Z mého života

Československo, 1955, 105 min

Václav Krška

Předloha:

Jiří Mařánek (kniha)

Karel Höger, Zdenka Procházková, Jaromír Spal, Bedřich Karen, Vlasta Fialová, Oldřich Lukeš, Eduard Cupák, Jana Rybářová, Libuše Matějová, Eduard Kohout, Zdeněk Dítě, Jiří Vršťala, Karel Dostal, Štěpán Bulejko, Bedřich Vrbský, Rudolf Walter, Ludmila Vendlová, Václav Švorc, Bohumil Aisman, Jarmila Pechová, Felix le Breux, Gustav Hilmar, Václav Vydra ml., Jiří Steimar, Gustav Heverle, Karel Jičínský, František Kreuzmann st., Saša Danešová, Nelly Gaierová, Milada Matysová, Eduard Dubský, Vladimír Borský, Antonín Kandert, Raoul Schránil, Gabriela Bártlová-Buddeusová, František Filipovský, František Kovářík, Miloš Nedbal, Ela Šárková, Petr Haničinec, Josef Příhoda, Emilie Urbanová-Jeřábková, Arnošt Martínek, Ivo Žídek, Rudolf Cortés, Marie Podvalová, Beno Blachut, Václav Bednář, Luděk Mandaus, Vojen Novák, Milada Čadikovičová, Jan Konstantin, Bohumír Vích, Josef Vojta, Rudolf Asmus, Helena Krtičková, Emil Dlesk, Karel Kocourek, Slávka Jägrová, Ladislav Kulhánek, Otto Čermák, Marie Lukášová, Václava Austová, Antonín Rýdl, Jiřina Součková, Karel Hirsch, Déda Papež, Hynek Němec, Adam Novák, Jaroslav Vágner, Marta Májová, Zdeněk Štěpánek

Výborný Krškův životopisný film o Bedřichu Smetanovi se skvělým Karlem Högerem v hlavní roli.(27.5.2003)

Na thema Smetany není nic lepšího, než tato skvostná Krškova koláž z jeho života a z jeho díla. Ideální dvojprogram i s Daliborem.(25.4.2016)

• ripo

Není pochyb, že tento film je neobvyklý a že víc než kterékoli jiné dílo naší kinematografie vyžene na ostří spor „pro a proti", tím spíše, že je věnován osudům tak velké postavy naší národní hudby, jako je Bedřich Smetana. Autor scénáře — zřejmě ve snaze neopakovat ani v nejmenším methodu dřívějších našich i zahraničních životopisných filmů — zvolil cestu, která ho nakonec přivedla nikoli k obrazu Smetany jako dramatické postavy, ale k rozkouskovaným ilustracím ze skladatelova života, počínaje göteborským pobytem až téměř do jeho smrti, a k přehlídce jeho operní tvorby. Větší dramatickou roli než Smetana sám tu má jeho hudba — je to vlastně film o Smetanově hudbě, méně už o Smetanovi. Scénář byl přeplněn ukázkami z jednotlivých oper, a tak zbylo jen skrovně místa k vysvětlení skladatelovy životní cesty, toho, jak se dobíral svého hudebního, čistě národního výrazu, pro který ho milujeme. Smetanův osud je tu obsažen jen v narážkách a poznámkách, často srozumitelných jen dobrým znalcům jeho života. Vytvořit Smetanův filmový životopis byl náročný úkol. Film důstojným způsobem ukazuje letmé záběry ze skladatelova života a úryvky oper. Filmový přehled 38/1955(9.11.2009)

Vlastní životopisná linka se mi líbila dost, a to Högera nijak zvlášť nezbožňuji. Mám ráda tenhle Krškův styl, jeho roztomilé herce (Cupák, Rybářová), roztomilé dialogy, Pečenkovu kameru, přes značnou idealizaci a naivitu citelné napětí i smyslnost. Dlouhé ukázky z oper jsou sice obohacující a jejich výprava velkolepá, ale přecejen příjemné plynutí filmu svou statičností zbrzdily.(11.5.2008)

