Kam doskáče ranní ptáče

Komedie / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1987, 85 min

V našich luzích a hájích nebylo nikdy v možnostech natočit výpravné scifi a raději se určité žánrové prvky zakomponovaly do filmů pro mládež (např. Uf(oni) jsou tady). Nejinak je tomu i v tomto případě. Poměrně plodné období 80. let na tvorbu pro děti a mládež dalo vzniknout i filmům s netradičně originálním pojetím. Tenhle nepříliš známý snímek od nepříliš renomované režisérky se snažil urputně vymanit od těch socialisticky idealistických (navíc bolševik v době vzniku oslaboval). A to se mu i daří. A pak taky sází na efekt dobrého herectví a originálních hlášek. Herecká dvojčata Divišovy asi tolik talentu neměla, ale tenhle film táhnou. Přece jen určitá jednoduchost a naivita v ději zase působila rušivě. Film to byl takový správně přidrzlý. A to jej dělá poměrně sympatickým i pro dnešní dobu. 60%(17.5.2013)

Jeden z mých nejoblíbenějších dětských filmů na který se s chutí podívám i dnes - skvělá sci-fi pohádka s, na dětský film, velmi propracovaným scénářem a hlavně velkou porcí zábavy.(31.7.2003)

Jeden z nejlepších dětských filmů jinak šedavých 80. let natočila režisérka Drahomíra Králová specializující se na filmy pro děti a mládež. Že jde o snímek v její filmografii výrazně převyšující zbytek její tvorby není asi potřeba zmiňovat, jelikož jméno paní režisérky zůstalo spíše polozapomenuto, stejně jako jména obou scénáristů Miloše Cajthamla a Vladimíra Klapky (jsou zároveň autory původního filmového námětu), kteří se při psaní scénáře zjevně inspirovali tím nejlepším, co nabízí bohatá tradice české crazy komedie postavená na základech sci-fi, jak ji vytvářela třeba dvojice Miloš Macourek - Oldřich Lipský, tentokráte je ovšem vše cíleno na dětského diváka.... ,,Musil, málo si zkusil, jestli chceš víc, tak stačí jen říct..."(6.11.2011)

Podobně jak už napsal Braddy skvělý dětský film - který jsem viděl jako malý kluk a od té doby jakoby se po něm slehla zem. Neviděl jsem ho snad deset let a do nedávna nevěděl ani jak se pořádně film jmenoval ! A já se ptám proč neopráší ČT ten svůj jistě bohatý archív a nenabídne nám znovu tyto zapomenuté dětské filmy z našeho mládí, které jistě nemohou nikoho urazit ani z odstupem času. Ani si už přesně nevybavuji o čem to bylo, ale jelikož se jmenuji taky Musil, tak si jistě dovedete představit, co jsem si všechno díky té nezapomenutelné filmové hlášce (Musil ještěs málo zkusil jestli chceš víc..) zažil a užil:-) Matně si vzpomínám že to bylo o jistém malém klukovi, jehož otec pracoval v jisté laboratoři a že ten tam snad vynalezl nějakou želatinu kterou mu syn později vzal a ten vzorek co mu vzal tak když do toho vzorku uhodil blesk tak se naklonovala jeho úplná a originální kopie, napřed ale jeden, později dva a pak snad dokonce i tři. Kluci se střídali v tom kdo půjde za koho do školy atd. Moc pěkný a milý film, myslím si že s Uhlířovou hudbou.(26.5.2006)

Konečně jsem objevil tenhle svůj oblíbenej film z děství. Musil, ty si hovno zkusil!!! Neberte moje hodnocení moc vážně :-)(12.3.2009)

Neviděl tenhle skvělý film kdysi Harold Ramis? Vtipné, originální, zábavné. Téměř bezchybné.(29.10.2002)

Ve své době musel být film úžasný a dost oblíbený, ale viděl jsem ho až teď a v mládí jsem možnost neměl. ( Hodnocení: 6/10 )(20.5.2012)

V době vzniku jsem pravda nebyla ta správná cílová skupina, ale co mám doma stejného raracha v podobném věku ... Podle mne je to tak dobré, že to obstojí i před dnešními dětmi. Dnes si dáme před spaním místo Futuramy Ranní ptáče. :o)(15.4.2014)

Semerád, seš rád? Nejsem rád. Tak budeš!(9.5.2013)

V tytulcich nejsem, ale je to jediny film v kterem jsem "hral".(28.1.2012)

Hlasky o tom, jak se hlavni hrdina v nestrezenem okamziku obelstil a zavrel do komory, aby nemohl jit do skoly, a ackoli se nekolikrat zadal, pustil se az pozde, nemaji chybu! A takovymi hlaskami a vtipnymi momenty je film prospikovany. Ale jinak mi Musil, co jeste malo zkusil a porad chce na nekoho hupnout, k srdci az tak neprirostl. Ovsem to je muj problem, ne vada filmu.(15.1.2012)

