Bécassine !

Trailer 1

Bécassine sa narodí na skromnej bretónskej farme v deň, keď ponad dedinu prelietajú sluky. Svoju detskú naivnosť si zachová nedotknutú aj v dospelosti. Sníva o odchode do Paríža, no stretnutie s Loulotte, malým dievčatkom, ktoré si adoptuje markíza de Grand-Air, obráti jej život naruby. Stane sa jej pestúnkou a vytvorí sa medzi nimi silná spolupatričnosť. Na zámku vládne radostný poryv. Ale dokedy? Dlhy narastajú a príchod nedôveryhodného gréckeho bábkara veci len skomplikuje. Nikto však neráta s Bécassine, ktorá opäť raz dokáže, že je ženou činu. (Film Europe)

Trailer 1

NinadeL

Bécassine poprvé vyšla 2. 2. 1905 na stránkách La Semaine de Suzette a stala se tak první ženskou hrdinkou frankofonního komiksu. Byla kreslena stylem ligne claire, který později velmi zpopularizoval Tintin. Jejími rodiči byli Jacqueline Rivière a Joseph Pinchon. Vycházela až do roku 1939, kdy si předčasný konec jejích dobrodružství vyžádala válka. Místo nových pokračování ale naštěstí přišel film, Bécassine (1940), proto nebylo možné na tuto roztomilou osůbku zapomenout. Na přelomu let 1959-1962 byla tendence Bécassine oživit na stránkách nových komiksů, ale ukázalo se, že její kouzlo je zakonzervováno v minulosti. V 70. a 80. letech se Bécassine stala oblíbenou ikonou dětských písniček Chantal Goyi. Proto jsou nové filmy vznikající po roce 2000 už čistokrevné retro - animák Bécassine, le trésor viking (2001) zasazuje anachronickou postavičku do současné Paříže a tato nová Bécassine! (2018) odehrávající se v meziválečném bezčasí. Pro našince je ideální si představit tu malou bretonku jako ekvivalent Pepiny Rejholcové, jen s tím rozdílem, že Bécassine je oddaná své dětské svěřenkyni a naše Pepina se více zajímá o svého chlapce, sloužícího u pátracího pluku. Obě jsou prototypem naivního člověka z venkova, který zábavným způsobem reaguje na moderní dobu. Čili potenciál tu je, ale vzhledem k tomu, že v češtině nikdy nevyšla Bécassine ani jedna knížka, zůstávají její filmy u nás jen raritkou bez širšího dopadu. #edisonline ()

curil

Tak přece jenom umí Francouzi natočit laskavou   komedii plnou lidskosti, která připomene časy   plné nostalgických vzpomínek, a vyhovuje   starší generaci. Je až výjimečné, jak se   podaří vytvořit atmosféru rodinné pohody na   zámku mezi zaměstnanci zchudlé markýzy.   Originální vynalézavost a šikovnost   Bécassiny, drobné scénky ze života   okořeněné laskavým humorem, např. souboj   pláckačkami na mouchy, pouštění balonků   štěstí nebo první jízda hlavní hrdinky autem   za volantem, to vše okoření celý příběh. K   tomu patří i pořádný happy end, který   potěší a vrhne slzičky štěstí do očí.   Takový už život byl. ()

Vesecký

Lehce úsměvné, ano, možná i laskavé, ale přesto pro diváka, který nezná komiksovou přílohu, to asi není pravý šálek kávy, začalo to docela vtipně, ale rozvíjelo se to spíše na sentimentální notu. Bécasinne nějak rychle zestárla, očekával bych trošku mladší tvář. Ne, slzičky do očí mi to nevehnalo. ()

• Samotné jméno Bécassine je odvozeno od druhu ptáka (Bekasina otavní) a ve francouzštině se používá tento výraz i pejorativně ve smyslu „blázen“. (Stoka)