Na jedné straně vynikající Karel Höger a scény typu úžasné montáže před položením základního kamene Národního divadla, Smetanova mimopražského pobytu, a přehrávání motivů z Vltavy a velmi dramatického ohluchnutí. Na straně druhé ale jakási Krškova režijní nenasytnost, kvůli níž se ve filmu na úkor děje roztahují sáhodlouhé výjevy ze Smetanových oper, které - natočené bůhvíproč v exteriérech - vypadají spíš jako od Otakara Vávry. Dal bych tři hvězdy, jenže Z mého života je ještě něčím jiným než oslavou Bedřicha Smetany a jeho krásné hudby. Ona se totiž při jeho natáčení sešla taková jména jako Talich, Blachut, Podvalová, Žídek, Bednář, čímž pro současného diváka a posluchače vzniklo vlastně něco jako dokument na druhou... A za to tu čtvrtou hvězdu prostě dám. Škoda, že dnes už se takových snímků, z nichž by sálala oprávněná česká hrdost a pýcha, zřejmě jen tak nedočkáme.(2.6.2013)

3,5*. Takto nějak si představuji životopisné drama o velikánovi české hudby. Určitě mě zaujal více, než před pár dny zhlédnuté snímky o Dvořákovi (Americké dopisy, Koncert na konci léta). Karel Höger se na Smetanu hodí, zaznívá tu dostatek jeho hudby, vidíme i scény, kde skladatel přímo komponuje, kde dostává své hudební nápady a opomenuta není ani nastupující hluchota. Jediné, co bych snímku vytkl, je přílišná rozvláčnost, kdy některé scény mohou i nudit.(17.11.2017)

O slavném skladateli neslavně natočeno...(30.7.2008)

"K téhle Vltavě se ještě vrátím." A scény s Mou vlastí jsou také to nejlepší, spolu se standing ovations na samém závěr. Ale co tam dělala ta hymna, to asi nepochopím.(31.10.2009)

• WANDRWALL

B.Smetana a takovýhle že měl životopis? Nevydařený film...(8.8.2010)

Citlivý a romantický Václav Krška neměl ani v době slavné herecké generace lehký úkol, kohože obsadit do role našeho hudebního genia Bedřicha Smetany. Volba mistra Högera byla zodpovědná a tím měl vlastně napůl vyhráno. Umím si představit, že milovníci vážné hudby a jejích osobností, ale i příznivci životopisných filmů, mohli hodnotit klidně výše. Velice zdařilý snímek pro menšinovou cílovou skupinu. Koho by asi obsadili do této role dnes? A který režisér by se toho zhostil…?(11.5.2008)

Krásně hrdý film, který je korunován nádhernou scénou plnou pokory génia, kdy Smetana přicházejíc do Národního divadla smeká klobouk. Jen je škoda, že všechny opery jsou zpracovány tak tuctově, že se stávají brzdou celého filmu.(19.5.2014)

Vcelku nezajímavý film o zajímavém umělci. Pan Krška látku sice nezkazil, ale že by se mu podařilo stvořit nezapomenutelný snímek, to také nehrozí. Takže z kladů filmu diváka zaujme snad jen skvělý pan Höger.(23.9.2008)

Překvapivě zdařilý životopisný snímek. Neřve vlastenectvím a patosem.(9.8.2009)

• Sandiego

Pro mě příklad toho, jak se životopisný film dělat nemá - Smetana je podán až na pár malých výjimek pouze vnějškově, jeho život je navíc pojat ubíjející formou inspirace-tvorba za podopory i pochybností ostatních-slavná premiéra podána filmovými scénami (ty jsou jedinou světlou výjimkou a dokladem, že Krška měl režii v merku). Nejzajímavější materiál Smetanova sklonku života je jen tak letem světem přeběhnut a zakončen dlouhým záběrem z ovací po jeho Libuši, jenž jistě má dojemný účinek, ale spíše svým podáním než vztahu k načrtnuté osobnosti. Pro mě promarněná příležitost, na které má však spoluvinu i přímočarost ve vyprávění diktována dobou.(4.12.2009)

Již název přivolává představu, že jde jen o výseky života Smetanova, a je to vskutku tak. Je až s podivem, jak film natočený v roce 1955 je (naštěstí) nedotčen dobovou ideologií, naopak je to film natočený v ideologii pozdního obrozenectví, s kterým sdílí přímo metafyzickou víru v národ a velkou dávku naivity a též snahy o idealizaci a idylizaci, což asi byly také rysy páně režisérovy osobnosti. Takže i drama je zde trochu pocukrováno biedermayerovskou citovostí. Celé to dílo je hezké, barevné, křehké, kapánek sentimentální a směšné, ale i dojemné a v několika obrazech silné. Myslím, že Jiráskovi by se velice líbilo, neb je to více vlastenecká legenda než realita .(13.2.2013)

• Cafú

Už jsem jen čekal, až přijde Cimrman...(12.5.2008)

• Gavin87

Chápu, že rozepsat písničku Kočka leze dírou pro celý symfonický orchestr a výsledek pojmenovat Vltava mohl dokázat jedině génius, ale přesto... film velice nepřesvědčivý a až příliš idealizující a zkreslující postavu Bedřicha Smetany, v jehož nadlidskou, bezbřehou genialitu v té době věřil snad jen exministr školství Nejedlý, který Smetanův kult udržoval i v době, kdy už neudržel nic jiného. Karel Höger nebyl vskutku špatný, za což mu dávám dvě hvězdy. Akorát jsem postrádal ve filmu okamžik, kdy se Bedřich Smetana nakazil syfilidou, což považuji v kontextu jeho úmrtí za docela podstatný okamžik v jeho životě.(6.8.2010)

Výborný Krškův životopisní film přibližující zákulisí hudební kariéry a tvorby jednoho z nejznámějších českých klasických skladatelů. Výprava velkofilmu na barevném plátnu je opravdu velkolepá, stejně jako herecké i pěvecké obsazení využívající mnohé tehdejší hvězdy divadla i opery. Jen mi místy mi přišlo, že na svou délku snímek nenabídl dostatek prostoru pro herectví většiny zde přítomných hvězd a naopak tady přebývalo moc těch videoklipů (jinak vizuálně pěkně udělaných) k vážným áriám z Branibořů a Dalibora, které jsou hůře strávitelné a zaujmou jenom fanoušky opery. Jinak dojem z filmu vynikající! Karel Höger si opět spestřil filmografii, tentokrát rolí slavného skladatele, v scénách s dialogy s dalšími mistry nebo nácviků oper na jevišti doslova exceluje. Psychologická scéna Smetanova ohluchnutí u klavíru mezi hosty působí mrazivě i navzdory velmi staré filmové technice bez možnosti větších zvukových triků. Historky kolem vzniku ústředních pasáží z libret oper nebo vzniku jejich názvů (Prodaná nevěsta) jsou někdy tolik úsměvné, že působí jen stěží uvěřitelně, ale proč bychom se netěšili, když nám pán Bůh zdraví dá...:-) (deníček - Z československého filmu 50.let: Pestrá paleta žánrů)(12.5.2017)

• zette

Bedrich Smetana by si urcite zaslouzil lepsi film. Z jeho zivota se moc nedozvime.(18.11.2011)

• slunicko2

I mistr tesař, v tomto případě režisér, se holt někdy utne. 1) Schématický ikonicky pojatý medailón mého nejoblíbenějšího českého skladatele vážné hudby vděčí za svou jakous takous koukatelnost výborným hercům, zejména 46letému Karlu Högerovi (Smetana). Těžko říci, kolik fanoušků film opeře či Smetanovi získá, na moc bych to neviděl. 2) Národovecký patos této obrozenecké selanky skousnu, ale chybějící zážitky ze Smetanova barvitého života už ne. Scénáristicky odbyté období Smetanovy hluchoty pak jen dokresluje celkový nepříznivý dojem. 3) Zní zde hodně hudby. I když pominu z dnešního pohledu hrozný zvuk, tak filmové dotáčky mi k operám nesedly. Herci - zpěváci chodí, pobíhají nebo toporně stojí, hledí v dál a teskně vyjí. Nabízí se mi srovnání s nedávno sledovaným italským seriálem o Verdim (omlouvám se za anachronismus). 4) Výstižný koment: LiVentura***.(4.9.2016)