Ranní ptáče dál doskáče, ale nikdy bez lahváče. To říkávají hlavně milovníci piva. Dětem se dříve lilo pivo do hrníčku ke snídani, protože se věřilo, že díky pivu děti porostou a nebudou maličké, ale statné.***K filmu. Katapult a velký počet národa zpíval pár měsíců před tímhle filmem o tom "Až se bude lítat na Měsíc...pak bude možná pozdě na to chtít se ptát, co děti, mají si kde hrát...". Ano, tehdy se věřilo v oblasti vědy kdečemu, ale skutečnost nebyla tak kouzelná, avšak jak je vidět, tak tehdy se našlo dost lidí co tomu i věřilo. Pokroku, vědě, z nemožného možné. Děti ale už dorostly, rok 2.006 je za námi, ale nic zvláštního se s lidstvem nestalo. Snad jen jistý druh snění zmizel. K filmu. Je o jedináčkovi, který je přílišpřirozeně chytrý, takže jeho lumpárny provádí buďto - aby se pobavil, anebo se do nich dostává sám, protože svými řečmi vyvolává u okolí všelijaké reakce, které vyznívají pro pozorovatele dosti komicky. Je zjevné, že film vznikl v době, kdy pomalu končil socialismus, ale v CSSR o tom nikdo tak nepřemýšlel. Vše se rozhodlo v Moskvě, která se rozhodla už dál nedržet ekonomický pakt - RVHP, a vojenský pakt - Waršavská smlouva. Film je pro mě příjemný, překvapivě konzistenční, zkrátka - řečeno Putinským střážmistrem - fajn.(28.9.2010)

Nestárnoucí skvělá česká komedie s nezapomenutelnými hláškami, bandou dacanú a "trojitým" Musilem. Celý film je nabitý vtipem a i po letech se stále musím smát. Jeden z filmů mého dětství, který nikdy neomrzí. Proč už se netočí tak skvělé filmy? 85%(11.12.2011)

• triatlet

Vaří za vás Vitana, myslí za vás Musil. Elektrizující kouzla podobná Hofmanovým Chobotnicím. Scén se šikanou bylo na můj vkus moc. Vtipný byl ředitel (M. Šimek) a Musilovy nápady: "Ano, maminko".(17.4.2017)

Tohle je velmi povedená sci-fi komedie pro mladší publikum. Jako dítěti se mi to hrozně líbilo. Celá myšlenka filmu je založená na tom, že kluk ukradne matce, která pracuje ve výzkumném ústavu, jakýsi speciálního preparát a s jeho pomocí si vytvoří dvojníky. Ti za něj na jedné straně třeba chodí do školy a dělají domácí povinnosti, na druhé straně se ale začnou hlásit o svá "lidská" práva. Motiv jejich dočasné existence mi trochu připomněl Blade Runnera nebo Já, robot (knihu). Kultovní záležitosti: Předtočená odpověď na matčiny ranní budící telefonáty a oblíbená větička chlapcových tyranů: "Musil, Musil, tys ještě málo zkusil." :o))(19.10.2007)

Můj velmi oblíbený dětský film o Musilovi a jeho dvojnících.... Celkem sranda!(1.5.2009)

"Čunderlíci! Vraťte ty kola nebo na vás hupnu!" Je fajn, že se u nás někdo pokusil takhle oživit žánr filmů pro mládež. Ať už v rámci žánru komedie, rodinný nebo sci-fi se jedná o výborný film. Hajzlíci Čunderlíci, sci-fi zápletka a skvělý Miloslav Šimek v roli ředitele: "Obelstil jsi se do komory?"(24.3.2009)

"Musil, Musil, ještěs málo zkusil !!"(18.10.2014)

Vynikající dětský film. Na jeho kvalitě nijak neubírá ani to, že byl natočen v druhé polovině 80. let minulého století. Tvůrcům filmu se mistrným způsobem podařilo do života neskonalého kutila ze šesté třídy zařadit prvky sci-fi. Přestože se jedná o sci-fi, neoplývá film počítačovými triky, s jakými se setkáváme v dnešních filmech. Řekl bych, že to je právě jeho plus, protože díky tomu působí neobyčejně reálně. Ve filmu se setkáváme i s šikanou. Nemusíme se však bát, že by si z ní děti vzaly příklad, neboť bude po zásluze potrestána. Děj filmu má přiměřený spád a nepostrádá jak humorné scény, tak i scény k zamyšlení. Nelze si nevšimnout, jak Pavel a Luboš Divišovi (dvojčata) skvěle zahráli trojčata. Jejich výkon působí naprosto přirozeně a přesvědčivě. Filmu lze vytknout snad jen nevěrohodnou scénu, kdy Pavel krkolomným způsobem dostává nemocnou paní Mrázovou kladkostrojem do postele. Zdlouhavě také působí Pavlovo přesvědčování pana Mráze, aby se dostavil k nemocné manželce. A přesto, že právě toto přesvědčování zabírá několik minut filmu, se divák nakonec ani nedoví, zda bylo úspěšné. Film lze jednoznačně dětem doporučit, ale nudit se nebudou ani dospělí.(4.6.2008)

"Musil ještěs málo zkusil" a nebo "Pane Mráz pane Mráz žena je nemocná" To jsou věty, které mi opravdu uvízli hluboko v paměti. Tento dětský film, byl něčím úplně jiným, oproti tomu co nám tenkrát televize běžně nabízela. Trošku mi to později připomínal film s Michelem Keatonem Jako vejce vejci :-) Nicméně tento dětský originál je rozhodně nezapomenutelný. Škoda jen, že repríz je tak málo a o filmu není nikde ani známky.(15.12.2015)

Tak tenhle lehce pozapomenutý rodinný film jsem neviděla hezkou řádku let a když jsem na něj náhodou narazila, už jsem ho nedala z ruky. Jako dítě jsem ho měla strašně ráda a klidně přiznám, že i teď se na tom vůbec nic nezměnilo.(1.10.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 5