Forever 'B'

(festivalový název)

Dokumentární / Krimi

USA, 2017, 91 min

Carl Dante

Některé záběry jsou dost zažloutlé.(9.7.2019)

Manipulator a pýdofajl v jedne osobe unese dceru sousedum. Z kazetaku ji pusti nahravku "ufounu", kteri ji vysvetli, ze musi soulozit se svým unoscem. POSLEDNI SLOVO: Fantasticky dokument o jednom padouchovi, ktery znicil hodne zivotu. 90% 5/5*(18.6.2019)

Nechcem sa ani tak vyjadrovať k obsahu, na ten si každý spraví názor sám a s tým, ako sa to tam všetko vtedy stalo, sa už aj tak nedá nič urobiť. Dokument ako taký bol spracovaný výborne, odohrával sa v dvoch rovinách. V jednej rovine sledujeme rozprávanie každej zúčastnenej obeti osobitne v súčasnosti, 28 rokov po všetkom, čo sa odohralo (schválne píšem obeti, lebo tých tam vlastne bolo viac). Rozprávanie je poprekladané retrospektívne natočenými hranými videami, tie majú filter, ktorý robí dojem starého akoby zažltnutého filmu. Chronológia udalostí, ako sú podané v dokumente, je miestami na prvý pohľad mätúca, ale vždy sa rozvinie do zmysluplnej podoby, takže som bola nakoniec spokojná so všetkým a preto dávam 5 hviezdičiek, lebo tento dokument si to proste zaslúži. Zaujal ma od začiatku do konca tak, že som sa od neho nemohla odthrnúť a pozrela som si ho na jeden dych. Ešte dodám, že "master manipulator", ako ho nazvala Jan (hlavná obeť), mal skutočne obdivuhodné schopnosti zavádzať a klamať každého, koho mu napadlo a vždy sa mu to podarilo, čo je neuveriteľné. Podarilo sa mu oklamať susedov, deti v okolí, rodičov Jan, mníšky a neskôr dokonca sa snažil oklamať aj širokú verejnosť po tom, čo začala rodina Brobergových o všetkom rozprávať v rámci toho, aby ich prípad slúžil ako príklad na prevenciu pre všetkých ostatných rodičov; a snažil sa prekrútiť veci tak, aby to vyzeralo, že oni si vymýšľajú a že to bolo úplne inak. Najviac sa mu však podarilo oklamať samotnú Jan, ktorá mala na celé 4 roky svojho najzraniteľnejšieho obdobia puberty (dlho po tom, čo už s ním ani nebola nejak v kontakte) - jednoducho neuveriteľne dokonale vymytý mozog. Zaujal ma aj málo načrtnutý príbeh samotného únoscu, ktorý tvrdil, že v detstve bol izolovaný od svojej ne-vlastnej rodiny a bol aj zneužívaný, keď mal len 4 roky. O tom by som rada vedela viac, ale neviem o tom nikde nájsť viac informácií...(4.2.2019)

Som v šoku. Ako dokument je natočený ok, ale o čom dokument bol, z toho mi behal mráz po chrbte.(9.10.2019)

60%. Dostojne spracovana tazka tema pedofilie a ludskeho zlyhania. Za mna tomuto americkemu dokumentu chybalo viac svedectiev a nazorov z nestranneho prostredia. Celu snimku tvorili v podstate vypovede dotknutej rodiny, ktora sa prostrednictvom dokumentu (a knihy, ktoru obet napisala) s tragediou vyrovnava.(8.11.2019)