Včera jsem závěrem víkendu poslouchal celou Mou vlast. Natolik mne to chytlo, že jsem si dnes dal ještě o Smetanovi i film. Znovu musím říct, že Karel Hoger zahraje opravdu cokoli a kohokoli. Ani na minutu jsem nepochyboval, že on je tím Bedřichem Smetanou. Film je silně vlastenecky zabarven, ale těžko nám chápat, když jsme v té době nežili, a koneckonců byla to přeci doba Národního obrození. Jako památka věnovaná skladateli to funguje velmi dobře a navíc se člověk i lehce dovzdělá. 80%(17.6.2013)

Žaluji zde na CSFD české komunistické školství, že nám vlastence a génia zprotivilo na umrdum utrum. Smetana nám byl vtloukán do hlavy stejně jako Žižka, Husák a Lenin. Proto má tento film Krškův asi tak slabé hodnocení. Je to poetický příběh o vlastenci muzikantovi, který se na boj se zrůdností monarchie mohl taky pěkně vysrat a dělat kariéru ve Švédsku. Šel do českých hvozdů a skládal a skládal, až z toho zblbnul a onemocněl. Hudební motivy čerpající z přírody a z národních velmi debilních popěvků dokázal prodat do zahraničí tou měrou, že se Japonci rozhodli podle jeho "Má vlast" (či Vltava ale to je jedno) udělat etalon nového hudebního nosiče Compact Disc. Tehdy jsem byl hrdý na to, že jsem Čech, neboť je mi fotbal i hokej naprosto U prdele. Filmu vyčítám pouze zdlouhavé záběry z oper v exteriérech, tam, kde se jasně hovoří o interiérech. Hogerovo pojetí hlavní role beru beze zbytku.(5.2.2013)

Po letech jsem se znovu podívala na tento pamětnický snímek. Jedná se o životopisný film hudebního skladatele, lze tedy předpokládat, že bude naplněn hudbou. Čeho je ale moc, toho je příliš a to jsou v tomto případě hudební ukázky. I když se jedná o operní pasáže výpravné a s početným komparsem, jsou většinou veřejnosti známé. Život jejich autora už tak známý není, proto by nezaškodil podrobnější pohled do jeho soukromí. Karel Höger se své role zhostil jako vždy se ctí. Dost možná nebyl Bedřich Smetana takový bouřlivák a jeho život byl málo barvitý, aby bylo co natáčet a skandalizovat autora nejkrásnější české hudby ve vlasteneckém filmu by bylo trestuhodné. S potěšením jsem se jen dívala a poslouchala.(8.2.2014)

• tomtomtoma

Je to především velkolepý oslavný hold a pouze maličko vlastenecký životopisný film. Jeden z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů a zakladatel moderní české národní hudby Bedřich Smetana je osobou minulosti, které se holdy přirozeně a jednoduše skládají. Ovšem tyto pocty se nevydávají za životopisné filmové dílo! Smetanova Má vlast je úchvatnou a strhující symfonickou básnickou skladbou. Je podmanivá ve svých tónech nesmrtelné věčnosti! Smetana byl významnou postavou a zanechal stále účinný hudební odkaz, tento film po velikosti a významu jen nesměle a z dálky vzhlíží a pokukuje, ale ani o metr se nepřiblíží. Zfilmované ukázky z několika oper jsou sice zajímavé, ale představují pouhé bezduché přeříkávání Smetanových výtvorů. Na vlastní životopis už nezbylo místo, děj zůstal v troskách a rozkouskován do nemnoha malých okamžiků. Mělo to být velkolepé představení, to se ale utápí v majestátních gestech patosu a v předčítání díla, byť vynalézavém. Nakonec, nejsilnějším zážitkem jsou fragmenty jedinečné Smetanovy hudby, a to je na životopisný film velmi málo. Hlavní postavou je hudební skladatel Bedřich Smetana (dobrý Karel Höger) a jeho ambice a ctižádost při utváření ryze českého hudebního proudu v kontextu s vlastní historií a celosvětovým společenským řádem. Z dalších rolí: oddaná mladá Smetanova manželka Bettyna (příjemná Zdenka Procházková), veselý společník, dobrý Smetanův kamarád a spisovatel Jan Neruda (sympatický Jaromír Spal), český poslanec a společensky důležitá osoba František Ladislav Rieger (zajímavý Bedřich Karen), vlivná götteborgská Smetanova příznivkyně paní Fröjda (elegantní Vlasta Fialová), nebojácný spisovatel, libretista a novinář Karel Sabina (sympatický Oldřich Lukeš), mladá a talentovaná spisovatelka a libretistka Eliška Krásnohorská (půvabná Jana Rybářová), český vlastenecký poslanec Karel Sladkovský (Eduard Kohout), Smetanův vzor a významný hudební skladatel Ferenc Liszt (příjemný Štěpán Bulejko), bezstarostná Smetanova dcera Žofie (půvabná Ludmila Vendlová), povýšená, hrdá a dobrá operní pěvkyně Eleonora Ehrenbergová (zajímavá Jarmila Pechová), či žárlivý a nepřející kapelník Jan Nepomuk Maýr (Felix le Breux). Smetana byl velikán, jeho hudba je stále čarokrásná, ale tento životopisný film není důstojný k jeho významu a odkazu!(29.9.2016)

