drahý, ale také rozměrný a neskladný. Všechno se změnilo, když světlo světa spatřil fenomén VHS. Podobně jako počítače, i přehrávače se postupem času zmenšovaly a zdokonalovaly. Kazety VHS a zejména obsah na nich nahraný se staly předmětem obrovského byznysu, vznikaly oficiální sítě půjčoven a kvetl i černý trh. Průlom představovaly kazety pro země východního bloku. Třeba k nám se díky nim dostaly filmy, které oficiální kina ani televize nesměly uvádět. Šlo tedy o záležitost nejen technickou, ale také kulturní a politickou. O tom všem pojednává dnešní dokument. (Česká televize)

(více)

Recenze (12)

otík 

všechny recenze uživatele

Fenomén VHS mě silně zasáhl v plném věku 20ti let a dosáhl takového stupně, že jsem přes noc přetáčel kazety z videa na video, chystal si budík po dvou hodinách a chodil v noci kazety jen vyměňovat, abych je stihl včas do videopůjčovny vrátit a neplatil penále. Jo, to byla doba! Mělo to neskutečně co do sebe a digitální věk se může jít vycpat. Bohužel, doba šla jinak a když v Olomouci z poslední videopůjčovny udělali vinotéku, srdce mi pukalo. Dokument, který nám všem připomene tato zlatá léta levných filmů i blockbasterů stojících vedle sebe v regále. Hudba: Vincent Girault ()

animario 

všechny recenze uživatele

Fajn dokument s několika zajímavýma informacema z historie magnetických pásek a obskurních žánrů, který byli ve video průmyslu revoluční (porno,horrory,bohužel jen okrajově akčňáky ze států). Škoda ovšem krátký stopáže, tenhle fenomén by zasloužil minimálně hodinu a 1/2, už jen kvůli pamětníkům. Nejobjevnější okamžiky z dětství mám právě z videopůjčovny.. ()

Reklama

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Moc povedený dokument s promyšlenou koncepcí od první do poslední minuty, pěkně od betamaxu k VHS, ze západu na východ. Sice bych v něm uvítal víc osobních zpovědí pamětníků celé té zlaté éry, v níž jsem prožil jen malou část, ale v těch padesáti minutách přeci jen nejde obsáhnout všechno. A tvůrcům filmu jednoznačně patří můj dík za to, že napravili historickou křivdu a konečně připsali všem těm Schwarzeneggerům, Stallonům a Norrisům zásluhy na vítězství nad bolševikem, o nichž dobrý americký lid pravděpodobně nemá ani páru. Ale Evropa o tom ví svoje. ()

Paldiny

všechny recenze uživatele

Z Ameriky cez Anglicko až do Poľska. Na režime ani výchove nezáležalo, všetci milovali filmy a teraz si ich všetci mohli pozrieť doma a navyše v čase, kedy chceli a žánri akému fandili. Teda pokiaľ zrovna nemali v pláne si kúpiť auto, áno, veru toľko stáli prvé mašinky na kazety. Tí o 10 rokov mladší, než som ja, si už éru videokaziet nevedia predstaviť, tí o 10 rokov starší, zas pamätajú simultánny dabing. Keď som tak počúval rozhovory ľudí, ktorí si v 80tkach nastavovali budíky, aby si mohli natočiť film bez reklám, tak som si spomenul na svoje prebdené noci. Je ale neuveriteľné s akým veľkým časovým odstupom sme si tento boom prežili my na Slovensku. Dokument prináša zopár užitočných zaujímavostí, dozvieme sa napríklad, že sa 70% Američanov takmer stalo zo dňa na deň kriminálnikmi, alebo aké bizarnosti (priateľ na kazete) sa predávali, či aké kultové horory až presvedčili britské odbory o zavedení cenzúry. No po väčšinu času šlo len o pripomenutie toho, čím si každý vlastník hlučnej pár hlavovej škatule prešiel. Navyše som mal pocit, že bolo pár informácií prifarbených, dokument sa ku koncu tvári, akoby filmová cenzúra časom zmizla úplne, čo je samozrejme hlúposť, no to už je na inú debatu iného celovečerného dokumentu. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Téma vcelku zajímavé, zpracování mi ale přišlo dost nezáživné. Obzvláště nesnesitelné jsou mluvící hlavy jakýchsi pupkatých amerických buranů, kteří ve své antiintelektuální prostotě nostalgicky vzpomínají na éru, která mě dokonale minula - video jsme doma nikdy neměli, snad i proto jsem si k dokumentu a fenoménu VHS jako takovému celkově nenašel cestu. Zdejší vysoké hodnocení si vysvětluji právě tím, že u hodnotících film oživil vzpomínky na jejich vlastní VHS minulost, se všemi těmi stupidními akčňáky z 80. let, kterými osobně povětšinou pohrdám. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama