Šachový princ

• Česko Fahim (festivalový název) (více)

Příběh Fahima Mohammada, světového juniorského šampiona v šachu, který se narodil v Bangladéši a v současnosti žije v Paříži. Od roku 2017 je držitelem mistrovského  titulu FIDE... Fahim se narodil v r. 2000, jeho rodným městem je Dháka v Bangladéši. Ve svých osmi letech hraje geniálně šach. Když je se svým otcem nucen opustit rodnou zemi, emigrují do Francouzska. Tam je ale čekají potíže. Nedostanou azyl, žijí v ilegalitě a potýkají se s bezdomovectvím. Chlapec se šťastnou náhodou dostane k vyhlášenému šachovému mistrovi, Sylvainu Charpentierovi (Gèrard Depardieu), který v něm vidí talent. V jeho třídě tvrdě trénuje, aby se mohl zúčastnit mistrovství světa a splnit si svůj sen. Bojuje s odloučením od matky, s cizím prostředím a tvrdými pravidly, i se svou vlastní disciplinou a motivací. (TV JOJ)

mira007

Francouzská neškodná celkem příjemná oddechovka s Depardieuem jako trenérem šachu, jehož malý svěřenec uprchlík z Bangladéže, jehož otec je ve Francii ilegálně, vyhraje mistrovství Francie. Story dle skutečnosti, která pro antiimigranty vypadá jako oslava imigrantů, ale já ti viděl jako film o talentu. Závěr je ale fakt sluníčkový doják. ()

filipvrbik

Upřímně šachy nesnáším, hraju je dvakrát ročně s taťkou a většinou prohraju... To v piškvorkách jsem byl dost dobrej... Taky ty názvy partií, jako je sicilská, dámský gambit, francouzská, mi moc neříkají, nepovažuju šachy vůbec za sport a navíc je to jen a jen ztráta času... Ale film je to skvělý, a právě proto, že primárně není o šachu a o příběhu kluka, který se dostává z chudých poměrů (Bangladéš je něco jako Indie, jen jsou tam lidé chudší), takže se mi to moc líbilo, no a uvidíme jestli z Fahima jednou bude mistr světa...90% ()

misterz

Filmov so šachom je ozaj málo a keďže ho mám veľmi rád, tak som po Šachovom princovi skočil ako bezdomovec po pečenom údenom kolene a fľaške čuča. A dostal som vlastne to, čo som aj čakal - nič extra, ani nič pamätného. Dejová linka si celý čas ide podľa osvedčenej šablóny. Sympatické bolo aspoň to, že záver sa snažil prísť s návalom emócií. Aj keď to bolo ako keby išiel človek zabíjať muchy stokilovým kladivom. A toho šachu tiež mohlo byť viac. Slabší priemer. 55/100 ()

Arsenal83

Tak nie že by ma film extra bavil, ale na odpad to určite nie je. Film nie je oslavou imigračnej politiky, skôr chce vypichnúť, že talenty sa nachádzajú všade, len ich ťažko dokážeme odhaliť. V krajinách tretieho sveta žije určite veľa ľudí, ktorí by sa u nás uplatnili v oblastiach, o ktorých možno ani netušia. V tomto to uznávam. Samozrejme je ale slniečkárska hlúposť, že všetci migranti sú chirurgovia, hvezdári a mimoriadne talentovaní ľudia. Ale to už nech si vyriešia Francúzi a ak si myslia, že im to pozdvihne životnú úroveň, pokojne nech si tam presťahujú celú Indiu aj Afriku a uvidia sami, či to bude projekt úspešný. Inak filmovo má príbeh nenadchol, ale dá sa to pozrieť. ()

TomX2 odpad!

Veľmi, fakt veľmi by som chcel dať tomuto snímku vyššie hodnotenie. Filmov o šachoch nie je nikdy dosť a preto si vážim každučký prírastok do tohto ešte nedotknutého žánrového odvetvia. Naozaj by som si to prial, hľadal by som aspoň nejakú maličkosť, ale bohužiaľ to budem musieť ohodnotiť takto. A to z jedného prostého dôvodu - Šachový princ je jeden z najklišéovitejších príbehov všetkých čias a postava Fahima je snáď najstereotypnejším predstaviteľom týchto neduhov. Šachový princ prehráva v každom ohľade - od postáv, cez dialógy, po kameru až hercov, ale nič z toho sa nevyrovná finálnej šachovej partii, ktorá uráža jak môjho filmového, tak aj šachového ducha. ()