Asi by se tomu filmu dalo leccos vytknout (např. až přepjaté vlastnictví nebo filmová podoba jeho oper - fakt nechápu, proč byla snaha je točit v exteriérech, když jsou pak prostřihy na diváky v divadle). Zvláště když se na to koukám teď po delší době a s jistým odstupem času. A asi bych mohl jednu hvězdičku ubrat, protože bezchybné to vskutku není (třeba moc nerozumím proč do tónů Libušina proroctví v závěru filmu vstupuje česká hymna), ale neudělám to. Jednak si furt říkám, že některá ta negativa jsou trošku i odrazem doby, ve které film vznikal (přeci jen jde o polovičku padesátých let). A pak hlavně z úcty k Högerovo mistrovství, které je hlavní devízou tohoto filmu. V jeho podání je Smetana jako živý...Celkově je ten film hodně poučný. Smetanu automaticky beru jako nejvíc českého hudebního skladatele, ale ve své době to opravdu neměl lehké. Přitom fakt nechápu to obviňování z wagnerismu. Tím byli čeští "vlastenci" tehdy zřejmě naprosto posedlí. Nejvíce to odnesl Fibich, ale je vidět, že se tomu nevyhnul ani Smetana. Přitom i v tom Daliborovi jsou tak krásně slyšet ty typické smetanovské melodie. Krásně je tu žel ukázána ta naše česká malost a potřeba držet se toho našeho malého českého "dvorečku"...(8.6.2017)

• insurgentes

Nacionalistický paskvil, kde se o B. Smetanovi dozvíme akorát to, že rád vysedával u piána v okruhu podobných postihů a sypal hotové melodie z rukávu (tím je jako by skládal...) a kde hlavně furt hraje nějaká hudba, neni chvíle kdy by se děj posouval nějak kupředu, nastuduje se jedna opera, má to úspěch, hned se studuje druhá, ta má taky úspěch, a veškeré pozadí vzniku Vltavy se nám básnicky převypráví tím, že Béda nabere z potoka do hrsti a řekne: "Já to tam slyším!" Fakt paráda, to by mě nenapadlo, netuším, proč vlastně tenhle film vznikl.(26.12.2010)

Krásný film na oslavu Bedřicha Smetany o jeho životě který nám ukazuje docela podrobně jeho nejslavnější díla.Jako Češi musíme být hrdí na to co po sobě zanechal.Skvěle ho ztvarnil Hoger(14.5.2008)

• patrikus

Naivní, směšná a nepravdivá pohádka o B. Smetanovi. Jeden z nejhorších Krškových filmů! Aneb Letem světem s Bedřichem Smetanou a pražskou kavárnou 19. století. Scenárásticky napsané jako film pro děti. Barevná učebnice pana Kršky tentokrát nefunguje.(2.2.2019)

Na můj vkus až příliš roztahaný a melodramatický příběh (respektive nejde tak úplně o příběh jako spíš o jednotlivé epizody ze života jednoho z našich největších hudebních skladatelů). Ale takový už je prostě Krškův režisérský rukopis. Karel Höger nezklamal snad v žádné svojí roli, tím méně v roli Bedřicha Smetany. Pokud by Národní obrození probíhalo v době, kdy by mělo k dispozici film jako médium, tak by tenhle snímek byl přesně tím, co by se dalo více než dobře využít.(2.3.2014)

Vynikající Höger v českém vlasteneckém velkofilmu. Kostýmně nesmírně náročný film obsahující ukázky z několika Smetanových oper, umně kombinující záběry z divadla s venkovními scenériemi. Nejhezčím momentem filmu je Smetana přehrávající úryvky z Vltavy.(22.4.2017)

• Pitryx

Nemám rád životopisné filmy a jsem hudební analfabet. Prakticky nerozeznám hornu od kombajnu. V tomto snímku se jen blábolilo, nebo ječelo. Takže bych v klidu nedal ani bodík do plusů, ale přesto… Pamatuji si jak hluboce na mne působila scéna, kdy Smetana ohluchl. Nemohl jsem to pochopit a matka měla co vysvětlovat. Zdařilost této scény je neoddiskutovatelná a do hodnocení se musela promítnout spolu s někdy krásnou hudbou dala filmu alespoň tu dvacítku.(24.5.2018)

• J.McClane

Nepovedené...Naštěsí tento film nemá má mnohem dál k Amadeovi než Smetana k Mozartovi..(11.5.2008)

Výtečný životopisný snímek s krásnou hudbou Bedřicha Smetany na pozadí. Dodnes ve mě mrazí, když vidím skvělého Karla Hogera, když coby Bedřich Smetana ztratí sluch, jak se drží za hlavu do toho hudba-nehudba, skřípot-neskřípot. Je úžasné sledovat, jak komponoval, i když nic neslyšel. Když kolem byly děti a on jim představuje Mou vlast a variaci na Kočka leze dírou, nebo hraje a zpívá o zvířátkách z Prodané nevěsty. Navíc Krška využil scény i z jiného filmu, co natočil a to historickou operu Dalibor, kostýmní výpravný film, který zakomponoval do tohoto životopisu s vkusem a citem pro hudbu a náladu.(31.12.2015)

Po shlédnutí tohoto filmu jsem poznala že opery nejsou můj šálek kávy. A co se týká veselé barevné krajiny, tak vím že tento film není budovatelský, ale zkrátka nemůžu si pomoct ale tu hroznou dobu padesátých let kterou se snažili filmově zkreslit krásným slunečním dnem v tom prostě vidím a nelíbilo se mi to. Avšak oceňuji hudební umění ať už je jakékoli a alespoň jsem si mohla zopakovat názvy Smetanových oper.(16.10.2018)

Strhující film se skvělým Hogerem v hlavní roli.Nechápu to nízké hodnocení.Náš národ je národ kulturních barbarů.Kdejakej shit Made in Hong Kong má daleko víc.To vypovídá o národním cítění i hudební nevzdělanosti(22.4.2017)

Dobře zpracovaný životopisný film o hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi.(25.3.2011)

• foehr

V podstatě už to řekl insurgentes. Hrůza, jeden z filmů řady Žižka, Hus atd. Scénář, herci i tempo filmu bylo jako po řádné dávce "peří".(11.9.2011)

• raininface

Proč bychom se netěšili, když nám pánbůh syfla dá...Zase jsem se nedověděl, od koho to Béďa chytl.(23.9.2016)

Velice pěkný životopisný film, zaměřený především na operní počátky B.Smetany. Oceňuji hlavně hudební promyšlenost, kdy se zde objevují i motivy z oper Tajemství a Čertova stěna, aniž by je režisér nějak více rozváděl. Pro mě, jako znalce Smetanových oper, je to radostným zjištěním. Vynikající Höger.(1.1.2009)

Krásný životopisný film o národním umělci Bedřichu Smetanovi. Myslím, že něco dá i hudebně nepolíbenému člověku. Minimálně ukázku toho, jakou zásluhu má Smetana na založení Národního divadla a na udržování morálky v těžkých letech Česka. Nedoceněný umělec již v té době. Filmu škodí to, že ze začátku je mírně nudný a vlastně rozebírá jen jeho první díla a dále nic. Přesto velmi zajímavé a poučné.(12.5.2014)